vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

318 επισκέπτες, 7 χρήστες
ipomonias, manoslykos, dkostas, djfloor, JohnDag, giorgos1999, Jorge

Twitter

Συμβουλές για mod ...

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #1035 στις: Νοεμβρίου 06, 2017, 17:14 »
Για κάποιον που δουλεύει σε power mode και λίγα watts, θα έλεγα ότι για κοντό mod μια χαρά είναι το απλό pico (και φθηνότερο και μπορεί να βρει κάποιος στην Ελλάδα κάποια ανταλλακτικά του).
Για κάποιον που θέλει μεγάλη οθόνη και ρολόι, το primo mini είναι καταλληλότερο και χωράει καλύτερα στην παλάμη, αλλά είναι ψηλότερο (και ακριβότερο).
Για το cuboid lite δεν το συζητάω, είναι ποιοτικότερο, πολύ ακριβότερο, αλλά και βολικότερο όλων για την παλάμη (κατά το δικό μου perception πάντα). Είναι σε άλλη κατηγορία.

Αποσυνδεδεμένος john@kis

  • **
  • 263
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #1036 στις: Νοεμβρίου 06, 2017, 18:45 »
Ευχαριστώ πολύ... Το swag που μπαίνει στην τετράδα;;; Επιμένω και ρωτάω γιατί η αλήθεια είναι ότι μου γυάλισε το καινουργιο

Στάλθηκε από το MI 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #1037 στις: Νοεμβρίου 06, 2017, 18:55 »

To swag είναι απίστευτα ελαφρύ αλλά καμιά φορά αυτό μπορεί να αποτελεί και μειονέκτημα. Αν δηλαδή βάλει κάποιος έναν βαρύ ατμοποιητή επάνω, όλο μαζί το σετάκι θα έχει το κέντρο βάρους του πιο ψηλά και συνεπώς θα πέφτει ευκολότερα. Το δοκίμαζα σήμερα το απόγευμα και αυτό ακριβώς ήταν που με απέτρεψε από το να το αγοράσω. Αλλά ο [member=20557]alexoyiorgis[/member] που το έχει ήδη ίσως μπορεί να μας πει περισσότερα επ' αυτού...


Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #1038 στις: Νοεμβρίου 06, 2017, 19:09 »
Συμφωνώ απολύτως. Εκτός του μικρού βάρους του, η βάση στήριξής του είναι περίεργη. Υπάρχει μια κεντρική "στενή" λουρίδα που προεξέχει λίγο από την υπόλοιπη επιφάνεια της βάσης και πάνω σε αυτήν την λουρίδα επιφάνειας ουσιαστικά στηρίζεται. Η υπόλοιπη επιφάνεια της βάσης δεν είναι στο ίδιο επίπεδο με την κεντρική λουρίδα και το mod μπορεί να παλαντζάρει εύκολα.


Ευχαριστώ πολύ... Το swag που μπαίνει στην τετράδα;;; Επιμένω και ρωτάω γιατί η αλήθεια είναι ότι μου γυάλισε το καινουργιο

Στάλθηκε από το MI 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Προσωπικά, από την μικρή μου εμπειρία με mods και υπό τις μη-απαιτητικές συνθήκες που τα δουλεύω (όπως τις ανέφερα παραπάνω), αλλά και από πλευράς τιμής τους, θα έβαζα πρώτο το φθηνότερο απλό pico. 
Αν θέλει κανείς να δώσει περισσότερα λεφτά για κάτι αρκετά ποιοτικότερο, θα έλεγα το cuboid lite. Αλλά αυτό έχει εσωτερική μπαταρία, που όμως διαρκεί όπως και μια LG HG2 (στα μοντάκια που αναφέρω) και λίγο περισσότερο. Το θέμα της αντικατάστασης της μπαταρίας του cuboid lite αργότερα (όταν "τα παίξει") είναι εύκολο και για ένα μη-ειδικό, καθώς υπάρχει εδώ αντιπροσωπεία που την αλλάζει.
Ανάμεσα σ' αυτά τα δύο βάζω πρώτα το primo mini (για κάποιον πρεσβύωπα που χρειάζεται μεγαλύτερη οθόνη, αλλά και για κάποιον με σχετικά μικρή παλάμη), το οποίο όμως είναι υψηλότερο, αλλά αρκετά λεπτότερο σε φάρδος. 
Και μετά θα έβαζα το swag, παρά τα δυνατότερα ρεύματά του και το απότομο "άρπαγμά" του. Για το swag ανακάλυψα μόλις τώρα την "ταλαιπωρία" για να κάνει κανείς αναβάθμιση του firmware, μια και βγάλανε ήδη την πρώτη αναβάθμιση 1.02 (η οποία δεν ξέρω αν διαφέρει από την 1.01 με την οποία ήρθε, καθώς στο upgrade notes δεν περιγράφει κάτι παραπάνω από αυτά που ήδη κάνει το πρώτο firmware που έχει πάνω). Παρεμπιπτόντως, η αναβάθμιση στο pico είναι παιχνιδάκι.
Στη θέση του swag και στην ίδια περίπου τιμή, θα έλεγα σε κάποιον να δει πρώτα και το pico 25, που είναι με τις ίδιες ακριβώς διαστάσεις και δυνατότητες (μάλλον), αλλά πιο βαρύ και -πιθανόν για πολλούς- πιο ποιοτικό.

Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 06, 2017, 19:34 από kotsos75 »

Αποσυνδεδεμένος john@kis

  • **
  • 263
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #1039 στις: Νοεμβρίου 06, 2017, 22:23 »
Ευχαριστώ πολύ παιδιά... Με κατατοπισατε πλήρως...

Στάλθηκε από το MI 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #1040 στις: Νοεμβρίου 07, 2017, 08:27 »
To θέμα με την ανισόπεδη βάση στήριξης του Swag (που ανέφερα παραπάνω) διορθώθηκε μόλις τώρα, με την πρώτη γουλιά πρωινού καφέ (άνοιξε το "μάτι" μου), απλώς πιέζοντας δυνατά την κεντρική αλουμινένια λουρίδα της βάσης του και φέρνοντάς την στο ίδιο επίπεδο με την υπόλοιπη επιφάνεια της βάσης. Το μοντ δεν παλαντζάρει πια. Σχεδιασμένο, λέει, στην Καλιφόρνια και φτιαγμένο στην Κίνα, το θέμα αυτό δείχνει ότι κάτι δεν πάει καλά από πλευράς τελικού ελέγχου ποιότητας.

Επίσης, παρατήρησα ότι με τους βαρύτερους ατμοποιητές, ακόμα και με υψηλότερους (βλ. hussar) δεν έχει πρόβλημα ισορροπίας, λόγω βάρους μπαταρίας και άτμο ([member=13885]cpbaroque[/member]).

Την μπαταρία, όμως, την εξαντλεί γρήγορα, μάλλον λόγω δυνατότερων ρευμάτων που "ένιωσα" εξ αρχής ότι δίνει (μάλλον η γρήγορη εκφόρτιση της μπαταρίας το επιβεβαιώνει).
Η πλήρως φορτισμένη LG HG2 3000mAh (αγοράς πριν 2-3 μήνες, που φορτίζει από άδεια στα 2700-2800mAh περίπου κάθε φορά (πάντα στον xtar dragon VP4 plus) κράτησε μόνο 850s (15 λεπτά περίπου) στην πρώτη χρήση του μοντ (γράφει στην οθόνη του μοντ τον συνολικό χρόνο άτμισης), με phenomenon zest 1.4Ω/7.8W περίπου. Tο λέω με επιφύλαξη (λόγω perception!), συγκρίνοντας με την μία ώρα που κρατάει το cuboid lite (3000mAh εσωτερική μπαταρία) με την ίδια περίπου αντίσταση (1.2-1.7Ω) στα ίδια περίπου watts (7.5-8.0W). Αν όντως έτσι είναι τα πράγματα τελικά (θα δω μέσο όρο στις επόμενες μέρες), νομίζω ότι το cuboid lite καλύπτει (με το κόστος αγοράς και χρήσης του) την αγορά του swag με την αγορά/χρήση 4 μπαταριών (λέμε τώρα!).
Δεν ξέρω σε πόσο χρόνο σας αδειάζουν τις μπαταρίες αυτές τα άλλα μοντ που έχετε, σε αυτές τις συνθήκες (Ω/W), αλλά ίσως μια τέτοια γενικότερη παρατήρηση να είναι "σκόπιμο" να καταγραφεί κάποτε εδώ μέσα (ίσως και να έχει ήδη καταγραφεί και να μην "την έχω πάρει πρέφα"), αν και ο καθένας έχει το δικό του perception για το ρεύμα που θέλει να του δίνει το μοντ και για την διάρκεια εκφόρτισης της μπαταρίας του.  

Αποσυνδεδεμένος nikospap

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #1041 στις: Νοεμβρίου 07, 2017, 09:42 »
Δηλαδη  το swag εχει περιορισμενη σχετικά αυτονομια. Όμως οι LGH2 ενώ αποφορτιζουν σε υψηλά Αμπερ, δεν φημίζονται για την διαρκεια τους κ πολλές ,όπως οι δικές μου είναι πιθανώς <<μαιμού>>γιατι τέτοιες κυκλοφορουν αρκετες στην αγορά.
Σημαντικό το  μικρό βάρος κ τα ισχυρά ρεύματα που έχει.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 07, 2017, 16:37 από nikospap »

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #1042 στις: Νοεμβρίου 07, 2017, 16:24 »
Μια πρώτη παρατήρησή μου ήταν αυτή και άρα μην βιαστεί κανείς να βγάλει συμπεράσματα. Θα το ψάξω καλύτερα τις επόμενες μέρες και θα επανέλθω με κάποιο μέσο όρο διάρκειας μπαταρίας, πιθανόν. Είναι κι αυτό το manual δυσνόητα γραμμένο (κινέζικα αγγλικά). Είναι, όμως, και το λογισμικό του μοντ λιγάκι δύσχρηστο. Έχει ενεργοποίηση καταμέτρησης τζουρών, αλλά αλλού μιλάει για καταμέτρηση διάρκειας χρόνου (όταν την απενεργοποιήσεις), ενώ κάποια φορά μου δείχνει μόνο Volts στην ίδια θέση ένδειξης. Το παλεύω ακόμα... να καταλάβω τον έλεγχο των απεικονίσεών του.

Αποσυνδεδεμένος nikospap

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #1043 στις: Νοεμβρίου 07, 2017, 16:43 »
Δηλαδη , πως το βλέπεις , είναι καλύτερο σε ρευματα από το pico 25?
Eχει βγει κ ένα αναλογο ijoy Capo  21700  -100w, που γραφει ότι είναι γεματο προσοντα, αλλα εχει βάρος 170-200 γρ.   Πολυ βαρύ για να το κουβαλάς :)

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #1044 στις: Νοεμβρίου 07, 2017, 16:58 »
Ως προς το βάρος, το swag δεν "παίζεται". Είναι "φτερό". Ανάλογό του στο βάρος είναι το pico resin (αλλά πιο ακριβό). 
Τα ρεύματά του είναι σαν του pico 25, αλλά δεν μπορώ να διακρίνω φαινομενολογικά διαφορές, τουλάχιστον ακόμα (σε καμιά βδομάδα μπορεί να γίνω πιο σχολαστικός ;D). Οι διαφορές είναι πιο άμεσα αντιληπτές σε σχέση με pico και primo mini, αλλά και cuboid lite ακόμα (το οποίο είναι για αυτούς που απολαμβάνουν την χαλαρότητα/ηπιότητα στο άτμισμα ;)).

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #1045 στις: Νοεμβρίου 07, 2017, 17:52 »
Πριν γράψεις το αναλυτικότατο ριβιού (που πρέπει να γράψεις), ίδιος ατμοποιητής, ίδιο υγρό, ίδιο στήσιμο, ίδια μπαταρία, στο Swag και σε άλλο μοντ, για να έχει νόημα η διαφορά αυτονομίας.
Ίδια σε αίσθηση Watt, όχι ίδια στις οθόνες, για να βάλουμε το perception πάνω από το σφάλμα απεικόνισης.


Δεν υπάρχουν τέτοιου είδους μετρήσεις ή και οι 2 δεν παίρνουμε πρέφα.
Τα μετρήσιμα τα αποφεύγουμε γιατί δεν μας δίνουν την δυνατότητα να σκοτωνόμαστε με αγνώστους.
Από perceptions άλλων, δόξα το Θεό κάνουμε και εξαγωγές.

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #1046 στις: Νοεμβρίου 07, 2017, 20:41 »
Προφανώς στις φαινομενολογικές -και μόνο- κρίσεις/συγκρίσεις μου (και μάλιστα βιαστικές, όπως θα καταλάβετε στη συνέχεια) "έπαιξε" ίδιος άτμο, ίδια μπαταρία (πλήρως φορτισμένη), ίδιο υγρό και ίδια watt στην οθόνη, για να υπάρξουν κάποιοι κοινοί (ψιλο-ελεγχόμενοι) παράγοντες στον συγκριτικό μας εγκέφαλο. Το άλλο, με την αίσθηση των ίδιων watts, δεν το κατέχω ειδικώς (γενικώς, μόνο στα χαμηλά watts ατμίζω). Μην το περιμένετε λοιπόν (άλλωστε η αίσθηση ενός 60άρη δεν συγκρίνεται με του 40άρη, π.χ.).

Σε παραπάνω επίπεδα σχολαστικότητας συγκρίσεων δεν θα μπορέσω να ανταποκριθώ, ώστε να σας καλύψω.

Και τώρα... στο βιαστικό της κρίσης μου, που είπα. Μάλλον το μοντάκι έχει κάποιο πρόβλημα. Κατ' αρχάς, δεν εμφανίζει στην οθόνη το real time clock που λέει το manual.
Θα κάνω τις δέουσες ενέργειες και θα σας ενημερώσω, αν σας ενδιαφέρει η συνέχεια.

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #1047 στις: Νοεμβρίου 07, 2017, 20:54 »
[member=20557]alexoyiorgis[/member] "Σχεδιασμένο, λέει, στην Καλιφόρνια και φτιαγμένο στην Κίνα" Πώ, πώ, λες να έχει θέματα και το iPhone;  :))

Αποσυνδεδεμένος john@kis

  • **
  • 263
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #1048 στις: Νοεμβρίου 07, 2017, 20:55 »
Προφανώς στις φαινομενολογικές -και μόνο- κρίσεις/συγκρίσεις μου (και μάλιστα βιαστικές, όπως θα καταλάβετε στη συνέχεια) "έπαιξε" ίδιος άτμο, ίδια μπαταρία (πλήρως φορτισμένη), ίδιο υγρό και ίδια watt στην οθόνη, για να υπάρξουν κάποιοι κοινοί (ψιλο-ελεγχόμενοι) παράγοντες στον συγκριτικό μας εγκέφαλο. Το άλλο, με την αίσθηση των ίδιων watts, δεν το κατέχω ειδικώς (γενικώς, μόνο στα χαμηλά watts ατμίζω). Μην το περιμένετε λοιπόν (άλλωστε η αίσθηση ενός 60άρη δεν συγκρίνεται με του 40άρη, π.χ.).

Σε παραπάνω επίπεδα σχολαστικότητας συγκρίσεων δεν θα μπορέσω να ανταποκριθώ, ώστε να σας καλύψω.

Και τώρα... στο βιαστικό της κρίσης μου, που είπα. Μάλλον το μοντάκι έχει κάποιο πρόβλημα. Κατ' αρχάς, δεν εμφανίζει στην οθόνη το real time clock που λέει το manual.
Θα κάνω τις δέουσες ενέργειες και θα σας ενημερώσω, αν σας ενδιαφέρει η συνέχεια.
Συνέχισε φίλε μου να ενημερωνεις όσο και όταν μπορείς μπας και πάρουμε κι εμείς καμία απόφαση

Στάλθηκε από το MI 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #1049 στις: Νοεμβρίου 07, 2017, 21:38 »
Η πρόταση του καταστήματος απ' όπου το αγόρασα είναι να κάνω firmware update, καθώς πρόκειται για bug του πρώτου firmware της εταιρείας, μια και με την ευκαιρία του τηλεφωνήματός μου, διαπίστωσαν τώρα κι αυτοί ότι και άλλο swag (που μόλις άνοιξαν) είχε το ίδιο "σύμπτωμα".
Θα επανέλθω, λοιπόν, μια και περιμένετε την κατάληξη.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 0 29 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:21
από Tem
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8752 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 181220 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34270 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537744 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60220 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238426 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 710 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16537 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 137403 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085792 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35707 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro