vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

81 επισκέπτες, 7 χρήστες
camber, lounik, bloodlessz, Doubt, Milarepa, manoslykos, Tem

Twitter

Έρευνα Κ.Βαρδαβά (Χάρβαρντ): "Ίδιες οι συνέπειες του κ.τ με αυτές από το η.τ"

Αποσυνδεδεμένος gioupi

  • ***
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
μα για την VG το εδωσα και εγω αν διαβασεις δοσολογιες (ειναι απο στοματος αυτες) ειναι πολυ μεγαλυτερες απο αυτες που ατμιζουμε.
Ετσι για ατμισμα που ειναι πολυ μικροτερες οι ποσοτητες κανενα προβλημα
Ναι, εχεις δικιο. Απλως εψαχνα και για παρενεργειες PG αλλα δεν βρηκα.

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής

Το θεμα απασχολει και το e-cigarette-forum.com


http://www.e-cigarette-forum.com/forum/media-general-news/255037-study-finds-e-cigarettes-affect-airways-quickly.html

Οπου φυσικά μας πηραν στο ψιλό πάλι...

I think what this study shows is that you should avoid Greek e-liquid. There are about 4 million people in other countries who haven't experienced this problem - or maybe they don't count.


Or maybe Greek clinical researchers are even more incompetent than the bumbling buffoons we get over here (although that is hardly credible). I know, let's give a bunch of people in Greece a gas station e-cig filled with Greek e-liquid, have the tests run by super-efficient Greek researchers, and then be amazed when the results show no nicotine uptake but a raging sore throat.

Surprise!


Μετάφραση


Σκέφτομαι πως αυτό που δείχνει αυτή η έρευνα είναι ότι πρέπει να αποφεύγεις τα ελληνικά υγρά ατμίσματος.
Υπάρχουν περίπου 4 εκατομμυρια άνθρωποι σε άλλες χώρες που δεν παρουσίασαν αυτό το πρόβλημα - ή ίσως δεν μετρουν. (για την έρευνα)
Η ίσως οι κλινικοί ερευνητές της Ελλάδας είναι ακόμη πιο ανίκανοι απο τους αδέξιους παλιάτσους που έχουμε εδώ (μολονότι αυτό δεν μου φαίνεται να ισχύει).
Ξέρω, δωτε σε μερικους Έλληνες ένα e-cig αγορασμένο απο βενζινάδικο και γεμισμένο με ελληνικό υγρό, βάλε "υπεραποτελεσματικούς" Ελληνες ερευνητές να κανουν τα τεστ και μείνε έκθαμβος απο τα αποτελέσματα που δείχνουν ένα άγριο πονόλαιμο και καθόλου πρόσληψη νικοτίνης.
Έκπληξη!


και

"For the next phase of our study, we will repeat the test, this time putting eliquid in the cartomizers."
Μετάφραση
"Στην επόμενη φάση (της έρευνας) θα επαναλάβουμε τα τεστ, αυτή τη φορά βάζοντας υγρό στα καρτομάιζερ!"
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 09, 2012, 15:01 από panos »

Αποσυνδεδεμένος Vrs5

  • *****
  • 2526
  • Φύλο: Άντρας
Δεν εχουν αδικο  :angry_orange:  με τους μλκς που εχουμε μπλεξει.

dksn20

διαβάζοντας το ξένο forum είδα κάποιον που έλεγε και καλά έχει σαν μέτρο σύγκρισης το πόσο πλέων κρατάει την αναπνοή του.
δεν είχα σκεφτεί να το δοκιμάσω και το δοκίμασα...
OMG βελτίωση   :hapy_crazy: :hapy_crazy: :hapy_crazy:

Αποσυνδεδεμένος centopar

  • *
  • 19
  • Φύλο: Άντρας
Θα ήθελα να προβληματιστούμε όλοι μαζί (και όχι μόνος μου) με αυτή την είδηση που διάβασα στο cretalive.gr.
Το επιστημονικό άρθρο για το οποίο γίνεται λόγος είναι αυτό.
Περιμένω να μου το στείλουν γιατί θέλω να το διαβάσω ολόκληρο και μετά να σχηματίσω γνώμη. Από την περίληψη δεν μπορώ να καταλάβω κάτι περισσότερο από αυτό που λέει η είδηση. Μόλις το λάβω θα το ανεβάσω κάπου να το διαβάσουμε όλοι.

Αποσυνδεδεμένος gioupi

  • ***
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
Σωνει, Φτανει, Μπαστα... :)) :)) :))

Αποσυνδεδεμένος kalex

  • *
  • 52
  • Φύλο: Άντρας
  • Υπατμιστής

Αποσυνδεδεμένος zantos

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
μπες στο Newsit το εχει ολοκληρο

Αποσυνδεδεμένος zetel

  • *
  • 163
  • Φύλο: Άντρας
    • Ενα λινκ απο youtube με την μουσικη που δημιουργω!!!
η ειδηση λεει οτι δε κοβεις τον εθισμο στην νικοτινη με το ηλεκτρονικο και να παμε στα κεντρα διακοπης καπνισματος...οπου βλεπεις και αναφερει τον fda που με το παλιο δημοσιευμα του λεει οτι το ΗΤ ειναι καρκινογονο να ξερεις οτι παιζει καποιος που εχει κατι να κερδισει απο πισω...πουθενα δεν αναφερεται οτι ο fda εχει χασει 4 δικαστηρια στην αμερικη απο τοτε που εβγαλε την εκθεση.... 
Επισης αναφερει λεπτομερειες για την pg που παιζει να ισχυουν...εγω ειμαι vgακιας ευτηχως!!!!

Αποσυνδεδεμένος ΚΩΣΤΑΣ Η2Ο

  • **
  • 355
  • Φύλο: Άντρας
    • KostasSpear
Αυτά τα κέντρα διακοπής καπνίσματος τι κέρδος έχουν;
Κάνουν και διαφημίσεις στην τηλεόραση...
Μ.Κ.Ο είναι;
Παίρνουν επιχορηγήσεις ;
Τι παίζει ξέρει κανείς;

Αποσυνδεδεμένος matsakonas

  • ****
  • 1410
  • Φύλο: Άντρας
τους τα σκας κανονικα, αυτο παιζει :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος zetel

  • *
  • 163
  • Φύλο: Άντρας
    • Ενα λινκ απο youtube με την μουσικη που δημιουργω!!!
τους τα σκας κανονικα, αυτο παιζει :laugh1:
κανονικοτατα...και τα διπλοσκας αμα πας μιας και φορολογεισαι καθημερινα για ολα αυτα....αν δεν πας ....τα μονοσκας!!!θες δεν θες...
για παντα ελληναρες ρε παιδι μου...ποτε θα ξεφυγουμε???

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Και μόνο που διάβασα αυτό για την PG: "χρησιμοποιείται και ως αντιψυκτικό, αποσμητικό σώματος και για αραίωση μπογιάς", δε χρειάστηκε άλλο για να μου δείξει ότι πρόκειται για ένα ακόμα εκφοβιστικό άρθρο κατά του η.τ.
Στο γερμανικό φόρουμ κάποιος είχε αναφέρει ότι κάνει χρόνια αυτή τη δουλειά που βλέπετε παρακάτω (ξεπάγωμα αεροπλάνων) με PG και δε φορούσε ποτέ μάσκα βρισκόμενος ανάμεσα σε σύννεφα προπυλενογλυκόλης. Αν κάποιος έχει το link από τη συζήτηση εκεί, ας μας το ποστάρει. Στο βίντεο δεν μπορώ να ξεχωρίσω αν φοράει μάσκα ή όχι ο συγκεκριμένος.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=haY6TMfpdho[/youtube]

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=2zvvptqHzbs[/youtube]

Πάντως, όπως επεσήμανε και ο Νίκος σε προηγούμενη σελίδα, όλο το μυστικό βρίσκεται στις λεπτομέρειες τις οποίες δεν τις έχουμε. Και όποτε δεν τις είχαμε μέχρι τώρα, αποδείχτηκε ότι δεν ήταν τυχαίο.
Το "που είναι παρόμοιες με κάποιες από τις επιδράσεις που παρατηρήθηκαν με το κάπνισμα" μου θυμίζει τα ευρήματα του FDA στον πρώτο πόλεμο κατά του η.τ. "Ανιχνεύτηκαν νιτροζαμίνες, ύποπτες για καρκινογενέσεις". Πηχυαίοι οι τίτλοι στο δίκτυο και στα μέσα!! Μόλις ζητήθηκαν οι λεπτομέρειες πόση ήταν η ποσότητα και η απάντηση ήταν 8 ng/g, όλοι έβαλαν τα γέλια, αφού ένα κανονικό τσιγάρο περιέχει πάνω από 1000 ng/g.
Γιατί δεν μέτρησαν μαζί και τις επιπτώσεις από ένα κανονικό τσιγάρο και να βάλουν τα νούμερα δίπλα δίπλα;

Το 'χουμε πει χιλιάδες φορές δεν θέλουμε σύγκριση του η.τ. με τον βουνίσιο καθαρό αέρα. το ξέρουμε ότι αυτός είναι πιο καθαρός και υγιεινός. Με το κανονικό τσιγάρο θέλουμε να γίνουν συγκρίσεις.

Κάποιοι τις έκαναν τις συγκρίσεις η.τ. και κτ. και είναι επίσης "Ελληνικό άρωμα" έρευνας και προέρχεται από καθηγητή τοξικολογίας στην Κρήτη.
Διαβάστε εδώ: http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,416.msg152588.html#msg152588

ETID: Συγνώμη, λάθος. Την παρακάτω έρευνα ήθελα να βάλω και μπερδεύτηκα και έβαλα την παραπάνω (που έχει επίσης τη σημασία της). Είναι η έρευνα του κ. Φλουρή του FAME LAB σε συνεργασία με το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας κ.ά. ( http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,416.msg153486.html#msg153486 ): στην οποία έγινε άμεση σύγκριση στο παθητικό και το ενεργητικό κάπνισμα και των δύο "τσιγάρων" και η.τ. και κ.τ.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 10, 2012, 00:13 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος ΚΩΣΤΑΣ Η2Ο

  • **
  • 355
  • Φύλο: Άντρας
    • KostasSpear
Και εγώ που νόμιζα ότι ενδιαφέρονται για την υγεία μας  :))
Ανθρωπιστικές οργανώσεις και αυτοί ...
 
Απλός θέλουν να τα παίρνουν όταν προσπαθούμε να το κόψουμε και όταν τα παρατάμε και ξανά αγοράζουμε πακέτο

Αποσυνδεδεμένος zetel

  • *
  • 163
  • Φύλο: Άντρας
    • Ενα λινκ απο youtube με την μουσικη που δημιουργω!!!
Και εγώ που νόμιζα ότι ενδιαφέρονται για την υγεία μας  :))
Ανθρωπιστικές οργανώσεις και αυτοί ...
 
Απλός θέλουν να τα παίρνουν όταν προσπαθούμε να το κόψουμε και όταν τα παρατάμε και ξανά αγοράζουμε πακέτο
ειτε πακετο τσιγαρα παρεις ειτε πας να το κοψεις αυτοι τσεπονουν!!!
ελλαδαρα ρρρεεεεεεε!!!!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4688 499417 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 01, 2024, 11:00
από Xameno_Skli
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 212 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7343 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20902 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 194694 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1643 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4801 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1109367 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 180745 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 2054 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1453 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 25455 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy