vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

541 επισκέπτες, 2 χρήστες
camber, Jorge

Twitter

Επισκευή EVOD BCC

Αποσυνδεδεμένος Iωάννης

  • **
  • 165
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευή EVOD BCC
« Απάντηση #45 στις: Μαΐου 18, 2013, 17:26 »
Και εγώ άπειρος ειμαι και απο χωριό.Με λιγα λόγια αποκομένος και χωρίς πρόσβαση σε εμπειρους
ατμιστές και μαγαζιά για βοήθεια.Αντε βάλε κάτω τα πράγματα και ανοιξε καμίά αντίσταση που
δεν δουλεύεις και κάτσε και φτίάξε αντιγραφή αφού αγοράσεις τα βασικά.Σύρμα με φιτίλι συρμα χωρις και
ξεκίνα να στρίβεις.Αμα ανοίξεις μια αντίσταση θα καταλάβεις τι παίζει.Αντε και κάνα βίντεο και ξεκίνα.
Λίγο στραβά λίγο κουτσά  θα τα καταφέρεις.Εδώ γυναίκες και πιάνουν τα σύρματα [size=78%]εσυ το σκέφτεσε.Η πρωτη αντίσταση που θα κάνεις  θα σε βάλει στο σωστό δρόμο για να πετύχεις [/size][size=78%]καλύτερη μετά και πάει ο θεός βοηθός.Καλή αρχη σου εύχομαι και θα τα καταφέρεις.[/size] :yes:

Αποσυνδεδεμένος lionor

  • ****
  • 1167
Απ: Επισκευή EVOD BCC
« Απάντηση #46 στις: Μαΐου 18, 2013, 17:41 »
Εαν καταλαβα δηλ καλα, εαν παρουμε μονο το συρμα με αντισταση ή μονο το συρμα χωρις αντισταση και το στριψουμε στο φυτιλι, δεν κανουμε τπτ. Εαν ειναι μονο συρμα με αντισταση, θα καιγεται αυτο που δεν θα ειναι τυλιγμενο στο φυτιλι ενω το συρμα χωρις αντισταση, ειναι ακριβως γι αυτο τον λογο: να ενωνει το συρμα με αντισταση με τον πολο της μπαταριας.

Οποτε ολα τα βιντεο που δειχνουν πως να φτιαχνουμε αντιστασεις στον evod π.χ., δεν μας λενε αυτο το πολυ σημαντικο κομματι.
Εσεις που ηδη ασχολειστε, τι κανετε πανω σε αυτο; Γιατι αν τα λεω σωστα, πρεπει να τυλιξουμε στο φυτιλι, συρμα με αντισταση αλλα μετα πρεπει να προσθεσουμε και συρμα χωρις αντισταση για την διαδρομη μεχρι τον πολο την μπαταριας.
Σιγουρα υπαρχει και το θεμα των φυτιλιων, δηλ ποια διαμετρο να προτιμησουμε και με ποια διαταξη...

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Επισκευή EVOD BCC
« Απάντηση #47 στις: Μαΐου 18, 2013, 17:42 »
Αυτό το 4 χιλιοστα διάμετρο δεν το καταλαβαίνω Πολυκράτη....
Το μονό 2άρι δεν ισούται με 2x1mm. Οι διάμετροι ΔΕΝ αθροίζονται...  μονο τα εμβαδά αθροίζονται!
Το φιτίλι με διάμετρο d έχει εμβαδόν διατομής  Ε = πr2 = πd2/4  άρα:



1 μονό 2mm = 3,14 mm2
1 μονό 1mm = 0,785 mm2
1 μονό 1.5mm = 1,76 mm2




άρα το μονό 2άρι ισοδυναμεί με 4 του 1mm.
Σε ότι αφορά τον συγκεκριμένο ατμοποιητή, ο κατασκευαστής έχει βάλει 1 φιτίλι του 2mm και 2 του 1mm, έχει βάλει λοιπόν φιτίλι συνολικής διατομής 3.14 + 0.785x2 = 4.71 mm2    
Τόσο περίπου πρέπει να βάλουμε, προφανώς το διπλό δυάρι φτάνει εμβαδόν 6.28 mm2    που είναι πολύ... εναλλακτικά δοκίμασα με διπλό του 1.5mm και 2 του 1mm, με σύνολο διατομής 1.76x2 + 0.785x2 = 5,1 mm2    που είναι πολύ πιο κοντά (με ένα του 1mm πέφτει λίγο στα 4.35 mm2   ) και το αποτέλεσμα ήταν πολύ καλό, ίδιο ατμιστικά με το μαμίσιο στήσιμο αλλά με μεγαλύτερη αντοχή.
Η πρόταση μου είναι διπλό του 1.5mm και ένα ή δυο του 1mm ανάλογα τα υγρά και τις ιδιαιτερότητες του στριψίματος

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Απ: Επισκευή EVOD BCC
« Απάντηση #48 στις: Μαΐου 18, 2013, 17:54 »
Γιατι μου το κανεις αυτο μεσημεριατικα και με ξαναγυρνας αιωνες πισω στο σχολειο?  :))
Δεν το ειχα σκεφτει αυτο η αληθεια ειναι, εγω αθροιζα διαμετρους...πρεπει να υπολογισω πάλι συμφωνα με τα φυτιλια που εχω, (που ειναι 2ρι, 3ρι, 3μισαρι). Μεχρι στιγμης εμενα μου δουλευει καλα με ολοκληρο 3,5ρι φυτιλι, συν μια πλεξουδιτσα υπολογιζω λιγο λιγοτερο απο 0,5...ποσο βγαινει?
Εξακολουθω παντως να επιμενω για καλυτερη αποδοση στο (όποιο) ολοκληρο φυτιλι η συνδυασμο φυτιλιων μεσα στην αντισταση χωρις τσοντουλες.

@ lionor μόνο με συρμα με αντισταση μπορεις να κανεις δουλια ενδεχομενως, αρκετοι συνατμιστες το κανουν και λενε οτι δεν παιρνουν ασχημη γευση (και η φθορα των πλαστικων γινεται πολύ αργα, οποτε στη χειροτερη παιρνεις άλλη μια κεφαλή). Αλλά πολύ καλυτερα αποτελεσματα θα εχεις με συνδυασμο μέ και χωρις.

Αποσυνδεδεμένος darkeid

  • **
  • 192
  • Φύλο: Άντρας
    • VapeClub
Απ: Επισκευή EVOD BCC
« Απάντηση #49 στις: Μαΐου 18, 2013, 21:19 »
Εαν καταλαβα δηλ καλα, εαν παρουμε μονο το συρμα με αντισταση ή μονο το συρμα χωρις αντισταση και το στριψουμε στο φυτιλι, δεν κανουμε τπτ. Εαν ειναι μονο συρμα με αντισταση, θα καιγεται αυτο που δεν θα ειναι τυλιγμενο στο φυτιλι ενω το συρμα χωρις αντισταση, ειναι ακριβως γι αυτο τον λογο: να ενωνει το συρμα με αντισταση με τον πολο της μπαταριας.

Οποτε ολα τα βιντεο που δειχνουν πως να φτιαχνουμε αντιστασεις στον evod π.χ., δεν μας λενε αυτο το πολυ σημαντικο κομματι.
Εσεις που ηδη ασχολειστε, τι κανετε πανω σε αυτο; Γιατι αν τα λεω σωστα, πρεπει να τυλιξουμε στο φυτιλι, συρμα με αντισταση αλλα μετα πρεπει να προσθεσουμε και συρμα χωρις αντισταση για την διαδρομη μεχρι τον πολο την μπαταριας.
Σιγουρα υπαρχει και το θεμα των φυτιλιων, δηλ ποια διαμετρο να προτιμησουμε και με ποια διαταξη...

Aν τυλίξεις μόνο σύρμα χωρίς αντίσταση δεν θα δουλέψει. Αν τυλίξεις μονο με αντίσταση θα δουλέψει αλλά όχι όπως το δίνει ο κατασκευαστής.

Αν το δουλεύεις με μπαταρίες ego , θές γενικά η αντίσταση σου να είναι από 1.8Ω ως 2.2 Ω. Αν έχεις mod πάς όσο θές , εγώ προτιμώ αντίσταση 2.4 Ω στα 4+ Volt.

Τελευταίο καιρό έχω καταλήξει σε 2 πλό φυτίλι 2mm και 1 σχεδόν ξεστριμένο φυτίλι 1mm από πάνω με 0.17 σύρμα. Αν δοκιμάσει κανείς για πρώτη θα είναι πιο εύκολο να πάρει πιο λεπτό σύρμα για να μην τυλίγει πολλές σπείρες.

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Απ: Επισκευή EVOD BCC
« Απάντηση #50 στις: Μαΐου 18, 2013, 21:48 »
Το φιτίλι με διάμετρο d έχει εμβαδόν διατομής  Ε = πr2 = πd2/4  άρα:



1 μονό 2mm = 3,14 mm2
1 μονό 1mm = 0,785 mm2
1 μονό 1.5mm = 1,76 mm2




άρα το μονό 2άρι ισοδυναμεί με 4 του 1mm.
Σε ότι αφορά τον συγκεκριμένο ατμοποιητή, ο κατασκευαστής έχει βάλει 1 φιτίλι του 2mm και 2 του 1mm, έχει βάλει λοιπόν φιτίλι συνολικής διατομής 3.14 + 0.785x2 = 4.71 mm2    
Τόσο περίπου πρέπει να βάλουμε, προφανώς το διπλό δυάρι φτάνει εμβαδόν 6.28 mm2    που είναι πολύ... εναλλακτικά δοκίμασα με διπλό του 1.5mm και 2 του 1mm, με σύνολο διατομής 1.76x2 + 0.785x2 = 5,1 mm2    που είναι πολύ πιο κοντά (με ένα του 1mm πέφτει λίγο στα 4.35 mm2   ) και το αποτέλεσμα ήταν πολύ καλό, ίδιο ατμιστικά με το μαμίσιο στήσιμο αλλά με μεγαλύτερη αντοχή.
Η πρόταση μου είναι διπλό του 1.5mm και ένα ή δυο του 1mm ανάλογα τα υγρά και τις ιδιαιτερότητες του στριψίματος
Μπράβο slammer :thumpup:

Το πιο χρήσιμο ποστ που έχω διαβάσει εδώ και καιρόοοοο :))

Ωραίος ;)

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευή EVOD BCC
« Απάντηση #51 στις: Μαΐου 18, 2013, 21:50 »
Kάτι που δεν έχω προσέξει. H έτοιμη κεφαλή της Κanger είναι με  τον συνδυασμό σύρματος με αντίσταση και χωρίς αντίσταση ?

Αποσυνδεδεμένος georgegeo

  • **
  • 279
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευή EVOD BCC
« Απάντηση #52 στις: Μαΐου 18, 2013, 22:06 »

Ναι ακριβώς.
Εαν καταλαβα δηλ καλα, εαν παρουμε μονο το συρμα με αντισταση ή μονο το συρμα χωρις αντισταση και το στριψουμε στο φυτιλι, δεν κανουμε τπτ.
Αν πάρουμε σύρμα χωρίς αντίσταση, σωστά δεν κάνουμε τίποτα.
Αν πάρουμε σύρμα με αντίσταση, παίζει μιά χαρά. Πολύ πιθανόν να μην καταλάβεις διαφορά σε σχέση με το συνδιασμό των δύο.
Το καλό με τον EVOD είναι ότι "συγχωρεί" τέτοιου είδους λάθη (αν θεωρούνται λάθη).


συγχώνευση ποστ
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 27, 2013, 09:32 από petra »

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Απ: Επισκευή EVOD BCC
« Απάντηση #53 στις: Μαΐου 18, 2013, 22:28 »
Πολύ πιθανόν να μην καταλάβεις διαφορά σε σχέση με το συνδιασμό των δύο.

Θα καταλάβει σίγουρα διαφορά.

Είναι πολύ αισθητή , το καταλαβαίνεις με την πρώτη τζούρα 8)

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Επισκευή EVOD BCC
« Απάντηση #54 στις: Μαΐου 18, 2013, 22:50 »
Κοίτα, υποθέτω είναι σχετικό.. Σε έναν φίλο μου που του έδωσα δύο "φτιαχτές" μόνο με σύρμα αντίστασης δεν έδειξε να έχει πρόβλημα, κι εγώ που το δοκίμασα δεν μπορώ να πω ότι με χάλασε ή πως γεύτηκα να χρειάζεται και χωρίς αντίσταση, υποθέτω είναι λίγο πιο υποκειμενικό.. Να πω μόνο πως αν ήταν να επισκευαζόταν μόνο με συνδυασμό χωρίς, σίγουρα οι πιο άπειροι αλλά ούτε κι οι έμπειροι θα πολυμπαίναν στον κόπο, μιας και ο χώρος είναι μικρός και κόμποι ενώσεων θα απέτρεπαν ατμιστές να μπουν στον μαγικό κόσμο της επισκευής. Με σύρμα με αντίσταση μόνο φτιάχνεται και λειτουργεί κι ο diver κατά τον κατασκευαστή αν θυμάμαι, ο busardo έφτιαξε τον dripper μόνο με αντίσταση, κι η απόσταση που δεν ακουμπάει το σύρμα το φυτίλι και στις δύο περιπτώσεις είναι μεγαλύτερη..

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Απ: Επισκευή EVOD BCC
« Απάντηση #55 στις: Μαΐου 18, 2013, 23:06 »
Καλά όλα σχετικά είναι στη ζωή.

Το κατά πόσο βαριέται κάποιος να στρίβει σύρματα η κατά πόσο θέλει να μάθει να τα στρίβει (εγώ βαριέμαι πιο πολύ απ' όλους ,  2 χρόνια στρίβω) :))

Υπάρχει διαφορά όμως αισθητή.

Και εγώ όταν τον επισκεύασα στην αρχή έβαλα μόνο σύρμα με , αλλά όταν είδα την διαφορά με το νον...

χρησιμοποιώ μόνο έτοιμα ανταλακτικά πια και κάποια στιγμή θα τα φτιάξω όλα μαζί ;)

Αποσυνδεδεμένος lionor

  • ****
  • 1167
Απ: Επισκευή EVOD BCC
« Απάντηση #56 στις: Μαΐου 19, 2013, 01:12 »
Kαι οταν θα εχετε γεμισει το κοντεινερ, θα χει βγει κατι αλλο τοτε, που δεν θα χει καμια σχεση με φυτιλια και συρματα και να δω τι θα τα κανατε χαχα!
 
Στο...θεμα μου τωρα, πως γινεται να ενωσουμε συρμα με και χωρις αντισταση; Εκτος του...tsaf, υπαρχει αλλος τροπος;
Εαν φτιαξω μια, μονο με συρμα με αντισταση, χοντρικα ποσο θα κρατησει; Εαν βεβαια υποθεσουμε οτι δεν θα προκαλει αλλοιωση της γευσης (αλλοι λενε οτι προκαλει, αλλοι οχι). Το σιλικονακι ειναι αυτο που θα υποστει την μεγαλυτερη...ταλαιπωρια;

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Απ: Επισκευή EVOD BCC
« Απάντηση #57 στις: Μαΐου 19, 2013, 01:36 »
Kαι οταν θα εχετε γεμισει το κοντεινερ, θα χει βγει κατι αλλο τοτε, που δεν θα χει καμια σχεση με φυτιλια και συρματα και να δω τι θα τα κανατε χαχα!

Ας βγει και θα τα πετάξουμε.

Ούτως η άλλως τα έβγαλαν τα λεφτά τους.

Για στρίψιμο ψάξε λίγο στον πίνακα με τους επισκευάσιμους 8)

Αποσυνδεδεμένος stud_29

  • **
  • 266
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευή EVOD BCC
« Απάντηση #58 στις: Μαΐου 19, 2013, 01:58 »
αν χρησιμοποιησεις σκετο συρμα με αντισταση ισως εχεις μια μικρη απωλεια γευσης..αλλα θα χεις αρκετη απωλεια αποδοσης..(χτυπημα ,ντουμανι)οποτε πρεπει να ανεβασεις βολτ..εγω τα φυτιλια τα βραζω 5-10 λεπτα..τα στεγνωνω κ μετα 3 λεπτα στο φουρνο μικροκυματων..εχε υποψη οτι χρειαζονται αρκετα μλ για να στρωσει μια καινουρια αντισταση..εγω ριχνω σταλες υγρου στην αντισταση κ δινω ρευμα μεχρι να πιασει μακα η αντισταση..ετσι στρωνει πιο γρηγορα..επισης η αντισταση να μην ειναι πολυ σφιχτη στα φυτιλια αλλα ουτε και πολυ χαλαρη.με dry burn μια τετοια αντισταση και υγρο 50-50 μου βγαζει πανω απο μηνα..οι ετοιμες αντιστασεις με συρμα νον στις ακρες εχουν το κακο οτι δεν αντεχουν πολλα dry burn και κοβονται στο σημειο ενωσης(οπως και οι εργοστασιακες)..αυτα..

Αποσυνδεδεμένος lionor

  • ****
  • 1167
Απ: Επισκευή EVOD BCC
« Απάντηση #59 στις: Μαΐου 19, 2013, 02:03 »
Απλη...λογικη ειναι, τπτ περισσοτερο!
 
Οι περισσοτεροι που ποσταρουν εδω, αν εχω καταλαβει καλα, χρησιμοποιουν σκετο συρμα με αντισταση;
 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 138 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 135 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20569 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281040 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207870 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65545 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173982 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312635 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13870 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124714 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93482 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4163 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix