vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

84 επισκέπτες, 6 χρήστες
Tem, Olga68, bloodlessz, camber, Jorge, manoslykos

Twitter

Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #525 στις: Ιανουαρίου 25, 2016, 16:09 »
Έχω και τα δύο (VTC mini - Cuboid) και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος. :yes:
Τα συστήνω και τα δύο ανεπιφύλακτα. :)
Και τα δύο δουλεύουν άψογα, είτε σε Power mode είτε σε Temperature Control.

Στην επιλογή του ενός από τα δύο θα βάλεις κάτω τα θέλω σου και μετά θα αποφασίσεις ανάλογα με τις ανάγκες σου.

Αποσυνδεδεμένος takkat

  • **
  • 218
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #526 στις: Ιανουαρίου 25, 2016, 16:38 »
...κι εγώ το ίδιο Μάκη.
Κι απ' τον Σεπτέμβριο κάνω αποκλειστικά TC με Τι gr1 και SS 316L και τα δύο 0,32mm (28ga).
Τελευταίες 5 μέρες με το Cuboid.

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #527 στις: Ιανουαρίου 25, 2016, 20:27 »
Tάκη και εγώ τελευταία κάνω στησίματα και στα δύο (VTC mini - Cuboid) με SS316L της UD, 0,32mm.
Η ποιότητα του ατμίσματος είναι πολύ καλή.
Σήμερα δοκίμασα με Ni200 0,28mm, που είχα από παλιά και με την στάνταρ ρύθμιση και στο Cuboid και στο VTC mini έπαιρνα υποτονικό άτμισμα.
Για να ατμίσω ικανοποιητικά έπρεπε να ανεβάσω την θερμοκρασία στους 280 βαθμούς.
Δεν είναι θέμα στησίματος ή υποτροφοδοσίας.
Πηγαίνοντας στις μνήμες και βάζοντας TCR 620, καλυτέρεψε αρκετά και στους 240 βαθμούς ατμίζεις καλά.
Πάντως σαν το SS316L δεν είναι.
Οπότε στο επόμενο στήσιμο ξαναγυρνάω στο SS. :D

Αποσυνδεδεμένος Gatilaras

  • **
  • 230
  • Φύλο: Άντρας
  • Που πας ρε γιδα μες την καταιγιδα χωρις μπλοκε?
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #528 στις: Ιανουαρίου 25, 2016, 22:10 »
Ψηνομαι για το vtc,  ηταν το πρώτο μοντακι που μου κέντρισε το ενδιαφέρον απο την αρχή της ατμιστικης μου πορειας αρα κλεινω προς αυτό, βέβαια το cuboid μου κλείνει το μάτι απο τη γωνια πονηρα αλλα.. Ειμαι σε δίλημμα.. Και κατι εκτός topic απο fasttech ποσες μέρες κανουν τα πράγματα να έρθουν?

Αποσυνδεδεμένος kongeo

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #529 στις: Ιανουαρίου 25, 2016, 22:15 »
Για το διλλημα σου δεν εχω απαντηση καθως δεν εχω εμπειρια με τα συγκεκριμενα μοντ αλλα για την παραγγελια μπορω να σου πω οτι απο την στιγμη που θα φυγει απο την fasttech υπολογισει κανα 15ημερο.παραγγελια μου ηρθε σε 11 μερες σημερα!! :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος veduracell

  • *
  • 69
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #530 στις: Ιανουαρίου 25, 2016, 22:51 »
εμένα πάντως μου είχαν καθυστερήσει πιο πολύ.... κανένα μήνα είχαν κάνει...και ήταν πανω απο 20 ευρώ και είχα τρακ ναμπερ. ελπίζω να είσαι πιο τυχερός..βέβαια αξίζει την αναμονή γιατί έχει τεράστιες διαφορές στις τιμές

Αποσυνδεδεμένος kongeo

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #531 στις: Ιανουαρίου 25, 2016, 23:15 »
Δεν ειναι το καταλληλο νημα γισ αυτο αλλα με σιγκαπουρη κανει κανα 14 ημερο αμα εχει μπαταρίες με σουηδικη κανα μήνα

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #532 στις: Ιανουαρίου 26, 2016, 11:22 »
Tάκη και εγώ τελευταία κάνω στησίματα και στα δύο (VTC mini - Cuboid) με SS316L της UD, 0,32mm.
Η ποιότητα του ατμίσματος είναι πολύ καλή.
Σήμερα δοκίμασα με Ni200 0,28mm, που είχα από παλιά και με την στάνταρ ρύθμιση και στο Cuboid και στο VTC mini έπαιρνα υποτονικό άτμισμα.
Για να ατμίσω ικανοποιητικά έπρεπε να ανεβάσω την θερμοκρασία στους 280 βαθμούς.
Δεν είναι θέμα στησίματος ή υποτροφοδοσίας.
Πηγαίνοντας στις μνήμες και βάζοντας TCR 620, καλυτέρεψε αρκετά και στους 240 βαθμούς ατμίζεις καλά.
Πάντως σαν το SS316L δεν είναι.
Οπότε στο επόμενο στήσιμο ξαναγυρνάω στο SS. :D

Θα μας τρελάνει τελικά αυτό το vtc :o Σε μένα αντίθετα, σε δύο στησίματα με Ν200 της UD, 0,28mm και 0,30mm, παίζει άριστα εδώ και 5 μέρες, στα 16-17W και 210-220 βαθμούς στην προεπιλεγμένη ρύθμιση για Ni. Με το ss και το nife30 είχα πολλά προβλήματα. Η επόμενη δοκιμή θα είναι με τιτάνιο και nife48 και βλέπουμε τι θα κάνουμε με το ss, με κανα άλλο σύρμα αντί της UD. :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος Tzenamo

  • ****
  • 1054
  • Φύλο: Άντρας
  • U can call me... ZAN
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #533 στις: Ιανουαρίου 26, 2016, 11:27 »
Γιωργη, εχεις σκιστει στις δοκιμες ολων των συρματων  :)) :laugh1:

 :sign_oraios:

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #534 στις: Ιανουαρίου 26, 2016, 11:36 »
Για Ν200 και τιτάνιο, που δεν το είχα ανάγκη, παίζει σωστά (τιτάνιο δεν δοκίμασα ακόμη), αλλά για το ss και το nife που το αγόρασα, μου κάνει κόλπα :wall:

Αποσυνδεδεμένος remi0s

  • **
  • 257
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #535 στις: Ιανουαρίου 27, 2016, 00:00 »
Καλησπέρα, είμαι νέος ατμιστής και θέλω να στραφώ σε μοντάκι. έχω διαβάσει πολλά Post στο φόρουμ και κατέληξα στα εξείς δύο σετάκια:
Kanger subox και  istick60 με subtank mini ή melo2 ατμοιποιητή?
με ενδιαφέρει να κρατάει αρκετή ώρα η μπαταρία, να εχω την δυνατότητα αργότερα να ασχοληθώ με την κατασκευή δικών μου αντιστάσεων(όχι επι του παρόντος όμως),εφόσον είναι εθικτό να μπορώ να ατμίζω ενώ φορτίζει σε υπολογιστή και τέλος να κάνει ντουμάνι.
μήπως κοιτάω λάθος set; μήπως δεν χρειάζομαι τοσα W?
με συγχωρείτε αν ρωτάω πολλά μαζεμένα, είμαι λίγο χαμένος!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 27, 2016, 00:39 από remi0s »

Αποσυνδεδεμένος KOSTAS1979R

  • *****
  • 1519
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #536 στις: Ιανουαρίου 27, 2016, 00:53 »
Είτε αγοράσεις ένα Istick 60tc είτε Kanger subox μια χαρά θα είσαι,απλώς το Kanger subox είναι ένα ολοκληρωμένο πακέτo οπού θα σε μυήσει και στον κόσμο τον επισκευάσιμων ατμοποιητών,εκτός και αν εννοείς το nano η (το KBOX Mini 50W όπου είναι χωρίς ατμοποιήτη.)
Τον subtank mini τον έχω δοκιμάσει και μου άρεσε,άλλα τον melo2 όχι και δεν μπορώ να πω κάτι.
Τώρα για Mod υπάρχουνε πάρα πολλά και αν πας σε ένα κατάστημα θα βρεις πιστεύω το κατάλληλο που θα σε κάνει κλικ και όσο για τα Watts είναι μια χαρά.
Για αυτονομία αγόρασε 2-3 μπαταρίες και θα είσαι εντάξει,διότι εγώ προσωπικά δεν θα άτμιζα ταυτοχρόνως που θα το φόρτιζα.

Αποσυνδεδεμένος remi0s

  • **
  • 257
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #537 στις: Ιανουαρίου 27, 2016, 16:47 »
Μετά απο ολονύχτιο ψάξημο, διάβασμα στο φόρουμ αλλα και πολλά reviews, κλεινω προς το kanger subox mini kit με τον ατμοποιητή subtank mini. Κατέληξα οτι καλύτερο ειναι να πάρω εναν εξωτερικό φορτιστή(Nitecore) και επιπλέον μπαταρία για να αποφύγω όσο το δυνατόν το passthrough παρόλο που δεν φαινεται να είναι τόσο επικίνδυνο. Απότι κατάλαβα για το συγκερκιμένο kit καλό ειναι να πάρω μπαταρία που να δίνει 20Α; Ποια μπαταρία μου προτείνεται; Πρέπει να είναι Protected; Για αρχή θα μείνω στις έτοιμες αντιστάσεις(1.2Ω) και αργότερα ίσως προσπαθήσω να κάνω δικιές μου.
Σκεύτομαι να το αγοράσω απο fasttech γιατί έχει πολύ καλή τιμη (σε μαγαζί ελληνικό που ρώτησα, μονο το μοντ είχε 60++ευρώ ενώ στη fasttech έχει 50 όλο το σετάκι). Πρέπει να γνωρίζω κάτι για την fasttech;

Αποσυνδεδεμένος godspeed

  • **
  • 319
  • Φύλο: Άντρας
  • Nicotine-Alcohol Addict! *_*

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #539 στις: Ιανουαρίου 27, 2016, 19:43 »
Μετά απο ολονύχτιο ψάξημο, διάβασμα στο φόρουμ αλλα και πολλά reviews, κλεινω προς το kanger subox mini kit με τον ατμοποιητή subtank mini. Κατέληξα οτι καλύτερο ειναι να πάρω εναν εξωτερικό φορτιστή(Nitecore) και επιπλέον μπαταρία για να αποφύγω όσο το δυνατόν το passthrough παρόλο που δεν φαινεται να είναι τόσο επικίνδυνο. Απότι κατάλαβα για το συγκερκιμένο kit καλό ειναι να πάρω μπαταρία που να δίνει 20Α; Ποια μπαταρία μου προτείνεται; Πρέπει να είναι Protected; Για αρχή θα μείνω στις έτοιμες αντιστάσεις(1.2Ω) και αργότερα ίσως προσπαθήσω να κάνω δικιές μου.
Σκεύτομαι να το αγοράσω απο fasttech γιατί έχει πολύ καλή τιμη (σε μαγαζί ελληνικό που ρώτησα, μονο το μοντ είχε 60++ευρώ ενώ στη fasttech έχει 50 όλο το σετάκι). Πρέπει να γνωρίζω κάτι για την fasttech;


Για μοντάκι θα σου πρότεινα το Evic VTC mini. Κλάσεις ανώτερο κατά τη γνώμη μου.
Mπορείς να διαβάσεις γι αυτό στο νήμα του.

Για μπαταρία την Samsung 30 Q:

https://www.fasttech.com/products/0/10002357/3935802-authentic-samsung-inr-18650-30q-3-6v-3000mah

Aπό την Fasttech ψωνίζω και γω όπως και πολλοί από εδώ μέσα και είμαι ευχαριστημένος.
Από ότι είδα διάβασες και το αντίστοιχο νήμα της FT.



 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 157 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 144 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20587 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281166 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207884 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65658 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174355 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312726 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14044 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124731 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93500 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4172 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix