vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

466 επισκέπτες, 8 χρήστες
Tem, Buliwyf, lagoudakis, maprix, manoslykos, tasos1976, gstamatos, grag

Twitter

To 90% της παγκόσμιας αγοράς υγρών παρασκευάζεται από την εταιρία Dekang

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Για την ώρα τουλάχιστον δεν υπάρχουν ιδιαίτεροι περιορισμοί για τους κατασκευαστές - παραγωγούς. Πιστεύω ότι η επικοινωνία τους με τα μέλη του φόρουμ στα διάφορα θέματα είναι χρήσιμη και για τους μεν και για τους δε αλλά και ότι θα πρέπει να διευκολύνονται στη δουλειά τους μιας και ως χώρα δεν παράγουμε και πολλά πράγματα όπως ξέρουμε. Αυτό που συστήνω συνήθως είναι να περιορίζονται στα δικά τους θέματα ίσως και σε κάποια θέματα γενικότερου ενδιαφέροντος.

Για τον Καλλιτέχνη, θα έλεγα να δημοσιεύει περισσότερο στα δικά του θέματα όταν μιλάει για υγρά ώστε να μην υπάρχουν διαμαρτυρίες ανάλογες με τις σημερινές.

Αποσυνδεδεμένος kallitexnis

  • *
  • 333
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα στη ζωή είναι θέμα Χημείας...
    • Atmos Lab Official Website
ΟΚ, Atmos... Χρόνια σου πολλά και καλά και σένα επί τη ευκαιρία...

Αποσυνδεδεμένος DHMIOS

  • **
  • 108
  • ΓΗΤΕΥΤΗΣ......ΑΤΜΙΣΤΩΝ
γιατι ολη αυτη η φασαρια προς τι το μισος και ο αλληλοσπαραγμος

ο καθενας αγοραζη υγρα απ οπου θελη

καλο ειναι να ακουγονται γνωμες για να μαθαινουμε τι παιζει στην αγορα

αλλα απο εκει περα

απ οπου κανω κεφι θα αγορασω υγρα

βεβαια εγω δεν το κρυβω οτι προτιμω ελληνικα προιοντα

Αποσυνδεδεμένος stefanos terou

  • *
  • 30
  • Φύλο: Άντρας
σωστος ο δημιος καλλιτεχνη εμενα παλι με χαλαει που δεν το εχεις ριξει στο λιανεμποριο μπας και ατμισουμε
καμια καραμελα η βανιλια της προκοπης χρονια πολλα σε ολους σας

Αποσυνδεδεμένος DHMIOS

  • **
  • 108
  • ΓΗΤΕΥΤΗΣ......ΑΤΜΙΣΤΩΝ
ειναι οφ τοπικ

αλλα εχει σχεση με τα υγρα

πριν 2 σαββατοκυριακα διανυκτερευσα στους ξενωνες του τμηματος ασφαλειας της ομονοιας (κοινως στο 4ο)

οι ανθρωποι που με καλεσαν εκει για σαββατοκυριακο και για λογους υγειας μου απαγορευσαν το ηλεκτρονικο τσιγαρο
και μου επετρεψαν βεβαια (να ναι καλα οι ανθρωποι) το κανονικο τσιγαρο

μιλωντας εκει με τους υπολοιπους καλεσμενους για σαββατοκυριακο που ηταν ολοι αξιολογα ατομα σαν εμενα

μου ειπαν για ενα υγρο ατμισης ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ αλλα αρκετα ακρβο λογω της εισαγωγης του απο την τουρκια και λογω της μικρης παραγωγης που υπαρχει
η τιμη του κυμαινετε περιπου 10 ευρω το μπουκαλακι αυτο το μικρο της βανιλλιας ζαχαροπλαστικης

ΑΚΟΜΑ ΨΑΧΝΟ ΝΑ ΒΡΩ ΤΕΤΟΙΟ ΥΓΡΟ ΑΤΜΙΣΗς
ΟΠΟΙΟς ΛΟΙΠΟΝ ΞΕΡΕΙ
ΑΣ ΤΟ ΜΟΙΡΑΣΤΗ ΜΑΖΙ ΜΑΣ

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
μα καλά δεν φτιάχνουν τέτοια ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ  υγρά και σε δικά μας μέρη? Καμμια καλαμάτα ξερω γω?    :idiot1: :idiot1: :angel:

Αποσυνδεδεμένος aTmOsIdErOs

  • **
  • 110
  • Φύλο: Άντρας
  • επεσα στην e-κοτινη...
αν ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ το υγρο που λες λιγα μου ακουγονται τα 10ευρω 8)

Αποσυνδεδεμένος DHMIOS

  • **
  • 108
  • ΓΗΤΕΥΤΗΣ......ΑΤΜΙΣΤΩΝ
εσυ κατι θα ξερεις

μου ειπαν 10 ευρω γιατι μαλλον οι υπολοιποι καλεσμενοι θα ηταν χονδρεμποροι του προιοντος αυτου
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 25, 2011, 23:30 από jeke04 »

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Παίχει και η περιεκτικότητα του σε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ  να ειναι μικρή σε mg βεβαια...

Αποσυνδεδεμένος nikef

  • *
  • 12
  • Φύλο: Άντρας
Προφανώς και εμπιστεύεσαι τον Ιταλό όπως εμπιστεύεσαι και τον Γερμανό και τον Αμερικάνο. Είναι το κλασικό σύνδρομο. Ξέρω τρία καταστήματα (δεν ονομάζω) που φέρνουν υγρά με σήμανση "made in PRC" το σβήνουν με γόμα (ακριβώς όπως το ακούτε) και αφήνουν το όνομα που υπάρχει από πάνω, το οποίο είναι η φίρμα που τα εισάγει στην Ιταλία (για να μην καρφώσω θα ονομάσω την εταιρεία εισαγωγών ABC). Αυτό λοιπόν που βλέπεις εσύ είναι το αυτοκόλλητο να γράφει "ABC Italy".

Αυτό δεν είναι νέο φαινόμενο. Τα ίδια γίνονταν και με τα Ιαπωνικά προϊόντα πριν 30 χρόνια. Το ίδιο με τα Ταϊβανέζικα πριν από 20 και θα συνεχίζεται να γίνεται όσο υπάρχει κόσμος που πιστεύει ότι η ποιότητα είναι προνόμιο χωρών και όχι συγκεκριμένων εταιρειών.

Για μία ακόμη φορά θα πω ότι πριν ξεκινήσω να εισάγω υγρά, έφερα πάνω από 400 δείγματα (διαφορετικά) από 27 εργοστάσια και εμπόρους. Αμερική, Ευρώπη, Κίνα ακόμη και από Ρωσία. Χάλασα ένα κάρο ευρώ για να γίνουν αναλύσεις, πρώτα για το περιεχόμενο και έπειτα για τα παράγωγα που προκύπτουν έπειτα από την ατμοποίηση (το 2ο ήταν περισσότερο για την πάρτι μου, είπαμε το έκοψα το κάπνισμα αλλά μην αναπνέουμε και μέταλλα)

Σημειώστε ότι πήρα 5 διαφορετικά Dekang τα 3 ήταν μαϊμού. Αυτό όμως φαίνεται αμέσως μόλις δεις το μπουκαλάκι.

Αφού απέκλεισα χωρίς συζήτηση, όλα τα δείγματα που περιείχαν ίχνος μετάλλων, όσοι προμηθευτές έμειναν (1 Αμερικάνος, 4 Ευρωπαίοι, και 11 Κινέζοι) είχαν βάση με ακριβώς ίδια "χημική ταυτότητα" (αν υπάρχει κάποιος χημικός εδώ παρακαλώ να με διορθώσει για το πως ονομάζεται) που σημαίνει ότι η βάση από την οποία φτιάχτηκαν ήταν η ίδια. Δηλαδή ή η Dekang δίνει σε όλους ή κάποιος άλλος δίνει σε όλους συμπεριλαμβανομένης και της Dekang.

Στο τέλος, αφού απεδείχθη ότι ήταν όλα τα "ΤΜ" που έμειναν ήταν κατ'ουσίαν τα ίδια, αποφάσισα να πάρω από αυτόν που είχα μικρότερο κόστος. Τώρα υποθέτω ότι καταλαβαίνεις γιατί συνεχίζω να πολεμώ τη νοοτροπία του "τα Ευρωπαϊκά και τα Αμερικανικά είναι καλύτερα". Ανέκαθεν πίστευα ότι ήταν εμπορικό κόλπο ώστε να δυσφημιστεί η αντίπαλη εταιρεία που μπορεί και πουλάει ποιο φτηνά αλλά τα τελευταία 20 χρόνια που κάνω εμπόριο το έχω αποδείξει πολλές φορές.

Παρόλα αυτά υπάρχει ακόμη ένα μεγάλο πρόβλημα με τα Κινέζικα. Οι μαϊμούδες αυτό όμως αν την ψάξεις λίγο καταλαβαίνεις τι γίνεται.



Κι εγώ εμπιστεύομαι τον Ιταλό γιατί σε σχέση με άλλες εταιρείες είναι έτη φωτός μπροστά σε αναλύσεις εργαστηριακές. Παγκοσμίως πρωτοπόρος.
Και ο Πολωνός είναι οργανωμένη εταιρεία αν και θα περίμενα περισσότερα από τον 2ο μετά τον Ιταλό παραγωγό. Και η Κροατική ELDA επίσης είναι δυνατή σε αναλύσεις.
Η Dekang είναι μεν μία από τις μεγαλύτερες βιομηχανίες υγρών παγκοσμίως αλλά η ιστοσελίδα της παραπέμπει σε πωλήτρια συσκευών ηλεκτρονικού τσιγάρου. Για το θέμα αναλύσεις κλπ ... μηδέν.
Κάποια από τα υγρά της που έχουν πέσει δε στα χέρια μου (απευθείας κινέζικα εννοώ) είχαν ελλειπή σήμανση και τη μούφα αυτοκόλλητο "SGS certified" που καμία σχέση δεν έχει με το υγρό.

Αποσυνδεδεμένος kallitexnis

  • *
  • 333
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα στη ζωή είναι θέμα Χημείας...
    • Atmos Lab Official Website
Ταυτίζονται οι απόψεις μας. Μπράβο σου για την έρευνα.
Είναι ακριβώς όπως τα λες αυτά στα οποία κατέληξα κι εγώ.
Να είσαι καλά. Και πάλι Χρόνια Πολλά σου.

Αποσυνδεδεμένος aTmOsIdErOs

  • **
  • 110
  • Φύλο: Άντρας
  • επεσα στην e-κοτινη...
Παίχει και η περιεκτικότητα του σε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ  να ειναι μικρή σε mg βεβαια...
:)) :)) :))

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Ισως λίγο άσχετο με την ουσία του θέματος, αλλά σχετικό με την έριδα που προέκυψε περί καλλιτέχνη.
Προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι καλώς παραμένει ως μέλος και αναφέρει τις απόψεις του, έχοντας κάνει εκ των προτέρων γνωστή την επαγγελματική του ενασχόληση με το χώρο. Θα χαιρόμουν να έβλεπα και άλλους επαγγελματίες του χώρου να μπορούν να ποστάρουν σε όλα τα νήματα, τηρώντας βέβαια κανόνες δεοντολογίας, των οποιων δυστυχώς η διαχωριστική γραμμή είναι λεπτή.
εμείς είμαστε μεγάλα παιδιά και ξέρουμε να φιλτράρουμε τα λεγόμενα καθενός, γνωρίζοντας λίγο πολύ την όποια επαγγελματική του ιδιότητα ή τις προσωπικές του προτιμήσεις ή το χαρακτήρα του, όπως φανερώνεται μέσα από τα γραπτά του.
Από κει και πέρα, ο καθένας μας εδώ μέσα κάνει τα προσωπικά καταναλωτικά του ταξίδια και καταλήγει στα e-liquids που του άρεσαν περισσότερο.
Οποιαδήποτε συμπληρωματική πληροφορία σωστά τεκμηριωμένη περί χημικής σύστασης είναι βέβαια καλοδεχούμενη και ιδιαίτερα χρήσιμη.
Προσωπικά, αυτό που με προβληματίζει περισσότερο στα υγρά δεν είναι η έλλειψη πιστοποιητικών από το εργοστάσιο κατασκευής, αλλά η οποιαδήποτε αλλοίωση του προϊόντος κατά τη μίξη και την αραίωση μέχρι να φτάσει στον καταναλωτή, είτε γίνεται συνειδητά, είτε από αμέλεια.

Αποσυνδεδεμένος stavros76

  • **
  • 123
  • Φύλο: Άντρας
Ισως λίγο άσχετο με την ουσία του θέματος, αλλά σχετικό με την έριδα που προέκυψε περί καλλιτέχνη.
Προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι καλώς παραμένει ως μέλος και αναφέρει τις απόψεις του, έχοντας κάνει εκ των προτέρων γνωστή την επαγγελματική του ενασχόληση με το χώρο. Θα χαιρόμουν να έβλεπα και άλλους επαγγελματίες του χώρου να μπορούν να ποστάρουν σε όλα τα νήματα, τηρώντας βέβαια κανόνες δεοντολογίας, των οποιων δυστυχώς η διαχωριστική γραμμή είναι λεπτή.
εμείς είμαστε μεγάλα παιδιά και ξέρουμε να φιλτράρουμε τα λεγόμενα καθενός, γνωρίζοντας λίγο πολύ την όποια επαγγελματική του ιδιότητα ή τις προσωπικές του προτιμήσεις ή το χαρακτήρα του, όπως φανερώνεται μέσα από τα γραπτά του.
Από κει και πέρα, ο καθένας μας εδώ μέσα κάνει τα προσωπικά καταναλωτικά του ταξίδια και καταλήγει στα e-liquids που του άρεσαν περισσότερο.
Οποιαδήποτε συμπληρωματική πληροφορία σωστά τεκμηριωμένη περί χημικής σύστασης είναι βέβαια καλοδεχούμενη και ιδιαίτερα χρήσιμη.
Προσωπικά, αυτό που με προβληματίζει περισσότερο στα υγρά δεν είναι η έλλειψη πιστοποιητικών από το εργοστάσιο κατασκευής, αλλά η οποιαδήποτε αλλοίωση του προϊόντος κατά τη μίξη και την αραίωση μέχρι να φτάσει στον καταναλωτή, είτε γίνεται συνειδητά, είτε από αμέλεια.


ετσι ακριβώς ειναι όπως τα λες απλα πρέπει να μην κατηγορούμε αόριστα αλλα να ονομάζουμε καθαρα τα προϊόντα που ειναι ανθυγιεινά εμένα δεν μου λεει τιποτα να δοκίμασες 27 προιοντα και να μην μου λες ποιο ειναι το χειρότερο γιατι ολοι θελουμε να ατμιζουμε καθαρο πραγμα ολα τα αλλα μου φενονται προπαγανδα και εννοείτε να αποδεικνύεται     

Αποσυνδεδεμένος nikef

  • *
  • 12
  • Φύλο: Άντρας
Σταύρο, έχεις δίκιο. Εάν όμως έρθεις για λίγο στη θέση αυτών που είχαν τη δυνατότητα να την ψάξουν λίγο παραπάνω θα δεις ότι είναι εξαιρετικά δύσκολο και επικίνδυνο να πουν ονόματα. Ανέφερα για παράδειγμα ότι 3 από τα 5 Dekang ήταν μαϊμού και ίσως επικίνδυνα. Το ανέφερα μεν επειδή αυτά φέρνω αλλά δε θα μπορούσα να πω ότι το "trademark1", το "trademark2", το "trademark3" που πήγα στο χημείο περιείχαν μέταλλα η άλλες επικίνδυνες προσμίξεις. Αφενός μεν επειδή άνετα θα μπορούσε κάποιος να πει ότι προπαγανδίζω απέναντι στον ανταγωνισμό, αφετέρου δε, επειδή το δείγμα της "trademark3) το οποίο εγώ νόμιζα ότι ήταν original έρχεται με ένα τσαμπί μπανάνες παραμάσχαλα και θα έκανα ενδεχομένως δυσφήμηση σε ένα πραγματικά καλό προϊόν.

Όπως καταλαβαίνεις οι ισορροπίες είναι λεπτές. Ελπίζω μόνο ότι σύντομα θα μπουν κανόνες στο παιχνίδι και θα μπει μια σειρά στην αγορά.
Άσχετο αλλά η απαγόρευση για την εισαγωγή νικοτινούχων ισχύει από το 2008... αυτή η καλή φαρμακευτική εταιρεία που φέρνει όλα αυτά τα καλά πραγματάκια για να κόψεις το τσιγάρο (και προσωπικά εμένα δεν μου έκανε τιποτα) γιατί δεν έχει πάρει άδεια ? (μην απαντήσετε είμαι off topic)



ετσι ακριβώς ειναι όπως τα λες απλα πρέπει να μην κατηγορούμε αόριστα αλλα να ονομάζουμε καθαρα τα προϊόντα που ειναι ανθυγιεινά εμένα δεν μου λεει τιποτα να δοκίμασες 27 προιοντα και να μην μου λες ποιο ειναι το χειρότερο γιατι ολοι θελουμε να ατμιζουμε καθαρο πραγμα ολα τα αλλα μου φενονται προπαγανδα και εννοείτε να αποδεικνύεται   

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 382 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 277 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21922 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 283998 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209325 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68134 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 176126 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315025 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15204 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126334 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95015 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4957 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix