vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

457 επισκέπτες, 4 χρήστες
manoslykos, Jorge, dfoust, camber

Twitter

Συμβουλές για mod ...

Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #510 στις: Αυγούστου 23, 2014, 23:23 »
Καλησπερα σε ολους. 
Νεος γενικα ατμιστης κι εγω.  Πριν ενα χρονο το παλεψα λιγο με ego c της ovale αλλα το αφησα μετα απο 1 μηνα.  Τωρα λοιπόν ξαναδοκιμαζω αλλα πλεον ποιο δυναμικα.  Ξεκινησα παλι πλεον με τον Kanger mini protank 3 και τις μπαταριες των ego που ειχα.  Αποφασισα ομως να περασω λοιπον σε mod και εχω παραγγειλει καποια πραγματα για αρχη αλλα και μετα απο πολυ διαβασμα και youtube εχω ψιλοκαταληξει τουλαχιστον για αρχη.

Εχω παραγγείλει λοιπον απο fasttech τα εξης για να αρχισω και γενικα θα ηθελα και τη γνωμη σας.

- Kanger aerotank mega (για αμεσα ετοιμο ατμοποιητη οταν βαριεμαι αλλα και επειδη συνδιαζει τις ίδιες κεφαλες με τον mini που εχω)
- Innokin SVD σαν ηλεκτρονικο
- Nemesis clone σαν μηχανικο mod+ magnet rings για το κουμπι.  Το kick το αφησα στην ακρη προς το παρων.
- Φορτιστη NiteCore I4 Version
- Μπαταριες Panasonic NCR18650B Protected Rechargeable 3400mAh 3.7V 18650 Lithium

Απο οσα εχω δει εχω καταληξει σαν πρωτο επισκευασιμο ατμοποιητη τον expromizer εναντι του kayfun lite plus και επισης θα παρω και μια AW imr μπαταρια.

Εκει που το εχω ψιλοχασει ειναι με ποιες μπαταριες ειμαι ασφαλης και σε ποιες περιπτώσεις.  Στο ηλεκτρονικό θα βαζω τις lithium και στο μηχανικο την imr?  Τι μπορει να γίνει δλδ αν βαλω τις protected στο μηχανικο?
Προφανως ειμαι λίγο αγχωμενος με αυτο επειδη ακουσα οτι του αλλου του εσκασε στη μουρη ετσι?  :-)

Γενικα ολα αυτα πως σας φαίνονται για αρχη?  Ειμαι οκ η μου λειπει κατι?  Δεν εχω αποφασισει μονο τι αντισταση θα παρω.

:-)




Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #511 στις: Αυγούστου 24, 2014, 02:55 »
Διαβασε τα νηματα για τις μπαταριες και θα καταλαβεις τι γινεται.


http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,1248.msg746106.html#msg746106


http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,5559.msg757254.html#msg757254




Το να γραψουμε εδω για μπαταριες , θα ηταν λαθος.
Εχουν απαντηθει αυτα που ρωτας πολλες φορες , ακομα και στο νημα αυτο εδω.   Αν ψαξεις πιο πισω , ολο και καποιος εχει κανει ξανα αυτη την ερωτηση................ ;D ;D

Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #512 στις: Αυγούστου 24, 2014, 10:29 »
Thanks για την κατευθυνση.

Θα τους ριξω μια ματια.

Αλλα θα ηθελα και γνωμη πανω σε αυτα που εγραψα οτι πηρα.  Και κυριως αν τις μπαταριες που παρηγγειλα τις δουλευω και στα 2 mod η σε καποιο απο αυτα.

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #513 στις: Αυγούστου 24, 2014, 11:42 »
Ο aerotank mega ειναι πολυ καλος ατμοποιητης (πιστευω πηρες αυτον που λεει authentic), το svd ειναι ενα απο τα καλυτερα ηλεκτρονικα mods της κατηγοριας του
και για το κλωνο-nemesis, αν πηρες τον ακριβο κλωνο με τις 1000+ κριτικες, τοτε ειναι ενας πολυ αξιολογος κλωνος.
Μια ενσταση εχω στον φορτιστη. Πολυ καλος ειναι κι αυτος, δε λεω, αλλα με λιγα € παραπανω θα μπορουσες να παρεις το επομενο μοντελο του, τον NiteCore D4.

Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #514 στις: Αυγούστου 24, 2014, 13:05 »
Πηρα αυτα οπως τα γραφεις.  Τον αυθεντικο aerotank,  SVD γιατι μου αρεσε περισσότερο απο τον Vamo για τον οποιο διαβαζω καποια θεματακια και τον κλωνο με τις πολλες κριτικες. Ο D4 που λες ειναι με την οθονη νομιζω?  Τον ειδα αλλα δεν βρηκα τον λογο.  Να σου πω οτι εχω στην ακρη και ένα καλο πολυμετρο για μετρησεις.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #515 στις: Αυγούστου 24, 2014, 15:09 »
Δεν υπαρχει κλωνος VAMO..............


Κανω λαθος καπου.... :confused1: :confused1: :confused1:

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #516 στις: Αυγούστου 24, 2014, 15:15 »
Οχι, δεν κανεις, αλλα ουτε κι ο φιλος κανει παραπανω.
Η λεξη "κλωνος" παει στο nemesis κι οχι στο vamo. :)

Αποσυνδεδεμένος YiaMan

  • *
  • 6
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #517 στις: Αυγούστου 24, 2014, 15:15 »
Για τον κλωνο nemesis λεει.

Sent from my LG-P350 using Tapatalk 2


Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #518 στις: Αυγούστου 24, 2014, 15:31 »
Ναι για τον κλωνο nemesis λεω.
Τελικα τις panasonic μπαταριες τις χρησιμοποιω και στα 2 η μονο στο μηχανικο?

Ισχυει οτι στα ηλεκτρονικά mod οι protected το μετατρεπουν σε μηχανικο χωρις ασφαλεια?

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #519 στις: Αυγούστου 24, 2014, 16:53 »
Καπου υπαρχει μπερδεμα . Ετσι θα μου επιτρεψει η συντονιστικη ομαδα να γραψω εδω για αυτο που ρωτας.


Αν κοιταξεις και στα νηματα για τις μπαταριες , θα διαβασεις εκει μεσα οτι οταν ζηταμε απο ενα VV/VW να μας δωσει 4.5-5 Volts και μεσα εχουμε μπαταρια με προστασια , τοτε θα δουμε οτι το μοντ θα μας πει οτι η μπαταρια ειναι αδεια ή θα σβησει.
Αυτο σημβαινει και με γεματη μπαταρια , γιατι το κυκλωμα προστασιας της μπαταριας,διαβαζει βιαιη αποφορτιση,αλλιως βραχυκυκλωμα και ετσι κοβει το ρευμα.


Αυτος ειναι και ο λογος που τα VV/VW εχουν προστασια μεσο της πλακετας.
Με τον τροπο αυτο λοιπον , μας επιτρεπει να το μοντ,να χρησημοποιησουμε IMR ή αλλου ειδους μπαταριες χωρις προστασια , ωστε να μπορει η πλακετα να ρουφηξει οσο ρευμα χρειαζεται , ωστε να δωσει αυτο που της ζητας.


Μια πλακετα θα ρουφηξει mAh απο την μπαταρια και θα τα μεταβαλει σε VOLTS/WATTS.........
Εδω μπαινουν στο παιχνιδι και τα Amperes που ειναι μια μπαταρια να αποδωσει.
Αν τα Amps ειναι πολλα,τοτε η πλακετα θα εχει να διαχειριστεί πολυ ρευμα με αποτελεσμα να μπορει να αποδωσει και πιο καλα,πιο ανετα.




Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #520 στις: Αυγούστου 24, 2014, 17:02 »
Αρα δεν χρειάζομαι protected μπαταριες αλλα μονο imr και για τις 2 περιπτωσεις. 

Που σημαινει αν καταλαβα καλα οτι τις protected τις βαζω μονο στο mechanical χωρις kick η στο ηλεκτρονικό αρκει να μην ζητησω πανω απο τα volt τα οποια δίνει.

Το πιασα η το καψα?  :-D

Αποσυνδεδεμένος mantos

  • ***
  • 929
  • Φύλο: Άντρας
  • ~Box Mods~
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #521 στις: Αυγούστου 24, 2014, 17:08 »
Στο περιπου..
Στο ηλεκτρονικο δε χρειαζεσαι protected. Την προστασια αυτη, στη δινει η πλακετα.
Στο μηχανικο, ναι, χωρις kick θα παιξει, αλλα σε περιοριζει στο ευρος των αντιστασεων αν δεν απατωμαι..

Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #522 στις: Αυγούστου 24, 2014, 17:45 »
Ποιος θα ειναι ο περιορισμος?
1,3 με 1,8ohm θα παιξουν δλδ?

Αποσυνδεδεμένος vantamis

  • **
  • 225
  • Φύλο: Άντρας
  • Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #523 στις: Αυγούστου 24, 2014, 19:16 »
Σε γενικές γραμμές, χωρίς επιστημονική ανάλυση εις βάθος (άλλωστε δεν είναι ειδικός):

Protected... μόνο σε μηχανικό (χωρίς kick).

Unprotected... σε ηλεκτρονικό.

IMR unprotected... παντού!

Συνιστώνται οι τελευταίες, αφού είναι φτιαγμένες με "ασφαλή" χημικά και μπορούν κι ανταποκρίνονται καλύτερα στις λογιών λογιών αντιστάσεις των ατμοποιητών (amper).

Περισσότερα στα αντίστοιχα νήματα για τις μπαταρίες, όπου υπάρχουν λεπτομερέστατες αναλύσεις και συγκριτικά από φίλους συνατμιστές.

Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #524 στις: Αυγούστου 24, 2014, 19:53 »
Οκ παιδες κατατοπιστηκα πληρως thanks.  ;-)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 356 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 266 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21860 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 283509 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209294 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68010 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 176065 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 314883 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15082 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126241 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94988 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4932 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix