vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

301 επισκέπτες, 10 χρήστες
Buliwyf, Stedorian93, dvelev, Tem, grag, manoslykos, camber, djfloor, e-akapnos, maprix

Twitter

Συμβουλές για mod ...

Αποσυνδεδεμένος lionor

  • ****
  • 1167
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #675 στις: Απριλίου 22, 2015, 06:21 »
Για βοηθειστε βρε παιδια...:
 
Ψαχνω κι εγω για ενα modaki, (βαρεθηκα πια το vamo5...)
Χρησιμοποιω aspire k1 bvc 1.8 και delta c3 1.6, το vamo το βαζω στα 8.5w. Δεν σκοπευω να παω σε επισκευασιμο, ουτε σε subohm ατμοποιητες
Με ενδιαφερει τουλαχιστον να εχει σωστα ρευματα (εχω δοκιμασει evic supreme και istick20 και δεν με ικανοποιησαν...)
Θελω να εχει αποσπωμενη μπαταρια και πολο με ελατηριο (ή τουλαχιστον να μην ειναι ρυθμιζομενος σαν του vamo, που σου σπαει τα νευρα γιατι καθε φορα που του βαζω ατμο, θελει ξεβιδωμα)
 
Νομιζω, οτι συμφωνα με αυτα που θελω, μου κανουν τα ipv mini 30w και sigelei mini 30w
Νομιζω οτι και τα 2 εχουν το ιδιο τσιπακι, οποτε μαλλον διαφερουν σε λεπτομερειες. Αν καποιος εχει δοκιμασει και τα 2, ποιο βρισκει καλυτερο και γιατι; Ή αν εχετε καποιο αλλο να προτεινετε, με τιμη οχι πολυ πανω απο αυτην που εχουν αυτα τα 2 που ανεφερα πριν

Αποσυνδεδεμένος Harris

  • ***
  • 682
  • Φύλο: Άντρας
  • Chef of e-Liquids.
    • Vape Greece
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #676 στις: Απριλίου 22, 2015, 08:55 »
Ipv φίλε μου.
Ο λόγος στην κατασκευή του και είναι πάρα μα πάρα πολύ καλό. Όσο για τα κουμπιά δεν το συζητάω απλά είναι άψογο .
Το έχω 4 μήνες τώρα κανένα πρόβλημα αλλά να ρο πάρεις σε ασημί.

Αποσυνδεδεμένος lionor

  • ****
  • 1167
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #677 στις: Απριλίου 22, 2015, 11:53 »
Μιας και το χεις ηδη 4 μηνες....
Το fire button, λειτουργει σωστα; Εννοω εχει κανενα θεμα μη σωστης αποκρισης;
Ο πολος του, ειναι με ελατηριο;
Και κατι σημαντικο για μενα που ξεχασα πριν να αναφερω: Οταν πατας το fire, δινει αμεσως ρευμα ή θελει καποια δεκατα του δτρ;
(για το χρωμα γνωριζω οτι εχει θεμα το μαυρο...)

Αποσυνδεδεμένος dallaskdp

  • **
  • 287
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #678 στις: Απριλίου 22, 2015, 12:28 »
Όσον αφορά το ipv mini, το fire button λειτουργεί άψογα χωρίς κανένα θέμα μη σωστής απόκρισης, ο πόλος του είναι ρυθμιζόμενος με ελατήριο και με το πάτημα του κουμπιού το ρεύμα έρχεται χωρίς καθυστέρηση στον ατμοποιητή. Το μόνο του θέμα το οποίο έχει αναφερθεί αρκετές φορές στο φόρουμ είναι το ότι ξεβάφει το χρώμα του, κυρίως στο μαύρο (οπότε καλύτερο και φυσικά ανάλογα με την προτίμηση του καθενός, θα ήταν να προτιμήσει κάποιος το ασημένιο).

Αποσυνδεδεμένος Harris

  • ***
  • 682
  • Φύλο: Άντρας
  • Chef of e-Liquids.
    • Vape Greece
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #679 στις: Απριλίου 24, 2015, 05:56 »
Lionor, κανένα ηλεκτρονικό δεν δίνει πάτημα(Fire button) όπως ένα ηλεκτρονικο. Το συγκεκριμένο Mod με έχει τρελάνει για την ιδιότητα που έχει. Το Fire button του δεν έχει καθυστέρηση καθόλου κατευθείαν δίνει γκάζια. Επίσης σε DC-DC θα πάθεις πλάκα την ένταση που σου δίνει. Ειλικρινά στο εγκρίνω άφοβα παίζει να κάνεις και την καλύτερη αγορά σου.

Αποσυνδεδεμένος Αποστολης

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #680 στις: Απριλίου 24, 2015, 07:18 »
Για το ipvmini 30 watts μιλάτε?

Αποσυνδεδεμένος lionor

  • ****
  • 1167
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #681 στις: Απριλίου 24, 2015, 13:05 »
Lionor, κανένα ηλεκτρονικό δεν δίνει πάτημα(Fire button) όπως ένα ηλεκτρονικο. Το συγκεκριμένο Mod με έχει τρελάνει για την ιδιότητα που έχει. Το Fire button του δεν έχει καθυστέρηση καθόλου κατευθείαν δίνει γκάζια. Επίσης σε DC-DC θα πάθεις πλάκα την ένταση που σου δίνει. Ειλικρινά στο εγκρίνω άφοβα παίζει να κάνεις και την καλύτερη αγορά σου.


Προτιμησα τελικα το sigelei mini. Ελπιζω να μην το μετανοιωσω...

Αποσυνδεδεμένος Harris

  • ***
  • 682
  • Φύλο: Άντρας
  • Chef of e-Liquids.
    • Vape Greece
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #682 στις: Απριλίου 24, 2015, 14:40 »
Αποστολή μιλούσαμε ;) lionor ε το ίδιο πράγμα απλά τα κουμπιά είναι πιο τσικ τσίκ

Αποσυνδεδεμένος Steve666

  • *
  • 92
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #683 στις: Απριλίου 27, 2015, 21:15 »
Ρε παιδιά- ερώτηση. Έχω magma κλώνο με μηχανικό (gus κλώνο). Σήμερα πήρα ένα ipv2 mini και ρωτάω : το μηχανικό με 0.5 ωμ αντίσταση με φρέσκια μπατάρια μου δίνει πάνω κάτω 35 watt - αν βάλω το ipv στα 70 watt τι θα γίνει? Μην με παρεξήσετε ξέρω τον νόμο του ωμ καλά κλπ αλλά μετά το svd είναι το 2ο ηλεκτρονικό μου.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #684 στις: Απριλίου 28, 2015, 02:35 »
Τον νομο του Ωμ μπορει να τον ξερεις , αλλα πολυμετρο εχεις ;;;


Αν μπορεις να μετρησεις το ρευμα που θα παρεις στους πολους του ατμ/τη σου με 0.5Ωμ , θα δεις οτι δεν θα ειναι το ανωτερο πανω απο τα 3.7V.


Βαλτα κατω και βρες ποσα Watts θα παρεις απο γεματη μπαταρια τωρα.......... ;D




Στα 70 Watts αν δεν ειναι σωστο το στησιμο σου , θα σου καψει το βαμβακι ή θα σου κοψει την αντ/ση.
Με 0.5 Ωμ στο VV/VW ομως , δε νομιζω οτι  μπορει να σου δωσει 70Watts που θελεις.
Δεν μπορει νομιζω να δειαχιριστει κοντα στα  12Amps η πλακετα του IPV.......... 8) ;)

Αποσυνδεδεμένος Steve666

  • *
  • 92
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #685 στις: Απριλίου 28, 2015, 17:15 »
Shadokan ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Ομολογώ στην αρχή δεν κατάλαβα τι εννοουσες για πολύμετρο κτλ, αλλά ψάχνωντας κατάλαβα οτι εννοουσες μαλλον το voltage drop  το οποίο ναι μεν δεν αγνοούσα ως φαινόμενο - αλλά τόσο μεγάλο δεν το περίμενα ! (Κάτι είχα υποψιαστεί με το omnitester της smok αλλά το θεώρησα αναξιόπιστο).

Φυσικά δοκίμασα στα 70 και έφαγα πινέλο :D - ήταν καλό dry-burn τουλάχιστον χαχα


Btw εννούσα το mini v2 το οποίο έχει input current μέχρι 30Α.

Πάνε οι σωλήνες... και ειχα κάνει μεγάλη συλλογή... ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 28, 2015, 17:31 από Steve666 »

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #686 στις: Απριλίου 28, 2015, 21:16 »
To οutput ειναι που θα σου δωσει αυτο που θελεις . 
Οπως ειδα ομως , το V2 εχει οutput αρκετο για να σου δωσει τα 70Watts.


Εκανα λαθος και νομιζα οτι μιλουσες για το V1.

Αποσυνδεδεμένος nikos alf

  • *
  • 7
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #687 στις: Απριλίου 28, 2015, 21:42 »
Kαλησπερα σε ολους εγω εχω παρει το cloupor mini και μεχρι στιγμης ειναι αψογο  και φορτιση απο το μινι usb του

Αποσυνδεδεμένος kongeo

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #688 στις: Απριλίου 28, 2015, 23:31 »
Εγω δεν το εχω φορτισει απο usb ππτε,δεν ξερω καν αν δουλευει.
Εχω 2 μπαταριες παντα μπακ απ και δεν εχει χρειαστει

Αποσυνδεδεμένος andreas_e

  • **
  • 186
  • Φύλο: Άντρας
    • nargiles
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #689 στις: Μαΐου 08, 2015, 09:35 »
Καλημέρα,

θέλω να βρούμε ένα ηλεκτρονικό μοντάκι για ένα φίλο... Θα παίζει εργοστασιακός ατμοποιητής από πάνω (δεν γνωρίζω ακόμα ποιος), όχι subohm πάντως.

Το μοντάκι θέλει να είναι κυλινδρικό, όχι box, επίσης το αν θα έχει ρύθμιση τάσης είναι ψιλοαδιάφορο, αυτό που θέλω εγώ να αποφύγει είναι το να έχει μπαταρίες να τις φορτίζει μόνος του όπως στο μηχανικό (ίσως αργότερα ασχοληθεί), απλά θέλω να έχει τις προστασίες που έχουν τα ηλεκτρονικά όπως πχ τύπου asprire cf subω battery και ένα passthrought θα βόλευε αρκετά.
Ίσως να είναι και καλή λύση τίποτα τύπου joytech ego one, όμως δεν ξέρω, δεν έχω ασχοληθεί ούτε με εργοστασιακούς ατμοποιητές, ούτε με ηλεκτρονικά μοντάκια...

Μπορούμε να προτείνουμε μερικά μοντέλα ηλεκτρονικού μοντ με τις παραπάνω προϋποθέσεις και αν κρίνεται σωστό ίσως και κάποιο πακέτου τύπου ego one;

Ευχαριστώ πολύ!


edit: είτε με ενσωματεμένη μπαταρία είτε να βάλω εγώ μπαταρία απλά να έχει τη δυνατότηα φορτίζει είτε passthrought είτε με φορτιστή ego
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 08, 2015, 10:58 από andreas_e »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 0 7 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:21
από Tem
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8736 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 181196 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34256 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537707 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60206 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238380 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 703 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16524 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 137064 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085753 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35698 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro