vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

200 επισκέπτες, 2 χρήστες
Blackwolf, th3ofilos

Twitter

Έρευνα Κ.Βαρδαβά (Χάρβαρντ): "Ίδιες οι συνέπειες του κ.τ με αυτές από το η.τ"

Αποσυνδεδεμένος Νικος

  • ****
  • 1124
  • Φύλο: Άντρας
Παράθεση
Συμπεράσματα:
E-τσιγάρα εκτιμάται στο πλαίσιο αυτής της μελέτης διαπιστώθηκε ότι είχαν άμεσο αρνητικό φυσιολογικές επιδράσεις μετά από βραχυχρόνια χρήση που είναι παρόμοιες με κάποιες από τις επιδράσεις που παρατηρήθηκαν με το κάπνισμα,
όμως οι μακροπρόθεσμες συνέπειες για την υγεία της χρήσης του ηλεκτρονικού τσιγάρου είναι άγνωστες αλλά δυνητικά αρνητικές και αξίζει περαιτέρω διερεύνησης.

Αυτα ειναι τα συμπερασματα της μελετης, ειναι ασαφη και δεν αποδεικνυουν τιποτε

Αποσυνδεδεμένος TerraByter

  • **
  • 271
  • Φύλο: Άντρας
φίλε Νίκο το ίδιο είπαμε, εσύ όμως έκανες και τον κόπο να το μεταφράσεις  ;)

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Αυτό που μου λέει η έρευνα είναι ότι είναι ανόητο ένας μη καπνιστής να ξεκινήσει το άτμισμα.
Χαίρω πολύ.

Αυτό που θα ήθελα ήταν να έπαιρναν 30 καπνιστές και να συγκρίναν η.τ. με κ.τ.
Ο μη καπνιστής και στην Ομόνοια να τον βάλεις να αναπνεύσει για 5 λεπτά θα εκπνεύσει οξείδια του αζώτου...

Επίσης οι 30 μη καπνιστές  (= απειροι στο άτμισμα) αναπνεύσαν προπυλενογλυκόλη ή καμμένο? Πολύ σημαντικό αυτό.
Τα cartridges ήταν παλαιού τύπου (με κακή τροφοδοσία/ μισοάδεια) ή όχι?
Συμβουλεύτηκαν κανένα έμπειρο για το τεστ? (Εδώ ακόμη και η flavorart που φτιάχνει προϊόντα ατμίσματος τα έκανε σκ@τ@ στο πρώτο
τεστ του clearstream (καμένο απο cartridges)

Kανείς όμως δεν θα απαντήσει σε αυτά τα εύλογα ερωτήματα...

Αποσυνδεδεμένος Νικος

  • ****
  • 1124
  • Φύλο: Άντρας
Φιλε μου αυτοματη μεταφραση εκανα.
 ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος bersekero

  • ***
  • 960
  • Φύλο: Άντρας
Πανω που ειχαν ηρεμησει οι συναδερφοι στη δουλεια, θα αρχισουν παλι να μας ζαλιζουν τα π@π@ρι@  :angry_orange:

Αποσυνδεδεμένος slight

  • **
  • 144
  • Φύλο: Άντρας
Σίγουρα το η/τ δεν ειναι αβλαβές έτσι. Α και μπούρδες μπορώ να γράφω και να λεω κι εγώ, για το αρθρο μιλάω. Συνεχίζουν να υποτιμούν τη νοημοσύνη μας.......

Αποσυνδεδεμένος bersekero

  • ***
  • 960
  • Φύλο: Άντρας

Αποσυνδεδεμένος GanaG

  • **
  • 371
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα είναι ατμός ... (Θρασύβουλος)
Ένας Ηρακλειώτης ερευνητής ηγείται της πρώτης παγκόσμιας μελέτης για το ηλεκτρονικό τσιγάρο. Διαβάστε αναλυτικά τι έδειξαν τα ευρήματα για τις επιπτώσεις και πόσο διαφέρει από το κανονικό τσιγάρο

Οι συνέπειες του κανονικού τσιγάρου είναι ίδιες με αυτές από το ηλεκτρονικό, σύμφωνα με τα συμπεράσματα έρευνας του Χάρβαρντ, επικεφαλής της οποίας ήταν ο κ. Κωνσταντίνος Βαρδαβάς, από το Ηράκλειο Κρήτης.


Το "Χάρβαρντ" από που προκύπτει ?

Αποσυνδεδεμένος Yiannis Rasta

  • *****
  • 1411
  • Φύλο: Άντρας
  • keep walking
    • YIANNIS STAMATIOU
....απο εκει το ξεθαψε το σαρωτικο ?

Αποσυνδεδεμένος tzistsam

  • **
  • 178
  • Φύλο: Άντρας
Θα πεθάνουμε δηλαδή και με το ηλεκτρονικό τσιγάρο? Ημαρτον ρε με τους υποκριτές. Είναι και Ελληνας ο επικεφαλής. Λαμόγιο, πάλι για τις καπνοβιομηχανίες δουλεύουν. Που είναι το ακριβές αποτέλεσμα της έρευνας με ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ? και όπως λέει και ο Rasta εγώ κάνω μόνο VG και όχι PG. Εγω δεν θα έχω πρόβλημα δηλαδή και θα έχουν όλοι οι άλλοι που κάνουν PG? Ουστ απ' εδώ εγκάθετοι.

Αποσυνδεδεμένος Pink Floyd

  • *
  • 34
  • Φύλο: Άντρας
Εγω δεν ακουω κανεναν πλεον!Η καλυτερη ερευνα διεξαγεται 4 μηνες τωρα στον ιδιο μου τον οργανισμο με πολυ καλα αποτελεσματα....


Και καρκινογονο να το βγαλουν(πραμα απιθανο το βλεπω)μονο κ μονο την ποιοτητα ζωης πλεον που μου προσφερει το η.τ μου φτανει κ μου περισσευει!!


Αποσυνδεδεμένος Vrs5

  • *****
  • 2526
  • Φύλο: Άντρας
Εχει γινει αναφορα φιλε μου  8)

Αποσυνδεδεμένος Yiannis Rasta

  • *****
  • 1411
  • Φύλο: Άντρας
  • keep walking
    • YIANNIS STAMATIOU
.....και ας υποθεσουμε οτι ειναι το ιδιο επιβλαβες με κτ.......
....αλλα με ελαχιστο κοστος θα επρεπε να λενε οι ολοκληρωμενες ερευνες ή τα δημοσιογραφικα ρεπορταζ !!!!

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
''....ο λεγόμενος «διαλύτης» του ηλεκτρονικου τσιγάρου το οποίο αποτελείται κυρίως από προπυλική γλυκόλη.
Η ουσία αυτή έχει ενοχοποιηθεί για ερεθισμό των αεροφόρων οδών ....''

..........εγω κανω μονο VG !!!! ::)
Συγγνώμη μα μην μένεις ήσυχος ναι?  ;D ;D Κάτι θα βρούν κ  για την VG όπως το πάνε αυτοί εκεί έξω!!!!
 Άσε που στο τέλος θα μας πούνε ότι το κτ είναι πιο ακίνδυνο. Αυτοί όλοι ενα μόνο σκέφτονται.... ::) ::)


Αποσυνδεδεμένος nikosqt

  • **
  • 326
  • Φύλο: Άντρας
αυτα που λεει η ερευνα και οχι ο δημοσιογραφος ειναι αληθεια.
Η PG κανει ζημια και το παρατηρησα και σε μενα...
Συγκεκριμενα εχασα τον υπνο μου και κουτουσα απο την κοπωση ελειψης υπνου μολις αρχισα VG αυτο εφυγε αμεσως.
Προ 2 χρονια λογω κανονικου τσιγαρου με ειχε πιασει τρελος βηχας που απο τον πολυ βηχα εφτυνα λιγο αιμα και ειχα ενα πονο οταν επερνα βαθειες ανασες
στον πνευμονα εκανε 2 μηνες να μου φυγει... με την PG με ξαναεπιασε τετοιος πονος σε πολυ μικροτερο βαθμο βεβαια
κανει μπαρουτι τους πνευμονες και εχουνε καταγραφει (πραγματικα και οχι φημες) και μικροαιμοραγιες σε τριχοειδη
Επισης μερικα ατομα ατομα τα πειραζει πολυ η λυση ειναι VG και κανενα προβλημα.

Επισης υπαρχει και αλλη λυση για διαλυτη που περιμενω και θα γραψω εντυπωσεις.

VG για να εχουμε το κεφαλι μας ησυχο και ας χαλαει το αρωμα.
Η VG εχει γνωστες παρενεργειες ηπιες και αμεσα δοσοεξαρτωμενες (στην μικρη δοση του ητ δεν κανει τιποτα) και ειναι δοκιμασμενη ουσια ενω η PG οχι...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 09, 2012, 13:38 από nikosqt »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206213 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 232 63613 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 21:08
από Ελένη Π
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92810 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3848 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1088 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172793 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 278194 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15531 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14209 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9586 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43838 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 496 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix