vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

309 επισκέπτες, 9 χρήστες
panoskapa, chief79, dkostas, Nikrom, mathimatikos1966, yorgoss, Jorge, ZoeM, manoslykos

Twitter

Συμβουλές για mod ...

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #480 στις: Ιουλίου 15, 2014, 09:22 »
Καλημέρα. Προσωπικά θα σου πρότεινα SVD για δύο λόγους: α) τηλεσκοπικό, που σημαίνει ότι άμα τα βρεις σκούρα βάζεις μία μεγαλύτερη μπαταρία και λύνεις το πρόβλημά σου και β) έχει πολύ καλή διαχείριση ενέργειας. Από την άλλη διαβάζω πολλά παράπονα στο νήμα του για πρόβλημα με το κουμπί. Το δικό μου κλείνει 7 μήνες στους οποίους το έχω λιώσει πραγματικά, και δουλεύει απροβλημάτιστα.

Αφού το μέγεθος είναι το βασικό σου θέμα, έχεις σκεφτεί μποξάκι?

Αποσυνδεδεμένος Milarepa

  • **
  • 327
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #481 στις: Αυγούστου 04, 2014, 16:29 »
Καλησπέρα! Σχετικά νέος στο άτμισμα αποφάσισα να αγοράσω το πρώτο μου Mod. Μετά από αρκετή έρευνα κατέληξα ότι μου ταιριάζουν περισσότερο τα ηλεκτρονικά και γιαυτό κατέληξα στο Sigelei Legend. (η αγορά θα γίνει από fasttech δυστυχώς λόγω οικονομικών) μετά όμως από μια συζήτηση με φίλο μου έχω τους εξής ενδοιασμούς. Τα ηλεκτρονικά μπορεί να είναι πιο καλά σε ρεύματα κτλ..από τα μηχανικά αλλά φοβάμαι πως χαλάνε πολύ πιο εύκολα και σε αυτό επίσης φταίει και το υγρό που θα πέφτει κάθε τόσο στον πόλο όπως μου είπε και ο φίλος μου. Επίσης το Legend έχει μια εφαρμογή κίνησης για να αλλάζει τα volt/watt. Οπότε με αγχώνει ακόμα περισσότερο στην ιδέα ότι μπορεί να χαλάσει γρήγορα. Μήπως να πάω σε κάποιο μηχανικό π.χ nemesis που η αντοχή του είναι μεγαλύτερη(αλλά θα χάσω τα προνόμια του ηλεκτρονικού)
Γενικά είμαι μπερδεμένος. Αν μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει!
Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος mantos

  • ***
  • 929
  • Φύλο: Άντρας
  • ~Box Mods~
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #482 στις: Αυγούστου 04, 2014, 16:53 »
Καλησπερα φιλε,


σαν αρχαριος, καλυτερα θα ηταν να αποφυγεις τα μηχανικα.
Οχι οτι χρειαζεται να εισαι πυρηνικος επιστημονας για να ατμισεις,
απλα παιζεις με διαφορετικα πραματα.


Στο ηλεκτρονικο μοντ, κουμπωνεις πανω τον ατμοποιητη & αναλογα την αντισταση & τα κεφια, ρυθμιζεις τα volt/watt
κ ατμιζεις ξεγνοιαστος. Αν τελειωσει η μπαταρια, στο δειχνει, οποτε πραττεις αναλογα.


Στο μηχανικο ειναι λιγο πιο "εμπειρικα" τα πραματα. Δεν εχει ενδειξεις για τπτ, οποτε ολα πρεπει να τα κανεις manual.


Αν θελεις ριξε μια ματια στα αντιστοιχα θεματα περι μηχανικων & περι ηλεκτρονικων μοντ.


Αλλα πιστευω, καλυτερα να ξεκινησεις με καποιο ηλεκτρονικο. Θα το χαρεις περισσοτερο.




ΥΓ: Αν δεν εχεις κ καποιον εμπειρο ατμιστη διπλα σου, καποιον φιλο/συναδελφο/γνωστο να σε δειξει μερικα
πραματακια, παρε ηλεκτρονικο.








Αποσυνδεδεμένος vag21

  • ****
  • 1452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #483 στις: Αυγούστου 04, 2014, 16:57 »
επισης με kick τα μηχανικα μετατρεπονται σε ηλεκτρονικα.


συμφωνω ομως με τον φιλο παραπανω για νεο ατμιστη ενα καλο ηλεκτρονικο του αρμοζει καλυτερα,τα καλα ηλεκτρονικα δεν χαλανε ευκολα μην αγχωνεσαι.

Αποσυνδεδεμένος vamaxin

  • ****
  • 1203
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #484 στις: Αυγούστου 04, 2014, 17:06 »
Μετά απο μία προχειρή ματια που έριξα στο στο legend , ξαναψηφίζω vamo v5 ss

Αποσυνδεδεμένος athkatla

  • **
  • 476
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #485 στις: Αυγούστου 04, 2014, 17:17 »
Αφου θα παραγγειλεις απο εξωτερικο, παρε και ηλεκτρονικο και μηχανικο. Ξεκινα με το ηλεκτρονικο και αργοτερα που θα καταλαβεις τι πρεπει να προσεχεις χρησιμοποιησε και το μηχανικο.
Και εγω το βαμο σου προτεινω ειναι πολυ φθηνοτερο, λιγο πιο μακρυ αλλα πιο ελαφρυ.


Αποσυνδεδεμένος Milarepa

  • **
  • 327
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #486 στις: Αυγούστου 04, 2014, 18:25 »
Σας ευχαριστώ  πολύ για την άμεση ανταπόκριση! Απλά το vamo το είχα αποκλείσει απο νωρίς λόγω του ότι είχα ακούσει πως
έβγαζε αρκετά προβληματάκια σε χρήστες. Το Sigelei μου φάνηκε καλύτερη κατασκευή και διαβάζω αρκετά καλές κριτικές.
Το μόνο σίγουρο είναι πως θα κινηθώ σε ηλεκτρονικό πάντως!

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #487 στις: Αυγούστου 04, 2014, 18:47 »
Εγραψες πιο πανω οτι θα εχεις υγρο στον πολο του μοντ.       Γιατι ;;;     Τι ατμ/τη εχεις ;;;;


Αυτο μπορεις να το αποφυγεις αν θα παρεις εναν ατμ/τη που θα εχει την εισαγωγη του αερα απο πλαγια.
Βεβαια παιζει πολυ μεγαλο ρολο και το στησιμο που θα εχει ο ατμ/της ή το αν θα ειναι σωστος ο ιδιος ο ατμ/της , ωστε να μην εχεις διαρροες.
Οτι και να παρεις ομως , ειτε VV/VW , ειτε μηχανικο , να ξερεις οτι με τις κατάλληλες γνωσεις και βοηθειες , δεν εχεις να φοβηθεις τιποτα.


Και φυσικα οτι απορεια και να εχεις............εδω ειμαστε ολοι μας..... :) :bye:

Αποσυνδεδεμένος Milarepa

  • **
  • 327
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #488 στις: Αυγούστου 04, 2014, 19:38 »
Ευχαριστώ και πάλι για την υποστήριξη! Ότι απορία έχω θα την μοιραστώ μαζί σας.  :) :)

Για ατμοποιητή ξέχασα να γράψω ότι θα παραγγείλω τον Kayfun lite plus(επίσης από fasttech)Οπότε ελπίζω να ταιριάξει με τον Vamo!

Συγχώνευση συνεχόμενων πόστ
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 04, 2014, 23:45 από Giannis Pap »

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #489 στις: Αυγούστου 04, 2014, 20:06 »
Ταιριαζει.


Ολα ταιριαζουν με ολα , αρκει να δουλευουν ολα σε σωστες αναλογιες Volts/Watts , Ωμ , Amperes κλπ. κλπ. κλπ.......


Εgo-t , Nobacco hybrid , 510 , Kayfun , Rocket , BF 99  ή ακομα και σκετο carto να βαλεις επανω , ειτε σε μοντ , ειτε σε απλη ego , αν ειναι ολα ρυθμησμενα σωστα -- ΟΛΑ δουλευουν σε ΟΛΑ --


 ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος dodos

  • *
  • 70
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #490 στις: Αυγούστου 07, 2014, 00:59 »
Γεια χαρα σε ολους. Αυτό είναι το πρωτο μου ποσταρισμα στο forum. Ατμιζω περιπου τρεις μηνες, και μετα από δοκιμες σε ego μπαταριες και εργοστασιακούς ατμο, αποφασισα να παρω ένα μοντακι. Επειδή με τις ego δεν υπαρχει σταθερότητα στα volts, ειπα να κανω το μεγαλο βημα. Να παρω ένα provari mini και σταδιακα να παρω και καποιον επισκευασιμο ατμο. Οι προβληματισμοι μου είναι οι εξης:
1. Αξιζει να δωσω τοσα χρηματα;
2. Μηπως να παρω κατι πιο οικονομικο για αρχη, ή θα μετανιώσω αργοτερα;
3. Αν παρω κατι άλλο με 60 - 70 ευρω θα είναι αξιοπιστο οσον αφορα τις τιμες των volts;
Σας ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #491 στις: Αυγούστου 07, 2014, 01:59 »
Καλησπέρα φίλε μου.
Η συγκεκριμένη αγορά αξίζει και με το παραπάνω, ειδικά στην αρχή που πετάμε χρήματα εδώ κι εκεί.
Μην ξεχνάς ότι και να θες να το δώσεις μετά, θα το δώσεις σε καλή τιμή.
Η δική μου ένσταση είναι στη μινι έκδοση, αλλά αυτά είναι γούστα.

Αν φυσικά προτιμάς Wats και όχι volts, μπορείς να πάρεις ένα μποξ με dna30.

Sent from my G using Tapatalk Pro


Αποσυνδεδεμένος Zarathustra

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #492 στις: Αυγούστου 07, 2014, 04:18 »
Με το Provari δεν μπορεί να κάνεις λάθος. Εκτός αν πρόκειται να το κόψεις και δεν θέλεις να επενδύσεις τόσα. Αν όμως θεωρείς τον εαυτό σου σταθερό στη συνήθεια του καπνίσματος/ατμίσματος, θα περνάνε οι μήνες και το Provari θα συνεχίζει να σου δίνει ότι την πρώτη μέρα, χωρίς απρόοπτα και φθορές (εκτός απίθανου απροόπτου φυσικά).


Ήταν το ένα από τα 2 μοντάκια που πήρα πριν 15 μήνες που έψαχνα και εγώ κάτι αξιόπιστο. Παραμένει ενεργό και λειτουργικό όπως την πρώτη ημέρα που το πήρα. Και αν αποφάσιζα να το πουλήσω, 100 ευρώ θα τα έπαιρνα πίσω..


1. Αξίζει, αξίζει το worry free, η ησυχία και η ηρεμία σου, αξίζει η ποιότητα!
2. Δεν ξέρω.
3. Δεν θα πάρεις όλο το πακέτο δυνατοτήτων του Provari σε καμμία περίπτωση, παρά μόνον αν κινηθείς σε παρόμοιο budget.
Αλλά τώρα συγκρίνουμε συσκευές ανόμοιες οικονομικά και ποιοτικά, παρ'ότι κάποιες από τις πιο low budget συσκευές είναι αξιόπιστες για τα λεφτά τους.

Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #493 στις: Αυγούστου 07, 2014, 04:21 »
Γεια χαρα σε ολους. Αυτό είναι το πρωτο μου ποσταρισμα στο forum. Ατμιζω περιπου τρεις μηνες, και μετα από δοκιμες σε ego μπαταριες και εργοστασιακούς ατμο, αποφασισα να παρω ένα μοντακι. Επειδή με τις ego δεν υπαρχει σταθερότητα στα volts, ειπα να κανω το μεγαλο βημα. Να παρω ένα provari mini και σταδιακα να παρω και καποιον επισκευασιμο ατμο. Οι προβληματισμοι μου είναι οι εξης:
1. Αξιζει να δωσω τοσα χρηματα;
2. Μηπως να παρω κατι πιο οικονομικο για αρχη, ή θα μετανιώσω αργοτερα;
3. Αν παρω κατι άλλο με 60 - 70 ευρω θα είναι αξιοπιστο οσον αφορα τις τιμες των volts;
Σας ευχαριστώ!


1.Αξίζει και με το παραπάνω, μιλάμε για ένα απο τα καλύτερα ηλεκτρονικα mod του κόσμου με πάρα πολυ καλο τσιπάκι και με δοκιμασμένη στον χρόνο αξιοπιστία! (Δεν χαλάει) Επίσης έχει υψηλή τιμή μεταπώλησης,δεν χανεις τα λεφτα σου. Προσοχή όμως στο χρώμα! τα χρωματιστά γραντζουνίζονται εύκολα! Εχουν περάσει απο τα χέρια μου σχεδόν όλα τα χρώματα provari και με σιγουριά σου λέω πως το ασημί-σατινέ (μάτ) είναι αυτό που δεν χαράσσεται εύκολα και δεν φαίνονται οι όποιες γρατζουνιες του κάνεις με την πάροδο του χρόνου.


2.Η αλήθεια είναι πως αν πάρεις provari απο την αρχή στην ουσία θα γλυτώσεις λέφτα! θα γλυτώσεις τα 70 ευρω που θα έδινες για ένα "μεσαίο" mod αφου είναι πολύ πιθανό μετα απο αυτο το "μεσαίο" να καταλήξεις σε...provari!


3. Υπάρχουν mod που είναι αξιόπιστα και δίνουν πράγματι τα ρεύματα που τα ρυθμίζεις να δώσουν αλλά υστερούν κατα πολύ σε ποιότητα κατασκευής και σε αξιοπιστία σε βάθος χρόνου (σε σχέση πάντα με το provari)...


Υ.Γ.1 Αν οταν πρωτοξεκινούσα το ατμισμα όπως εσύ είχα πάρει κατέυθειαν provari θα είχα γλυτώσει πάρα πολλά λεφτα,στο λεώ ειλικρινά!  :yes:


Υ.Γ.2 Μην βιαστείς γιατι ένα πουλάκι μου είπε πως το provari V3 δεν θα αργήσει να βγει στην αγορά!


Υ.Γ.3 Αν η τιμη για καινουριο provari σου φαινεται υψηλη μπορεις να αγορασεις ενα μεταχειρισμενο απο καποιο παιδι εδω στο φόρουμ και να γλυτώσεις απο 20 μέχρι 50-60 ευρώ!

Σε οτι αφορα το "Υ.Γ.3", να διευκρινήσουμε οτι τις αγγελιες τις βλεπουν τα μελη με πανω απο 50 post, και 3 μηνες στο φορουμ.
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 07, 2014, 11:23 από joyeman »

Αποσυνδεδεμένος Ares

  • **
  • 228
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #494 στις: Αυγούστου 07, 2014, 10:12 »
Ισχυει οτι ισχυει για ολες τις αγορες που κανουμε:
- Οτι πληρωνεις παιρνεις
- Το φθηνο βγαινει παντα ακριβοτερο (παθων)
Ακομη κι αν σκεφτεσαι να κοψεις το ατμισμα, αξιζει η αγορα του provari γιατι εκτος απο αξιοπιστια εχει μεταπωλητικη αξια μεγαλη.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 0 52 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:21
από Tem
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8761 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 181243 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34296 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537786 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60249 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238480 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 714 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16560 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 137885 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085824 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35722 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro