vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

527 επισκέπτες, 4 χρήστες
manoslykos, Jorge, dkostas, giorgos1999

Twitter

Innokin AIO PCC review

Αποσυνδεδεμένος koloky8anos

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
Innokin AIO PCC review
« στις: Απριλίου 18, 2012, 18:44 »
Μετά από επαφή μου με την innokin, ενόψει της κυκλοφορίας του νέου τους VV προσεχώς και με σκοπό να εξασφαλίσω κάποια δείγματα προς δοκιμή για το φόρουμ, μου προτάθηκε να ετοιμάσω και κάποια reviews για προϊόντα της εταιρίας που κυκλοφορούν ήδη, περισσότερο ή λιγότερο γνωστά.

Με την παρουσίαση του innokin AIO ξεκινάω αυτόν τον κύκλο, μιας και ήταν το πρώτο πακετάκι που έπιασα στα χέρια μου.



Το AIO συνίσταται από ένα μίνι αυτόματο ητ τύπου 510 και μια PCC (portable charger case ή φορητή θήκη-φορτιστή). Ως αρχικό πακέτο περιλαμβάνει μια αυτόματη μπαταρία, 3 άδεια cartomizer,  τη θήκη φόρτισης, ένα καλώδιο τροφοδοσίας, ένα καλώδιο εξόδου ρεύματος μαζί με τους κατάλληλους αντάπτορες για διάφορες χρήσεις, το εγχειρίδιό του και μια θήκη μεταφοράς τύπου "πουγκί".



Η μπαταρία-θήκη είναι ονομαστικής χωρητικότητας 1020 mΑh, κάτι που μετά από πολύ εντατική και σχεδόν αποκλειστική χρήση τις τελευταίες ημέρες, δεν έχω κανένα λόγο να αμφισβητήσω. Η μικρή αυτόματη μπαταρία είναι περίπου της τάξης των 300 mΑh, καθώς η  πλήρως φορτισμένη θήκη δίνει κάτι παραπάνω από τρεις φορτίσεις της. Η θήκη φορτίζει από θύρα usb, ενώ έχει και ενσωματωμένη προστασία απέναντι σε βραχυκυκλωμένες μπαταρίες.

Σύμφωνα με την innokin, το output στο βύσμα της μπαταρίας είναι 4.5 V στα 150 mA και στο βύσμα εξόδου για άλλες συσκευές 5 V στα 500 mA.  Συνεπώς, μια πλήρης φόρτιση της αυτόματης μπαταρίας δεν διαρκεί σε καμία περίπτωση πάνω από 2 ώρες, ενώ μικρές φορτίσεις μπορούν να γίνονται οποιαδήποτε στιγμή πολύ εύκολα, όπως θα δείξω και παρακάτω. Ακριβή εικόνα για τα βολτ λειτουργίας της αυτόματης μπαταρίας δεν έχω, λόγω δυσκολίας μέτρησής τους, εμπειρικά όμως κινούνται στην περιοχή των 3.3-3.7 V, και παραμένουν σχεδόν σταθερά μέχρι και την εκφόρτιση της.



Στη θήκη του ΑΙΟ υπάρχουν θέσεις και για 3 cartomizer, τα οποία στο δικό μου πακέτο ήταν (ευτυχώς) άδεια. Το γέμισμά τους γίνεται με τον κλασσικό τρόπο και η αντίστασή τους μετρήθηκε  περίπου στα 2.2 Ω, αν και πριν πιάσω το πολύμετρο ήμουν σχεδόν σίγουρος πως είναι lr. Η απόδοση τους στο άτμισμα ήταν για μένα παραπάνω από ικανοποιητική σε χτύπημα και ντουμάνι, ενώ χρειάστηκαν πάρα πολλές ώρες χρήσης για να κρυώσουν και να "σφίξουν". Συγκριτικά με άλλα καρτο που έχω δοκιμάσει έχουν μεγαλύτερη τρύπα για τη ροή του αέρα, όπως και όλα τα cartomizer της innokin, όπως διαπίστωσα δοκιμάζοντας και το LeaKross που θα παρουσιάσω αργότερα.

Το πακέτο που μου ήρθε είναι χρώματος μαύρου, με το γνωστό επιλαστιχομένο τελείωμα στη μπαταρία και ίδιου χρώματος αυτοκόλλητο στα καρτο. Η "καύτρα" της αυτόματης μπαταρίας είναι ένα μπλε led, το οποίο μπορεί και να μην αποδειχθεί ότι πιο διακριτικό σε συνθήκες "black out", δεν είναι όμως και ιδιαίτερο πρόβλημα σε γενικές γραμμές. Συναρμολογημένο το ΑΙΟ έχει διαστάσεις 9.2 x 105.2 mm.



Το κουτάκι του είναι επίσης ιδιαίτερα συμμαζεμένο, με διαστάσεις μικρότερες από ενός πακέτου κτ. Συγκεκριμένα, μετράει περίπου 91 x 55 x 15.5 mm. Επάνω έχει ένα ερμητικό καπάκι, μπροστά τα led ενδείξεων και κάτω τον διακόπτη του, το κουμπί του display και τις υποδοχές εισόδου και εξόδου του ρεύματος. Αναλυτικά οι λειτουργίες του θα παρουσιαστούν στο βίντεο παρακάτω.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=xDCoHUYc5IQ&feature=youtu.be[/youtube]

Συνοψίζοντας, τέλος, για το ΑΙΟ η προσωπική μου εντύπωση κωδικοποιημένη είναι η εξής:


Ποιότητα κατασκευής:  9/10
Πολύ ωραία τελειώματα και επιφάνειες σχεδόν συνολικά, το μόνο μείον τα μαύρα αυτοκόλλητα των cartomizer που ξεκολλάνε αρκετά εύκολα και ξεφτίζουν και λίγο. Σφιχτό κλείσιμο της θήκης και κούμπωμα της μπαταρίας στη θέση φόρτισής της, ακόμη και μετά από βάναυσους χειρισμούς.

Μέγεθος: 9/10
Μικρό ως ητ αλλά και μαζί με τη θήκη του, όπως πρέπει για αυτήν την κατηγορία. Στην αρχή θέλει λίγο χρόνο να συνηθίσει κανείς το άνισα κατανεμημένο βάρος μεταξύ μπαταρίας και καρτο, κάτι που αφομοιώνεται εύκολα όμως.

Εμφάνιση: 9/10
Το logo της εταιρίας τυπωμένο όπως η μάρκα στο κτ, ωραία φινιρισμένη θήκη αλλά και το πουγκί μεταφοράς, γενικά ένα πολύ όμορφο ητ. Μόνο μείον και εδώ μερικές ατέλειες στα καρτο με τα αυτοκόλλητα και το σχετικά δυνατό led, πράγματα όμως κατά βάση υποκειμενικά.

Ευκολία-εργονομία: 7/10
Εδώ βαθμολογώ ως αρχάριος, καθώς η ενασχόληση με τα cartomizer μπορεί να παιδέψει αρχικά όποιον δεν έχει ασχοληθεί με ανάλογους ατμοποιητές. Η αυτόματη μπαταρία ανταποκρίνεται πολύ καλά και θα διευκολύνει επίσης αρχάριους χρήστες που δεν έχουν συνηθίσει το κουμπάκι.

Διάρκεια-μέγεθος αυτόματης μπαταρίας: 6/10
Και πάλι υποκειμενική βαθμολόγηση, καθώς δεν έχουμε όλοι ίδιες συνήθειες ή "ανάγκες". Για τα περίπου 6-7 ml που ατμίζω τη μέρα, θα έπρεπε να φορτίζω συνεχώς ώστε να μη μείνω. Για κάποιον πιο ήπιο και όχι τόσο μανιακό ατμιστή τα πράγματα είναι σαφώς καλύτερα. Μαθαίνω πως υπάρχουν πολλοί που βολεύονται με μια ego 1000αρα τη μέρα, γι αυτούς η βαθμολογία αυτή θα ήταν 9/10 συνδυασμένη με το μέγεθος του ΑΙΟ.

Διάρκεια-μέγεθος PCC: 8/10
Όπως αναφέρθηκε και παραπάνω, τα 1000 περίπου mAh της θήκης είναι αρκετά για πολλούς. Ακόμη και προσωπικά τη θεωρώ καλή αυτονομία για έναν φορητό φορτιστή που μπορείς να κουβαλήσεις εύκολα μαζί σου σε μια έξοδο, και που μπορεί να σου φορτίσει και οτιδήποτε άλλο στην ανάγκη.

Ποιότητα cartomizer: 9/10
Πραγματικά εντυπωσιάστηκα. Με χτύπημα σχεδόν ισάξιο στο καλύτερο setup που έχω πετύχει μέχρι τώρα στον A2 και αρκετά ζεστό ατμό και μετά από κάμποσα ml χρήσης, είναι ακριβώς όπως πρέπει.

Σχέση απόδοσης-τιμής: 7/10
Ο αντιπρόσωπος της εταιρίας με τον οποίο ήρθα σε επαφή αρχικά μου ανάφερε ως ενδεικτική λιανική τιμή τα 49.90€ για το ΑΙΟ. Με βάση αυτήν την τιμή και την ομολογουμένως υψηλή ποιότητα του πακέτου, ο δείκτης αυτός δε μπορεί δυστυχώς να ανέβει περισσότερο. Πολλοί έμποροι πουλάνε παρακάτω από τις ενδεικτικές τιμές προϊόντα της innokin, ίσως να παίρνει και βελτίωση και σε αυτόν τον τομέα. Το έχω βρει και με 30€ σε έμπορο εξωτερικού χωρίς stock αυτή τη στιγμή και έχω ζητήσει από την εταιρία να μου δώσει και μια τιμή "φόρουμ" για λογικές ποσότητες, σε περίπτωση που ενδιαφέρει συνατμιστές από εδώ.


Συνολικά: 8/10
Μια πολύ ενδιαφέρουσα και ποιοτική πρόταση σε μια παραμελημένη τον τελευταίο καιρό κατηγορία, με πιστούς όμως οπαδούς ακόμη. Απευθύνεται σχεδόν σε όλους τους ατμιστές, αρκεί να ξεπεράσει κανείς τον σκόπελο της χρήσης cartomizer και να μην ξεχνάει να αναπνέει που και που ανάμεσα στις τζούρες.



update κάλλιο αργά παρά ποτέ:
Ο αντιπρόσωπος της εταιρίας με ενημέρωσε πως η τιμή για παραγγελία τουλάχιστον 50 τεμαχίων είναι $ 21.8 ανά σετ, μετά από την ερώτησή μου βλέποντας το πάθος που έχει αναπτυχθεί για τις ομαδικές παραγγελίες τελευταία. Αν και δεν το έλαβα υπόψη στο αρχικό review, αυτό σαφώς και ανεβάζει τον αντίστοιχο δείκτη και τη συνολική αξιολόγηση του πακέτου.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 20, 2012, 00:10 από koloky8anos »

Αποσυνδεδεμένος timeco

  • **
  • 256
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Innokin AIO PCC review
« Απάντηση #1 στις: Απριλίου 18, 2012, 18:49 »
Σωστός!! :thumpup: :thumpup:

Για μηνυματα που εκφραζουν συμφωνια και επιδοκιμασια με ή χωρις κειμενο μπορειτε να επιλεξτε το κουμπι bravo.
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,9388.msg342058.html#msg342058
(κάποια μηνύματα διαγράφηκαν)
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 26, 2012, 01:53 από Atmos »

Απ: Innokin AIO PCC review
« Απάντηση #2 στις: Απριλίου 18, 2012, 19:06 »
δεν νομίζω να τραβήξει,το παραδοσιακό γέμισμα αποτελεί τροχοπέδη ;)

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: Innokin AIO PCC review
« Απάντηση #3 στις: Απριλίου 18, 2012, 19:11 »
Πολύ καλό review,μπράβο Θάνο :thumpup:
Πράγματι,για άτομα light ατμίσματος αλλά και για αυτούς που θέλουν κάτι διακριτικό και ποιοτικό είναι πολύ καλή πρόταση.

:bye:

Αποσυνδεδεμένος nikolakis26

  • **
  • 438
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Innokin AIO PCC review
« Απάντηση #4 στις: Απριλίου 20, 2012, 00:21 »
Βρε συ Θάνο,η τιμή του είναι αυτή που μας είπες χθες?
Γιατί αν είναι έτσι συμφέρει ρε συ,μόνο κ μόνο που φορτίζει κ το κινητό είναι όλα τα λεφτά. :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος koloky8anos

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Innokin AIO PCC review
« Απάντηση #5 στις: Απριλίου 20, 2012, 00:28 »
σας ευχαριστω πολυ ολους, πρωτη φορα κανω τοσο ολοκληρωμενη παρουσιαση  :)


οσο για τις τιμες του κλπ, οτι εχει γραφτει παραπανω ισχυει.. κι εγω πιστευω πως ακομη και με τα 1000mAh ειναι μια καλη καβατζα για μια εκτακτη φορτιση ανα πασα στιγμη  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Απ: Innokin AIO PCC review
« Απάντηση #6 στις: Απριλίου 20, 2012, 00:35 »
ωραιος θανο! :thumpup:

Καιρος να γνωρισουμε λιγο καλυτερα τα προιοντα της συγκεκριμενης εταιρειας....
Οσους εχω γνωρισει που τα εχουν δοκιμασει εξακολουθουν να τα χρησιμοποιουν και ειναι απολυτα ευχαριστημενοι... :yes:
ειναι αξιοπεριεργο το γιατι δεν ειναι ευρεως διαδεδομενα στην χωρα μας... :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος stud_29

  • **
  • 266
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Innokin AIO PCC review
« Απάντηση #7 στις: Απριλίου 21, 2012, 03:29 »
που μπορουμε να βρουμε την θηκη-σκετη- απο ελλαδα?ευχαριστω..!

Αποσυνδεδεμένος koloky8anos

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Innokin AIO PCC review
« Απάντηση #8 στις: Απριλίου 21, 2012, 03:43 »
αν δεν κανω λαθος πουθενα, ουτε σκετη ουτε σετ, και δεν ξερω και αν πωλειται σκετο το pcc.  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος stud_29

  • **
  • 266
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Innokin AIO PCC review
« Απάντηση #9 στις: Απριλίου 21, 2012, 04:08 »
κριμα θα ηταν μια ωραια θηκη για εξοδο για μινι μπαταριες οπως πχ τζοιτεκ 510 τ  αν ειναι συμβατη βεβαια με τετοια μπαταρια...ευχαριστω..!

Αποσυνδεδεμένος stud_29

  • **
  • 266
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Innokin AIO PCC review
« Απάντηση #10 στις: Απριλίου 21, 2012, 20:26 »
για καποιον που ατμιζει 2-3 μλ ειναι οτι πρεπει παντως..που υπαρχει η δυνατοτητα παραγγελιας απο εξωτερικο και σε τι τιμη?ποση ωρα κανει να φορτισει η μπαταρια στη θηκη?καλως η κακως δεν ειναι οτι καλυτερο να βγενουμε εξω με λαβα η ντι σι τι 6 μλ τα οποια προσωπικα τα χρησιμοποιω σπιτι....

Αποσυνδεδεμένος koloky8anos

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Innokin AIO PCC review
« Απάντηση #11 στις: Απριλίου 21, 2012, 21:50 »
ποση ωρα κανει να φορτισει η μπαταρια στη θηκη?

οπως λεω και παραπανω, κατω απο 2 ωρες σε τελειως αδεια μπαταρια. περιπου 1 και τρια τεταρτα αν δεν κανω λαθος.  :thumpup:

οσο για την παραγγελια, η ενδεικτικη τιμη "χονδρικης" ειναι απο τη μαμα εταιρια, αλλιως κοντα στα 30€ χωρις τα μεταφορικα το ειχα βρει απο Αμερικη. θα ψαξω και θα δωσω το λινκ οταν το βρω..  ;)

Απ: Innokin AIO PCC review
« Απάντηση #12 στις: Απριλίου 21, 2012, 22:02 »
Με την τιμή δεν έχω καταλάβει μπροστά λες 21 $ χονδρική και εδώ 30 € δηλαδή διπλάσια τιμή ? :confused1: :confused1:

Αποσυνδεδεμένος koloky8anos

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Innokin AIO PCC review
« Απάντηση #13 στις: Απριλίου 21, 2012, 22:24 »
δεν ειναι κατι περιεργο, τα 21$ ειναι τιμη εργοστασιου.. λογικο και αναμενόμενο ειναι να μην ειναι ιδια με την τιμη λιανικης  :thumpup:

Απ: Innokin AIO PCC review
« Απάντηση #14 στις: Μαΐου 01, 2012, 21:13 »
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=et_3kQh2Umk[/youtube]

15% Discount Code - ECR69   http://www.vapour-room.com/

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180556 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8309 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33951 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536154 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59769 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237398 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 580 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15567 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136119 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085297 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35402 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10228 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12