vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

277 επισκέπτες, 2 χρήστες
Tem, camber

Twitter

Ulton VWM Innova RTA

Αποσυνδεδεμένος tasos1976

  • *
  • 42
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ulton VWM Innova RTA
« Απάντηση #135 στις: Δεκεμβρίου 05, 2023, 07:36 »
Ο πιο εύκολος τρόπος να καταλάβεις αν ένα υλικό είναι ανοξείδωτο καταρχήν είναι να δεις αν μαγνητίζεται το ανοξείδωτο δεν μαγνητίζεται πότε υπάρχουν βέβαια κάποιες ποικιλίες που μαγνητιζονται αυτές έχουν συνήθως περισσότερο άνθρακα μέσα αλλά Κινέζοι έχουν και ένα ατού της δικιάς τους βιομηχανικής παραγωγής όπου έχουν κατασκευάσει κράματα ανοξείδωτου τη λεγόμενη σειρά 400 Με λίγα λόγια 402 403 404 και ούτω καθεξής το οποίο είναι ένα πιο φθηνό ανοξείδωτο γιατί περιλαμβάνει μέσα χαμηλές ποσότητες νικελίου εννοείται ότι είναι και υποβαθμισμένα ανοξείδωτο το οποίο πιθανότατα αν και δεν γνωρίζω ακριβώς η χημική του σύσταση μπορεί να οξειδώνεται ελαφρά

Αποσυνδεδεμένος e-akapnos

  • ***
  • 835
  • Φύλο: Άντρας
  • Dum vivimus vivamus
Απ: Ulton VWM Innova RTA
« Απάντηση #136 στις: Δεκεμβρίου 07, 2023, 20:13 »
Μετά από τις πρώτες αναγνωριστικές ημέρες χρήσης με τον Ulton Innova έχω να σημειώσω τα εξής:
1ον) Ευχαριστώ τον Ribot για την φωτογραφία με το στήσιμο, έκανα το ίδιο και ο ατμο δούλεψε υποδειγματικά.
2ον) φανταστική απόδοση γεύσης. Ωραία τζούρα. Πολύ καλό machining που λένε και οι φίλοι μας οι Αμερικάνοι.
3ον) Λιτή σχεδίαση, μικρό μέγεθος και μεγάλη χωρητικότητα που επιζητώ σε έναν ατμοποιητή.
Υπάρχει όμως ένα μεγάλο ΑΛΛΑ και εξηγούμαι.
Για να ανοίξεις/κλείσεις τα υγρά και να βγάλεις το ντεκ πρέπει να βιδωσεις τέρμα τον ατμοποιητή πάνω στο μοντ προκειμένου να περιστραφεί το τανκ. Σε λίγο καιρό με το σφίξε-ξεσφιξε, ο πόλος του μοντ θα βυθιστεί και δε θα διαβάζει τους ατμοποιητες.
Το έχω πάθει στο παρελθόν κι έχω χάσει 2 μοντακια από παρόμοιου τύπου ατμο.

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2299
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Ulton VWM Innova RTA
« Απάντηση #137 στις: Δεκεμβρίου 07, 2023, 21:58 »
Για να ανοίξεις/κλείσεις τα υγρά και να βγάλεις το ντεκ πρέπει να βιδωσεις τέρμα τον ατμοποιητή πάνω στο μοντ προκειμένου να περιστραφεί το τανκ. Σε λίγο καιρό με το σφίξε-ξεσφιξε, ο πόλος του μοντ θα βυθιστεί και δε θα διαβάζει τους ατμοποιητες.
Το έχω πάθει στο παρελθόν κι έχω χάσει 2 μοντακια από παρόμοιου τύπου ατμο.

Είναι τόσο χοντρό το o ring που δυσκολεύει τόσο πολύ το άνοιξε-κλείσε-ξεκούμπωσε;;; Και για τους τρεις δικούς μου δεν επιβεβαιώνω πως πρέπει να τους καργάρω πάνω στο mod για να χειριστώ τις λειτουργίες του. Αρκεί να νιώσω πως ο ατμοποιητής βίδωσε & τερμάτισαν οι βόλτες & δουλεύει βούτυρο. Το μόνο "πρόβλημα" (λέμε για να λέμε) είναι πως του ενός το δαχτυλίδι του αέρα είναι είναι τσικ πιό σφιχτό (για κάποιον που παίζει με τον αέρα).
Δοκίμασε λίγο με λίπανση, μπας & φταίει αυτό. Η (αν δεν πιάσει) δες με κάποιο ανταλλακτικό από το σακουλάκι του . Επίσης, δοκίμασε να πιέζεις ελαφρά το τανκ προς τα κάτω (σε περίπτωση που τα λούκια που περιστρέφεται δεν έχουν "στρώσει". Αυτό το τελευταία ήταν το φάρμακο για αρκετούς ατμοποιητές με παρόμοιο μηχανισμό, μέχρι να στρώσουν οριστικά.

Αποσυνδεδεμένος e-akapnos

  • ***
  • 835
  • Φύλο: Άντρας
  • Dum vivimus vivamus
Απ: Ulton VWM Innova RTA
« Απάντηση #138 στις: Δεκεμβρίου 07, 2023, 23:18 »
Όταν είναι κρύος ο ατμιποιητής δουλεύεται καλύτερα. Άμα ζεσταθούν τα μέταλλα ζοριζουν τα πράγματα. Το δαχτυλίδι δεν γυρνάει αν ο Innova είναι πάνω στο μοντ. Θα δοκιμάσω ανταλλακτικά ορινγκακια μπας και βρω τη Χρυσή Τομή. Το πολύ πολύ να του αφιερώσω ένα μοντακι 😂

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2299
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Ulton VWM Innova RTA
« Απάντηση #139 στις: Δεκεμβρίου 08, 2023, 03:09 »
Τί να πω...Φέρνοντας στο μυαλό το νήμα του Kuma όπου επίσης γράφτηκαν παράπονα για τα o rings του αγορασμένους από ελληνικά καταστήματα, τείνω να πιστέψω πως η αγορά κατευθείαν από Κίνα με αγορά από Ελλάδα έχει ποιοτικές διαφορές. Κάτι που βεβαιωμένα ισχύει & σε άλλα απωανατολίτικα προϊόντα (κινητά, μηχανές πχ).  :hmmm:

EDIT-TIP: :101010:
Παράθεση
Σε λίγο καιρό με το σφίξε-ξεσφιξε, ο πόλος του μοντ θα βυθιστεί και δε θα διαβάζει τους ατμοποιητες.
Το έχω πάθει στο παρελθόν κι έχω χάσει 2 μοντακια από παρόμοιου τύπου ατμο.... Το πολύ πολύ να του αφιερώσω ένα μοντακι

Λύση σε αυτό είναι το να χρησιμοποιήσεις προστατευτικές ροδέλες για mods. Ετσι & θα προστατεύεις το/α mod/s σου από γρατζουνιές, αλλά θα τους δώσεις & κάποια extra mm αέρα για τους ατμοποιητές που τον έχουν μακρύ (τον πόλο) & καταπονούν τον 510 του mod. Εχω φτιάξει & δικές μου χειροποίητες από τα πλαστικά καπάκια που έχουν κονσέρβες (τοματοπελτέ, εβαπορέ γάλακτος, πχ). Και επειδή είναι από μαλακό νάιλον, κατέληξα στο να τις προτιμώ από τις έτοιμες.  :thumpup:
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 08, 2023, 17:21 από treloneritis »

Αποσυνδεδεμένος petrosspil

  • *
  • 14
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ulton VWM Innova RTA
« Απάντηση #140 στις: Δεκεμβρίου 09, 2023, 16:21 »
Αν ήταν να πάρω τώρα τον Innova, θα έπαιρνα τον titanium. Για μένα είναι ό,τι το καλύτερο έχω σε ατμοποιητή.
Αλλες προτάσεις μου (που τονίζω ότι είναι αυστηρά προσωπικά μου γούστα & τα δικά σου μπορεί να διαφέρουν) είναι οι:
Από ελληνικούς κλώνους:
Tripod 2 (Ulton)

Caspardina (Ulton)

Skyline R (Ulton)

Menelaus (no name, αλλά πολύ καλός)

Και:
Millennium (Ulton)
Kuma (Ulton)
Moka (Ulton)
FeV (Ulton)

Δες μήπως θες/χρειαστείς έξτρα αξεσουάρ ή ανταλλακτικά (τζαμάκια, πινάκια, extensions, κλπ).
Αν είναι η πρώτη φορά που παραγγέλνεις πες μου να σου στείλω e mail ή μήνυμα για να σου πω το πώς.
Καλησπέρα αν μπορείς να μου στείλεις και εμένα τον τρόπο που παραγγέλνουν από 2f

Αποσυνδεδεμένος kos784

  • *
  • 12
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ulton VWM Innova RTA
« Απάντηση #141 στις: Δεκεμβρίου 12, 2023, 09:03 »
Καλημέρα σε όλους,
Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση σχετικά με τον Innova. Παρέλαβα χθες τον Titanium από 2fdeal και αρχικά όπως τον είδα ολα οκ. Αφού τον έλυσα για μπανάκι και πήγα να τον δέσω ξανά προσπαθώ να βιδώσω τον πόλο στο κάτω μέρος και αυτός βιδώνει πιο πάνω από το φυσιολογικό οπότε μπαίνει μέσα. Υπάρχει εκεί κάποιο μονωτικό που τον συγκρατεί πιο κάτω και δεν το βρίσκω εγώ ή το έχασα στο πλύσιμο ή κάνω κάτι λάθος στην τοποθέτηση;


Ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε βοήθεια.

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Ulton VWM Innova RTA
« Απάντηση #142 στις: Δεκεμβρίου 12, 2023, 09:17 »
Πώς θα μπορούσε να ΜΗΝ υπάρχει μονωτικό εκεί; :dontknow: Δυστυχώς το έχασες και θα πρέπει να βρεις κάποια λύση, από άλλον ατμοποιητή αν ο ίδιος δεν έχει στα ανταλλακτικά του. Χωρίς αυτό δε θα δουλέψει ποτέ. :(

Αποσυνδεδεμένος kos784

  • *
  • 12
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ulton VWM Innova RTA
« Απάντηση #143 στις: Δεκεμβρίου 12, 2023, 09:22 »
Ribot σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Το φανταζόμουν... :( 
Δυστυχώς δεν έχει ανταλλακτικό οπότε πρέπει να ψάξω από άλλον. Αν κάποιος έχει ιδέα από ποιον μπορεί να κάνει ή μπορεί να το στείλει εδώ μία φωτογραφία για να το δω θα του είμαι ευγνώμων.
Ευχαριστώ πολύ!


Αποσυνδεδεμένος Dimitris83

  • *
  • 16
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ulton VWM Innova RTA
« Απάντηση #144 στις: Δεκεμβρίου 12, 2023, 13:24 »
Καλησπέρα, μετά από 4 χρόνια συμβίωσης με έναν kayfun prime ήρθε η ώρα να προχωρήσω μπροστά. Δυστυχώς ο kayfun εχτές είχε την τελευταία του πτώση. Κοίταζα τον kayfune x σε κλώνο, αλλά έπεσα στο νήμα με τον Innova και ξεκίνησα να το σκέφτομαι. Κάνω υγρο 70 30 βάση με νικοτίνη αρκετά χρόνια χωρίς αρώματα, οπότε η μόνη μου απέτιση είναι να μην έχει διαρροές και να υπάρχει σχετικά σφιχτή τζούρα και αξιοπρεπές χτύπημα. Θα ήθελα να ρωτήσω από όσους τον έχουν αν θα μπορούσε να καλύψει αυτές τις απετίσεις μου.

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1931
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: Ulton VWM Innova RTA
« Απάντηση #145 στις: Δεκεμβρίου 12, 2023, 13:39 »
Μια χαρά θα τις καλύψει!

Αποσυνδεδεμένος Dimitris83

  • *
  • 16
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ulton VWM Innova RTA
« Απάντηση #146 στις: Δεκεμβρίου 12, 2023, 13:57 »
Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση, θα τον παραγγείλω σήμερα 🙂. Μπορεί να μου πει κάποιος πως να κάνω την παραγγελία από 2fdeal?

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2299
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Ulton VWM Innova RTA
« Απάντηση #147 στις: Δεκεμβρίου 12, 2023, 14:14 »
... Αν κάποιος έχει ιδέα...

Αναρωτιέμαι αν θα μπορούσε να σωθεί (έστω & προσωρινά μέχρι να βρεθεί κάποιο μονωτικό από κάποιον άλλο) με κάποιο/α μικρό/ά o-ring/s.


*** Dimitris83, δες τα μηνύματά σου.

Αποσυνδεδεμένος kos784

  • *
  • 12
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ulton VWM Innova RTA
« Απάντηση #148 στις: Δεκεμβρίου 12, 2023, 18:43 »
Click-->Έγινε διαγραφή άμεσης παράθεσης<--Click

Θα το δοκιμάσω αν και θέλει πολύ μικρό για να χωρέσει εκεί μέσα και να περνάει και ο πόλος. Δοκίμασα και με όσους είχα ατμοποιητές αλλά κανένας δεν ταιριάζει. Μου κάνει τρομερή εντύπωση που δεν το κατάλαβα ότι έφυγε..Εντωμεταξύ άνοιξα μέχρι και τον σωλήνα του νεροχύτη από κάτω μήπως και έχει μείνει εκεί αλλά τίποτα.


Αν κάποιος έχει εύκολο να ανεβάσει μια φωτογραφία για να το δω πως είναι θα του είμαι ευγνώμων.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 12, 2023, 22:26 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος Joskoil

  • *
  • 28
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ulton VWM Innova RTA
« Απάντηση #149 στις: Δεκεμβρίου 12, 2023, 20:54 »
Εβαλα κ γω παραγγελια εναν  Ulton SS με τα δαχτυλιδακια του + εχτρα τζαμακι να χουμε καβα.
Ετοιμος να απογειωθει απτα καλυτερα εργαστηρια της Κινας  :D


Σε αυτο το σημειο,θελω να ευχαριστησω κ απο δω δημοσια τον Τρελονεριτη για την απλοχερη βοηθεια  :respect:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181341 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 06:50
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 3 131 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 01:47
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 33 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8783 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34353 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537917 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60344 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238553 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 736 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16606 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 138617 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085891 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63