vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

316 επισκέπτες, 7 χρήστες
Tem, Xxristos, manoslykos, john67, camber, giorgos1999, Jorge

Twitter

Συμβουλές για mod ...

Αποσυνδεδεμένος micron

  • ***
  • 658
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #420 στις: Απριλίου 19, 2014, 12:45 »
Το vamo ειναι οντως πιο δυνατο σε συγκριση με το SVD, αλλα εξαρταται που το εχεις κιολας σε RMS ή MEAN settings.

Αποσυνδεδεμένος nickgr

  • ***
  • 517
  • Φύλο: Άντρας
  • Dum Spiro Vapo
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #421 στις: Απριλίου 19, 2014, 13:56 »
Δηλαδή τι κανει τι ενα και τι κανει το άλλο.? RMS MEAN?

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #422 στις: Απριλίου 20, 2014, 12:21 »
Το RMS και το AVG(Mean), είναι τρόποι με τους οποίους το μοντ δίνει ρεύμα στην έξοδο, με το AVG να τα δίνει κάπως πιο άγρια.

Το vamo ειναι οντως πιο δυνατο σε συγκριση με το SVD, αλλα εξαρταται που το εχεις κιολας σε RMS ή MEAN settings.

Σε αυτό έχω μια μικρή επιφύλαξη, καθώς παρατηρώ απόκλιση στη μέτρηση αντίστασης του vamo προς τα πάνω, με αποτέλεσμα όταν το έχεις σε VW λειτουργία, να δίνει παραπάνω βολτ για να τα πετύχει και έτσι το νιώθεις πιο δυνατό. Στην ουσία όμως δεν είναι καθώς απλά παίρνεις παραπάνω από αυτό που ζητάς. Αν τα συγκρίνεις σε λειτουργία VV όμως, θα δεις ότι το Vamo είναι πιο άγριο όταν είναι σε AVG, μιλώντας πάντα με ίδιο ατμοποιητή και ίδια ρύθμιση volt.

Αποσυνδεδεμένος manos01

  • *
  • 16
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #423 στις: Απριλίου 20, 2014, 12:37 »
Σύμφωνω και γω το vamo εχει μια απόκλιση σε αυτα που ζητας και αυτα που δινει , βάζοντας το στο means ειναι λιγο πιο αγριο το ρευμα σαν παλμικο , αλλα πιο δυνατο απο το svd δεν νομιζω οτι ειναι ,η γνωμη μου ειναι οτι ειναι τα ιδια εχοντας την ιδια τιμη εξοδου  ...

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #424 στις: Απριλίου 20, 2014, 22:53 »
Έχοντας και τα δύο αλλά και άλλα. δε νομίζω πως το vamo έχει την απόκλιση προς τα πάνω, αλλά μάλλον το svd προς τα κάτω. Κι αναφέρομαι πάντα σε rms.

Αποσυνδεδεμένος athkatla

  • **
  • 476
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #425 στις: Απριλίου 29, 2014, 16:39 »
κατι καλυτερο ποιοτικα απο το SVD υπαρχει ή παμε κατευθειαν σε Provari; Τι μου προτεινετε;



Διαγραφή άμεσης παράθεσης κατόπιν μεταφοράς
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 29, 2014, 18:27 από joyeman »

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #426 στις: Απριλίου 29, 2014, 18:17 »
Φίλε μου καλησπέρα και καλώς μας ήλθες. Πέρνα μια βόλτα και από εδώ να σε γνωρίσουμε.

Δυσκολεύομαι να καταλάβω την ερώτησή σου.
Μου δίνεις να καταλάβω ότι έχεις σκοπό να πάρεις προβάρι, αλλά πρώτα θες να περάσεις όλα τα "υπό" του Προβάρι με τη σειρά.
Προφανώς και υπάρχουν ποιοτικότερα μοντ από το SVD, όπως και από το Προβάρι, το θέμα είναι ότι για να πάρεις μια απόφαση, πρέπει να θέσεις κάποιες παραμέτρους: λειτουργικότητα, μέγεθος, δύναμη, κατασκευή, αντοχή, όνομα, σπείρωμα, εμφάνιση και πάει λέγοντας.

Ρίξε τη ματιά σου στο φόρουμ και αν δεν βρεις άκρη (που δεν το βλέπω να μη βρίσκεις), εδώ είμαστε.

Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #427 στις: Μαΐου 08, 2014, 01:06 »
Τι σημαίνει το VV? Μια οικονομική πρόταση;

VV = Variable Voltage ή μεταβλητή τάσης μιας και αφορά mods

οικονομική πρόταση για vv / vw :

Zmax mini (telescopic) by SIGELEI

Z-Max by Smoktech

Vamo

Το φθηνότερο από τα 3 είναι το vamo και με καλές ίσως τις καλύτερες τιμές είναι
Vamo V5 από Fasttech με 23 € με τα μεταφορικά.

Από Ελλάδα υπάρχουν σε αρκετά καταστήματα και για τα οποία μπορείς να δεις και τυχόν
εκπτώσεις που κάνουν για τα εγγεγραμμένα μέλη του φόρουμ εδώ

Αποσυνδεδεμένος iossif

  • *
  • 16
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #428 στις: Μαΐου 08, 2014, 09:26 »
Έχω αρχίσει να σκέφτομαι μήπως ήρθε η ώρα να πάρω το πρώτο μου APV.

Μ' αρέσει πολύ η ιδέα ενός με δυνατότητα VW, όπως ο Vamo V5 ή ο Sigelei Zmax V3 (που είναι και μέσα στο budget που μπορώ να διαθέσω). Επειδή μου βγήκε λίγο πολυσύνθετη η ερώτηση, τη χώρισα σε 3 μέρη.

α) Μήπως έχει κανείς γνώμη για το ποιο από τα δύο αυτά mods είναι καλύτερο; Vamo V5 ή Sigelei Zmax V3. Ή μήπως υπάρχει κάποιο άλλο mod με VW σε τιμή κάτω των 60 ευρώ που να είναι αξιόπιστο και δεν το έχω εντοπίσει;

β) (Επίσης: τι παίζει με τα δύο διαφορετικά σχέδια του Sigelei Zmax V3; Αλλάζει κάτι πέραν του αισθητικού από την επιλογή round head ή flat head;)

γ) Και (τρίτο μέρος της ερώτησης), σκέφτομαι αυτή την αγορά να τη συνοδέψω με αγορά μπαταριών 18650 (απ' ό,τι διάβασα εδώ, φαίνεται πως όλοι συμφωνείτε για τις Panasonic NCR18650B 3400mAh) αντί για 18350. Πάλι είναι θέμα budget. Μου φαίνεται πως τις 18650 μπορώ να τις χρησιμοποιήσω σε περισσότερα mods αν αγοράσω καινούργια στο μέλλον. Έχω δίκιο;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,
Σήφης

Αποσυνδεδεμένος Σένια

  • ***
  • 827
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #429 στις: Μαΐου 08, 2014, 11:11 »
Προσωπική άποψη: Δηλαδή, εγώ, θα έπαιρνα
α. το βάμο
γ. 2 μπατ 18650 και για λόγους αυτονομίας + 1 μπατ 18350 και για κάτι πιο διακριτικό.


Εγώ δεν έχω τις panasonic, αλλά επειδή στο θέμα "μάρκα μπαταρίας" δεν είμαι ίσως τόσο ψαγμένη δεν αναφέρω ποιά, αλλά μόνο τι τύπος (μέγεθος) θα χρειαστεί κάποιος για αρχή ώστε να είναι καλυμμένος. Και να μην αντιμετωπίσει πρόβλημα αλλά και για μελλοντική άλλη χρήση σε άλλη αγορά.

β. Μόνο αυτό.... Ανάλογα τι ατμο θα βάλεις πάνω, ώστε να έρχεται σε συνέχεια και να έχεις ωραίο αποτέλεσμα.


Επιστρέφω στο :
γ. Αν δεν πάρεις το βάμο και πάρεις το τηλεσκοπικό το Ζmax, τότε πάρε 2 μπατ 18650 και μία 18500.
Με το 18500 έχεις και διακριτικότητα σχετικά με 18650 αλλά και αυτονομία.


Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #430 στις: Μαΐου 08, 2014, 11:25 »
Φίλε iossif καλημέρα. Πέρνα μια βόλτα και από εδώ να σε γνωρίσουμε.

Όσον αφορά το α) και το β) της ερώτησης, θα συμφωνήσω με τη Σένια. Όσον αφορά το γ), θα σε ζορίσω, καθώς οι NCR18650B είναι για μένα κορυφαίες στο θέμα απόδοσης και αυτονομίας σε φυσιολογικά ηλεκτρονικά μοντ. Μπορείς να δεις έξτρα πληροφορίες κοιτάζοντας το Μπαταριες για τα mod μας....Ποιες ειναι ασφαλεις? Ποιες οι διαφορες τους? και το Μπαταρίες: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες.

Αποσυνδεδεμένος iossif

  • *
  • 16
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #431 στις: Μαΐου 08, 2014, 11:43 »
ΟΚ,

σας ευχαριστώ πολύ Σένια και Cruiser79.
(Έκανα και αυτοπαρουσίαση Cruiser79  :bye: )

Νομίζω με καλύψατε.  :thumpup:

Θα πάρω Vamo V5 και 2 NCR18650B για αρχή. (Μαζί με το φορτιστή περνάω το κατοστάρικο, οπότε εκεί θα μείνω για την ώρα.  :dontknow: )

Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #432 στις: Μαΐου 12, 2014, 03:37 »
Ψάχνω φτηνό μηχανικο ή VV ή VW μοντάκι με σπείρωμα 510 και πάχος στα 17 χιλιοστά (να παίρνει δηλαδή 14ΧΧΧ μπαταρίες) για να του φορέσω πάνω την Πηνελόπη....


Βοηθάτε συνφορουμίτεεεεεεςςςς!!!  :helpsmilie: :helpsmilie: :helpsmilie:
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 12, 2014, 03:51 από Pastafarai »

Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #433 στις: Μαΐου 12, 2014, 10:48 »
bagua by Team Rampage
Little buldog by Delanie
Mert by Designs
Αν σου κάνουν 16 mm κοιτάς τα "δικά μας" Piccolo by Paps & G16 by Gus mods & Temon by MMVapors

Αποσυνδεδεμένος nikoshek

  • **
  • 249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #434 στις: Μαΐου 12, 2014, 18:24 »
Ψάχνω φτηνό μηχανικο ή VV ή VW μοντάκι με σπείρωμα 510 και πάχος στα 17 χιλιοστά (να παίρνει δηλαδή 14ΧΧΧ μπαταρίες) για να του φορέσω πάνω την Πηνελόπη....

Βοηθάτε συνφορουμίτεεεεεεςςςς!!!  :helpsmilie: :helpsmilie: :helpsmilie:
Για τα υπ΄όψιν........
http://www.shop.greek-mods.com/product_info.php?info=p429_telegonos-by-dicodes.html
Φίλε μου, μόνο φθηνό δεν είναι, αλλά που ξέρεις.... μπορεί να κερδίσει το λαχείο σου.

Επίσης το παρακάτω:
http://www.kickcigsnow.com/mid-size/l-rider-mini-lambo/

Παρεμπιπτόντως αγαπητέ Pastafarai, τις ίδιες ανησυχίες έχουν και κάποιοι άλλοι σε αγγλικό φόρουμ:
http://ukvapers.org/Thread-What-17mm-mod-for-a-penelope
Δες το, αν μπορείς να αντλήσεις κάποια χρήσιμη για σένα πληροφορία.


Συγχώνευση συνεχόμενων πόστς
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 12, 2014, 18:52 από Giannis Pap »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 0 34 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:21
από Tem
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8754 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 181224 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34277 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537759 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60227 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238445 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 710 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16545 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 137539 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085802 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35709 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro