vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

509 επισκέπτες, 8 χρήστες
haris1mee, Tem, haris1me, camber, manoslykos, Jorge, taskol65, th3ofilos

Twitter

Περίεργο θόλωμα σε ατμιστική Βαση μετά την προσθήκη αρώματος

Αποσυνδεδεμένος BigRed

  • ****
  • 1204
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κριάρι κυκλοφορεί κ' Drippάρει. !!! Ελεύθερο!!!
    • HandMade By Pandoras
Εγώ δεν το έχω δεί σε κανένα από τα υγρά μου :nope:
Αρώματα από atmos, f.a., inawera.
Βάση 36άρα από atmos.
Γλυκερίνη 0ική από συνδεσμος.
 :dontknow: :dontknow: :dontknow: :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος Alexander20

  • **
  • 201
  • Φύλο: Άντρας
  • I'm Batman. SHHH!
Χθες έφτιαξα ένα υγρό 10ml με 11 σταγόνες cinnamon cookie απο atmos lab και mist 0 και έγινε θολό. Σήμερα το πρωι που το ξαναειδα είναι διαφανο. Λογικά έπρεπε να δέσουν τα συστατικά.

Αποσυνδεδεμένος arnokouros

  • **
  • 329
  • Φύλο: Άντρας
  • **ΑΤΜΟΤΟΥΡΜΠΙΝΑΣ**
και εμενα ακριβώς αυτο μου συμβαίνει φιλε μου!
μετα τη μίξη χροιαζοντε τα υγρα καμια ωρα περιπου για να γίνει το μιγμα ομοιογενές!

Αποσυνδεδεμένος ellada

  • **
  • 444
  • Φύλο: Άντρας
  • ΤΙΠΟΤΑ :)
και εμενα ακριβώς αυτο μου συμβαίνει φιλε μου!
μετα τη μίξη χροιαζοντε τα υγρα καμια ωρα περιπου για να γίνει το μιγμα ομοιογενές!
κοιτα τι λεει ξανα γινονται ετσι

Χθες έφτιαξα ένα υγρό 10ml με 11 σταγόνες cinnamon cookie απο atmos lab και mist 0 και έγινε θολό. Σήμερα το πρωι που το ξαναειδα είναι διαφανο. Λογικά έπρεπε να δέσουν τα συστατικά.
κοιτα τι λεει ξανα γινονται ετσι


Περίεργο θόλωμα σε ατμιστική Βαση μετά την προσθήκη αρώματος

περιέχει μέσα το μπουκαλάκι
39% pg vg 50-50 με νικοτίνη
39% vg με νικοτίνη
13% vg χωρίς νικοτίνη
9,1% άρωμα
οι ποσότητες είναι απο το (http://fractalbit.gr/diy/) κ η ακρίβεια τους μετρημένη με σύριγγα ( τώρα το ποσοστό λάθους  :dontknow: :dontknow:)
το θόλωμα έγινε μόλις πρόσθετα το άρωμα ..............
 κ για να είμαι σίγουρος όταν το είδα το έκανα κ 2η φορά
μετά από κάνα 2ωρο ξεθόλωσε μόλις το κούνησα έγινε κ έμεινε έτσι ..... :hmmm: :hmmm: :confused1:

(Image removed from quote.)

πήρα κάποιες απαντήσεις αλλά δεν με κάλυψαν ..... κ θέλησα να το μοιραστώ μαζί σας ... δεν με κάλυψαν λόγο άγνοιας χημείας ....
8έλω να δω αν το έχει παρατηρήσει κανένας άλλος
κ αν είμαι ο μόνος εδω μέσα ????

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Θεωρώ ότι είναι αποτέλεσμα της διαφοράς πυκνότητας της σκέτης VG με το διάλυμα αρώματος-βάσης, γίνεται ουσιαστικά το φαινόμενο της διάθλασης που φαίνεται ως θόλωμα.
Για παράδειγμα με το άρωμα ΚΕΡΑΣΙ, αν αναμείξω mist νικοτινούχα και mist μηδενική, δεν υπάρχει θόλωμα γιατί η μηδενική έχει ήδη συμβατή πυκνότητα, ενώ αν προσθέσω και 10-20% σκέτη VG που έχει διαφορετική πυκνότητα τοτε το διάλυμα θολώνει για κάποιο διάστημα, μέχρι να αναμιχθεί πλήρως και να ομογενοποιηθεί το υγρό.
Δεν νομίζω ότι συντρέχει λόγος ανησυχίας, δεν φαίνεται να είναι χημική αντίδραση παρά μόνο φυσικό φαινόμενο αποτέλεσμα της διάθλασης.
Μια γνώμη του Καλλιτέχνη, ως ειδικού θα ήταν βέβαια επιθυμητή...

Αποσυνδεδεμένος D KAPNAS

  • **
  • 255
  • Φύλο: Άντρας
Δυόμιση χρόνια εχει να γραψει καποιος εδω για το cinnamon cookie και για το συγκεκριμένο θέμα του θολώματος

με MIST 0 και 20mg και σε άλλες αναλογίες το θόλωμα δεν έφυγε ποτέ ούτε μετά από 2 μήνες, σήμερα δοκίμασα με UMAMI 50 /50 VPG σε 30μλ έριξα 30σταγονες κανελομπισκοτο και θόλωσε πάλι εμφάνισε μέσα κάτι σαν σάκχαρα δεν μπορώ να το προσδιορίσω αλλιώς, πιστεύω μετά από κιαλλες δοκιμές ότι δεν έχει σχέση η αναλογία σε PG ή VG ή η νικοτίνη και οι σταγόνες, αλλά η αντίδραση του αρώματος με όλες τις βάσεις, μακάρι να μην συντρέχει λόγος ανησυχίας αλλά ποιος θα μας το πει?

Ατμίζω Diy το καννελομπίσκοτο Atmos Lab 2 χρόνια τώρα και σε όποια βάση και αν το φτιάξω δεν έχω παρατηρήσει αυτή την θολούρα παρά μόνο μετά την ανάδευση και η οποία εξαφανίζεται όταν ηρεμήσει- ξεκουραστεί το υγρό.

Δεν ξέρω μήπως βάζεις πολύ παραπάνω ποσότητα σε αναλογία βάσης.
Προσωπικά βάζω 1 σταγόνα ανά 1 ml βάσης που θα φτιάξω, ίσως και κάτι λιγότερο.

Αποσυνδεδεμένος alkaz77

  • **
  • 262
  • Φύλο: Άντρας
  • «Αλίμονο στους λαούς που έχουν ανάγκη από ήρωες».
Το ίδιο ακριβώς ΄ςπαθα και εγώ χθές με το μεντόλ της Inawera, κρυσταλοποίηση το λες?
όπως όταν ζαχαρώνει το καλό με΄λι

Αποσυνδεδεμένος miltos1964

  • **
  • 101
  • Φύλο: Άντρας
καλησπερα σε ολους.
σημερα αναμιξα μιστ με αρωμα MINT απο ΑΤΜΟΣ
στα 80ml  40 σταγονες
το μιγμα θολωσε
το χρησιμοποιουμε η οχι?

η βαση κι το αρωμα δεν ειναι λυγμενα

αυτο εγινε πριν απο μιση ωρα

μηπως φταιει το οτι ειχα τη βαση στο ψυγειο?

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
θα προτεινα τηλ στην atmos για ενημερωση

Αποσυνδεδεμένος Athan

  • *****
  • 2386
  • Φύλο: Άντρας
  • Read The Fuckin' Manual...
    • Athan
Απο την μέντα ειναι,μην ανησυχεις

Αποσυνδεδεμένος miltos1964

  • **
  • 101
  • Φύλο: Άντρας
σιγουρα αυτο ειναι η καλυτερη λυση,αλλα σκευτικα μηπως εχουν καποια απαντηση
οι προηγουμενοι που επαθαν το ιδιο
σε ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος sensk3

  • ***
  • 858
  • Φύλο: Άντρας
  • Η πραγματικότητα ξεπερνάει την ανθρώπινη φαντασία!

Αποσυνδεδεμένος miltos1964

  • **
  • 101
  • Φύλο: Άντρας
καλησπερα σε ολους.
σημερα αναμιξα μιστ με αρωμα MINT απο ΑΤΜΟΣ
στα 80ml  40 σταγονες
το μιγμα θολωσε
το χρησιμοποιουμε η οχι?

η βαση κι το αρωμα δεν ειναι λυγμενα

αυτο εγινε πριν απο μιση ωρα

μηπως φταιει το οτι ειχα τη βαση στο ψυγειο?


το προβλημα λυθηκε
το πρωι μιλησα με ΑΤΜΟΣ και μαλιστα ειχα την τιμη να μιλησω με τον ιδιο τον πανο
ο ανθρωπος ηταν ευγενεστατος και φιλικοτατος
μου εξηγησε λοιπον οτι το θολωμα διμιουργηθηκε γιατι στερεοποιηθηκαν οι κρυσταλλοι της μενθολης που υπαρχουν
στο αρωμα λογω θερμοκρασιας
ενας λογος παραπανω ηταν οτι ειχα τη βαση μου στο ψυγειο

μπορω να το ατμισω κανονικα

                                            ΠΑΝΟ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
μιλτο εκανες το καλυτερο τελικα..

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8385 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180772 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34043 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536732 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59898 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237778 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 605 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15938 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136190 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085417 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35483 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10328 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12