vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

312 επισκέπτες, 8 χρήστες
dkostas, manoslykos, dvelev, panoskatz, camber, giorgos1999, ZoeM, Jorge

Twitter

Συμβουλές για mod ...

Αποσυνδεδεμένος koslap62

  • *
  • 49
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #165 στις: Ιουνίου 29, 2013, 11:38 »
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ!!

ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΟ LAVATUBE H ΑΞΙΖΟΥΝ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΛΕΦΤΑ ΓΙΑ JOYTECH EVIC?
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ..



Το ενα εχει πακετο στα 100 ευρο και το αλλο στα 40 η πιο κατω αν ειναι απο κινα μαλιστα κανει το πολυ 20 ευρο το lava. [size=78%]Το lava ειναι αν σου κατσει χωρις αξιοπιστια στις μετρησεις αλλα και ποιοτητα κατασκευης κακή αν δεις στο νημα θα καταλαβεις.[/size]
[/size][size=78%]Θα σου ελεγα να παρεις το Evic. Παντως και τα δυο δεν εχουν μεταπωληση, αυτο ειναι το σιγουρο[/size]

Αποσυνδεδεμένος malamadre

  • ***
  • 717
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #166 στις: Ιουνίου 29, 2013, 12:49 »
Aν ειναι το πρωτο σου μοντάκι πάρε καλύτερα το lava που ειναι και πιό οικονομικό.
Αργότερα και αφου εχεις κατασταλάξει στο τι θες και τι σε βολευει χτυπάς ειτε το evic ή καποιο άλλο μοντακι. ;)

Αποσυνδεδεμένος djvolis

  • **
  • 263
  • Φύλο: Άντρας
    • vdental
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #167 στις: Ιουνίου 29, 2013, 18:58 »
Εγω θα προτεινα κ vamo


Sent from my iPhone using God's will..

Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #168 στις: Ιουνίου 29, 2013, 19:32 »
Σύντομα θα αγοράσω ένα mod. Έχω καταλήξει ότι θα είναι vv/ww. Ευτυχώς η δυστυχως για μένα, είναι παρά πολλά τα μοντέλα που έχουμε να διαλεξουμε. Θα είναι το πρώτο μου. Δυστυχως δεν έχω καμία ιδέα για τα mod.Είμαι μοναδικός ατμιστής στον κύκλο μου, ότι ξέρω για το ατμισμα το οφείλω σε αυτό το καταπληκτικό φόρουμ!!! :respect:  Κόλλησα, από τη μια καποιοι κανουν αγορές από κίνα σε μισή τιμή ίσως και λιγότερα από ότι πουλάνε στα καταστήματα. Από την άλλη στο κατάστημα βλεπεις τη περνεις συν την εγγυηση, αλλά η τιμή  :o σε σχέση με κίνα.Προσωπικά, θέλω να υποστηρίξω τοπικούς κατασκευαστες και καταστηματα. Καμιά πρόταση για ελληνικό mod σε τιμή κίνας ?  :laugh1:  (αστειευομαι) .Τώρα σοβαρά, τι θα μου προτεινατε για πρώτο? Αξιόπιστο, διαχρονικο, να ταιριαζει με περισσότερους επισκευασιμους ατμο.

Αποσυνδεδεμένος OpenMind

  • **
  • 412
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #169 στις: Ιουνίου 29, 2013, 19:52 »
Καλά κάνειςκαι σκέφτεσαι όπως σκέφτεσαι,  ΑΛΛΑ.... τα χρήματα σήμερα είναι δύσκολα !

Θα σου πρότεινα και εγώ το vamo γιατί τα έχει ,και τα κάνει όλα τα απαραίτητα.. αλλά και παραπάνω.
 Μετράει αντίσταση Ω, επιλέγεις τα βολτ που θες να ατμιζεις ή τα watt, είναι ανοξείδωτο, παίρνει και μικρές ( 18350 ) μπαταρίες και μεγάλες ( 18650 ) και το έχουν πάραπολύ συνατμιστες αν χρειαστείς την οποία βοήθεια...
Προτίμησε την v2 έκδοση.

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #170 στις: Ιουνίου 30, 2013, 10:47 »
Εγώ θα σου δώσω την κλασσική πρόταση που κανω πάντα.
Αν έχεις σκοπο να κανείς το ατμισμα επάγγελμα κι έχεις και μια κάποια οικονομική άνεση πάρε με την μια ενα provari. Προσφέρει όλα αυτά που ζητάς και κάτι παραπάνω. Παίρνεις με τη μια το καλύτερο που κυκλοφορεί και ξεμπερδευεις μια και καλή με το θέμα ηλεκτρονικό mod. Μετά θα έχεις να ασχολησε μόνο με το θέμα ατμοποιητης.  :)
Αλλιως για κάτι πιο φτηνό αυτή την περίοδο πας σε vamo v2. Ότι καλύτερο στα χρήματα του.

Αποσυνδεδεμένος Pigeonaras

  • **
  • 109
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #171 στις: Ιουνίου 30, 2013, 11:13 »
Γιατι οχι και το itaste svd?
Στα 28€ βγαινει απο fasttech....

Sent from my phone using my hands


Αποσυνδεδεμένος OpenMind

  • **
  • 412
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #172 στις: Ιουνίου 30, 2013, 11:25 »
Γιατί


_ Δεν είναι ss ( ανοξείδωτο )
_ Δεν έχει την επιλογή γιά τι τύπο ρεύματος θες  ( no1  [οτι σου δίνει η μπαταρία] - no2 [ σταθεροποιημένο ]  )
_ Δεν το έχουν ακόμα δοκιμάσει στην Ελλάδα αρκετοί, για να ξέρεις εαν, και τι προβλήματα μπορεί να έχει.
_ Δείχνει σαν να μην μπορείς να το αποσυναρμολογήσεις εάν θες για κάποια επισκευή.
_ Τέλος, κοίτα πόσα θέματα είχαμε με το Vamo, και πως λύθηκαν, ακόμα και σε Ελληνικά κατασήματα.


==============
Α... Για όσα λέει ο Nemesis_rds έχει απόλυτο δίκιο, αλλά πρέπει να διαθέσεις περίπου 200 eurο....
==============

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #173 στις: Ιουνίου 30, 2013, 11:32 »
==============
Α... Για όσα λέει ο Nemesis_rds έχει απόλυτο δίκιο, αλλά πρέπει να διαθέσεις περίπου 200 eurο....
==============

Γι αυτό κι ανέφερα αν έχει μια κάποια οικονομική ανεση.
Πάντως αν το σκεφτείς τα 200€ ειναι τα χρήματα που δίνει ένας μέσος ατμιστης για τα τσιγάρα 1,5 μήνα, άρα δε θα έπρεπε να θεωρείται ενα τόσο υπέρογκο πόσο μιας που τα έχεις ήδη εξοικονόμησει με ατμισμα μόλις 2 μηνών.

Αποσυνδεδεμένος OpenMind

  • **
  • 412
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #174 στις: Ιουνίου 30, 2013, 11:39 »
Μαζί σου είμαι, αλλά αρκετοί απο εμάς, σκεφτόμαστε τόσο κοντά, [σε θέμα χρόνο - χρήμα - φτήνια - εξοικονόμηση, και όχι οικονομία ] που για ελάχιστα ευρώ, τις περισσότερες φορές, πληρώνουμε πολλαπλά στο τέλος....


Επίσης, δεν ξέρεις εάν ο άλλος θα μείνει στο άτμισμα, παράγοντας Νο1, οικονομική άνεση όπως προείπες παράγοντας Νο2

Αποσυνδεδεμένος prof

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #175 στις: Ιουνίου 30, 2013, 12:10 »
Σύντομα θα αγοράσω ένα mod. Έχω καταλήξει ότι θα είναι vv/ww. Ευτυχώς η δυστυχως για μένα, είναι παρά πολλά τα μοντέλα που έχουμε να διαλεξουμε. Θα είναι το πρώτο μου. Δυστυχως δεν έχω καμία ιδέα για τα mod.Είμαι μοναδικός ατμιστής στον κύκλο μου, ότι ξέρω για το ατμισμα το οφείλω σε αυτό το καταπληκτικό φόρουμ!!! :respect:  Κόλλησα, από τη μια καποιοι κανουν αγορές από κίνα σε μισή τιμή ίσως και λιγότερα από ότι πουλάνε στα καταστήματα. Από την άλλη στο κατάστημα βλεπεις τη περνεις συν την εγγυηση, αλλά η τιμή  :o σε σχέση με κίνα.Προσωπικά, θέλω να υποστηρίξω τοπικούς κατασκευαστες και καταστηματα. Καμιά πρόταση για ελληνικό mod σε τιμή κίνας ?  :laugh1:  (αστειευομαι) .Τώρα σοβαρά, τι θα μου προτεινατε για πρώτο? Αξιόπιστο, διαχρονικο, να ταιριαζει με περισσότερους επισκευασιμους ατμο.
Ήμουν στην θέση σου πριν λίγο καιρό. Τώρα ψάχνω για ένα φίλο μοντ και θέλω και εγώ από ελληνικό κατάστημα. Και για να στηρίξω ελληνικά καταστήματα και επειδή δεν θέλω να μπλέκω με Κίνες κλπ. Αν πάθει κάτι άντε στείλτο πίσω (κόστος και κανά μήνα πήγαινε έλα) και άντε βγάλε άκρη.

Προσανατολίζομαι στα επόμενα για τον φίλο:

1) Ιnnokin svd
Το ειδα από κοντά. Είναι νέα έκδοση που (θεωρητικά) έχει λύσει τα προβληματα που παρουσιάστηκαν όταν πρωτοβγήκε. Είναι ατσάλι και είναι από μαμά τηλεσκοπικό. Που σημαίνει ότι μπορείς να έχεις 18650 μπαταρία (μεγάλη) και αν χρειάζεσαι διακριτικότητα βάζεις μία 18350 και απλά βιδώνεις. Στο μάτι και στο χέρι έχει καλή αίσθηση όπως και τα κουμπιά.
Με την έκπτωση του φόρουμ βγάνει περίπου 60 ευρώ από ελληνικό καττάστημα αλλά υπολόγισε ότι θέλεις και περίπου 20 με 30 ευρώ για 1-2 μπαταρίες + φορτιστή + βέβαια ατμοποιητή/υγρά.
http://www.replacesmoke.com/itaste-svd-express-kit-by-innokin-detail.html
(το λινκ είναι ενδεικτικό. Υπάρχει και σε άλλα καταστήματα)

2) Vamo V3.
Αρκετά πιο οικονομικό. Επίσης ατσάλι αλλά παίζεις με προεκτάσεις για διαφορετικά μεγέθη μπαταριών.
http://www.replacesmoke.com/%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CF%84%CF%83%CE%B9%CE%B3%CE%AC%CF%81%CE%B1/variable-voltage/vamo-v3-apv-variable-volt-watts-stainless-steel-detail.html

3) Joyetech Evic
Με την έκπτωση θα σου βγει περίπου 80- ευρώ αλλά σε αυτή την τιμή έχει μέσα μπαταρία υψηλής χωρητικότητας (2.600Α, κόστος περίπου 12 ευρώ λιανική) και φορτιστή. Δλδ παίρνεις μόνο ατμοποιητή/υγρά και ατμίζεις. Έχει ακούσει πολλά ότι είναι αδύναμο και ότι σπάει αλλά προσωπικά δεν έχω δει κάτι τέτοιο μέχρι τώρα. Το μεγάλο προσον του (για μένα) είναι πέρα από οθόνη, ρυθμίσεις κλπ η φόρτιση usb. Έχεις φορτιστή κινητού στο σπίτι/αυτοκίνητο? Φορτίζεις και το evic. Και μπορείς να φορτίζεις και να ατμίζεις. Έχω πάρει μία 18350 μπαταρία για μπακαπ και δεν την έχω χρησιμοποιήσει καθόλου. Δεν μου έχει χρειαστεί. Αφενός η 2.600 που έχει με βγάζει για 2.5 μέρες περίπου και αφετέρου όποτε βλέπω ότι δεν θα ατμίσω για λίγη ώρα βάζω ένα δυνατό φορτιστή (2Α) που έχω από κινητό και σε ένα 20λεπτο έχει πάρει περίπου +20% φόρτιση. Το evic είναι όμως αλουμινένιο. Μπορείς να του φορέσεις ατσάλινο κοστούμι μελλοντικά αλλά έχει εξτρά κόστος.
http://www.replacesmoke.com/%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CF%84%CF%83%CE%B9%CE%B3%CE%AC%CF%81%CE%B1/variable-voltage/joyetech-evic-apv-variable-volt-watts-detail.html

Το προβαρι θεωρείται ο βασίλιάς αλλά πέρα από τα 190 ευρώ αρχικής αγοράς πρέπει να προσθέσεις (όπως και στα δύο πρώτα βέβαια) το κόστος τουλάχιστον 2 μπαταρίων/φορτιστή. Αν μάλιστα θέλεις μεγάλη αυτονομία θα πρέπει να υπολογίσεις και το κόστος προέκτασης καθώς δεν παίρνει από μαμά 18650. Μέσες άκρες δλδ για να ξεκινήσεις με προβάρι θέλεις περίπου 230-240 ευρώ συν ατμοποιητές/υγρά. Τριπλάσιο/τετραπλάσιο κόστος δλδ από τα δύο πρώτα. Σίγουρα κερδίζεις σε μεταπώληση αλλά προσωπικά ποτέ δεν αγοράζω κάτι με το σκεπτικό πως θα το πουλήσω αφού αυτό θα γίνει μετά από καιρό και με ενδιαφέρει το ενδιάμεσο.

Το θέμα της εγγύησης είναι και αυτό πονεμένο. Στο evic αν το πάρεις από τον έλληνα αντιπρόσωπο ίσως έχεις μια καλύτερη κάλυψη σε ενδεχόμενο πρόβλημα εφόσον πας στον ίδιο. Αφού είσαι Αθήνα και μπορείς πήγαινε μία από Παλληνη στην ecig για να μιλήσεις από κοντά. Για τα άλλα δύο πρώτα εναπόκειται στο κατάστημα που θα απευθυνθείς. Όπως θα δεις και στους ιστότοπους σχεδόν ποτέ δεν αναφέρεται εγγύηση. Είναι κάτι σαν μυστικό. Όταν θα πας από κοντά φυσικά θα το κουβεντιάσεις. Αν έχει πρόβλημα θα γίνει αντικατάσταση? Για το προβάρι εφόσον το πάρεις από Ελλάδα θα απευθυνθείς στο κατάστημα και αυτό θα το στείλει στην Αμερική. Δλδ υποθέτω περίπου 15-20 μέρες πήγαινε έλα με τα μεταφορικά δικά σου (που μπορεί να αφαιρεθούν σε μελλοντική αγορά από σένα από Αμερική αλλά αν ψωνίζεις από Ελλάδα μάλλον δεν σου είναι χρήσιμο αυτό).

Συνοψίζοντας, θα σου πρότεινα το Innokin. Είναι λίγο ακριβότερο από το Vamo που προτάθηκε αλλά από κοντά μου αρεσε αρκετά. Είναι από μαμά τηλεσκοπικό ατσάλι και σαν αίσθηση μου άρεσε. Ωραία αίσθηση στα κουμπιά, όμαλο βίδωμα ξεβίδωμα. Επίσης και σε ριβιού έχει αφήσει καλές εντυπώσεις. Και η Innokin δεν είναι καφενείο, νομίζω. Επίσης πρέπει να είναι από τα λίγα που η κατασκευάστρια σεβόμενη τον Έλληνα έχει ελληνικά στις οδηγίες. Ξεκίνα κατευθείαν με μία 18650 μπαταρια συν μία 18350 για όσο φορτίζει συν φορτιστή και θα είσαι καλυμμένος αρχικά.

Όταν βαρεθείς αυτό και έχεις μαζέψει χρήματα πηγαίνεις φυσικά και σε κάτι ακριβότερο.  :)

Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #176 στις: Ιουνίου 30, 2013, 12:35 »
Καμιά πρόταση για ελληνικό mod σε τιμή κίνας ?  :laugh1:  (αστειευομαι) .Τώρα σοβαρά, τι θα μου προτεινατε για πρώτο? Αξιόπιστο, διαχρονικο, να ταιριαζει με περισσότερους επισκευασιμους ατμο.

Βάζεις πολλά και μάλλον δεν υπάρχει αυτό που ζητάς
1. Τιμή Κίνας σε Ελληνικό ή Ευρωπαικό μαγαζί ξέχασέ το και είναι λογικό
2. Αξιόπιστο, διαχρονικό πας σε άλλη κατηγορία χρημάτων και φυσικά όχι Κίνας

Θα σου πρότεινα να μην σπαταλήσεις πολλά χρήματα, πάρε 1 από Ελλάδα όπως σου είπαν τα παιδιά
ή με τα ίδια χρήματα 2 από τη Κίνα  :) :)


Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #177 στις: Ιουνίου 30, 2013, 12:44 »
PROF, Σευχαριστω για την απάντηση.Όντος το Ιnnokin svd  μαρεση πολύ, αν και είναι κάπως μεγάλο. Σχετικά με την εγγυηση, σε ένα κατάστημα που ρώτησα μου ειπαν ότι θα έχω τουλάχιστον 6 μήνες.  Το προβάρι που θεωρείται κορυφή δεν έχει βατ,  και έχει  μια παλιά πλακέτα. Υπερβολικά τα χρήματα για μένα. Δεν θέλω να καταλήξω να έχω 10 mod  :) . Είναι τόσες πολλές επιλογές που χανεσαι  :)

Αποσυνδεδεμένος Δερεκοπουλος νικολαος

  • ***
  • 691
  • Φύλο: Άντρας
  • monta πρωην καπνιστης νυν ατμιστης και υγιης
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #178 στις: Ιουνίου 30, 2013, 13:05 »
Παλια πλακετα δεν θα το ελεγα ειναι πολυ αξιοπιστη και προσωπικα δεν εχω δει καλυτερη ισως το dna 20  :) :) :) :)

αν αποβαλλει τις παιδικες ασθενειες αλλα και παλι τοτε κατι θα κανουν .Εχω δει και αλλα mods που εχουν watt  :yes: :yes: :yes:


αλλα δεν ειναι αξιοπιστα οσο το Provari oπως π.χ το Evic που εχω και δεν ειναι τοσο αξιοπιστο στα ρευματα που δινει

και δεν ειμαι ευχαριστημενος  :'( :'( :'( :'( :'(



Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #179 στις: Ιουνίου 30, 2013, 13:40 »
Παλια πλακετα δεν θα το ελεγα ειναι πολυ αξιοπιστη και προσωπικα δεν εχω δει καλυτερη ισως το dna 20  :) :) :) :)

[size=78%] [/size] :thumpup:  Εδώ συμφωνώ απόλυτα μαζί σου  :yes:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 0 31 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:21
από Tem
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8752 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 181222 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34271 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537750 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60225 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238432 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 710 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16539 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 137455 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085794 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35708 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro