vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

251 επισκέπτες, 9 χρήστες
lagoudakis, Ribot, dkostas, vasim, treloneritis, bloodlessz, maprix, lidbab, manoslykos

Twitter

Phenomenon by Gus

Αποσυνδεδεμένος Deimos

  • **
  • 476
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2040 στις: Οκτωβρίου 15, 2015, 16:34 »
Κάποτε γυάλισα ένα θερμικό κινητήρα για RC με οδοντόκρεμα ανακατεμένη μα σόδα. Αλλά.
    Άμα εσύ τλίψει χαλάξει τάνκ εγκώ Κινέζο.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2041 στις: Οκτωβρίου 15, 2015, 22:43 »
Λοιπόν παιδιά είναι πολύ απλό. Αυτό που θέλει προσοχή είναι το ελεγχόμενο κατέβασμα του τανκ ώστε να μην βγει τελείως. Ο τρόπος που δείχνω στο βιντεακι είναι πολύ απλός.




Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
Εγω τον πιανω απο το τανκ με το ενα χερι και με το αλλο σπρωχνω το drip tip προς τα  πανω. Μια χαρα ανοιγει χωρις να ειναι πανω στο μοντακι για κοντρα. Δεν ανεβαινει παραπανω απο οσο πρεπει γιατι τον κοντραρουν τα δαχτυλα με τα οποια εχω πασει το ντριπ τιπ περιμετρικα.

Αποσυνδεδεμένος kiltsikis21

  • **
  • 338
  • Φύλο: Άντρας
  • Υπάρχει πάντα ένας τρόπος εάν είσαι αποφασισμένος
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2042 στις: Οκτωβρίου 15, 2015, 23:21 »
Αυτόν τον τρόπο χρησιμοποιώ και εγώ απλά έβλεπα ότι στις τρεις τέσσερις πρώτες τζούρες μετά το γέμισμα είχα υπερτροφοδοσια.Μάλλον από την πίεση που δημιούργουσε ο αέρας όπως κλείνουμε το τανκ . Τώρα το κατεβάζω ελάχιστα μέχρι να ελευθερωθεί το πρώτο ορινγκ και γεμίζω από τις τρύπες του αέρα χωρίς να βγει τελείως το τανκ από την βάση.


Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2043 στις: Οκτωβρίου 16, 2015, 00:00 »
Αν σου πω Σταύρε οτι αυτόν τον τρόπο τον είχα ξεχάσει...?!?!

Σήμερα γέμισα όπως εσύ, και πράγματι είναι ο ασφαλέστερος τρόπος γεμίσματος για Φαινό με κουστούμι Zest... Ειδικά στον Zest και σε όποιον έχει κάτω μεταλλικό δαχτυλίδι, λόγω του ότι οι τρυπούλες εισαγωγής του αέρα είναι οβάλ και ταιριάζουν ωραία τα μπουκαλάκια με πλαστική μύτη...

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2044 στις: Οκτωβρίου 16, 2015, 12:35 »
@zalaros  :respect:


φιλε εκανα ακριβως οτι κανεις και εσυ στο βιντεακι, αλλα εντελως ηλιθια δεν ειχα καν σκεφτει οτι δεν ειναι αναγκη να βγαλω τον ατμο απο το μοντ...

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2045 στις: Οκτωβρίου 16, 2015, 14:39 »
@zalaros  :respect:


φιλε εκανα ακριβως οτι κανεις και εσυ στο βιντεακι, αλλα εντελως ηλιθια δεν ειχα καν σκεφτει οτι δεν ειναι αναγκη να βγαλω τον ατμο απο το μοντ...

Σα να μου φαίνεται ότι βαριέσαι λιγάκι :)
Θα τα πούμε από κοντά όμως το βράδυ  :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος nas1

  • **
  • 391
  • Φύλο: Άντρας
  • Vaping.gr Blacksheep
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2046 στις: Οκτωβρίου 17, 2015, 19:26 »
μα δεν χρειαζετσι να το φουλαρεται στο γεμισμα..με το που ανοιγεται το καπακι για γεμισμα υπολογιστε το λιγοτερο μισο ποντο κατω...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 17, 2015, 21:21 από nasios »

Αποσυνδεδεμένος ntonto

  • **
  • 339
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2047 στις: Οκτωβρίου 18, 2015, 18:21 »
Καλησπέρα,


κάτοχος και εγώ του Phenomenon Zest  μετά κόπων και βασάνων και θα ήθελα να συζητήσω μερικά θέματα.


1. Η αναπλήρωση υγρού στον Zest με το κουστουμάκι μπορεί να γίνει από τις επάνω 2 τρύπες εφόσον είναι κλειστό το airflow και ίσως και κλείσιμο του αέρα του drip tip με το δάχτυλο για να μην έχουμε διαρροή? Μπορεί να αφαιρεθεί κατά τη χρήση το επάνω προστατευτικό δαχτυλίδι?


Ρωτάω γιατί κάπου πήρε το μάτι μου σε κάποιο νήμα φωτογραφία του ατμοποιητή ξάπλα με υγρό μέσα χωρίς το επάνω δαχτυλίδι.




2. Όταν κάποιος από εσάς είχε υπερτροφοδοσία ή και ακόμη διαρροές θεωρητικά θα είχε την γεύση του αρώματος σε ακραία ικανοποιητικό επίπεδο, ισχύει κάτι τέτοιο?


Ρωτάω γιατί όταν προκάλεσα εσκεμμένα διαρροή - υπερτροφοδοσία παίρνοντας τζούρα χωρίς το επάνω προστατευτικό δαχτυλίδι η γεύση ήταν απλά φανταστική αλλά πιστεύω πως αυτό συνέβει απλά επειδή ο αέρας της τζούρας περνούσε από τα υγρά της διαρροής.




2.1 Στο σωστό σας στήσιμο με ή χωρίς υπετροφοδοσία ή ακόμη κάποιο ίχνος διαρροών η γεύση είναι στα ίδια επίπεδα όπως σε ένα σωστό κανονικό σας στήσιμο?


Ρωτάω για να δω αν τελικά έχω υποτροφοδοσία και παρατηρώ τα παραπάνω.




3. Αυτή είναι ή βάση μου πιστεύεται πως επιδέχεται βελτίωση από τους κατασκευαστές με σκοπό την καλύτερη γεύση-τροφοδοσία?


Ρωτάω για να μην μπω στην διαδικασία αν εν τέλι δεν διορθώνει κάποιες από τις παραπάνω παρατηρήσεις.


Έχω βγάλει κάποια δικά μου συμπεράσματα που δεν έχουν σχέση με τα παραπάνω,  απλά θα ήθελα την γνώμη σας για να κάνω μια σύγκριση ιδεών.


1. Μάλλον με 2mg στα υγρά έχει χαθεί πλέων εκείνη η ένταση στην γεύση.
2. Ατμίζω όλη μέρα και πλέων υπάρχει κορεσμός.
3. Πρέπει να κάνω τα υγρά μου ποιο ντούρα και να πάρω υπόψιν σοβαρά πλέων τον κορεσμό.


Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2048 στις: Οκτωβρίου 18, 2015, 19:08 »
Sχετικά με την υπερτροφοδοσία και τη διαρροή, αν βάλεις αρκετό βαμβάκι ωστε να σκεπαστούν τελείως τα κανάλια του υγρού δεν θα έχεις πρόβλημα. Ολο το υγρό θα πηγαίνει στο βαμβάκι και το υγρό δεν θα έχει χώρο για να περάσει ακατάσχετα.
Πιο εύκολα ακόμα, αν βάλεις το βαμβάκι να κατεβαίνει στα κανάλια του υγρού, πάλι δεν θα έχεις πρόβλημα!
Φτάνει και στις δύο περιπτώσεις να μην είναι στριμωγμένο πολύ το βαμβάκι για να μπορεί να βρέχεται και να παραμένει υγρό.
Ο demkoni καπου πίσω έχει ένα σετ απ πολύ ωραίο, που το μοιράζει, και ανοιγει το βαμβάκι πάνω στο ντεκ και στη μεση κάνει μυτούλα λίγο στο λούκι.
Η σωστή λύση είναι η μέση,
χωρίς υπερ ή υπο-τροφοδοσίες εννοείται. Και η λύση για όλα το πολύ βαμβάκι.
Με λίγο βαμβάκι, πχ οταν χρησιμοποιώ αντστάσεις διαμέτρου 2 και 1,5 χιλ. εγώ έχω πρόβλημα μόνο στο άνοιγμα του δαχτυλιδιού κατά το γέμισμα,μετά αρχίζει και τρέχει. Απλά στο τέλος τον γυρνάω ανάποδα για λίγο. Γεμίζουμε με την καμπάνα τέρμα βιδωμένη, αν πάλι τρέχει κλείνουμε και τον αέρα, αν πατάει καλά το βαμβάκι δεν θα χρειαστεί .
 Αν βάλω πολύ βαμβάκι ή ακόμα και με φυτίλι πχ που το κατεβάζω μεχρι κάτω στα λούκια δεν χρειάζεται να τον γυρίσω καν.
Με τις τρύπες ανοιχτές θα έχες διαρροή στάνταρ, όπως λένε στην προηγούμενη πως έχουν διαρροές απο παλιά o-rings, γιατί περνάει αέρας.
Ο ατμο είναι μετρημένος, δεν έχει αέρα για μεγάλες διαμέτρους, πιστεύω 2,5 χιλ είναι το μεγιστο, μετά υπερτροφοδοτείται, μπουμπουλήθρες και τζάμπα υγρό. Το μαξ του αρώματος είναι ένα σημείο, μετά τζάμπα πάνε όλα.
Πιστεύω μετά απο λίγο θα σου λυθούν τα χέρια, αν πιάσεις τα βασικά και μετά ξεκινάς και τα πειράματα

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2049 στις: Οκτωβρίου 18, 2015, 19:09 »
Φίλε μου αν υπάρχει κορεσμός στη γεύση δυστυχώς μόνο με 2-3 μέρες σκέτη βάση θα σωθείς...

Ο Φαινό από τη φύση του δουλεύει στα όρια της υπερτροφοδοσίας και αυτό είναι ένα από τα μυστικά της εξαιρετικής του γεύσης...

Σε ένα καλό-σωστό σετάπ, δεν έχεις διαρροές...

Ο Φαινό που είδες σε φωτό χωρίς το πάνω δαχτυλίδι δεν έχει τις 2 τρυπούλες στο πάνω μέρος του τανκ... ΔΕΝ γεμίζει από πάνω... Μόνο από κάτω...

Μπορείς να προκαλέσεις ελεγχόμενη υπερτροφοδοσία με το εξής κολπάκι...




Αποσυνδεδεμένος OldBoy.Gr

  • *
  • 97
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is what happens while we ... make plans
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2050 στις: Οκτωβρίου 18, 2015, 19:19 »
Όλα τα παρακάτω αποτελούν καθαρά υποκειμενική αποψη καθαρά δικιά μου και ως τετοια ενδεχεται να ειναι ακομα κι εντελώς λανθασμένη αλλα μιας και ρωτας ... ;-)

1. Nαι, έτσι το έκανα κι εγώ μέχρι που με βόλεψε καλύτερα η αναπλήρωση από κάτω. Όμως ποτε δεν δοκίμασα να μη βάλω πάλι το πάνω δαχτυλίδι και να αφήσω ανοιχτές τις τρύπες μετά.

2-2.1 Θεωρητικά ναι, μπορεί. Αλλά ως γνωστό επειδή η γευση ειναι πολυ υποκειμενική και ακόμα χειρότερα αλλάζει στον ίδιο ανθρωπο και δεν παραμενει παντα η ίδια (πχ αν "μπουχτίσουμε" με ένα υγρό, αρχίζουμε να μην παίρνουμε την ίδια γεύση μέχρι να αλλάξουμε υγρό για να έρθουμε στα ίσια μας και μετα ξανα παλι) πιστευω πως απλά μπορείς να υποκαταστήσεις την υπερτροφοδοσία με απλά μεγαλυτερη διάμετρο αντιστασης. Πχ αν φτιαζεις 2μμ διάμετρο πήγαινε στα 2,5μμ ή αν φτιαζεις 2,5μμ διάμετρο πηγαινε στα 3μμ. Ετσι θα έχεις περισσοτερο βαμβακι που θα περναει μεσα απο την αντισταση κι αρα περισσοτερο υγρο και κατα συνεπεια ενα κλικ ΙΣΩΣ παραπάνω στη γευση. Παντως οι διαφορες αν υπαρχουν πιστευω θα ειναι μικρες.
Το σταδιο "στα όρια της υπερτροφοδοσιας όμως ειναι κι αυτό που προτιμώ εγω. Δλδ ο ατμο να μην εχει διαρροή αλλά να βλέπω σημαδια "υγρασίας" στις τρυπες εισαγωγης αέρα ενίοτε. Νομίζω πως εκει ακριβώς αποδιδει τα μέγιστα και χωρις χασουρα υγρού.

3.Μια αλλαγη που εχω κανει κι εγω (με τη βοηθεια των παιδιών στη GUS παντα γιατι δεν εχω τα απαραιτητα εργαλεία), ειναι σε βαση Zest να κατεβασω το ντεκ κατα 1 χιλιοστο πιο κοντά στη βαση, ωστε να προσομοιασει στο μομεντους. Ετσι εχω λιγο παραπανω χωρο για βαμβακι και αρα για υγρο μεσα στο θάλαμο ατμοποιησης. Νομίζω πως ειναι ενα κατι τις λιγουλακι πιο γευσατος απο τον νορμαλ Zest μου. (Αλλα παλι μπορει να ειναι παιχνιδι του μυαλου και της φαντασιας μου...)
Μια αλλη τροποποιηση που δειχνει να εχει ωραια αποτελεσματα τουλαχιστον στην ρυθμιση τροφοδοσιας ειναι αυτη εδω από τον BABIS1098:
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,24401.msg886768.html#msg886768

Ελπίζω καπως να βοηθησα...

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2051 στις: Οκτωβρίου 18, 2015, 20:12 »
Την υπετροφοδοσία ΜΕΣΑ στο coil ψάχνουμε για να πάρουμε καλύτερη γεύση, και όχι την υπερτροφοδοσία μέσα στο θάλαμο ατμοποίησης...

Πράγμα που σημαίνει ότι η ποσότητα βαμβακιού που περνάει μέσα από το coil θα πρέπει να είναι τέτοια ώστε να διευκολύνεται στο ανώτερο το τριχοειδές φαινόμενο...

Λανθασμένη λοιπόν η άποψη ότι όσο περισσότερη ποσότητα βαμβακιού στο coil τόσο καλύτερη τροφοδοσία!!!

Μπορείς ακόμη και σε 1mm coil να έχεις ελεγχόμενη υπερτροφοδοσία ΑΛΛΑ με τη χρήση όσο λιγότερου βαμβακιού ;)



Όσο λιγότερο λοιπόν το βαμβάκι, τόσο καλύτερη η ροή του υγρού μέσα στο coil...
Απλά θέλει προσοχή ώστε να ακουμπάει το βαμβάκι σε ΟΛΟ το μήκος του σύρματος για να μην έχουμε hot spot...

Γι αυτό λέω και ξαναλέω... Λίγο βαμβάκι στο coil, διαβροχή με υγρό, και αφήνουμε στην άκρη τον ατμοποιητή 3-4 ώρες ώστε να "φουσκώσει" το βαμβάκι και να ακουμπήσει ακόμη και σε σημεία του σύρματος που ενώ φαίνεται οτι τα ακουμπάει δεν είναι όμως σωστή η επαφή...

Αυτά που λέω δεν είναι μόνο για το Φαινό!!! Ισχύουν σε όλους τους ατμοποιητές!!

Συνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2052 στις: Οκτωβρίου 18, 2015, 20:53 »
Μπορεί να έχεις δίκιο Κώστα αλλά στην δική μου περίπτωση και πολλών άλλων φαντάζομαι, αποκλείεται να μείνει 3-4 ώρες στην άκρη αφού γεμίσει. Η μόνη περίπτωση είναι να τον σετάρω το βράδυ και να πέσω για ύπνο, αλλά δεν έχει τύχει ποτέ. :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2053 στις: Οκτωβρίου 18, 2015, 20:55 »
Εσείς οι νέοι δεν έχετε υπομονή!!! :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Deimos

  • **
  • 476
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2054 στις: Οκτωβρίου 18, 2015, 20:55 »
Δεν έγραψες για το τι και πως όσον αφορά υγρά και φιτίλια.
Απλά σαν χρήστης θα απαντήσω ως εξής :
1 Όχι, αν ατμίζεις έτσι σημαίνει ή υπερβολικά παχύρρευστα υγρά ή το πιθανότερο υπερβολική ποσότητα βαμβακιού στα αυλάκια.
(Είδες το ολόσωμο χωρίς πάνω γέμισμα χωρίς τρύπες και χωρίς δακτυλίδι).
2 Σαφώς ναι.
  Δεν είναι θέμα διαδρομής του αέρα μέσα απο το υγρό απλά η αντίσταση εκεί δέχεται το μέγιστο του υγρού που μπορεί να ατμοποιήσει, ακολουθούν καυτά σταγονίδια, το "πνίξιμο" της αντίστασης (με γνώρισμα τον ελάχιστο ατμό, σφίξιμο της τζούρας, ήχο από το υγρό) και τέλος η πλημμύρα εξωτερικά.
2.1 Ρωτάς αν η γεύση στην υπερτροφοδοσία είναι ίδια με την νορμάλ λειτουργία, Θα έλεγα ναι, εξάλλου εκεί δουλεύει σωστά το φαινόμενο και αυτό εννοούμε όταν λέμε οριακή υπερτροφοδοσία. σαν όριο όμως δεν βάζω την πλημμύρα αλλά την δημιουργία καυτών σταγονιδίων
3 Νομίζω δεν θέλεις να βελτιώσεις την βάση αλλά αυτό που παίρνεις από τον ατμοποιητή και θα το καταφέρεις τελικά με μερικές αλλαγές στο στήσιμο.
Γράφεις στις παρατηρήσεις για κορεσμό γεύσης. Δεν το νομίζω αν ειδικά η αντίστασή σου δεν λειτουργεί αθόρυβα αλλά με πολλά μικρά σκασίματα μην αναζητάς αλλού τον ένοχο για την απώλεια γεύσης την έχουν αναλάβει τα μικροσκοπικά καυτά σταγονίδια της υπερτροφοδοσίας.
Αν αισθανθείς την γεύση να μειώνεται είναι σίγουρο πως το φιτίλι στεγνώνει οπότε ή κάνεις το κόλπο με το  νύχι ή φυσάς δυο φορές κοφτά και δυνατά στο ντρίπ να ανέβουν δυο φυσαλίδες αέρα.
Ελπίζω να πάρεις την γεύση που θέλεις
Ουπς μάλλον γράφω αργά με πρόλαβαν.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 18, 2015, 21:52 από Deimos »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2109 310364 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:46
από Antiprosopos
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1811 278727 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 02:33
από stavax
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 12958 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 123842 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 64048 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206777 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93016 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3930 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1158 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 173183 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15614 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14340 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias