vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

65 επισκέπτες, 3 χρήστες
manoslykos, mathimatikos1966, agelosd

Twitter

Σύρματα NiChrome, Kanthal (και άλλα πολλά) και χρήση τους σε αντιστάσεις.

Αυτές τις steampunk alien τις έχει δοκιμάσει κάποιος; Είναι όντως χειροποίητες;

Στάλθηκε από το Nokia 8.1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος elr4cs

  • **
  • 134
  • Φύλο: Άντρας
Γειά σε όλους! Έχοντας ηττηθεί με σύρματα για αντιστάσεις που μαυρίζουν σύντομα με την παραμικρή χρήση (διάφορα kanthal και ss) αποφάσισα να το ρίξω στο νικέλιο. Συγκεκριμένα βρήκα ένα συρματάκι της crazy wire 0.32mm, Ni60 (όχι Ni80 που είναι και το πιο σύνηθες). Όποιος έχει την εμπειρία με το συγκεκριμένο σύρμα ή γενικότερα με το νικέλιο ας μου δώσει μερικά tips για αυτά τα σύρματα. Ατμίζω mtl σε χαμηλά watts, με αντιστάσεις πάνω απο Ohm (1,5 εώς 2)
Τα dry burns και το βαμβάκωμα πιστεύω οτι τα κάνω μια χαρά.
Ευχαριστώ :respect:

Αποσυνδεδεμένος Chris66

  • ***
  • 735
  • Φύλο: Άντρας
  • ...out of the black and into the blue...
Μπήκα τυχαία σε ενα ατμομάγαζο πριν δυο εβδομάδες να πάρω ενα υγρό και αφού το πλήρωσα και ξεκίνησα να φύγω μου λέει η κυρία που έχει το μαγαζί "θα σας κάνω δώρο μια χειροποίητη αντίσταση να την δοκιμάσετε,είναι πολύ καλή και κρατάει πολύ καιρό".
Την ευχαρίστησα για το δώρο της και έφυγα χωρίς να ρωτήσω τι μάρκα είναι ή απο τι σύρμα είναι φτιαγμένη ή σε πόσα βατ πρέπει να την δουλέψω κλπ.
Την τοποθέτησα το ίδιο βράδυ στον άτμο που χρησιμοποιώ καθημερινά,στον οποίο οτι σύρμα και να βάλω μετά απο 3-4 μέρες πιάνει καρβουνίλα και πρέπει να το αλλάξω(μαζί με το βαμβάκι βέβαια το οποίο έχει και αυτό μαυρίσει αρκετά εως πολύ).
Το ίδιο περίμενα να συμβεί και με την αντίσταση-δώρο αλλά  έχουν περάσει πάνω απο δέκα ημέρες που την δουλεύω καθημερινά και συνεχίζει να είναι καθαρή,σχεδόν σαν καινούργια!Το ωραίο είναι οτι και το βαμβάκι παραμένει πάρα πολύ καθαρό σε σχέση με οτι είχα συνηθίσει να βλέπω μετά απο χρήση 3-4 ημερών!
Πωτς γκενεν αυτό; Μυρωμένη είναι;Σαν μια απλή κλαπτον αντίσταση μοιάζει,τυλιγμένη σε 2,5 πυρήνα με 5 σπείρες που δουλεύει καλά στα 14-15 βατ.


Αποσυνδεδεμένος Chris66

  • ***
  • 735
  • Φύλο: Άντρας
  • ...out of the black and into the blue...
Ε,ναι,σωστά.Αλλά πωτς γκενεν;;; :dontknow:

Τις περισσότερες φορές όταν στήνω αντίσταση,καθαρίζω οσο καλύτερα μπορώ το σύρμα αλλά δεν μένει καθαρό για πάνω απο 3-4 μέρες εκτός και αν κάνω σκέτη βάση.Εδω με το ίδιο υγρό (furiosa dragon clouds)  έχει κρατήσει πάνω απο 12 μέρες με 5-6 ml ημερήσια κατανάλωση σε κάθε περίπτωση.

Αποσυνδεδεμένος elr4cs

  • **
  • 134
  • Φύλο: Άντρας
Γιατί λοιπόν να μήν μάθουμε απο τι υλικό και ποιάς εταιρίας είναι το εν λόγω σύρμα; Μπορούμε να ρωτήσουμε το μαγαζί;

Αποσυνδεδεμένος Chris66

  • ***
  • 735
  • Φύλο: Άντρας
  • ...out of the black and into the blue...
Ναι,αλλά μετά απο 3 εβδομάδες περίπου που θα είμαι στην περιοχή.Λογικά πάντως είναι κάποιο σύρμα απο αυτά που ξέρουμε,πως γίνεται να παραμένει σε τόσο καλή κατάσταση και να μην πιάνει τόσα κατάλοιπα η αντίσταση αναρωτιέμαι.

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Κι εγώ αναρωτιέμαι. Αυτό όμως που δεν είχα αναρωτηθεί, μέχρι που η Innokin μας πλάσαρε το εναλλασσόμενο ρεύμα για καθαρότερες αντιστάσεις, είναι ότι στο κυνήγι για λιγότερα στησίματα, μας διαφεύγει το προφανές. Αν η αντίσταση και το βαμβάκι δεν φιλτράρουν (στο βαθμό που το κάνουν) το υγρό, ίσως ο ατμός που εισπνέουμε κουβαλάει και αυτά που δεν κόλλησαν πάνω τους.

Αποσυνδεδεμένος Chris66

  • ***
  • 735
  • Φύλο: Άντρας
  • ...out of the black and into the blue...
Αν τα φιλτράρουν.Γιατί όμως το βαμβακάκι μου να μη φιλτράρει με αυτή την αντίσταση και να φιλτράρει με τις άλλες,αφού αυτό έβαζα και στις αντιστάσεις που έφτιαχνα μόνος μου;Μήπως έχει να κάνει με το πόσο καθαρό απο κατάλοιπα είναι το σύρμα στην κάθε περίπτωση;

Edit:να σημειώσω οτι το μοντ είναι το aegis max  και ατμο ο precisio

Edit 2: εχω αλλάξει το κείμενο γιατί ήταν λάθος η τοποθέτηση μου σε σχέση με το νόημα των γραφομένων του κυρίου chip.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 06, 2021, 16:18 από Chris66 »

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Στα κατάλοιπα της αντίστασης αναφέρομαι κι εγώ, θεωρώντας ότι το βαμβάκι το λερώνει η αντίσταση.
(Κατάλοιπα της ατμοποίησης, τα οποία γίνονται επικαθίσεις στην αντίσταση.)
Ο προβληματισμός μου είναι αν τα "καθαρότερα" σύρματα δημιουργούν την ίδια ποσότητα κατάλοιπων κατά την ατμοποίηση του υγρού και αυτά τα κατάλοιπα δεν γίνονται επικαθίσεις στην αντίσταση αλλά μένουν στον ατμό.
Επειδή προσωπικά και αυτοβούλως νομίζω ότι σε κάθε περίπτωση τα κατάλοιπα είναι ίδια, αν και εφόσον έχω δίκιο (στατιστικά σπάνια έχω), τότε τα "καθαρότερα" σύρματα κάνουν λιγότερο φιλτράρισμα.


Αποσυνδεδεμένος Chris66

  • ***
  • 735
  • Φύλο: Άντρας
  • ...out of the black and into the blue...
Κατάλαβα τι λέτε αγαπητέ κύριε chip.Εγω περισσότερο στρέφομαι προς την άποψη οτι τα κατάλοιπα που βλέπουμε οφείλονται στα διάφορα συστατικά(λάδια ή δεν ξέρω τι άλλο χρησιμοποιούν στην κατεργασία του) που υπάρχουν στην επιφάνεια του σύρματος αλλά είναι απλώς η προσωπική μου εκτίμηση,τίποτα δηλαδή.

Αποσυνδεδεμένος ZiovanioS

  • ***
  • 672
  • Φύλο: Άντρας
Δεν ξέρω για την συγκεκριμένη περίπτωση που αναφέρει ο criss αλλά η δική μου εμπειρία ως τώρα λέει ότι το υγρό κατά κύριο λόγο ευθύνεται για τα κατάλοιπα στην αντίσταση και συνεπώς στα βαμβάκια. Δεν έχω παρατηρήσει τα " καθαρότερα" σύρματα να κρατάνε λιγότερα η πιο πολλά κατάλοιπα.

Στάλθηκε από το M2004J19C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος dimitris1167

  • **
  • 316
  • Φύλο: Άντρας
έτσι πιστεύω και εγώ, ότι το το υγρό ευθύνεται για τα κατάλοιπα

Αποσυνδεδεμένος Chris66

  • ***
  • 735
  • Φύλο: Άντρας
  • ...out of the black and into the blue...
Το υγρό σίγουρα παίζει κάποιο ρόλο.Το θέμα είναι οτι οι παρατηρήσεις αφορούν το ίδιο μοντ(aegis max),το ίδιο υγρό(furiosa dragon clouds,όπως έγραψα και σε προηγούμενο ποστ),τον ίδιο στμοποιητή(precisio) και το ίδιο βαμβάκι.Αυτό που αλλάζει είναι το σύρμα.Έτοιμη χειροποίητη αντίσταση στην μια περίπτωση,μάλλον fused clapton με 5 σπείρες σε 2,5 άξονα και handmade by Chris66 με σύρμα 0.40 της Vapextreme στην άλλη,πάλι με 5 σπείρες σε 2,5 αξονάκι.Λιγότερα κατάλοιπα στην πρώτη περίπτωση παντού,σύρμα-βαμβάκι-εσωτερικό καμπάνας,με πάνω απο 10 μέρες καθημερινή χρήση και αρκετά περισσότερα κατάλοιπα παντού στην δεύτερη,με αποτέλεσμα να χρειάζεται αλλαγή η αντίσταση σε οχι περισσότερο σπο 4 μέρες(τα πλένω τα χέρια μου,δεν στρίβω αντίσταση με βρώμικα χέρια... ;D).

Αποσυνδεδεμένος ZiovanioS

  • ***
  • 672
  • Φύλο: Άντρας
Τα vap'extream επειδή τυγχάνει να τις έχω δουλέψει σε handmade δεν έχουν την ίδια αντοχή σε σχέση με άλλα σύρματα. Είναι όμως πεντακάθαρο σύρμα, χωρίς λάδια, γράσα από την παραγωγή του. Προσωπικά βέβαια ανά περίπου 2-4 μέρες αλλάζω βαμβάκια ανάλογα και το υγρό πάντα.

Στάλθηκε από το M2004J19C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 263 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 211 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21208 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 282186 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208067 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66647 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175056 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 313324 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14737 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125102 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93804 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4375 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix