vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

296 επισκέπτες, 9 χρήστες
camber, djfloor, Doubt, Tem, maprix, Stedorian93, tibolaso, Jorge, Buliwyf

Twitter

Συμβουλές για mod ...

Αποσυνδεδεμένος trabakoulas

  • **
  • 218
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #690 στις: Μαΐου 08, 2015, 11:18 »
Στα 23mm υπαρχει το vv της eleaf το ijust που ειναι και οικονομικο νομιζω γυρω στα 30κατι. Εγω εχω το αντιστοιχο της nobacco ( icube) και για δευτερο ειναι μια χαρα και ταιριαζει τελεια με τον expromizer. Ειναι αρκετα ομορφο και απλο.

Αποσυνδεδεμένος benny

  • **
  • 331
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #691 στις: Μαΐου 12, 2015, 20:07 »
Μία συμβουλή σχετικά με τα κουτάκια  smoke XPROm50 (αυτό έχω εγώ) και την χρήση τους με ατμοποιητές που έχουν από κάτω την εισαγωγή αέρα. Ο πόλος είναι αυτορυθιζόμενος αλλά αφήνει ένα κενό όταν έχουμε βιδωμένο τον ατμοποιητή και σε περίπτωση που θα υπάρξη κάποια διαρροή, όλο το υγρό θα περάσει από την πλακέτα και θα καταλήξει στην βάση. Από μένα πέρασε όλο το υγρό από έναν iatty.

Το σημείο στην φώτο 1 που δείχνω είναι χωρίς άτμο.


Το σημείο στη φώτο 2 τώρα με τον άτμο βιδωμένο.



Οπως θα δείτε το κενό που αφήνει, είναι τουλάχιστον 2mm και από εκεί περνάει το υγρό.


Αποσυνδεδεμένος FML

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #692 στις: Ιουνίου 19, 2015, 20:33 »
Ενθουσιασμένος φίλος, θέλει και αυτός να χωθεί στο χώρο του ατμίσματος.

Συμαντικό, να παίρνει μπαταρίες 18650 και να είναι box. Sub-ohm δεν πρόκειται
να κάνει, οπότε δεν χρειάζεται "άπειρα" W. IPV mini 2 έχω εγώ, οπότε λέμε να πάμε
σε κάποιο άλλο. Μετά από αρκετό διάβασμα, κατέληξα (ως πρόταση) στο Sigelei Mini
από Ιταλία ή αν δεν μπορεί να περιμένει τότε από Μπιχλιμπίδι. (στο VapeSin δεν είναι
διαθέσιμο =( ) Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο, ας πούμε εώς 70-80E; Προτιμότερο από
Ελλάδα ή από κάπου που θα 'ρθει σύντομα. (το kanger box απορρίπτεται γιατί δεν
πρόκειται να βολευτεί με το μεγάλο drip tip που δεν αλλάζει)

Επίσης, θα με ενδιέφερε και μια παρόμοια πρόταση με την παραπάνω, χωρίς τον
περιορισμό της γρήγορης παράδοση. Ψάχνω και 'γω ένα 2ο mod καβάτζα. Με
κινέζους δεν έχω θέμα, αρκεί να 'ναι καλό το μηχανάκι. (και να βγάζει 40+ W)

Ευχαριστούμε

Αποσυνδεδεμένος Harris

  • ***
  • 682
  • Φύλο: Άντρας
  • Chef of e-Liquids.
    • Vape Greece
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #693 στις: Ιουνίου 19, 2015, 21:14 »
Το kangerbox δεν αλλάζει Drip-tip ;

Επίσης θα σε πρότεινα ένα cloupor .

Εφόσον είναι για ήρεμες καταστάσεις είναι μικρό παίρνει 18650 μπαταριες.

Εφόσον  θες κάτι πιο δυνατό πάρα πολύ καλό είναι και το ipv Mini που έχεις από ότι κατάλαβα και είναι απίστευτο σαν κατασκευή.

Επίσης, ένα ακόμη που είδα πρόσφατα  είναι το Evic της joytech και με έλεγχο θερμοκρασίας για κάτι παραπάνω και με λίγη προσοχή να σε βγάλει και παραπάνω από χρόνο και θα δουλεύεις και έλεγχο θερμοκρασίας .
Sigelei πολύ καλές κατασκευές εμένα δεν μου αρέσουν οπότε δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη.

Αυτά στην διάθεση σου.

Αποσυνδεδεμένος FML

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #694 στις: Ιουνίου 20, 2015, 02:25 »
Το Kanger Subox Mini εννοούσα. Και ναι, αλλάζει drip tips.
Είχα δει κάπως βιαστικά το βίντεο του PBusardo και νόμισα
πως - κάναν την πατάτα και - παίρνει μόνο το μανίσιο driptip.
(τόνισε το you CAN use a 510 drip tip of you choice και νόμιζα
πως είπε you CANT)

Αφήνωντας το Subox στην άκρη, σκευτόμουν και 'γω για
clouporάκι, αλλά όντως αξίζει VS το Sigelei Mini; Τίποτα άλλο
δεν παίζει; (για T.C. δεν ενδιαφερόμαστε... ακόμη. Ίσως με τη
νέα χρονιά)

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #695 στις: Ιουνίου 20, 2015, 12:28 »
Το Kanger Subox Mini δεν ειναι αναγκαστικο να χρησιμοποιηθει με τον ατμοποιητη που ερχεται μαζι,
μπορεις να χρησιμοποιησεις μονη της την μπαταρια κι οποιον ατμοποιητη θες εσυ.

Το Cloupor mini, αν σου κατσει καλη παρτιδα, ειναι πολυ τιμια αγορα για τα 30€ που κοστιζει.
Εναλλακτικα, το Sigelei Mini που ανεφερες κι εσυ, ειναι μια καλη επιλογη.
Ριξε μια ματια κι εδω να παρεις καμια ιδεα ακομα.

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #696 στις: Ιουνίου 20, 2015, 12:38 »

εντελώς πληροφοριακά στο kbox mini δεν δουλεύουν όλοι οι ατμοποιητές
πρόσφατα πήρα για το αφεντικό μου ένα subox mini και ο ego one mega που είχα από το evic vt δεν έκανε επαφή και το είχα σφίξει τέρμα

Αποσυνδεδεμένος FML

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #697 στις: Ιουλίου 02, 2015, 01:49 »
Ριξε μια ματια κι εδω να παρεις καμια ιδεα ακομα.
Έχω ανατρέξει πολλές φορές σε αυτό το topic, αλλά πέρα από τα γνωστά κουτάκια
(ξέρετε ποιά), τα υπόλοιπα  δε τα βρίσκεις Ελλάδα. (άντε κανά Alesia με το ζόρι)  :(

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #698 στις: Ιουλίου 02, 2015, 02:11 »
Αν ψαχνεις να αγορασεις αποκλειστικα κατι που πωλειται στην Ελλαδα, τοτε, οπως ειπες και μονος σου, οι επιλογες ειναι περιορισμενες.
Αν ανοιξεις τους οριζοντες σου προς τα λιανομαγαζα Ευρωπης και Κινας, τοτε εχεις πολλες περισσοτερες επιλογες.
Παντως και απο αυτα που κυκλοφορυν Ελλαδα, πιστευω μπορεις να βρεις κατι που θα σου ταιριαξει.

Αποσυνδεδεμένος dkoure

  • **
  • 169
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #699 στις: Ιουλίου 17, 2015, 01:50 »
καλησπερα παιδια, ειμαι για παραγγελια μεσα στον μηνα (με την βοηθεια φιλης απο το εξωτερικο). Πριν τα capital controls ειχα καταληξει στο cloupor mini, μιας και θελω κατι μικρο, να αλλαζει μπαταριες και φθηνο να παιζει καλα με τον ναυτιλο και ισως αργοτερα και καποιον επισκευασιμο.   Με το που μπηκαν τα capital controls και ψαχνομουν, εβλεπα και το subox mini (κυριως για να παιξω με τον επισκευασιμο αφου δεν θα μπορω να κανω ευκολα παραγγελιες για coils απο εξω). Τελικως αποφασισα να αφησω για πιο μετα και επειτα απο δοκιμη την αγορα του subtank η καποιου αλλου αναλογου, μιας και τα coils του ναυτιλου μου βγαζουν ανετα εβδομαδα, και εν τελει δεν ειναι και τοσο μεγαλο το κοστος στον μηνα-εχουμε και στρατο τον σεπτεμβρη οποτε η ενασχοληση με επισκευασιμους θα παει πιο μετα-. Μου εμεινε ομως στο μυαλο το kbox mini που ειναι στην ιδια τιμη με το cloupor, λιγο πιο μεγαλο απο οτι εχω δει , εχει το μειον του σταθερου πολου, αλλα το συν οτι γενικα δεν παρουσιαζει ιδιαιτερα προβληματα και φτανει μεχρι τα 50w  τα οποια βεβαια δεν προβλεπεται να χρησιμοποιησω συντομα αλλα ποτε δεν ξερεις. Η αληθεια ειναι οτι ακομα και στο επισκευασιμο κομματι δεν προβλεπω να πεφτω κατω του 1ος ohm μιας και δεν με ελκυει η ιδεα μεγαλης καταναλωσης υγρων και πνευμονικων εισπνοων, αλλα οπως ειπαμε ποτε δεν ξερεις! Καμια βοηθεια;! Θεεεεεενκς!

Αποσυνδεδεμένος kongeo

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #700 στις: Ιουλίου 17, 2015, 03:06 »
Θα σου πω ως κατοχος του cloupor!
Εξαιρετικο,καλα ρευματα,φθηνο,καλη σχετικα κατασκευη αλλα φορτιζεις καλυτερα σε εξωτερικο φορτιστη!γιατι με την φορτιση usb εχει καποια θεματα δεν ειναι αξιοπιστη!

το μειον του ο πολος και τα σπειρωματα..ο πολος δεν ειναι αυτορυθμιζομενος και θελει λιγο βιδωμα που και που... και τα σπειρωματα τρωγονται!
Ολα αυτα απο εντυπωσεις δικες μου και αλλων 2 συνατμιστων συμφορουμιτων που καθομασταν στο ιδιο τραπεζι και το συζηταγαμε  :thumpup:

αλλα οσο αφορα το kbox 3 ποστ πιο πριν:
εντελώς πληροφοριακά στο kbox mini δεν δουλεύουν όλοι οι ατμοποιητές
πρόσφατα πήρα για το αφεντικό μου ένα subox mini και ο ego one mega που είχα από το evic vt δεν έκανε επαφή και το είχα σφίξει τέρμα

αρα ειναι μια η αλλη...

Σε τι χρηματα θες να κινηθεις μπας και υπαρχουν καλυτερες προτασεις;

Αποσυνδεδεμένος dkoure

  • **
  • 169
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #701 στις: Ιουλίου 17, 2015, 03:28 »
Ευχαριστω πολυ για την απαντηση! Λοιπον, το πακετακι κλουπορ, 2 lg he4 και nitecore um20 βγαινει στο gearbest 50$, και το ιδιο αλλα αντι κλουπορ το kbox mini βγαινει 55, οποτε γυρω εκει ψαχνω αντε και λιγο πανω, και αντιστοιχο και σε μεγεθος. Αλλη επιλογη ειναι το sigelei mini, αλλα αυτο δεν μου αρεσει ιδαιτερα αισθητικα, δεν ξερω γιατι, και υπαρχουν και σχετικα κακες κριτικες για ρευματα και κατασκευη. Ο εστω και ρυθμιζομενος του κλουπορ ειναι στα υπερ σε σχεση με το kbox, το οτι τρωγονται δεν ξερω αν θα ειναι προβλημα, μιας και δεν εχω και δεν προκειται να εχω πολλους ατμο να τους εναλλασω μεσα στην μερα.

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #702 στις: Ιουλίου 17, 2015, 08:19 »
Εγώ θα προτείνω ανεπιφύλακτα istick30, ωραιότατο πακέτο με τον ναυτίλο, μικρό χωρίς έξτρα μπαταρίες-φορτιστές, με μεγάλη αυτονομία και αντοχή στον χρόνο, εντελώς απροβλημάτιστη λειτουργία, φορητότητα που θα εκτιμήσεις στο στρατόπεδο πιστεύω.. ;)

Αποσυνδεδεμένος dkoure

  • **
  • 169
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #703 στις: Ιουλίου 17, 2015, 12:49 »
φιλε μακη, εχει περασει και το 30αρι και το 40αρι απο το μυαλο μου, ειναι και οι πιο φθηνες λυσεις, αλλα η αυτονομια τους με προβληματισε. Στον στρατο θα υπαρχει προβλημα φορτισης , εχει συζητηθει στο αντιστοιχο νημα, και εκτος αυτου, βλεπω οτι οι περισσοτεροι που εχουν το 30αρι η εχουν αγορασει αλλο ενα η εχουν παει στο 50αρι μετα απο λιγο καιρο!

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #704 στις: Ιουλίου 17, 2015, 13:20 »
Έχοντας τον Ναυτίλο στο μυαλό υπολόγισα ότι θα το ατμίζεις γύρω στα 10watts, σωστά; Το 30άρι βγάζει σχετικά εύκολα τη μέρα υπό αυτές τις συνθήκες, εκτός βέβαια κι αν δεν το αφήνεις στιγμή απ'το χέρι, πάσο.
Εννοείται ότι την αυτονομία του 50αριού λίγα την έχουν, είναι όμως βαρύ το ρημάδι για τα δικά μου γούστα τουλάχιστον. Βέβαια εγώ συνηθισμένος απ'τα 30άρια το βρίσκω και πολύ ογκώδες συγκριτικά, δεν με βολεύει να το παίρνω καν μαζί μου εκτός σπιτιού..

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8732 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 181194 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34254 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537688 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60196 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238370 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 701 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16522 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136942 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085746 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35694 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10571 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12