vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Συμβουλές για mod ...

Αποσυνδεδεμένος DIMTH

  • ***
  • 790
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #495 στις: Αυγούστου 07, 2014, 18:04 »
Η μεταπολητικη του αξια αν το παρεις τωρα που οπου να'ναι βγαινει το καινουργιο.... :hmmm: :hmmm: :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος dodos

  • *
  • 70
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #496 στις: Αυγούστου 07, 2014, 23:07 »
Σας ευχαριστω ολους για τις αποψεις σας, και επειδή εχω ξοδεψει ηδη αρκετα σε αναλωσιμα, μπαταριες, αντιστασεις, δεν θα κανω το ιδιο λαθος και με τα μοντακια. Τελικα παρ ότι μου αρεσε στο ματι το καινουργιο μοντακι της alter ego και ημουν ένα βημα πριν την αγορα του, (59 ευρω)τελικα θα περιμενω να παρω κατι δοκιμασμενο και αξιοπιστο. Το μονο κακο είναι πως το καινουργιο provari κατι μου λεει πως θα είναι πιο ακριβο από τον προκατοχο του.

Αποσυνδεδεμένος yomak

  • *
  • 5
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #497 στις: Αυγούστου 08, 2014, 08:18 »
καλημέρα σε όλους. ήρθε η ώρα να περάσω σε μηχανικό mod μετά από 3  χρόνια. εδώ και μερικές μέρες διαβάζω ψάχνω κλπ. θέλω την βοήθεια των πιο έμπειρων.
έχω βρει αυτό το οποίο κατά την άποψή μου και ωραίο είναι και καλά review έχει πάρει και φτηνό είναι
http://www.fasttech.com/products/1429500
ποια η γνώμη σας; δεν είδα κανέναν να το έχει πάρει εδώ στο forum εάν και ένας δυο το έχουν αναφ΄ρει χωρίς κριτική.
σκέφτομαι να του βάλω και αυτό το kick για ασφάλεια (από ότι κατάλαβα χρειάζεται) αλλά και για σταθερή απόδοση
https://www.fasttech.com/products/0/10006524/1501000-variable-wattage-kick-module-for-mechanical-mod-pv
δεν έχω βγάλει άκρη όμως με τι μπαταρίες χρειάζεται. Οκ κατάλαβα protected μπαταρίες αλλά ποιες;!! να τις πάρω από ελλάδα ή από το εκεί site... ???!! ευχαριστώ για τον χρόνο σας καλά να περνάτε...

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #498 στις: Αυγούστου 08, 2014, 08:33 »
Γνώμη μου είναι πως δε χρειάζεσαι  kick αν είναι μόνο για θέμα ασφάλειας και όχι για σταθερή τάση, αν έχεις ηλεκτρονικό μοντ ήδη ,πάρε ένα μηχανικό και μπαταρίες ασφαλούς χημείας ( aw - effest purple ) η προτεκτ και θα είσαι κομπλέ , όσα λέγονται για τα μηχανικά ( σκασίματα και πολλά αλλά ) είναι αρκετά τραβηγμένα ,Και το κινητό που έχουμε στο αφτί μας σχεδόν όλη μέρα μπορεί να σκάση αν το δούμε έτσι,αρκεί να έχεις κάτι να μετράς τις αντιστάσεις σου ( ένα ηλεκτρονικό μοντ – η ένα μετρητή αντιστάσεων ) για βραχυκύκλωμα και να κανεις αντιστάσεις η να παίρνεις έτοιμες μέχρι 1.5 ohm .
Εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις ένα Νέμεσις που είναι πολύ εύκολο και στο καθαρισμό του ( στο να λύσης το κουμπί ) και παρά πολύ καλό σε θέμα απόδοσης   
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 08, 2014, 08:40 από APOSTOLOS KAL »

Αποσυνδεδεμένος yomak

  • *
  • 5
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #499 στις: Αυγούστου 08, 2014, 10:13 »
thanks... δεν μπορώ να στείλω pm προφανώς γιατί δεν έχω πολλά ποστ ακόμη... θα σου απαντήσω  soon.  το έχω δει το nemesis και επειδή είναι κυλινδρικό δεν το θέλω για να μην ρολάρει και πέφτει συνέχεια...

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 08, 2014, 13:03 από Giannis Pap »

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #500 στις: Αυγούστου 08, 2014, 10:21 »
να ρολαρη που όρθιο θα το αφήνεις , αν δεν θες γνήσιο Νέμεσις ( απο ατμομηχανη ) υπάρχουν καλοί κλώνοι και σε ελληνικά καταστήματα θα σου στείλω πμ να τα δεις και εσυ αποφασιζεις

https://www.replacesmoke.com/%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CF%84%CF%83%CE%B9%CE%B3%CE%AC%CF%81%CE%B1/by-atmomixani-modware/mods-accessories/nemesis-mod.html

http://atmokipos.gr/index.php/product/387-nemesis-mod-by-hcigar

Συγχώνευση συνεχόμενων πόστ
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 08, 2014, 13:05 από Giannis Pap »

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #501 στις: Αυγούστου 08, 2014, 11:09 »
......................................
δεν έχω βγάλει άκρη όμως με τι μπαταρίες χρειάζεται. Οκ κατάλαβα protected μπαταρίες αλλά ποιες;!! να τις πάρω από ελλάδα ή από το εκεί site... ??? !! ευχαριστώ για τον χρόνο σας καλά να περνάτε...

Protected αν το πάρεις χωρίς kick, unprotected αν το πάρεις με. Τουλάχιστον αυτή είναι η γενική ιδέα. 18500 με, 18650 χωρίς. Αν και πριν προχωρήσεις σε αγορά μηχανικού, μάθε τι σημαίνουν τα Volt/Amper/ohm/Watt. Aν σκοπεύεις να το χρησιμοποιήσεις αρχικά με εργοστασιακούς ατμοποιητές, υπάρχει πιθανότητα να μη σε ευχαριστεί. Πάρε τα από όπου πιστεύεις (εγώ από fasttech θα τα έπαιρνα) αλλά κοίτα να δεις και το τι σημαίνει μηχανικό πρώτα.

Αποσυνδεδεμένος yomak

  • *
  • 5
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #502 στις: Αυγούστου 08, 2014, 11:43 »
ατμοποιητή έχω τον σοφία και προς το παρόν αγοράζω έτοιμες φυτιλοαντιστάσεις αλλά αργότερα λέω να ασχοληθώ one step at the time όμως
τώρα αυτά με τα volt amber ohm watt ναι πρέπει να ξεκινήσω να τα μαθαίνω νομίζω εάν και βαριέμαι αφόρητα !!! :idiot1:
ξέρω κάποια βασικά για τις φυτιλο αντιστάσεις αλλά μέχρι εκεί...


Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 08, 2014, 13:06 από Giannis Pap »

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #503 στις: Αυγούστου 08, 2014, 12:33 »
Αν θέλεις απλά να ατμιζεις και όχι να κανείς δόκιμες με διάφορες αντιστάσεις φτιάχνοντας 10-15 αντιστάσεις τη μέρα , μετρησεις κτλ δε χρειάζεται να πάρεις και κανένα μαστερ σε όλα αυτά. Μη κάνουμε τα εύκολα δύσκολα και τραγικά ενώ δεν είναι …
Διάβασε λίγο στο νήμα με της φυτιλοαντιστασεις , στήσε και μόνο σου μερικές και δοκίμασε  , σε λιγότερο από βδομάδα θα καταφέρεις να κανείς ένα απλό στήσιμο για να ατμιζεις , αν τώρα θες να κάνεις τεστακια και εξειδικευμένα πράγματα θέλει διάβασμα ,εξάσκηση και πολύ χρόνο και φυσικα να το εχεις , δε μπορουμε να κανουμε ολοι παπαδες και δε χρειαζεται κιολας :) 


Το τη σημαίνει μηχανικό μοντ ,δεν είναι και κανένα κοκπιτ από διαστημικό λεωφορείο , είναι μια σωλήνα που βάζεις τη μπαταρία κουμπώνεις τον ατμοποιητη αφού τον έχεις στήσει και έχεις μετρήσει αντίσταση τσεκάροντας τον για βραχυκύκλωμα και ατμιζεις ,μόνο που  δεν έχεις σταθερή ταση..τοσο απλά

αν εδω μεσα ειμαστε 200 ατομα ουτε 50 ( και πολλους ειπα ) δε ξερουν να στηνουν σωστα, και φυσικα και εγω δεν ειμαι μεσα σε αυτους.. οποτε μη μασας ειναι ευκολο να κανεις κατι απλο για να ατμισης
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 08, 2014, 12:45 από APOSTOLOS KAL »

Αποσυνδεδεμένος imjp1982

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #504 στις: Αυγούστου 12, 2014, 22:55 »
Καλησπερα παιδια..Τα φωτα σας παρακαλω..Ξεκινησα Η.Τ πριν απο 3 χρονια..Ημουν ατμιστης και μαλιστα εθισμενος με αυτο για 2 χρονια και λογω καποιων καταστασεων που δεν θελω να αναφερω,τον τελευταιο 1 χρονο εκανα ξανα κανονικο τσιγαρο και φυσικα σταματησα το Η.Τ.Μαλιστα καπνιζα και  πολυ το διαστημα που σταματησα το Η.Τ..Λοιπον..Εδω και καποιες μερες εχω αρχισει ξανα το Η.Τ και θελω την βοηθεια σας...Επειδη ειχα εμπειρια με διαφορα Mod της αγορας πρεπει να παρω ενα νεο Mod για να κανω δουλεια γιατι οι μπαταριες τυπου ego που χρησιμοποιω αυτη τη στιγμη δεν με καλυπτουν ουτε για πλακα..Ενας λογος παραπανω οτι πριν αρχισω το καπνισμα,ημουν συνηθησμενος με mod και οι μπαταριες απλες τυπου ego ειχαν σταματησει να με καλυπτουν καιρο πριν...Το ερωτημα μου ειναι το εξης..Αξιζει η αγορα του Provari P 3 εναντι του προηγουμενου V 2,5???Το βρισκω 170 ευρω μονο την συσκευη το V 2,5...Το νεο δεν ξερω ποσο θα κοστιζει αλλα μιας και δεν εχω αυτη τη στιγμη κανενα mod και πιθανοτατα το P3 θα κυκλοφορησει συντομα,να παω κατευθειαν στο P3???Δεν με ενδιαφερουν αλλα mod...Η εμπειρια μου εδειξε πως το Provari V1 αλλα και 2 ηταν αξιοπιστα μηχανακια αλλα και με μεγαλη δυναμη στο εσωτερικο τους και πιστευω οτι το ιδιο θα ισχυει και για το P3..Αν και για να πω την αληθεια δεν καταλαβα ποια η διαφορα στα watt και στο amp limit των προηγουμενων μοντελων απο το P3...Συγνωμη για το μεγαλο post αλλα πραγματικα τωρα που ξανααρχισα το Η.Τ θελω να παραμεινω με την βοηθεια καποιου πραγματικα καλου mod και πιστευω πως αυτο ακουει στο ονομα Provari V2.5 η P3....Επισης σε ατμο εχω καταληξει στον Nautilus Mini με κεφαλες 1.8 bvc

Αποσυνδεδεμένος jhon100

  • **
  • 241
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #505 στις: Αυγούστου 12, 2014, 23:10 »
Νεο μοντελο, σημαινει εξελιξη προς το καλυτερο. Και με το v 2.5 θα κανεις την δουλεια σου μια χαρα. Αν αποφασισες ομως να μεινεις στο ητ και αντεχουν τα οικονομικα σου, παρε το p3 για να μην ξανασχοληθεις με mod για καποια χρονια.  :) 

Αποσυνδεδεμένος joyeman

  • *****
  • 1208
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #506 στις: Αυγούστου 12, 2014, 23:15 »
Καλως ήρθες και πάλι! :bye:

Επειδή μιας και ήδη κοιτάς προς provari μεριά, η γνωμη μου είναι να περιμένεις προς το P3.

Οι λόγοι:
  • Έτσι κι αλλιώς απ' ότι είπες θα έπαιρνες καινούργιο και το V2.5, οπότε η διαφορά στα λεφτά δεν θα είναι τόσο μεγαλη, όσο με ενα μεταχειρισμένο.
  • Η αξία μεταπώλησης (αν χρειαστεί), θα είναι σίγουρα μεγαλύτερη του P3, μιας και θα είναι καινούργιο μοντέλο.
  • Αφού βγαίνει καινούργιο μοντέλο, γιατι να πάρεις το παλιό?


Αποσυνδεδεμένος imjp1982

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #507 στις: Αυγούστου 12, 2014, 23:33 »
Καλησπερα φιλε joyeman...Απλα επειδη τα προηγουμενα ειδικα το V 2.5 το εχω δουλεψει αρκετα και ειναι υπεροχο ειδικα σε θεμα αποδοσης,παντα για μενα υπαρχει η φοβια οτι το νεο δεν ειναι απαραιτητα καλυτερο.....Το σιγουρο ειναι πως θα παρω Provari απλα δεν ξερω αν πρεπει να καταληξω στο P3 η στο V 2.5...Σιγουρα για τους ευνοητους λογους που ανεφερες και εσυ,η λογικη λεει P3...Φοβαμαι λιγο την τιμη γιατι δεν μπορω να αποκλεισω το ενδεχομενο τιμης του P3 να ειναι ανω των 300 ευρω...Επισης οσον αφορα τα amps και τα watt,ποιες οι διαφορες μεταξυ P3 και V2.5???Να πω πως η τελευταια μου εμπειρια με mod ηταν κεφαλες 1.8 ohm και 3.8-4.2 volts και το αποτελεσμα εξαιρετικο...Δεν ζητω την υπερβολη...Να με καλυβει σε θεμα γευσης και εννοειτε στο χτυπημα..Αυτα ζηταω..Η ποσοτητα του ατμου ΝΑΙ θελω φυσικα να ειναι αρκετη αλλα κυριως θελω ΧΤΥΠΗΜΑ-ΓΕΥΣΗ και νομζω provari με nautilus mini θα με καλυψει σιγουρα στα 3.8-4.2 volts
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 12, 2014, 23:39 από imjp1982 »

Αποσυνδεδεμένος joyeman

  • *****
  • 1208
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #508 στις: Αυγούστου 12, 2014, 23:42 »
Γιατι δεν σκέφτεσαι το ενδεχόμενο τότε να πάρεις ένα μεταχειρισμένο V2.5?
Πιστεύω θα το βρεις σε αρκετα καλή τιμή, και αργότερα, που και το P3 θα έχει δείξει δείγματα και θα έχουμε δει και reviews, να πας (αν το κρίνεις) προς τα εκεί...

Αποσυνδεδεμένος imjp1982

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #509 στις: Αυγούστου 12, 2014, 23:45 »
Δεν τα πηγαινα ποτε καλα με τα μεταχειρισμενα..Αφου ειμαι τυχερος και διαθετω τα χρηματα,νομιζω καλυτερα οτι παρω να ειναι καινουργιο  :D

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8717 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 181174 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34227 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537647 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60178 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238323 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 697 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16502 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136548 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085719 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35675 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10562 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12