vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Συμβουλές για mod ...

Αποσυνδεδεμένος gPal

  • **
  • 121
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #795 στις: Αυγούστου 10, 2016, 01:44 »
Ύστερα από μία αποτυχημένη αγορά ενός Cuboid (χάλασε ο πόλος, ξαφνικά) και ένα VTC Mini που το Fire δούλευε στο ~70% των πατημάτων, και ενώ ήμουν έτοιμος να κάνω παραγγελία άλλου mod για να αντικατασταθεί και το VTC, χθες βράδυ με άφησε, εντελώς αιφνίδια, και το VTC με ένα "Atomizer Short". Τι το άνοιξα και το καθάρισα, τι δοκίμασα πάνω του άλλους άτμο, δεν.
Επειδή αυτή τη στιγμή είμαι με ένα AIO, χρειάζομαι τη βοήθεια σας. Το AIO δεν με καλύπτει, ούτε από πλευράς απόδοσης, ούτε από μπαταρία.
Οπότε τώρα, τι κάνω; Πάω πάλι για Joyetech/Eleaf και να έχω πάλι χαλασμένο μοντάκι σε μερικούς μήνες; (Οκ, σε μένα έτυχε, αλλά έτσι ξαφνικά, 2 φορές, σε 2 διαφορετικά mods, ε!  :thumpdown: ), ή πάω για κάτι άλλο; Ακόμη και αυτή τη στιγμή, με ένα AIO που δεν με καλύπτει σε καμία περίπτωση, δεν θέλω να δώσω επί 2 και επί 3 τα χρήματα για το ίδιο προϊόν που θα έπαιρνα απ'έξω, εκτός και αν η διαφορά είναι μικρή (το οποίο το ξεχνάω σαν περίπτωση). Οπότε, τι να κοιτάξω;
Σκεφτόμουν για κανένα DNA 75, όμως:
1. Θα δω ουσιαστική διαφορά, στην απόδοση, από τις φθηνότερες πλακέτες;
2. Είναι πιο ποιοτικά ως κατασκευές;
3. Πιο προτείνετε; Σε άλλο φόρουμ, μου πρότειναν κανένα VT75 της Hcigar.
Μήπως να πάω πάλι για VTC Mini vTwo;
Ανοικτές οι προτάσεις και για Dual Battery.
Ευχαριστώ! :)
Συγγνώμη για το σεντόνι.

« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 10, 2016, 01:51 από gPal »

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #796 στις: Αυγούστου 10, 2016, 02:16 »
Αυτο που θα γραψω σιγουρα θα εχει ΄΄εχθρικες φωνες΄΄ σαν απαντηση , αλλα δεν πειραζει....

Αν θελεις να εχεις κατι ανωτερο σαν γενικη εικονα , τοτε ναι να αγορασεις το μοντακι της Hcigar με την DNA75.
Αν ομως θελεις κατι φτηνο , αλλα σε καμια περιπτωση κατωτερο σαν αποδοση ρευματος απο την πλακετα , τοτε το eVic VTwo (αν εχει ιδια αποδοση με το VTC mini) , ειναι ο ορισμος του value for money ........
Στην αποδοση  ρευματος , αυτη η πλακετα της Joyetech ειναι απλα ενα .... θαυμα .... και ας ειναι κατα πολυ φτηνοτερη απο τις αλλες ........

Το στυλ , το design και η μαρκα , καταλαβαινεις οτι ανεβαζουν τιμη ...........
Αλλο να εχεις στα χερια σου ενα μοντακι που εχει και ωραιο σχεδιο  , αλλα να εχεις κατι απλο .......

« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 11, 2016, 23:02 από shadockan »

Αποσυνδεδεμένος gPal

  • **
  • 121
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #797 στις: Αυγούστου 10, 2016, 02:27 »
Σε ευχαριστώ πολύ.
Όπως θα έχεις καταλάβει και από το παραπάνω μήνυμα μου, έχω μπερδευτεί.
Από την μία, δεν έχει τύχει να δοκιμάσω ποτέ κάποιο μοντ το οποίο δε φοράει πλακέτα της "σειράς", οπότε και δεν ξέρω αν αξίζει η μετάβαση, από την άλλη, πάλι Joyetech; Από τον προηγούμενο Νοέμβρη, 2 mods της μου έμειναν στα χέρια, ξαφνικά. Φυσικά, τα πρόσεχα.
Θα το ψάξω λίγο ακόμη και ελπίζω να βρω κάποια άκρη. Οποιαδήποτε άλλη πρόταση, φυσικά δεκτή.
Με το AIO δε θα αντέξω για αρκετά ακόμη.  :HelpSDS:

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #798 στις: Αυγούστου 10, 2016, 02:35 »
Πραγματικα λογο το οτι ειναι κατασκευη της Joyetech  την κανει κατασκευη σειρας , αλλα η αποδοση της πλακετας μετρημενη σε παλμογραφο , εδειξε οτι ειναι αναμεσα στις κορυφαιες πλακετες .
Ειναι αληθεια ομως  οτι δεν εχει κατι που να σε τραβαει σαν μοντακι . Σαν γενικη εικονα δηλαδη .

Οσο για τα μοντακια σου ............... φτιαχνονται .........  8)

Αποσυνδεδεμένος Tortugas

  • ***
  • 556
  • Φύλο: Άντρας
    • Τα DNA Color Themes μου μπορειτε να τα βρειτε εδω
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #799 στις: Αυγούστου 10, 2016, 02:42 »
Sorry φιλε για την ατυχια σου, σε νιωθουμε πολλοι απο δω :/ Προσωπικα εμεινα ενα μηνα χωρις γιατι δεν πηρα απο Ελλαδα  :))
Για κατηγορια 75-80w που γνωριζω θα σου πω, για να αγορασεις αμεσα το vtc two mini και το pico εχεις ουσιαστικες επιλογες. Αν εχεις ξενερωσει με την joytech, εχω το pico λιγους μηνες και ειμαι πολυ ευχαριστημενος δεν ειχα προβληματα εως τωρα. Ειναι πιο μικρο, η μπαταρια κραταει περισσοτερο γιατι το vtc τραβαει παραπανω στην οθονη και πολυ πιο οικονομικο (40-45 ευρω) Ελλαδα, ενω το vtc χτυπαει 60-65+ αν θυμαμαι καλα. Απλα το pico δεν παιρνει ατμο πανω απο 23 με τιποτα, στο vtc περισσευουν αλλα καθονται. Απο κει και περα ας σου δωσουν και αλλοι επιλογες, απλα το pico μη το φοβασαι ειναι σκυλι :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος gPal

  • **
  • 121
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #800 στις: Αυγούστου 10, 2016, 03:17 »
Το Pico το έχει ένας φίλος. Λίγο που το τσέκαρα, δυστυχώς μου φαίνεται υπερβολικά μικρό.
Πάντως, όντως για τη τιμή του και για αυτά που προσφέρει, είναι εξαιρετικό.

Όσον αφορά την επισκευή που ανέφερες shadockan, αν έχεις κάποιον στον μυαλό σου που μπορεί να τα αναλάβει, στείλε μου αν θέλεις ένα Π.Μ.
Το VTC πάντως, έτσι όπως το κατάντησα, από εκεί που μάλλον ήθελε αλλαγή το oring του πόλου, τώρα θέλει πέταμα και αλλαγή ολόκληρος ο πόλος.  :))

 Προσωπικα εμεινα ενα μηνα χωρις γιατι δεν πηρα απο Ελλαδα  :))

Μάλλον θα σε ακολουθήσω.
Εν τω μεταξύ, ψηνόμουν να παραγγείλω το Smok Alien, αλλά τώρα πώς; Αργεί να κυκλοφορήσει. 

Αποσυνδεδεμένος Tortugas

  • ***
  • 556
  • Φύλο: Άντρας
    • Τα DNA Color Themes μου μπορειτε να τα βρειτε εδω
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #801 στις: Αυγούστου 10, 2016, 03:55 »
Ε τωρα το πας αλλου το πραγμα.. Να σου πω παρε το alien kit και θα σου δωσω 10-15 ευρω να μου δωσεις το TFV8 Baby γιατι το χω βαλει στο ματι, πιο φτηνα θα μας ερθει  :tongue_smilie:  ;)
Περα απο την πλακα, πολυ ωραιο το αλιεν αλλα θες κατι να παιρνεις και οταν βγαινεις εξω να χεις υποψιν σου... Αν μπορεις να περιμενεις δες και το VTC dual, ειναι VTCtwo mini αλλα παιρνει και extension και γινεται 150w. Καλες αγορες gPal και πες μας σε οτι καταληξεις  :)
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 10, 2016, 04:06 από Tortugas »

Αποσυνδεδεμένος gPal

  • **
  • 121
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #802 στις: Αυγούστου 10, 2016, 04:08 »
Εντάξει ρε συ, σχεδόν ίδιες διαστάσεις με Cuboid, απ'όσο είχα τσεκάρει, έχει. Με το Cuboid ήμουν οκ -αν και έχω ακούσει αρκετά σχόλια για το μέγεθος του, αλλά δεν με ενδιαφέρει-.

Δε ξέρω τι θα κάνω, προς το παρόν. Μόλις αποφασίσω, θα δώσω update εδώ. Ελπίζω να καταλήξω κάπου απόψε.

Edit: Για το Quantum της Smok, γνωρίζουμε τίποτα; Μου αρέσει αρκετά σαν ιδέα αυτός ο τύπος Fire Button, απλά δεν ξέρω αν είναι υποδεέστερο του VTC.
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 10, 2016, 04:15 από gPal »

Αποσυνδεδεμένος nas1

  • **
  • 391
  • Φύλο: Άντρας
  • Vaping.gr Blacksheep
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #803 στις: Αυγούστου 10, 2016, 09:56 »
Ειναι έρωτας το μικρό.

Για το smy simeiyue sdna 75 ξέρουμε αν αξίζει? Τον έχει μήπως κάποιος από εδώ?

κατοχος του smy ,βαφη αψογη ,ρευματα πολυ καλα για εμενα ,μικρο σαν το μινι  βτς ,και αμα βρεις και ρυθμισεις μπαταριας που κανεις χρηση αλαζουνε και εντελως τα ρευματα ,της μαμας οι ρυθμισεις μου φαινονται πολυ απαλα σε σχεση με τις ρυθμισεις που εχω περασμενες μεσα ,αλλα γενικα στην τιμη που μου ηρθε ειναι απλα τελειο ,και το εχω κοντα ενα μην τωρα χωρις φτου φτου προβληματα ..

Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #804 στις: Αυγούστου 10, 2016, 19:32 »
Θέλω να κάνω ένα σετ ακόμα,  αυτή τη στιγμή έχω  Nautilus και vtc mini εδώ και 7 μήνες περίπου και λέω να παω σε κάτι μεγαλύτερο και λίγο διαφορετικό.  Σκέφτομαι για τον ultimo ατμοποιητη και για μοντ το cuboid που μου άρεσει πολύ σαν design και επειδή έχω μείνει απόλυτα ικανοποιημενος από το μίνι θέλω να πιστεύω ότι θα μείνω και από αυτο. 
Υπάρχει κάποιος λόγος για να μην το επιλέξω?  Υπάρχουν άλλες επιλογές καλύτερες σε αυτά τα λεφτά?  Η αγορά να ενημερώσω ότι θα γίνει από εξω

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #805 στις: Αυγούστου 10, 2016, 21:48 »
Yπάρχουν πάρα πολλές επιλογές, αλλά στο τί θα επιλέξεις για μοντ και ατμοποιητή παίζουν ρόλο πολλά πράγματα.

Όπως για παράδειγμα γράφεις για το Cuboid (το οποίο το είχα) και παίρνει 2 μπαταρίες 18650 σε σειρά.

Υπάρχει και το Istick 100W TC πάλι με 2 μπαταρίες με παράλληλη σύνδεση το οποίο το έχω τώρα και είμαι ευχαριστημένος και με αυτό.

Από κει και πέρα σε άλλα μοντς με διπλές μπαταρίες ανεβαίνεις σε κοστολόγιο.

Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #806 στις: Αυγούστου 10, 2016, 22:32 »
Πάντως γενικά είναι μια αξιόλογη επιλογή το cuboid  από ότι έχω καταλάβει ειδικά για τα λεφτά του. 
Είπα να πάρω με δύο μπαταρίες γιατί οι αντιστασεις του ultimo δουλεύουν αρκετά ψιλά (40 +) , κάνω λάθος ότι ένα μοντ που δουλεύει στα 150 - 200 watt είναι καλύτερη επιλογή για κάτι τέτοιο από ότι ένα vtc ακόμα ας πούμε? 

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #807 στις: Αυγούστου 10, 2016, 22:42 »
Δεν κάνεις λάθος.

Όσο μεγαλύτερες απαιτήσεις έχουμε τόσο περισσότερα Watt θέλουμε. ;)

Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #808 στις: Αυγούστου 10, 2016, 22:50 »
Οπότε να προχωρήσω στην αγορά του? Και αν δεν βαριέσαι να μου πεις  σε σχέση με το eleaf που έχεις τωρα πως το καταστάσεις?  

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #809 στις: Αυγούστου 10, 2016, 23:05 »
Όπως σου έγραψα το Cuboid έχει τις μπαταρίες σε σειρά δηλαδή δίνει στην ουσία με πλήρως φορτισμένες μπαταρίες 8,4 Volts και αν οι μπαταρίες έχουν 3000 mAh χωρητικότητα η κάθε μία τότε έχεις σύνολο: 8,4 Volts - 3000 mAh

Στο Istick 100 W TC που οι μπαταρίες είναι παράλληλα έχεις με τις ίδιες μπαταρίες 4,2 Volts - 6000 mAh

Aπό κει και πέρα γι αυτό υπάρχει η ηλεκτρονική πλακέτα για να διαχειριστεί αυτήν την δύναμη.

Προσωπικά έχω παρατηρήσει επειδή τα δούλεψα και τα δύο για λίγο καιρό ταυτόχρονα ότι το Istick μου έδινε παραπάνω χρόνο ατμίσματος από το Cuboid με τον ίδιο ατμοποιητή, το ίδιο στήσιμο, ίδια Watt κλπ.

Μην φανταστείς ότι έχουν μεγάλες διαφορές.

Σαν συσκευή μου αρέσει περισσότερο το Istick για πολλούς και διάφορους λόγους όπως:

Καλύτερο κουμπί fire το οποίο πατιέται με το πλαϊνό καπάκι, εύκολη αλλαγή μπαταριών, απλό μενού.

Από αντοχή νομίζω και τα δύο είναι πολύ καλά.

Όποιο και να διαλέξεις θα το ευχαριστηθείς. :thumpup:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8723 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 181178 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34232 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537652 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60179 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238329 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 697 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16502 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136622 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085725 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35677 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10562 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12