vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

189 επισκέπτες, 11 χρήστες
Jorge, John K, Mimhsdr, bloodlessz, tibolaso, anetost, Milarepa, Sergios, pablack, fratz8, th3ofilos

Twitter

Κανω κάτι λάθος με το Prestige ?

Κανω κάτι λάθος με το Prestige ?
« στις: Σεπτεμβρίου 12, 2009, 15:12 »
Γεια σας και καλώς σας βρήκα..
Πριν λίγες μέρες πήρα ένα Black Line και ένα Prestige
Το θέμα είναι ότι ενώ από το Black Line είμαι 100% ευχαριστημένος, από το Prestige απογοητεύτηκα…

Το βασικό πρόβλημα με το το Prestige είναι πως με τις πρώτες ρουφηξιές  μου έρχεται όλο το υγρό από το φιλτράκι στο στόμα , και στρώνει μετά από τις 7-8 ρουφηξιές.
Αυτό συμβαίνει άσχετα αν το φιλτράκι είναι ολοκαίνουργιο και γεμάτο από την << μάνα>> του ή το έχω γεμίσει εγώ….
Μήπως κάνω εγώ κάτι λάθος ;
 
Επίσης αν και δοκίμασα διάφορους τρόπους << ρουφήγματος>>  το Prestige δεν φτάνει σε ποσότητα ατμού το Black Line , αν και κάπου μέσα στο forum είχα διαβάσει περί του αντιθέτου..
Μήπως κάνω και εδώ κάτι λάθος;

Ευχαριστώ.....
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 12, 2009, 15:58 από Undertaker »

Αποσυνδεδεμένος Undertaker

  • *****
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Undead, Undefeated, UNDERTAKER!
    • Το Blog του Undertaker
Απ: Κανω κάτι λάθος με το Prestige ?
« Απάντηση #1 στις: Σεπτεμβρίου 12, 2009, 15:57 »
Τα φιλτράκια του Prestige πράγματι έχουν αυτό το πρόβλημα. Ενας τρόπος για να το λύσεις είναι... να σταματήσεις να τα γεμίζεις! Εγω πια με το δικό μου prestige κάνω μόνο dripping, και έχω και καλή ποσότητα ατμού και γλυτώνω και το υγρο στο στόμα.
Ακριβώς ιδια ποσότητα ατμού με το BL δεν πρόκειται να δεις. Με dripping ομως παράγει ικανοποιητικό ατμό, και εχει και πιο "απαλή" γευση.

Αποσυνδεδεμένος andreas_scorpio

  • **
  • 377
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κανω κάτι λάθος με το Prestige ?
« Απάντηση #2 στις: Σεπτεμβρίου 12, 2009, 16:09 »
Συμφωνω με τον taker.Παντως αν θες,μπορεις να βαλεις τον ατμ. του prestige πανω στην μπαταρια του black line ή στο passthrough.Μονο με dripping και το ντουμανι ειναι παρα πολυ  ;D

Απ: Κανω κάτι λάθος με το Prestige ?
« Απάντηση #3 στις: Σεπτεμβρίου 12, 2009, 17:37 »
Καταρχήν ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις..
Όμως έχω μερικές απορίες ακόμα..

1) Το υγρό στο στόμα έρχεται ακόμα και όταν το φιλτράκι είναι ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ…. Είναι σωστό αυτό;
2) Το να στάζουμε υγρό πάνω στον ατμοποιητή πόσο σωστό είναι για την λειτουργία του? ( Μήπως γι αυτό παραπονιούνται κάποιοι εδώ στο forum ότι οι ατμοποιητες καίγονται συχνά?)
3) Μέχρι πόσες σταγόνες μπορούμε να στάξουμε και για πόσες ρουφηξιές διαρκεί? 
4)Μπορω να κάνω το αντίθετο από αυτό που προτείνει ο andreas_scorpio, να βάλω δηλαδη το φίλτρο και τον ατμοποιητη του BL πανω στην μπαταρία του  Prestige ;
5)Και τέλος δεν είναι κοροϊδία εκ μέρους της εταιρείας να σου πουλάει κάτι που δεν δουλεύει σωστά και να καταφεύγουμε σε << πατέντες>> για να το κάνουμε να δουλέψει σωστά ?



Ευχαριστώ και πάλι…

Αποσυνδεδεμένος andreas_scorpio

  • **
  • 377
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κανω κάτι λάθος με το Prestige ?
« Απάντηση #4 στις: Σεπτεμβρίου 12, 2009, 17:46 »
1) Δεν ειναι σωστο αλλα δυστυχως συμβαινει αρκετα.Δοκιμασε να το αφησεις να τραβηξει υγρο για κανενα λεπτο και μετα κανε τζουρα.Προσπαθησε να το κρατας λιγο προς τα κατω αν εξακολουθει να ερχεται υγρο
2) Ολοσωστο  ;D
3)2 σταγονες,3 το πολυ αλλιως θα μπουκωσει ο ατμ του prestige.Διαρκει για 6-7 ρουφηξιες μπορει και περισσοτερο
4)Φυσικα και μπορεις αλλα για ποιο λογο??  ;D
5) Το προβλημα με το prestige για μενα δεν ηταν ποτε ο ατμ.,αλλα οι μπαταριες.Μπορει ο δικος σου να ειναι ελαττωματικος.Ζητησε αντικατασταση αν ειναι τραγικη η κατασταση

Απ: Κανω κάτι λάθος με το Prestige ?
« Απάντηση #5 στις: Σεπτεμβρίου 12, 2009, 18:07 »
1) Μα πως να το αφησω να τραβηξει υγρο αφου μόλις το ΑΝΟΙΞΑ απο το σακουλάκι... τοσο καιρο που ηταν μέσα δεν ειχε τραβήξει το υγρό???
2) Οποτε εκ τον πραγματων τα χαλαμε μονοι μας για να το κανουμε να δουλεψει.....
3)6-7 ρουφηξιες μονο? δηλαδη θα πρεπει να ειμαι με το μπουκαλακι στο χερι;
4)Για δοκιμή... :D
5)Τι εννοεις οι μπαταριες τι ακριβως ; Δηλαδη εκτος απο τα φιλτρακια εχουν προβλημα και οι μπαταριες; Τοτε γιατι το πουλάνε;


Αποσυνδεδεμένος andreas_scorpio

  • **
  • 377
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κανω κάτι λάθος με το Prestige ?
« Απάντηση #6 στις: Σεπτεμβρίου 12, 2009, 18:15 »
1) Εννοω ο ατμοποιητης να τραβηξει υγρο
2) Δεν το χαλαμε φιλε μου,το ητ ετσι δουλευει,πρεπει να παει υγρο στον ατμ,ειτε μεσω του φιλτρου,ειτε απευθειας.Διαβασε εδω http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,26.0.html
3)Βασικα ναι  :)
5) Εννοω οτι σε μενα ετυχε οι μπαταριες να χαλανε πανευκολα

Αποσυνδεδεμένος Undertaker

  • *****
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Undead, Undefeated, UNDERTAKER!
    • Το Blog του Undertaker
Απ: Κανω κάτι λάθος με το Prestige ?
« Απάντηση #7 στις: Σεπτεμβρίου 12, 2009, 18:19 »
δεν είναι κοροϊδία εκ μέρους της εταιρείας να σου πουλάει κάτι που δεν δουλεύει σωστά και να καταφεύγουμε σε << πατέντες>> για να το κάνουμε να δουλέψει σωστά ?

Το prestige είναι e-cig.... προηγούμενης γενιάς, οπότε ειναι λογικό πως είχε τα ελλατωματά του. Η καινούργια γενιά e-cigs (όπως πχ το Black Line) σιγά-σιγα βελτιώνεται.

Ακόμα και έτσι όμως, το prestige είχε άλλα πλεονεκτήματα, που το έκαναν να ξεχωρίζει:
ΠΧ, ναι, είχε αυτό το πρόβλημα με τα φιλτράκια του, αλλά είχε και ενα ατομαιζερ που εβαζε τα γυαλια σε πολλά αλλα αντίστοιχά του (για να μην σου πω και σε... καλύτερά του!).
Ειχε πολύ αδύναμες μπαταρίες, αλλά είχε σαν αξεσσουάρ την e-case που σε τελική ανάλυση σου έδινε μεγαλύτερη αυτονομία από αλλα με πολύ καλύτερες μπαταρίες...

Αρα δεν είνα θεμα "κοροιδίας". Το κάθε e-cig εχει πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα. Και μάλιστα μειονεκτήματα που, αν κάποιος κατσει να τα αναλύσει, μπορει να βγάλει "αχρηστο" οποιοδήποτε μοντέλο, οποιασδηποτε εταιρίας της αγοράς. Δεν είναι όμως ετσι...

Λιγο με μελέτη, λίγο με εμπειρία, λίγο με "πατέντες", και ο καθένας μπορεί να βρει το τσιγαρο που του κάνει.

Αλλωστε, αν περιμένουμε να βγει το "τελειο" e-cig... θα περιμένουμε πολύ!  ;D

Απ: Κανω κάτι λάθος με το Prestige ?
« Απάντηση #8 στις: Σεπτεμβρίου 13, 2009, 15:29 »
Φίλε Undertaker θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω κάθετα.

Σαν καταναλωτής θέλω να αγοράζω ένα προϊόν.
Η εταιρεία είναι υποχρεωμένη να μου πει ( π.χ στην ιστοσελίδα της η στο διαφημιστικό φυλλάδιο )  εκ των προτέρων όλα τα χαρακτηριστικά του και τις ιδιότητες του και βάση αυτών  να αποφασίσω αν θα το αγοράσω η όχι.
Και από τη στιγμή που θα το αγοράσω είμαι υποχρεωμένος να ακολουθήσω τις οδηγίες χρήσεως.
Δεν είμαι υποχρεωμένος ούτε να  κάνω πατέντες ούτε να ψάχνω στο internet για να δω πως θα το κάνω να δουλέψει, σωστά.

Και το βρίσκω απλά ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ στην συγκεκριμένη περίπτωση να μου έρχεται στο στόμα το υγρό από το φιλτράκι. ( Και πάλι καλά που δεν έχει νικοτίνη μέσα, φαντάζεσαι τα αποτελέσματα κάποιος να ρουφάει υγρή νικοτίνη;)
Και τι να το κάνω ότι  ο ατομαιζέρ  του είναι πολύ καλός από την στιγμή που κάθε φορά που ρουφάω τρέχω να ξεπλύνω το στόμα μου από το υγρό…..
Με συγχωρείς αλλά εγώ εξακολουθώ να πιστεύω ότι είναι κοροϊδία για να μην πω πιο βαριά λέξη….. >:(

Αποσυνδεδεμένος kiki301

  • **
  • 101
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Κανω κάτι λάθος με το Prestige ?
« Απάντηση #9 στις: Σεπτεμβρίου 13, 2009, 17:00 »
giwrgosp αν δεν καταφερεις κατι μονος μου μπορεις να απευθυνθεις και στον αντιπροσωπο. Ενα τηλ. ισως σε βοηθησει ή ακομα καλυτερα να πας απο κει. Αντιμετωπιζα κι εγω καποιο προβλημα και πηγα 3 φορες εκει μεχρι να το λυσω :) Ειναι πολυ εξυπηρετικοι και πιστευω οτι θα βρεις την ακρη ;)

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Κανω κάτι λάθος με το Prestige ?
« Απάντηση #10 στις: Σεπτεμβρίου 13, 2009, 17:53 »
Τα τελευταία μηνύματα σχετικά με τις αδυναμίες των ηλεκτρονικών τσιγάρων γενικά μεταφέρθηκαν εδώ: http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,534.0.html

Απ: Κανω κάτι λάθος με το Prestige ?
« Απάντηση #11 στις: Σεπτεμβρίου 13, 2009, 18:10 »
Καταρχήν ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση σας.
Θα ήθελα να συνοψίσω ( γιατί πάμε να ξεφύγουμε από το θέμα),
οτι βάση των απαντήσεων σας στο ερώτημα μου << τι κάνω λάθος με το prestige ? >> η απάντηση είναι << δεν κάνεις εσύ κάτι λάθος, έτσι – λάθος- δουλεύουν τα φιλτράκια του prestige>>  τουλάχιστον αυτό << εισπράττω>> από τις απαντήσεις σας.


Ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις σας….

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206302 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 232 63665 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 21:08
από Ελένη Π
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92836 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3854 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1093 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172824 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 278233 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15534 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14222 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9601 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43875 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 498 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix