vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

527 επισκέπτες, 7 χρήστες
Doubt, dkostas, ΣΠΥΡΟΣ ΑΝΔΡΩΝΗΣ, aalex, Tazz, manoslykos, Jorge

Twitter

Διαφορές στην επίδραση της νικοτίνης μεταξύ ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου

Αποσυνδεδεμένος Drakos

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
  • Ας ήτανε ο πόνος ένα τσιγάρο δρόμος..
Πολύ καλό το άρθρο και μπράβο στον Κώστα για την ενημέρωση.
Έχω όμως μια ερώτηση σχετικά με την νικοτίνη που περιέχεται στα υγρά των η.τ
Κάπου διάβασα, σε κάποια μέλέτη που είχε γίνει, δεν θυμάμαι που αλλά θα ψάξω να το βρω για να το παραθέσω, ότι με το η.τ η ποσότητα της νικοτίνης που λαμβάνουμε ανα ρουφηξια σε σχέση με το κ.τ
είναι σημαντικά μικρότερη. Περίπου το 1/3 ή 1/4 αν δε με απατά η μνήμη μου σε σχέση με ένα κ.τ.
Αν γνωρίζει κάποιος αν ισχύει το παραπάνω και πόσο σίγουρο είναι αυτό παρακαλώ ας μας ενημερώσει.
Με ενδιαφέρει να γνωρίζω τι ποσότητες νικοτίνης ατμίζω και αν είναι μικρότερες ή μεγαλύτερες από αυτές που
έπαιρνα με ένα κ.τ


Αποσυνδεδεμένος Drakos

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
  • Ας ήτανε ο πόνος ένα τσιγάρο δρόμος..
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,416.msg73863.html#msg73863

Σ´ ευχαριστώ πολύ Λευτέρη.
Κατατοπιστικότατο άρθρο.  :thumpup:
Τώρα καταλαβαίνω γιατί ενώ ατμίζω στα 18mg με λούζει κρύος ιδρώτας και νοιώθω όλα εκείνα τα στερητικα σύνδρομα απο την έλλειψη της ατιμης της νικοτινης. Τρεμουλα, ζαλαδα, και γενικώς ένα απροσδιοριστο "χάσιμο" σα να φεύγει η γη κάτω απο τα πόδια μου.

Αποσυνδεδεμένος panosfc

  • ***
  • 763
  • I am a Steam Machine Κιτσο μου!
    • OUR PRIDE!!!
Σ´ ευχαριστώ πολύ Λευτέρη.
Κατατοπιστικότατο άρθρο.  :thumpup:
Τώρα καταλαβαίνω γιατί ενώ ατμίζω στα 18mg με λούζει κρύος ιδρώτας και νοιώθω όλα εκείνα τα στερητικα σύνδρομα απο την έλλειψη της ατιμης της νικοτινης. Τρεμουλα, ζαλαδα, και γενικώς ένα απροσδιοριστο "χάσιμο" σα να φεύγει η γη κάτω απο τα πόδια μου.

Ή αυξανεις την ποσοτητα νικοτινης στα υγρα σου ή τραβας περισσοτερες τζουρες και εισαι οκ.

Αποσυνδεδεμένος Drakos

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
  • Ας ήτανε ο πόνος ένα τσιγάρο δρόμος..
Ή αυξανεις την ποσοτητα νικοτινης στα υγρα σου ή τραβας περισσοτερες τζουρες και εισαι οκ.

Αυτό κάνω Παναγιώτη, αλλα τα στερητικα μου επιμένουν.
6η μέρα χωρις κ.τ
Ελπίζω να αντέξω.. :)

Αποσυνδεδεμένος panosfc

  • ***
  • 763
  • I am a Steam Machine Κιτσο μου!
    • OUR PRIDE!!!
Εγω παλι γιατι νιωθω λες και δεν εκανα καμια μεταβαση;Νιωθω λες και δεν μου στερησε κανεις τιποτα..Μηπως να αλλαζες γευσεις;
Νταξει ειχα και την θεληση αλλα αληθεια δεν ενιωσα οτι εκανα κατι σπουδαιο..
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 14, 2011, 23:05 από panosfc »

Αποσυνδεδεμένος m.a.x.

  • ***
  • 710
  • Φύλο: Άντρας
  • το ΠΑΟΚίζειν εστί φιλοσοφείν
και γω το ίδιο,
το μόνο που άλλαξε ήταν η μυρωδιά του βρωμοτσίγαρου

Αποσυνδεδεμένος Vrs5

  • *****
  • 2526
  • Φύλο: Άντρας
Μια απο τα ιδια. Θεληση ειπαμε μαγκες  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Εktelonistrator

  • **
  • 369
  • I'm Mr.Nobody,a man who does not exist.
2 μερες θέληση και πείσμα είναι αρκετες...στην εβδομαδα εχεις απελευθερωθει.

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Εγώ που δεν είχα καν τη θέληση (εννοώ την ποιότητα της θέλησης που σε κάνει να υπομένεις και να αντέχεις την έλλειψη  και όχι απλά το "πρέπει να το κόψω") έμεινα άναυδος απο το πόσο εύκολα το έκοψα.
Μάλιστα την πρώτη ημέρα έλεγα ΟΚ, καλό το η.τ. θα καπνίζω και 6-7 τσιγάρα και όλα εντάξει, όμως απο τη δεύτερη ημέρα δεν το ήθελα πιά το κ.τ.
Ουτε που φανταζόμουν ότι μπορεί να υπήρχε κάτι τόσο αποτελεσματικό...


Να 'ναι καλά ο κινέζος της Ruyan που το ανακάλυψε...

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Σ´ ευχαριστώ πολύ Λευτέρη.
Κατατοπιστικότατο άρθρο.  :thumpup:
Τώρα καταλαβαίνω γιατί ενώ ατμίζω στα 18mg με λούζει κρύος ιδρώτας και νοιώθω όλα εκείνα τα στερητικα σύνδρομα απο την έλλειψη της ατιμης της νικοτινης. Τρεμουλα, ζαλαδα, και γενικώς ένα απροσδιοριστο "χάσιμο" σα να φεύγει η γη κάτω απο τα πόδια μου.

Δεν μπορώ να πω ότι έχω και τόση εμπιστοσύνη στα αποτελέσματα της έρευνας. Έχω την αίσθηση ότι κάτι περίεργο συμβαίνει με τη νικοτίνη και χρειάζεται παραπέρα έρευνα. Γιατί πού στο καλό πάει αυτή η νικοτίνη;;
Εγώ θα 'λεγα να δοκιμάσεις και με χαμηλότερη δόση π.χ. 12 mg. Πολλοί έχουν αναφέρει παρόμοια συμπτώματα από υψηλή δόση. Εγώ ας πούμε το έχω νιώσει αυτό. Ίσως όμως να είναι και το στερητικό που λες. Κάθε οργανισμός αντιδράει διαφορετικά αν και για τους περισσότερους η μετάβαση ήταν πολύ ομαλή.

Αποσυνδεδεμένος dxdydz

  • ***
  • 525
δράκο, έτσι ένιωθα κι εγώ με τον απλό ego-τ. ρούφαγα-ρουφαγα και απλά ένιωθα έναν εύγευστο αέρα..
δεύτερη μέρα έκανα driptip σε 510lr και βρήκα το φως μου..

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Έχει σκεφτεί ποτέ κανένας πως πέραν της γνωστής "ενοχικής" νικοτίνης μπορεί να υπάρχει/ουν στα κ/τ άλλες "ναρκωτικές"/έξαρτησης ουσίες στις τόσες χιλιάδες γνωστές αλλά και άγνωστες(πολλές) που διαθέτει,και γι αυτό είναι τόσο δύσκολο η διακοπή του?! :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος bazexa

  • **
  • 271
  • Φύλο: Άντρας
Έχει σκεφτεί ποτέ κανένας πως πέραν της γνωστής "ενοχικής" νικοτίνης μπορεί να υπάρχει/ουν στα κ/τ άλλες "ναρκωτικές"/έξαρτησης ουσίες στις τόσες χιλιάδες γνωστές αλλά και άγνωστες(πολλές) που διαθέτει,και γι αυτό είναι τόσο δύσκολο η διακοπή του?! :hmmm:

"ΚΑΤΙ"  θα έχουν μέσα για να σε  "κρατάνε κοντά τους"...."Φήμες" για το Marlboro άλλωστε κυκλοφορούσαν αβέρτα... (ινδική κάναβι  κτλ κτλ)...

Αποσυνδεδεμένος Darky

  • **
  • 176
  • Φύλο: Άντρας
4ρτη μερα χωρις κ.τ. και εξάρτηση καμια, ουτε σε μενα, ουτε σε δυο φιλες που το κοψαμε μαζι και ξεκινησαμε και οι τρεις το ατμισμα.
το μονο που μας πιανει ειναι αυτη η απροσδιοριστη ζαλαδα, σα να πανε ολα γυρω με αργο ρυθμο.
χαιρομαι που απ οτι βλεπω αυτο ειναι κοινοτυπο side effect απο την ελλειψη νικοτινης και οχι απο κατι αλλο που να οφείλεται στο η.τ.

δεν μπορουσμε να φανταστουμε οτι θα περνουσαμε τοσο ευκολα απεναντι..  :thumpup:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8341 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180654 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33982 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536304 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59803 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237507 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 588 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15675 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136147 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085337 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35420 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10261 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12