vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

427 επισκέπτες, 5 χρήστες
manoslykos, Mimhsdr, thanos1071, Tem, Jorge

Twitter

Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #180 στις: Μαρτίου 25, 2015, 19:49 »
Το στοιχείο του (μπαταρία) μπορεί να αλλαχθεί από τεχνικό (σέρβις) με κόστος περίπου 10 ευρώ.
Με το μινι να δούμε τι θα κάνουμε.  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος drgt

  • **
  • 419
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #181 στις: Μαρτίου 25, 2015, 20:32 »
Για δωσε να μορφωθω και γω... τι ειναι το μινι?

Ειχα παει να το δω το istick οταν πρωτοβγηκε και ο τυπος μου ειπε οτι δεν αλλαζουν οι μπαταριες του... :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #182 στις: Μαρτίου 25, 2015, 20:40 »
Εννοώ το mini istick των 10 watt. Δεν έχω δει κάπου ανταλλακτικό στοιχείο για μινι.
Ο πωλητής που λες προφανώς ήθελε να πει πως δεν αλλάζει η μπαταρία από τον χρήστη. Έτσι κι αλλοιώς, όταν πρωτοβγήκε, δεν υπήρχε ακόμα η δυνατότητα.

Αποσυνδεδεμένος kongeo

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #183 στις: Μαρτίου 25, 2015, 20:42 »
Δεν σου ειπε ακριβώς ψεμματα....

Τα μοντ δεν ειναι ολα ιδια....
Μερικα δεν αλλαζουν μπαταρια οπως το αιστικ αλλα αλλαζουν βγαζοντας απλα καπακι βλεπε κλουπορ,ipv κλπ...
Αυτα αλλαζουν μπαταριες ελευθερα, το στικακι θελει να παρεμβεις,να το ξεγυμνώνεις κλπ κλπ

Αποσυνδεδεμένος dNikos

  • **
  • 147
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #184 στις: Μαρτίου 26, 2015, 00:24 »
Όταν λέτε 10 ευρώ εννοείται την εργασία μόνο ή και την μπαταρία μαζί;

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #185 στις: Μαρτίου 26, 2015, 01:46 »
Μάλλον το νούμερο ήταν ενδεικτικό. Αν βάλεις μια εφεστ μοβ, το κόστος αγοράς της είναι 8-9 ευρώ. από κει και πέρα, το κόστος της υπηρεσίας θα παίξει ανάλογα με το πόσο συχνός πελάτης είσαι, αν και μια ταρίφα 5-10 ευρώ δεν θα ήταν παράλογη.


@drgt
Ο λόγος που εμείς που έχουμε ήδη κάποιο άλλο μοντ μπορεί να προτιμήσουμε ένα μοντ χωρις αφαιρούμενη μπαταρία είναι η απλότητά του.
Οταν αδειάσει η μπαταρία του, το συνδέεις με το ίδιο καλώδιο μ΄αυτό που φορτίζεις το κινητό (σε πρίζα, υπολογιστή, αυτοκίνητο ή power bank) κι ατμίζεις με το άλλο μοντ. Γλυτώνεις τις πολλές σκόρπιες μπαταρίες, που ενίοτε χάνονται, τον φορτιστή που ενίοτε χαλάει, το κουβάλημα, το ψάξιμο για πριζα τοίχου μόνο κλπ κλπ. επίσης, το μοντάκι αυτό με την ενσωματωμένη μπαταρία κατάφερε να έχει πιο μικρό και κομψό μέγεθος από τα άλλα με την αποσπώμενη. Για κάποιους άλλους που δεν ατμίζουν πολύ, μια φόρτιση το βράδυ είναι αρκετή, οπότε πάλι ουδείς ο λόγος για εξτρά εξοπλισμό. Εχω πείσει φιλικό ζευγάρι να το αγοράσει για αναβάθμιση από πολυβολτικές. Ξέροντάς τους, δεν υπήρχε περίπτωση να μπλέξουν με χύμα μπαταρίες και φορτιστές. Από την άλλη, δεν ατμίζουν πολύ, δεν ξεμένουν στη μέση της ημέρας, αλλά ακόμη κι αν συμβεί κάτι τέτοιο, σε γραφείο δουλεύουν, μπορούν πάντα να το χρησιμοποιήσουν σαν passthrough όσο φορτίζει.
Δεν θα σου πω ότι είναι καλύτερο στην πράξη από αυτά που έχουν αποσπώμενες μπαταρίες, αλλά απευθύνονται σε καταναλωτές με διαφορετικές ανάγκες.

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #186 στις: Μαρτίου 26, 2015, 02:23 »
Μα και το 99% αυτων που δεχονται αποσπωμενες μπαταριες, διαθετουν και θυρα USB για την φορτιση.
Ετσι, με κοστος κατω απο 10€ αγοραζεις μια επωνυμη, αξιοπιστη 18650 (χωρις να σπας το κεφαλι σου τι lipo εχουν μεσα αυτα με την ενσωματωμενη)
και με ενα καλωδιο usb, που περιεχει συνηθως η συσκευασια, κανεις τη δουλεια σου (αν δεν εχεις εξωτερικο φορτιστη ή βαριεσαι το βαλε-βγαλε).
Επιπλεον, δε θα χρειαστει να κανεις τα γλυκα μιατια στον καταστηματαρχη οταν ερθει η ωρα για να σου αλλαξει την ενσωματωμενη για να γλιτωσεις το 10€ της εργασιας.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #187 στις: Μαρτίου 26, 2015, 02:46 »
Αναλογα με το μοντ...σε IPv mini ναι...
Σε κλουπορακι μαλλον οχι. Θα προτιμουσα εξωτερικο φορτιστη αν και οχι καπoιον nitecore που νομιζω ειναι οι αγαπημενοι σου.Λογω ψηλης τιμης οχι λογω ποιοτητας
Απο την αλλη το IPC μονο μινι δεν το λες....
Παντως δεν εχουν ολα τα κουτακια ενσωματωμενη φορτιση ουτε η eleaf βαζει οτι ναναι μπαταριες στα στικακια. Για αλλα μοντακια που δεν αναφερθηκαν (τυπου Istick ) σιγουρα κανεις μας δεν παιρνει ορκος

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #188 στις: Μαρτίου 26, 2015, 03:00 »
Απεφυγα να αναφερθω σε συγκεκριμενα mods γιατι δεν ηταν αυτος ο σκοπος του ποστ μου.
Δεν υπαρχουν μονο τα istick ή τα ipv και cloupor mini. Κυκλοφορουν δεκαδες mini κουτακια, τοσο κατ ευφημισμον οσο και πραγματικα, που μπορει να διαλεξει ο καθενας.
Ασε που το πολυ mini μεγεθος δεν ταιριαζει σε ολους. Ενας αντρας 2 μετρα εχει διαφορετικες απαιτησεις μεγεθους απο ενα ντελικατο κοριτσακι.

Οσο για το φορτιστη που ανεφερες, οντως οι nitecore ειναι η αδυναμια μου μιας κι εχουν αποδεικτει σκυλια, αλλα το κοστος τους δεν ειναι και τοσο μεγαλο.
Με 13-14€ απο e-bay (παλιοτερα ειχε λιγοτερα, αλλα μας τα χαλαει η πτωση του €) μπορεις να παρεις εναν i2 που θα σε βγαλει χρονια.
Παραλληλα με την μπαταρια του κουτακιου μπορεις να φορτιζεις μπαταριες για ενα μηχανικο που εχεις για back-up,
καποιου αλλου mod που δεν εχει δυνατοτητα φορτισης μεσω usb ή ακομα και μπαταριες ΑΑ ή ΑΑΑ για μικροσυσκευες στο σπιτι. Χαμενος δεν παει.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #189 στις: Μαρτίου 26, 2015, 12:49 »
Ενας αντρας 2 μετρα εχει διαφορετικες απαιτησεις μεγεθους απο ενα ντελικατο κοριτσακι.

Φώναξε κανείς?  ;D

Εδώ θα συμφωνήσω Παναγιώτη.

Για μένα ας πούμε, mini είναι το 50ρι! Για να λέμε του στραβού το δίκιο πάντως, εξαρτάται πάντα γιατί το θέλει ο καθένας. Εμένα, η περίπτωση μίνι (βλ. istick 50  :)) ) με βολεύει μόνο για έξοδο σε ορθάδικο. Μέχρι στιγμής για τέτοιες περιπτώσεις, χρησιμοποιώ ακόμα το βρωμόσκυλο το VV no.1 το οποίο μου έχει αποδειχτεί είλωτας με αντοχές μαραθωνοδρόμου! Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις, το "κτήνος" με συντροφεύει επάξια. Για μένα λοιπόν, ακόμα και με ενσωματωμένη μπαταρία, αφού η χρήση του είναι περιστασιακή, δεν με ενδιαφέρει και τόσο ο χρόνος ζωής αφού στατιστικά θα κρατήσει πολύ καιρό πριν χρειαστεί αλλαγή. Αν όμως επρόκειτο για κύριο μοντ, τότε αλλάζουν τα δεδομένα και προσωπικά θα επέλεγα κάτι με αποσπώμενη μπαταρία. Όπως και έκανα δηλαδή, με τρεις αποσπώμενες (all hail THE BEAST!!!).

Αποσυνδεδεμένος Zer0cooL

  • **
  • 375
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #190 στις: Μαρτίου 26, 2015, 13:25 »
Καμια γνωμη/αποψη για το Ecapple mini 30w ???

Αποσυνδεδεμένος Alfabravo

  • **
  • 344
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #191 στις: Μαρτίου 27, 2015, 14:14 »
Ψάχνω ένα κουτάκι VV/VW με δυνατότητα εύκολης αντικατάστασης της μπαταρίας (χωρίς βίδες).
Ατμίζω από 7 έως 10W συνεπώς δεν μ’ ενδιαφέρουν συσκευές με μεγάλη ισχύ.
Εκτός από τα Cloupor που έχουν καπάκι με μαγνήτες, ποια άλλη εναλλακτική λύση υπάρχει;  :hmmm:
 

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #192 στις: Μαρτίου 27, 2015, 14:29 »
Εμένα μου αρέσει αυτό
Sigelei mini 30watt

Αποσυνδεδεμένος Kikas

  • ****
  • 1037
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ξεφύγει λέμε..!
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #193 στις: Μαρτίου 27, 2015, 14:31 »
Το sigelei mini καλύπτει αυτά που ζητάς. Το έχω περισσότερο από ένα μήνα και είμαι αρκετά ευχαριστημένος.

Αποσυνδεδεμένος drgt

  • **
  • 419
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #194 στις: Μαρτίου 28, 2015, 23:19 »
... με βολεύει μόνο για έξοδο σε ορθάδικο...
Για τετοια περιπτωση εγω καταβολευτηκα με το eGrip.
Ειμαι ακομη στο ψαξιμο για κυριο μοντ (εχοντας το κατσικι αν θυμαστε).  Νομισα οτι ειχα καταληξει  στο ΥΙΗΙ sx350 mini αλλα μαλλον λεει και αυτο "ψεματα" αφηνοντας σε να το θετεις σε ρυθμιση που δεν μπορει να δωσει. (Π.Χ. 65 βατ στα 3Ω).
Θα παρω λοιπον παλι συμβουλες για:
- 23μμ ατμοποιητη
- 50-60 βατ
- μια 18650
- να μην μ' αφηνει να θετω ρυθμιση που δεν μπορει να δωσει, αλλα οταν μπορει ομως
- να τα δινει σωστα.
- στεπ απ / νταουν


Δεν ξερω αν ξεχασα τιποτα.
Εννοειται οσο πιο μεγαλο το ευρος Ω και V καλυτερα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1102295 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176661 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 515 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 351 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22309 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285246 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209532 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68671 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315592 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15596 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126838 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95241 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem