vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

255 επισκέπτες, 8 χρήστες
Tem, Jorge, mathimatikos1966, dkostas, Aoratix, soniram, nXtLs, Kouros17

Twitter

Μετά από συγκέντρωση παρατηρήσεων στον ατμό: Κανένας κίνδυνος από τα η.τ.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Καλό είναι να μας τα εξηγεί κάποιος που γνωρίζει καλύτερα έτσι.
Ευχαριστούμε, γιατρέ.  :thumpup:
Έγινε αλλαγή στον τίτλο και μπήκε και μια διευκρίνιση στο 2ο μήνυμα..

Αποσυνδεδεμένος alkaz77

  • **
  • 262
  • Φύλο: Άντρας
  • «Αλίμονο στους λαούς που έχουν ανάγκη από ήρωες».
χρειάζονται αυτές οι επισημάνσεις για να μην <<ξεφεύγουμε>>, καλό είναι να θυμόμαστε οτι η έρευνα γύρω από το η.τ. κ τις επιπτώσεις του είναι ακόμα στα σπάργανα.
Να είσαι καλά γιατρέ και φαντάζομαι οτι όλοι αδημονούμε για μια νέα σου μελέτη  :thumpup: [size=78%] [/size]

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Για τη νέα έρευνα του κ. Φαρσαλινού δημιουργήθηκε νέο θέμα εδώ: http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,18549.0.html

Αποσυνδεδεμένος Kostas1989

  • *
  • 84
  • Φύλο: Άντρας
  • Zmax Sigelei & Kayfun 3.1
Αυτό που βλέπω εγώ πάντως, είναι να προετοιμάζεται η μετάβαση σε έναν νέο τρόπο εξάρτησης, στον οποίο θα βρουν οι ειδικοί τρόπο να ξεζουμίσουν (οικονομικά) την εξαρτημένη μονάδα...

Αφού όπως φαίνεται δεν μπορούν να πολεμήσουν το Ηλεκτρονικό Τσιγάρο, γιατί λοιπόν να μην βγάλουν και αρκετά λεφτά από αυτό? ;)

Το επόμενο που περιμένω είναι, αφού η αγορά ξεχειλίσει από "κακές" κινέζικες συσκευές με αβέβαιη λειτουργία, την πανηγυρική έλευση των καπνοβιομηχανιών, να πουλούν τις δικές τους βέβαιης λειτουργίας "καλές" κινέζικες συσκευές! :)) (Σε ανάλογη τιμή βεβαίως βεβαίως). Α!!!! Συνοδευόμενες από τα ανάλογης τιμής "καλά" υγρά!!!


Ακριβως της ιδιας αποψης ειμαι κι εγω!οταν αρχισει να  διαδιδεται σε περισσοτερες μαζες το η.τ,σιγουρα θα προσπαθησουν να το αξιοποιησουν για οικονομικο οφελος.Σε λιγο θα φορολογουν και τον αερα που αναπνεουμε,στο η.τ θα δισταζαν?

Αποσυνδεδεμένος panagiotis87

  • *
  • 30
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπερα...ακουστε τι επαθα σημερα πινοντας τον καφε μου σε καφετερια...σκαει μυτη μια κοπελα η υπευθηνη του καταστηματος και μου λεει σας παρακαλω μπορειτε να μου δειξετε τα χαρτια για το η.τ που καπνιζεται και οτι δεν ειναι βλαβερο για τους υπολοιπους στο μαγαζι...(γιατι μου λεει πριν μερες μας γραψαν)τι μπορω να δειξω υπαρχει κατι???κοιταξα την γυναικα μου στα ματια τα 2 μας παιδια πηρα το καροτσι πληρωσα κ εφυγα !!σας εχει τυχει κατι τετοιο? ???

Αποσυνδεδεμένος e-go FUN

  • ***
  • 791
  • Φύλο: Άντρας
Μου ΄χει τύχει καποια κυρία που καθοταν στα 20μετρα απο εμενα, να στειλει τον υπευθυνο παραπονουμενη ότι έχει ασθμα και δεν αντεχει... ειχα κάνει 2 τζουρες συνολικα και καταπινα τον περισσότερο ατμό... :dontknow:

Δεν υπαρχει εγγραφο που να αποδεικνυει πόσο αθωος είναι ο ατμος.
Ειναι δικαιωμα όποιου ενοχλείται από τον καπνό να ενοχλείται ή να νομίζει ότι ενοχλείται κι απο τον ατμο.
Οπότε σε τετοιους δημοσιους χώρους ή αμιζουμε έξω ή δεν ξαναπάμε...

Αποσυνδεδεμένος panagiotis87

  • *
  • 30
  • Φύλο: Άντρας
δεν με καλυψε η απαντηση σου,θελω κατι ποιο χειροποιαστω..sorry..!!θελω να μο πει καποιος πως μπορω να δειξω η να πω οτι το τσιγαρα μου δεν ειναι βλαβερο....???αν υπαρχει καποιο χαρτι!!!??καπου διαβασα περι νικοτηνης 0 νικοτηνη ειναι οκ,ειναι καθαρο..παιρναει τον ελενγχο!!!

Αποσυνδεδεμένος Tanquer1

  • *
  • 94
  • Φύλο: Άντρας
Αραγε αυτο το καταστημα ειναι καθ'ολα τα αλλα νομιμο?
Ελλας το μεγαλειο σου!

Αποσυνδεδεμένος johnk102

  • *
  • 51
  • Φύλο: Άντρας
Εγώ θα ρωτούσα τον υπεύθυνο του καταστήματος που είναι ο νόμος με τον οποίο απαγορεύεται η χρήση του ηλεκτρονικού τσιγάρου σε κλειστούς χώρους. Αν τον βρει, να μας τον δείξει και σε μας.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Τύπωσε το πρωτότυπο αγγλικό κείμενο που αναφέρεται εδώ: http://publichealth.drexel.edu/SiteData/docs/ms08/f90349264250e603/ms08.pdf και δώσ' της το.
Γενικά θα βρεις πολλά τέτοια "χαρτιά" εδώ: http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,416.0.html με αναφορές στα αρχικά κείμενα των ερευνών, απλά ανέφερα το παραπάνω γιατί "ψαρώνει" με το νούμερο (9000 παρατηρήσεις στον ατμό).

Στη συνέχεια ζήτησέ της ένα χαρτί που να βεβαιώνει ότι ο ατμός που βγαίνει από την εσπρεσιέρα δεν είναι επικίνδυνος για σένα και τους υπόλοιπους θαμώνες ή ένα χαρτί που να δείχνει ότι η λουστραρισμένη επίστρωση του τραπεζιού δεν είναι τοξική για το δέρμα κ.τ.λ. δίνοντάς της έτσι να καταλάβει ότι από τη στιγμή που κάτι δεν είναι τσιγάρο, δε χρειάζεται και κανένα "χαρτί". Δεν ζητάμε "χαρτιά" για ό,τι μας έρθει.

Αποσυνδεδεμένος georgegeo

  • **
  • 279
  • Φύλο: Άντρας
Θα πρέπει λοιπόν οι σχεδιαστές θηκών για ηλεκτρονικά τσιγάρα, να σχεδιάζουν από εδώ και πέρα, και ειδικά για την Ελλάδα, θήκες οι οποίες εκτός του ατμοποιητή, της μπαταρίας και του υγρού αναπλήρωσης να έχουν χώρο για διάφορα χαρτιά όπως πιστοποιήσεις των συσκευών άτμισης, διάφορες μελέτες που να αποδεικνύουν τη μη επικινδυνότητα του ατμίσματος, τα σχετικά ΦΕΚ, γενικότερα ότι αφορά τη σχετική νομοθεσία κ.τ.λ.
Επίσης οι ατμιστές θα πρέπει να παρακολουθήσουν ειδικά σεμινάρια, ώστε όπου απαιτείται, να είναι έτοιμοι να αποδείξουν ότι δεν είναι ελέφαντες.

Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
βασικα εκτος απο τα χαρτια που σου υπεδειξε ο Atmos θα μπορουσες να της δειξεις την συσκευασια της συσκευης σου και τα: CE , Rohs , SGS και να της πεις με βαρυγδουπο ύφος "οριστε οι πιστοποιησεις οτι δεν ειναι βλαβερο"... Ετσι θα την στειλεις να γκουγκλάρει για να μάθει τί ειναι το Rohs και το SGS και αν τελικα ψαξει, αυτο που ανακαλύψει θα σε δικαιώσει γιατί


το Rohs είναι αυτό: http://en.wikipedia.org/wiki/Restriction_of_Hazardous_Substances_Directive


Και το SGS είναι αυτό: http://www.sgs.com

Αποσυνδεδεμένος jhon100

  • **
  • 241
  • Φύλο: Άντρας
Δεν εχω πειστει για την αθωότητα του ητ, ετσι γιατι ειμαι καχυποπτος. Και ειδικοτερα αμφιβαλω για τον ατμο που εισπνεω, αλλα και για οτι εκπνεω. Γιατι ατμιζω? Ειμαι εξαρτημενος με την νικοτινη και το ητ ειναι για μενα ενα υποκαταστατο του κτ που φαινεται να ειναι λιγοτερο βλαβερο. Το μελλον θα δειξει αν ειναι πολυ ή λιγο βλαβερο. Γιατι απο την χρηση του βλεπω οτι σε αμφιβολια δεν ειναι μονο ο ατμος, αλλα και τα μεταλλα των αντιστασεων και τα φυτιλια ή το βαμβακι. Τα συμφεροντα ειναι πολλα. Δεν ξεχνω καποιους απο τους επιστημονες της εποχης που με τις μελετες τους, με το αζημίωτο βεβαια,  διαβεβαιωναν οτι το κτ ειναι ακινδυνο. Γιατι δεν μπορει να συμβαινει αυτο και σημερα και απο τις 2 πλευρες? Αρα σεβομαι οποιον ανησυχει στους δημοσιους χωρους. Αν μπω στην λογικη οτι ειναι ακινδυνο τουλαχιστον αυτο που εκπνεω , γιατι να μην ατμισω σε ενα νοσοκομειο ή παιδικο σταθμο? Περα απο την κινηση που προκαλει, δυστυχως υπαρχει και η αμφιβολια για το τι εκπνεω.  :)     

Αποσυνδεδεμένος alexis36

  • ***
  • 669
  • Φύλο: Άντρας
Συμφωνώ με τον σεβασμό του διπλανού μου που ίσως τον ενοχλεί ο ατμός και εφαρμόζω το ατμίζω όπου κάπνιζα ως γενικό κανόνα, με ενοχλεί όμως να ποινικοποιείται η συνήθειά μου χωρίς αποδείξεις. Θα περίμενα από ένα κράτος που νοιάζεται για την υγεία των πολιτών του τόσο πολύ ώστε να νομοθετεί σχετικά, να έχει προγραμματίσει και τις ανάλογες έρευνες, να έχει εξειδικεύσει τη νομοθεσία και να μη την εφαρμόζει κατά το δοκούν.

Αποσυνδεδεμένος panagiotis87

  • *
  • 30
  • Φύλο: Άντρας
θα συμφωνησω απολυτα ..μαζι σου και βασικα με ολους τους υπολοιπους ..ο καθενας απο τι εχει διαβασει λεει την γνωμη του και τους κανονες που ακολουθει..ειναι δικαιομα του καθενος...θελω να επιστρεψω λιγο πισω στο αρχικο ποστ που εκανα..εδω για την ελλαδα που ειμαστε...που ζουμε.....που τρωμε..που τους ταιζουμε....υπαρχει καποιο χαρτι που να πιστοποιηει αυτο  η οχι???εχει βγει καποιος νομος???οχι του ιντερνετ με φεκ και σφραγιδες κανονικα...δεν θελω να το κουραζω αλλο και να κουραζομαι κι εγω......!!!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9151 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42571 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 365 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34646 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557269 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181777 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 144 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8862 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538523 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60545 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238910 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1638 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12