vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

76 επισκέπτες, 5 χρήστες
infernity, camber, FaniFox, dimitrisd, Jorge

Twitter

Αga-T V2 Genesis atomizer

Αποσυνδεδεμένος Tasos1983

  • *
  • 92
  • Φύλο: Άντρας
  • Νεος Ατμιστης
Απ: Αga-T V2 Genesis atomizer
« Απάντηση #555 στις: Νοεμβρίου 23, 2013, 15:13 »
Απο 4 watt το ξεκινάω

το πλεγμα το εχω κάψει οπως σρο βιντεο απο αρες μαρες.νομιζω οτι ειναι καλο


Συγχώνευση συνεχόμενων πόστ

« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 23, 2013, 15:17 από Giannis Pap »

Απ: Αga-T V2 Genesis atomizer
« Απάντηση #556 στις: Νοεμβρίου 23, 2013, 15:22 »
Βραχυκύκλωμα είναι. Κοίτα αν εφάπτεται το σύρμα στο mesh.
Κοίτα αν μένει μεγάλη απόσταση από τον θετικό πόλο να την μειώσεις φέρνοντας το mesh πιο κοντά. Κοίτα αν πατάει καλά το σύρμα στον θετικό πόλο, αν έχει σφίξει καλά το σύρμα.
Κοίτα αν ο αρνητικός πόλος ανάβει γρηγορότερα από τον θετικό που σημαίνει πως το πρόβλημα είναι καθαρά στις σπείρες σου.
Κοίτα αν έχεις κάνει σωστά την οξείδωση του mesh (ομοιόμορφα μαύρο χρώμα χωρίς εμφανή κενά)
Και άλλα πολλά ακόμα
Το καλύτερο που χεις να κάνεις είναι να διαβάσεις λίγο το νήμα GENESIS HINTS & TIPS

Αποσυνδεδεμένος metmat

  • **
  • 470
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αga-T V2 Genesis atomizer
« Απάντηση #557 στις: Νοεμβρίου 23, 2013, 15:57 »
Είναι τελικά ζόρικο το mesh. Δοκίμασα κι εγώ να φτιάξω ένα δεύτερο mesh για ατμοποιητή φίλου αλλά δεν μου εκατσε τόσο εύκολα. Χρησινοποίησα mesh 325 από atmistique και σύρμα ribbon 0.3x0.1 από replacesmoke.
Την πρώτη φορά έκανε συνέχεια hotspot στις δύο πάνω σπείρες με αποτέλεσμα να έχω απαίσια γεύση καμμένου. Είχα κόψει και το mesh κοντό και είχε μεγάλη απόσταση από τον πάτο του tank. Δοκιμάζω ξανά από την αρχή με καινούριο κομμάτι mesh. Στην αρχή άναβε πρώτα η σπείρα που έρχεται από τον αρνητικό πόλο. Με αρκετό σκάλισμα άναψαν οι σπείρες σχετικά ομοιόμορφα. Η πάνω πάνω εξακολουθούσε να ανάβει πιο έντονα και να έχω πάλι hotspots εκεί. Με τα πολλά έστρωσε κάπως. Αλλά και πάλι δεν μπορώ να πω ότι λειτουργεί τέλεια.
Δεν ξέρω αν έκανα κάτι εγώ λάθος αλλά το ribbon δεν μπορούσα με τπτ να το ασφαλίσω στα παξιμαδακια που έχει ο aga-t2 στον θετικό πόλο. Όλο μου έφευγε.
Ισως να μην με βολεύει εμένα το ribbon, ίσως να μην είναι καλό το mesh που αγόρασα, ίσως να μην κάνω κάτι σωστά. Πάντως δεν νομίζω να φταίει η οξείδωση που έκανα. Την έκανα πολύ υπομονετικά και όσο πιο επιμελώς μπορούσα.
Για αρχή το δουλεύω στα 7 watts αλλά δεν βλέπω να έχει μέλλον το συγκεκριμένο σετάρισμα.

Απ: Αga-T V2 Genesis atomizer
« Απάντηση #558 στις: Νοεμβρίου 23, 2013, 16:07 »
Το mesh δεν είναι ζόρικο, ο ατμοποιητής έχει ένα θέμα με τα παξιμάδια ως γνωστόν.

Το Ribbon είναι δυσκολότερο στο τύλιγμα, μιας και ξετυλίγεται εύκολα κάνοντας τις σπείρες,
αλλά δεν κάνει τόσο εύκολα hot-spot πάνω στο mesh λόγω μεγάλης επιφανείας που καλύπτει
η κάθε σπείρα.

Ξεκίνα από τον αρνητικό έξω από το mesh δεξιόστροφα και στο τέλος να κλείσεις τις σπείρες
αριστερόστροφα τεντώνοντας το σύρμα προς το θετικό πόλο και όλα αυτά σε σχήμα S


Κοίτα τη φωτο είναι με ribbon
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 23, 2013, 16:16 από Giannis Pap »

Αποσυνδεδεμένος metmat

  • **
  • 470
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αga-T V2 Genesis atomizer
« Απάντηση #559 στις: Νοεμβρίου 23, 2013, 16:12 »
Ευχαριστώ Γιάννη.
Θα αφήσω προς το παρόν την αντίσταση όπως έχει και όταν αρχίσει τα παράξενά της (που πιθανότατα δεν θα αργήσει) θα δοκιμάσω τον τρόπο που μου λες.
Όταν λες δεξιόστροφα εννοείς με την φορά των δεικτών του ρολογιού;

Μόνο αν μπορείς να μου διευκρινίσεις τι εννοείς σε σχήμα S ή ακόμα καλύτερα να επισυνάψεις καμια φωτογραφία αν υπάρχει.

Επίσης κάτι άλλο που παρατήρησα στο ribbon είναι ότι όταν πάω να κουνήσω λίγο μια σπείρα, παίρνει μαζί και τις υπόλοιπες. Σαν να είναι ένα σφιχτό ελατήριο όλο το σύστημα. Αυτό δεν το είχα αντιμετωπίσει με το kanthal 0,20.

Απ: Αga-T V2 Genesis atomizer
« Απάντηση #560 στις: Νοεμβρίου 23, 2013, 16:27 »
Πάτα στη παραπάνω φωτογραφία ( μεγεθύνει και φαίνεται καλύτερα )

Όταν σου συμβαίνει αυτό που λες να μετακινούνται όλες οι σπείρες με το ribbon, σημαίνει
πως έχει κάνει τις σπείρες σου "χαλαρές" , θέλει πιο σφιχτά να μη μετακινούνται και να μπορείς
αν χρειαστεί να πειράξεις μόνο μια ή δυο για μισό χιλιοστό  :)

Αποσυνδεδεμένος metmat

  • **
  • 470
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αga-T V2 Genesis atomizer
« Απάντηση #561 στις: Νοεμβρίου 23, 2013, 16:41 »
Κάπως έτσι είναι κι εμένα μόνο που οι σπείρες δεν πάνε διαγώνια όπως σε εσένα. Πάνε οριζόντια. Και φυσικά η πάνω πάνω σπείρα μου ανάβει πιο έντονα σε σχέση με τις άλλες. Η επόμενη δοκιμή θα γίνει με την δική σου μέθοδο. Ευχαριστώ και πάλι.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αga-T V2 Genesis atomizer
« Απάντηση #562 στις: Νοεμβρίου 23, 2013, 17:33 »
Αν πανε απο μπροστα οριζωντια,απο πισω ειναι διαγωνια και σου εχει κενα......
 
Αρα συμβαινει ακριβως αυτο που λεει ο Γιαννης και δεν εχουν καλη επαφη με το mesh..........

Αποσυνδεδεμένος metmat

  • **
  • 470
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αga-T V2 Genesis atomizer
« Απάντηση #563 στις: Νοεμβρίου 23, 2013, 17:47 »
Όντως αυτό γίνεται. Από την μπροστινή όψη οι σπείρες πάνε οριζόντια και από την πίσω διαγώνια. Δεν ξέρω τώρα αν σε κάποια σημεία δεν πατάει καλά το σύρμα. Έβαλα τώρα καινούριο σύρμα. Μπορεί να έκανα και χαζομάρα γιατί το tank είχε μέσα υγρό και το στήσιμο γινότανε ενώ το mesh ήταν βρεγμένο. Ξανά από μπροστά φαίνονται οριζόντιες οι σπείρες και από πίσω διαγώνιες. Μέχρι στιγμής δεν εμφανίζει καμμένο.
Εντωμεταξύ, όταν μετακινώ λίγο το mesh για να το απομακρύνω από τους πόλους και να μην ακουμπάει ή όταν κουνάω λίγο τις σπείρες, η τιμή της αντίστασης αλλάζει κατά πολύ.
Σύμφωνα πάντα με το svd, ενώ μου βγάζει την αντίσταση στα 2.0Ω, όταν μετακινώ λίγο το πλέγμα μου πάει στα 2.8, μετά στα 2.1 κλπ!

Πάντως στο προηγούμενο στήσιμο το πιάσιμο στον θετικό πόλο δεν ήταν σε σχήμα S. Τώρα είναι και μέχρι στιγμής έχω καλύτερο αποτέλεσμα.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αga-T V2 Genesis atomizer
« Απάντηση #564 στις: Νοεμβρίου 23, 2013, 19:54 »
Αν μπορεις βρες απο μαγαζι με μαρκουτσια και βιδες,ροδελες που να μην ειναι πολυ μεγαλες,απλα να μηδενιζει τις αποστασεις απο τους πόλους.
Παρε τον ατμ/τη μαζι σου και δοκιμασε ποιες κανουν και με τον τροπο αυτο θα εχεις σχεδον μηδενικες πιθανοτητες να εχεις hot spot.  Δεν θα εξαφανησθουν ,αλλα θα ειναι πολυ,πολυ,πολυ πιο ευκολο το στησιμο....
 
Μεσα στο mesh οταν τον στηνεις να εχεις ενα καρφακι,βελονα,συνδετηρα που τον εχεις κανει ισιο,κατι τελος παντων που να κραταει το mesh σε κατακορυφη σταση και να μην δυπλωνει/μετακινηται απο το συρμα οταν το τυλιγεις....
 
Για το S που ειπες , θα πιασεις το συρμα και θα το φερεις απο μπρωστα απο το πλεγμα,δεν θα κανεις την πρωτη σπειρα απο την μεσα μερια του mesh..κλπ.κλπ.κλπ. και θα σου ερθει επανω να τον πιασεις στο παξημαδι απο την αριστερη μερια οπως κοιτας το mesh προς τα δεξια.......
 
 
 

Αποσυνδεδεμένος metmat

  • **
  • 470
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αga-T V2 Genesis atomizer
« Απάντηση #565 στις: Νοεμβρίου 23, 2013, 20:01 »
Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές! Είναι πάντα χρήσιμες και ευπρόσδεκτες.
Όσον αφορά στο στήσιμο, δεν χρησιμοποιώ καρφίτσα ή κάτι άλλο. Ακολουθώ την μέθοδο που έχω δει από τον gewre και φοβάμαι ότι αν βάλω καρφίτσα στη μέση, θα γίνει χοντρό το ρολάκι του πλέγματος και δεν θα περνάει εύκολα από την τρύπα του aga που είναι σχετικά μικρή.
Η αλήθεια πάντως είναι ότι η διαδικασία του στριψίματος του mesh με δυσκολεύει λίγο. Δεν μπορώ να το κάνω όσο λεπτό θέλω και αναγκάζομαι να το πιέζω αρκετά. Δεν ξέρω αν παίζει κι αυτό κάποιο ρόλο. Μάλλον δεν του έχω πάρει ακόμα τον αέρα.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αga-T V2 Genesis atomizer
« Απάντηση #566 στις: Νοεμβρίου 23, 2013, 21:17 »
Δεν θυμαμε πια μεθοδος ειναι , αλλα αν δεν βαζεις κατι σκληρο μεσα,τοτε πρεπει να το καψεις τυλιγμενο και να το κρυωσεις αμεσως μεσα σε οσο γινεται πιο κρυο νερο (και απο τη βρυση κανει,αλλα οσο πιο κρυο τοσο το καλυτερο),για 3-4-5-6 φορες .
Οσο χρειαστει ,μεχρι να γινει πολυ σκληρο ωστε να μην διπλωνει απο το συρμα.
 
Δεν ειναι και τόσο μικρη η τρυπα του AGA,αλλα δεν εχει σημασια.  Οπως το τυλιγεις το πλεγμα,σφυξε το κιαλλο,δεν εχεις προβλημα σ' αυτο.
 
Αν ειναι φαρδυ τοσο που μπαινει δυσκολα στην τρυπα μπορει και να μην εχει καλη τροφωδοσια...Αν ειναι πολυ μικρο σε διαμετρο θα εχεις διαρροη........
 
Παντος δεν ειναι και τοσο δυσκολο....Θα το βρεις και 'συ.   Οπως εχει πει και ο Alexmach...τουλουμπες και υπομονη θελει και αν δεν πετηχει,καντο αυριο....... ;) :))

Αποσυνδεδεμένος metmat

  • **
  • 470
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αga-T V2 Genesis atomizer
« Απάντηση #567 στις: Νοεμβρίου 23, 2013, 21:31 »
Από υπομονή άλλο τπτ! Όσο πιο πολύ με παιδεύει τόσο πιο πολύ θα απολαύσω στο τέλος την επιτυχία όταν έρθει!
Η μέθοδος που χρησιμοποιώ είναι ένα κάψιμο του πλέγματος και από τις δύο πλρευρές πριν το τυλίξω. Μετά τύλιγμα έχοντας τσακίσει λίγο την μία άκρη και νέο κάψιμο για 5-6 φορές όπως είναι τυλιγμένο χωρίς βούτηγμα σε νερό. Στο τέλος 6 φορές κάψιμο με γλυκερίνη και μετά τοποθέτηση στον aga και τύλιγμα σύρματος. Το τύλιγμα πάντως που με δυσκολεύει το καταφέρνω στο τέλος. Περνάει το mesh χωρίς να θέλει ιδιαίτερο σπρώξιμο και χωρίς να είναι πολύ λεπτό ώστε να έχω διαρροές. Αφήνω δλδ ξαπλωμένο τον ατμοποιητή με γεμάτο το τανκ και δεν χύνεται υγρό έξω.
Πάντως τώρα που ακολούθησα τις συμβουλές του Γιάννη και τις δικές σου έστω και χωρίς καρφίτσα, φαίνεται να έχει στρώσει το πράγμα.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αga-T V2 Genesis atomizer
« Απάντηση #568 στις: Νοεμβρίου 23, 2013, 22:51 »
Eιναι πιο δυσκολο να τον στισεις χωρις να εχεις σκληρινει το πλεγμα πρωτα.....

Ενας λογος που το κανουμε σκληρο το πλεγμα ειναι ακριβως αυτος,να μην τσακιζει στο τυλιγμα του συρματος.

Αποσυνδεδεμένος st.mel

  • **
  • 470
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αga-T V2 Genesis atomizer
« Απάντηση #569 στις: Ιανουαρίου 08, 2014, 00:27 »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 207 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 181 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20797 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281595 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207944 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66007 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174670 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312932 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14330 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124853 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93608 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4215 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix