vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

493 επισκέπτες, 2 χρήστες
Tem, bloodlessz

Twitter

ΗΤ ΚΑΙ ΠΡΟΤΥΠΑ ΤΗΣ ΝΕΟΛΑΙΑΣ

Αποσυνδεδεμένος gpanos

  • **
  • 248
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΗΤ ΚΑΙ ΠΡΟΤΥΠΑ ΤΗΣ ΝΕΟΛΑΙΑΣ
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουαρίου 02, 2014, 21:51 »
Προσωπικά πιστεύω πως πρέπει να είσαι εξωστρεφής και ειλικρινής με τα παιδιά κάθε ηλικίας. Έχω 4 ανίψια κάθε ηλικίας και η μεγάλη 11 χρονών χάρηκε πάρα πολύ όταν έπεισα την αδερφή μου να αρχίσει το άτμισμα και να κόψει το κάπνισμα. Μου περιέγραφε ότι μύρισε όμορφα όλο το σπίτι. Της εξήγησα ότι αυτό το κάνουν μόνο αυτοί που θέλουν να κόψουν το κάπνισμα και έδειξε να καταλαβαίνει. Και ξέρεις το κρυφό για τα παιδιά παρακινεί πάντα την περιέργεια. Λειτουργεί αντίστροφα από αυτό που θέλεις να πετύχεις.
Εγώ όταν μεγάλωνα δεν είδα κανέναν μεγάλο να κρύβεται για να καπνίσει. Το δοκίμασα όμως επειδή ο φιλικός μου κύκλος άρχισε να κάνει και ήταν μοιραίο να δοκιμάσω κι εγώ. Μεγάλη χαζομάρα αλλά έτσι την πατάς πάντα. Τα παιδιά όλο και κάπου θα δουν τα κ.τ. και τα η.τ.. Είναι μοιραίο. Για εμένα καλύτερα να γνωρίζουν τι είναι από το κοντινό τους πρόσωπο, ώστε να προβληματιστούν μόνα τους και να αποφασίσουν.
Ακόμα και τώρα, όπου σταθείς και όπου βρεθείς βλέπεις όλο τον κόσμο με ένα τσιγάρο στο στόμα.

Όταν είχα πάει κάποια στιγμή στη Νέα Υόρκη σε πιο μικρή ηλικία, ήμασταν στο ασανσέρ του Empire State Building και έβαλε ο πατέρας μου ένα τσιγάρο στο στόμα του με σκοπό να το ανάψει όταν θα βγαίναμε στον δρόμο. Του έριξαν όλοι ένα θανατηφόρο βλέμμα, που τον έκανε να ξαναβάλει το τσιγάρο στο πακέτο και να τα κρύψει στην τσέπη του. Τι θέλω να πω με αυτό; Ζούμε σε μια κοινωνία που το τσιγάρο είναι αποδεκτό. Κατακριτέο είναι μόνο σε εκείνα τα κράτη που έχουν μοχθήσει χρόνια για να το πετύχουν αυτό. Στην ΝΥ απαγορεύτηκε το άτμισμα στους δημόσιους χώρους και όλοι αναρωτηθήκαμε γιατί. Πιστεύω πως γι αυτό τον λόγο το έκαναν. Για να μην έχουν παραστάσεις τα παιδιά από όλους τους δημόσιους χώρους και να αποφασίζει ο γονιός αν θα το "αποκαλύψει" ή όχι μέσα στο δικό του ή σε φιλικό σπίτι.

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: ΗΤ ΚΑΙ ΠΡΟΤΥΠΑ ΤΗΣ ΝΕΟΛΑΙΑΣ
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουαρίου 02, 2014, 22:10 »
Έρχεται ο έφηβος και σε ρωτά για το ΗΤ. Και τι απαντάς;

Σενάριο 1:
"απευθύνεται σε εθισμένους στη νικοτίνη. Μην δοκιμάσεις"
Φύλαγε τα ρούχα σου να έχεις τα μισά.

Σενάριο 2:
"αφού θα δοκιμάσεις που θα δοκιμάσεις ΚΤ, καλύτερα με το ΗΤ"
Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα.

Πραγματικότητα:
όλο και περισσότεροι έφηβοι παίρνουν ΗΤ στο σχολείο και στο σπίτι, για να μην τους κάνουν τσακωτούς και να μην "μυρίζουν".
Στις νυχτερινές όμως εξόδους, το ΚΤ-μαγκιά.

Η αλήθεια είναι κάπου στη μέση.
Αν ένας έφηβος "ταιριάζει" με τη νικοτίνη, άρα θα δεθεί δεκαετίες μαζί της, τον παροτρύνουμε για το ΗΤ.
Αν απλώς το έχει για πρόσχημα, τον αποθαρρύνουμε και από τα δύο.

Αν κάποιος άγνωστος μας χαρίσει ξαφνικά δήλωση πως δεν είναι καπνιστής αλλά...
τότε χαμογελάμε αμήχανα, ρίχνουμε "χυλόπιτα" με τη ματιά μας και συνεχίζουμε το δρόμο μας...
(το ίδιο ισχύει και με την πρωταθλήτρια αδελφούλα του νεαρού συνατμιστή).

« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 02, 2014, 22:52 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: ΗΤ ΚΑΙ ΠΡΟΤΥΠΑ ΤΗΣ ΝΕΟΛΑΙΑΣ
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουαρίου 02, 2014, 22:26 »
...σενάριο 3.
Σε μη καπνιστή, αν ενδιαφερθεί, μην του πεις ότι είναι ή δεν είναι κακό, δώσε του να ατμίσει από το δικό σου, αν γίνεται 18mg και πάνω, στα 15W.
Έχω μια φίλη που όταν ήταν 5 κι έβλεπε τον πατέρα της να καπνίζει, τον ρώτησε τι είναι. Πρώτα της έδωσε ένα τσιγάρο να καπνίσει, κι αφού έφτυσε τ'αντερά απάντησε. Είναι η κακή συνήθεια και λοιπά. Αλλά δεν το πήρε σα συμβουλή, το πήρε σαν πραγματικότητα. Οκ, λίγο σκληροπυρηνική μέθοδος, αλλά σε μεγάλο βαθμό πιάνει. Έτσι κι αλλιώς δεν μπορείς να πείσεις κανέναν να μη δοκιμάσει, μόνο να μη δοκιμάσει το δικό σου.

Αποσυνδεδεμένος gpanos

  • **
  • 248
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΗΤ ΚΑΙ ΠΡΟΤΥΠΑ ΤΗΣ ΝΕΟΛΑΙΑΣ
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουαρίου 02, 2014, 22:31 »
Αν ένας έφηβος "ταιριάζει" με τη νικοτίνη, άρα θα δεθεί δεκαετίες μαζί της, τον παροτρύνουμε για το ΚΤ.


Εμμ μάλλον ΗΤ ήθελες να γράψεις...  :))

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: ΗΤ ΚΑΙ ΠΡΟΤΥΠΑ ΤΗΣ ΝΕΟΛΑΙΑΣ
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουαρίου 02, 2014, 22:54 »
Δεύτερη φορά μέσα στο 2014  :-[
Μάλλον είμαστε όλοι νεολαίοι στο ΗΤ...  :yes:

Αποσυνδεδεμένος gpanos

  • **
  • 248
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΗΤ ΚΑΙ ΠΡΟΤΥΠΑ ΤΗΣ ΝΕΟΛΑΙΑΣ
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουαρίου 02, 2014, 22:59 »
Λάθη κάνουμε όλοι,
αν δεν ήταν τελικά λάθος θα σου έλεγα να χρησιμοποιήσεις αυτό Ban    :)) 

Αποσυνδεδεμένος Vasilis®

  • ****
  • 1185
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΗΤ ΚΑΙ ΠΡΟΤΥΠΑ ΤΗΣ ΝΕΟΛΑΙΑΣ
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουαρίου 03, 2014, 03:37 »
Ένας στους δέκα έφηβους έχει δοκιμάσει η.τ.



Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΗΤ ΚΑΙ ΠΡΟΤΥΠΑ ΤΗΣ ΝΕΟΛΑΙΑΣ
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουαρίου 03, 2014, 03:42 »
Κι εννεα στους δεκα το κ.τ.
Δυστυχως...

Αποσυνδεδεμένος jhon100

  • **
  • 241
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΗΤ ΚΑΙ ΠΡΟΤΥΠΑ ΤΗΣ ΝΕΟΛΑΙΑΣ
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουαρίου 03, 2014, 08:24 »
Προσωπικη αποψη παντα.
Το ητ πρεπει να το αντιμετωπιζουμε σαν μια αλλης μορφης καπνισματος.
Οι συνεπειες στον οργανισμο μακροπροθεσμα δεν είναι πληρως γνωστες επιστημονικα.
Επιφανειακα φαινεται ότι είναι λιγοτερο επιβλαβες.
Οι μικροτεροι μας, πρεπει να γνωριζουν από την μια μερια την καταστροφη που κανει στον οργανισμο το κτ και από την άλλη να ξερουν ότι το ητ ναι μεν επιφανειακα φαινεται πιο ανωδυνο, αλλα οι μακροπροθεσμες επιπτωσεις είναι αγνωστες και πιθανον σε καποια σημεια να αποδειχθει ότι είναι εξισου καταστροφικες με το κτ. 
Αρα ουτε το ητ πρεπει να απενοχοποιειται στα ματια των μικροτερων μας.
 

Αποσυνδεδεμένος atsirtsis

  • **
  • 270
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΗΤ ΚΑΙ ΠΡΟΤΥΠΑ ΤΗΣ ΝΕΟΛΑΙΑΣ
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουαρίου 03, 2014, 08:45 »
Εγώ προσωπικά θα προσπαθήσω να το αποτρέψω όσο μπορώ. Σαφώς το ιδανικό σενάριο είναι ούτε κ.τ. ούτε η.τ. Αν όμως κάποια στιγμή ξεκινήσει να καπνίζει κ.τ. τότε θα προσπαθήσω να το μυήσω στοω κόσμο του η.τ.

Αποσυνδεδεμένος dimifoti

  • **
  • 208
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow ride, take it easy
Απ: ΗΤ ΚΑΙ ΠΡΟΤΥΠΑ ΤΗΣ ΝΕΟΛΑΙΑΣ
« Απάντηση #25 στις: Ιουνίου 19, 2015, 23:53 »
να εκφράσω κι εγώ μία άποψη ως μέλος του ατμιστικού ηλικιακού γκρουπ 18-25. Ζούμε σε μία χώρα που δυστυχώς το 80-90% των νέων θα δοκιμάσουν σε ηλικίες 16-17 κτ. Ένα μεγάλο ποσοστό θα εθιστεί. Σ αυτό το ποσοστό βάζω και τον 17χρονο τότε εαυτό μου. Σαφώς θα προτιμούσα τότε να ήταν της "μόδας" και πιο διαδεδομένο το η.τ. από το κ.τ. και να δοκιμάσω και να εθιστώ στο η.τ. παρά στο κ.τ. Να σας πω την αλήθεια οραματίζομαι μία εποχή που πλέον το κ.τ. θα είναι εντελώς "παρακμιακό" έως και σχεδόν εξαφανισμένο και όποιος είναι εθισμένος με την νικοτίνη να την λαμβάνει μόνο μέσω η.τ. Σαφώς και το ιδανικό είναι να μην δοκιμάσεις και εθιστείς σε τίποτα από τα δύο. Αλλά αν είναι να γίνει κάτι από τα δύο, δεν υπάρχει αμφιβολία. Με χίλια η.τ.

Αποσυνδεδεμένος m1chael

  • **
  • 266
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΗΤ ΚΑΙ ΠΡΟΤΥΠΑ ΤΗΣ ΝΕΟΛΑΙΑΣ
« Απάντηση #26 στις: Ιουνίου 20, 2015, 00:34 »
Με την ραγδαία εξέλιξη που έχει το ΗΤ, και σε χώρες όπως τις ΗΠΑ προβλέπεται μέχρι το 2020 ο πληθυσμός των ατμιστών να έχει ξεπεράσει τους καπνιστές, μιλάμε για μια νέα τάξη πραγμάτων. Ο έφηβος, όπως θα δοκίμαζε για μαγκιά το ΚΤ έτσι θα δοκιμάσει και το ΗΤ, αναπόφευκτο!
Κάποια στιγμή πρέπει να σοβαρέψουν τα πράγματα ως προς το τι είναι το ΗΤ, έτσι ώστε η κοινή γνώμη να μάθει τι ακριβώς είναι...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8393 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180787 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34051 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536795 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59913 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237803 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 609 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15991 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136197 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085434 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35503 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10338 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12