vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

247 επισκέπτες, 6 χρήστες
Antiprosopos, lagoudakis, dkostas, Doubt, bloodlessz, maprix

Twitter

Phenomenon by Gus

Αποσυνδεδεμένος benny

  • **
  • 331
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #630 στις: Απριλίου 29, 2015, 22:25 »
Μόλις έστησα τον lite με kgd να περνάει άααααανετα μέσα από την αντίσταση στα 1,2Ω. 30αρη κανθαλ με 2,5χιλ τρυπ. και πάλι κάνει κανά σκασιματάκι σε διάφορα βατ.

Αποσυνδεδεμένος vag21

  • ****
  • 1452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #631 στις: Απριλίου 29, 2015, 22:33 »
ισως και να φταινε και τα συρματα τι να πω?


ενα αλλο θεματακι που εχω ,ειναι οτι πανω στο provari εχω αρκετα missfire,δεν εχω αλλο μοντακι για να σιγουρευτω τι φταει,αλλα με τον kayfun πανω δεν εχω προβληματα,επισης καθαρισα το provari και εχω ρυθμισει τον πολο του phenomeno ωστε να κανει επαφη,εχεις καποιος αλλος προβλημα με missfire?

Αποσυνδεδεμένος benny

  • **
  • 331
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #632 στις: Απριλίου 29, 2015, 22:45 »

Αμα γλιτώσεις τα από τα σκασίματα πες και μας γιατί έχω κάνει τον τοίχο δίπλα μου, άσε να μην πω.

Δοκιμές zest και lite πάνω σε μηχανικά δεν έχω και δεν είχα μέχρι στιγμής απ'ότι θυμάμαι.
Τώρα στο κλουποράκι συμβαίνει καμιά φορά αλλά σπάνια σε οποιδίποτε άτμο φοράει και στο xpro m50 όχι μέχρι στιγμής.

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Και ναι μόλις είχα και γω την πρώτη μου διαρροή στον lite ;D . Απλώς ήθελα να πώ.


Για να λέμε τα πράματα με το όνομα τους αυτό ωφείλεται στο λιγοστό kgd που έχω βάλει για κάποιες δοκιμές.


Και ο zest και ο lite δουλεύουν άψογα χώρις ίχνος διαρροής. :thumpup:



« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 29, 2015, 22:58 από benny »

Αποσυνδεδεμένος zalaros

  • *****
  • 1092
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #633 στις: Απριλίου 29, 2015, 23:01 »
Με fiber freaks no1 (και no2) δεν έχω καθόλου σκασιματα. Άρα παίζει ρόλο το υλικό τροφοδοσίας. 

Αποσυνδεδεμένος karas121173

  • **
  • 143
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #634 στις: Απριλίου 30, 2015, 10:37 »
Τσέκαρε λίγο και τα σύρματα τις αντίστασης. Εμένα όσες φορές μου έκανε σκασίματα ο λόγος ήταν κάποια μακακία που έκανα στο στήσιμο της αντίστασης.Αν κάνει mc ένωσέ τα καλά. Αν πάλι κάνεις κανονική αντίσταση τότε δες αν κάποιο σύρμα ακουμπάει με κάποιο άλλο.Βαμβάκι κανονικό θέλει. Ούτε λίγο ούτε πάρα πολύ. Και δες και τα watt. Εγώ είμαι με αντίσταση στο 1,4 στα 12-13watt. Ελπίζω να βοήθησα με τα σκασίματα γιατί και εγώ είχα τέτοια θεματάκια και με σωστό στήσιμο όλα χάθηκαν.

Αποσυνδεδεμένος αστερης

  • **
  • 262
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #635 στις: Απριλίου 30, 2015, 11:51 »
Παιδια μια συντομη ερωτηση . Ειδα ενα βιντεο με το zest και παρατηρησα τα διαφανα τζαμακια οτι ειναι περιπου ιδια με αυτα του kayfun lite .


Εχω καμια 10αρια σε αποθεμα Ταιριαζουν αραγε?

Αποσυνδεδεμένος benny

  • **
  • 331
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #636 στις: Απριλίου 30, 2015, 11:56 »
Ναι φίλε μου ταιριάζουν.

Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #637 στις: Απριλίου 30, 2015, 17:54 »
Εχω καμμιά βδομάδα τον φαινόμενο και η μέχρι τώρα εμπειρία μου εχει ώς εξής:


- Ατμιστική ποιότητα άριστη. Μαζί με τον Eviva απέχουν πολύ απο τους ehpro Kayfun Lite, Russian e-cig version, Aspire Nautilus. Μεταξύ τους δεν θα εβγαζα νικητή. Ειναι και οι δύο απόλυτα απολαυστικοί.


- Πρακτικότητα. Το γέμισμα συνεχίζει να με παιδεύει αλλά νομίζω οτι του εχω πάρει το κολάϊ. Στο στήσιμο ολα καλά και ευκολα. Εδώ ο Eviva κατά την γνώμη μου υπερτερεί. Γεμίζει πιό ευκολα και τον χώνω στην τσέπη του μπουφάν χωρίς κανένα αγχος. Ο φαινόμενο με αγχώνει ακόμα..


- Ποιότητα κατασκευής. Πολύ καλή. Περεπιμπτόντως η τρύπες εισαγωγής αέρα στο deck ειναι πλέον 3.


- Αλλα. Διαβάζοντας το νήμα ειχα προβληματιστεί γιατι οι περισσότεροι ελεγαν οτι τον δουλεύουν στα 10 watt και πάνω. Εγώ τον δουλεύω (οπως και τον Eviva) στα 7-8 watt και ειναι μιά χαρά για τα γούστα μου. Το οτι η βάση ειναι σουρωτήρι στις τρύπες μάλλον τον κάνει πιό αθόρυβο στην τζούρα..


Συνολικά ειμαι ευχαριστημένος με την αγορά μου και ακόμα περισσότερο απο το οτι οι 2 καλύτεροι ατμοποιητές μου ειναι ελληνικά προιόντα.

Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #638 στις: Απριλίου 30, 2015, 20:43 »
Επειδή βλέπω πολλούς να έχουν θέμα με το γέμισμα
ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω το γιατί.
Γέμισμα από τις πάνω τρύπες.....
πιο εύκολα πεθαίνεις που λένε και στο χωριό μου!

Αποσυνδεδεμένος Lux

  • ***
  • 801
  • im Proud for my cloud
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #639 στις: Απριλίου 30, 2015, 21:04 »
Εγω και τα 3 φαινομενα τα γεμιζω απο κατω

ειναι θεμα συνηθειας ..
αμα με ρωτησεις αν υπαρχουν τρυπες στο τοπ καπ δυσκολευομαι να απαντησω  :))

Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #640 στις: Απριλίου 30, 2015, 22:43 »
Απο κάτω γεμίζω τελικά και εγώ.
Ισως αξίζει να πώ οτι για γέμισμα απο κάτω η standard φορεσια (μεταλικό δαχτυλίδι AFC, πλαστικό) βολεύει πολύ περισσότερο απο το ολόσωμο πλαστικό.

Αποσυνδεδεμένος antonisk

  • **
  • 479
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #641 στις: Απριλίου 30, 2015, 23:41 »
Από πάνω, από κάτω, όπως του αρέσει του καθένα!!!!  :tongue_smilie: :laugh1:


Εμενα απο πανω με δυσκολευει καμια φορα το δαχτυλιδι, αλλά γενικώς ο ατμοποιητης παντως ειναι πολυ ευκολος στο γεμισμα και όχι μόνο.

Εχω ζηλεψει όμως τωρα και θελω να παω σε Fiber freak από KGD για να δω αν θα αντιληφθω διαφορά στη γευση και στην ανοχή στις διαρροές (που το KGD δεν έχει αν δεν βαλεις τη σωστη ποσότητα)!

Αποσυνδεδεμένος iliasy

  • **
  • 290
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #642 στις: Μαΐου 01, 2015, 19:47 »
Καλησπέρα και Καλό Μήνα  :hmmm: πιστεύω να πιασατε τον Μαι ε??? ::)
Αν και δεν ποσταρω συχνα αλλά σας παρακολουθώ με ενδιαφερον  να σας πω οτι με αντίσταση στα 1.1ωμ και με I stick 20 &30 χτυπάω κάτι 20ρια watt και δεν καταλαβαινει τίποτα το lite !!!! Ουτε καμμένα (αλλά να γουργουριζει και λίγο σαν να έχω γάτα ενα πράγμα!!!! ) :bye:
Σε όλα του με ικανοποιεί απόλυτα !!
Γεια σας συμφουριτες και παλι τα χρόνια μου πολλά !!!!! :respect:

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #643 στις: Μαΐου 02, 2015, 15:03 »
Σήμερα έστησα με διαφορετικό απορροφητικό υλικό και θέλησα να το μοιραστώ μαζί σας :) .

Χρησιμοποίησα βαμβακερή γάζα...

Αντίσταση 1,5 Ω, Με NRN, για να στείλω στο ταβάνι του τρούλου την αντίσταση, και παράλληλα και τη γεύση και το χτύπημα. :))  Edit Τελικά δεν πήγε όμως όσο ψηλά θα ήθελα. Edit

Έκοψα μια λουρίδα γάζας περίπου 5 mm...



Κατόπιν τη δίπλωσα στη μέση...



Και μετά την έστριψα (με καθαρά χέρια πάντα) δημιουργώντας ένα φυτίλι.



Εναλλακτικά μπορεί να κοπεί ένα τετράγωνο τμήμα γάζας, το οποίο να στριφτεί πρώτα από γωνία σε γωνία...



Και πριν να φτάσουμε στο τέρμα, να αφαιρέσουμε την πάνω γωνία ως εξής...



Αυτό βοηθάει αν θέλουμε να δημιουργήσουμε μια ωραία καμπύλη στο "φιτίλι" μας...



Βέβαια αυτό είναι ιδέα κλεμμένη από την εποχή που έστριβα πλέγματα U για μεσάτο ατμοποιητή. 8)
Με αυτό τον τρόπο όμως πιστεύω ότι θα δουλέψει ίσως καλύτερα, γιατί στα άκρα θα έχω λιγότερη ποσότητα φυτιλιού... Το δεύτερο "φιτίλι" όμως θα το χρησιμοποιήσω στην επόμενη αλλαγή...

Η ώρα της αντίστασης έφτασε...



Πέρασα το εναλλακτικό μου φιτίλι στην αντίσταση...



Ύστερα έκοψα τη γάζα ως εξής... (Τώρα που βλέπω τη φωτογραφία, έχω μετανοιώσει που δεν ψαλίδισα λίγο το πάνω μέρος από τις άκρες).



Έβαλα υγρό στη γάζα και κατέβασα προς τα αυλάκια, αλλά χωρίς να τα κλείσω εντελώς, περίπου ως τη μέση τους...



Η "στριμμένη" γάζα, έχει το πλεονέκτημα οτι δημιουργεί ένα "σωλήνα" στον οποίο δουλεύει πολύ ωραία το τριχοειδές φαινόμενο (Capillary Action).

Έβαλα σκέτη βάση, για να μην ξεγελαστώ με αρώματα, και πήρα πεντακάθαρη γεύση βάσης από την πρώτη τζούρα!!!!

Το σετάπ με γάζα έχει το σοβαρό πλεονέκτημα ότι είναι πανεύκολο. Πολύ σταθερό, δουλεύει απρόσκοπτα, και έχει ξεκάθαρη γεύση...

Δοκιμάστε το.



Ευχαριστώ Τη Μαρία (FabVape) για τη γάζα, την οποία έχει ΠΑΡΑ πολύ καιρό που μου την έστειλε δωράκι, και δυστυχώς τώρα πρόκοψα να τη χρησιμοποιήσω!! :-[


Αυτή τη στιγμή δεν βλέπω να υπάρχει στο site της FabVape...

EDIT:
Η γάζα είναι αυτή...
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 02, 2015, 19:26 από demkoni »

Αποσυνδεδεμένος benny

  • **
  • 331
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #644 στις: Μαΐου 02, 2015, 15:27 »
Πάλι θα κάνουμε πειράματα και δοκιμές. Ολο φωτιές ανάβετε. ::)
Μόλις χθες έστησα τον lite με ff1.

Είναι ωραίο να βλέπεις διάφορα στησίματα. :thumpup:

Τι γάζα είναι ακριβώς αυτή που χρησιμοποιής?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2109 310392 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:46
από Antiprosopos
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1811 278738 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 02:33
από stavax
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 12968 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 123846 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 64053 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206782 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93016 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3931 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1159 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 173187 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15614 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14340 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias