vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

115 επισκέπτες, 4 χρήστες
bloodlessz, Kouros17, Jorge, manoslykos

Twitter

Ulton VWM Innova RTA

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1932
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: Ulton VWM Innova RTA
« Απάντηση #105 στις: Δεκεμβρίου 01, 2023, 20:25 »
Δύο ερωτήσεις.....
1. Τα υγρά τα έχεις κλειστά κατά το γέμισμα??? Αν ΝΑΙ,
2. Όταν κουμπώνεις το tank με τη βάση, προς τα που "κοιτάει" το drip-tip???? Αν το τανκ είναι "από πάνω" (οπότε το drip-tip κοιτάει ταβάνι) βάλτο "από κάτω".......

Αποσυνδεδεμένος ahill2

  • **
  • 197
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ulton VWM Innova RTA
« Απάντηση #106 στις: Δεκεμβρίου 01, 2023, 21:09 »
Ναι τα υγρά κλειστά και ναι έκανα γέμισμα από πάνω , θα δοκιμάσω και από κάτω ,αλλά θεωρώ ότι δεν είναι λύση αυτή για βάθος χρόνου.
Θα αλλάξω και όλα τα orings με τα αλλά που έχει μπας και φαγώθηκε κανένα κατα λάθος και βλέπουμε. 
Ευχαριστώ.  :)

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2301
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Ulton VWM Innova RTA
« Απάντηση #107 στις: Δεκεμβρίου 01, 2023, 21:28 »
Δεν έχει ακουστεί κανένα παράπονο για τα orings του συγκεκριμένου, οπότε τσεκάρισε αν είναι όλα στη θέση τους ΚΑΙ ΠΡΟΣΟΧΗ αν υπάρχει το o-ring στο εσωτερικό του καπακιού. Δεν βρίσκω σοβαρό λόγο ώστε να ψαχτώ για γνήσια (πέρα από την ποιοτική τους διαφορά).

Δες μήπως δεν είναι σωστά σφιγμένα τα τμήματα που αποτελούν το tank & αν εκεί ενδιάμεσα υπάρχουν & τα o rings τους.

Είτε τον γεμίσεις από πάνω είτε από κάτω, εάν & εφόσον φταίει το τανκ & όχι το βαμβάκωμα, την πλημμύρα δεν θα την αποφύγεις.

Καλό είναι να τον λύσεις ολόκληρο & να τον επανασυναρμολογήσεις. Οι κινέζοι φημίζονται για τα ντουμάνια τους με τσιγάρο, όχι με ατμό.

Ασε το βαμβάκωμα του Todd & δοκίμασε απλά να κόψεις το βαμβάκι στην άκρη της περιφέρειας του deck, αφήνοντάς το να καλύπτει όλο το "λούκι".

Στο προηγούμενο, σκέφτομαι μήπως & αφήνεις κενό χώρο πάνω από το βαμβάκι (ως προς το λούκι" & το υγρό βρίσκει τον δρόμο του για να πλημμυρίσει το deck. Εδώ χρειάζεται προσοχή ώστε το βαμβάκι να φράζει την είσοδο προς την αντίσταση (αν νομίζεις, σήκωσέ το ελαφρά πάνω από τα μεταλλικά "τείχη".

Μπορείς να ανεβάσεις φωτογραφίες από το στήσιμό σου; Τουλάχιστον να αποκλείσουμε ότι δεν φταίει αυτό.

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ulton VWM Innova RTA
« Απάντηση #108 στις: Δεκεμβρίου 02, 2023, 02:09 »
Νομίζω ότι θα ήταν χρήσιμο να ανοίξει ένα θέμα για τον κλώνο του Innova. Αν συμφωνείτε θα μπορούσα να το κάνω μεταφέροντας τις απαντήσεις από το παρόν θέμα. Γιατί αρκετοί θα είναι αυτοί που θα αναζητούν απαντήσεις για τον συγκεκριμένο κλώνο. Εντάξει, με την πορεία του forum τα τελευταία χρόνια κατανοώ ότι μπορεί να ακούγεται σαν μάταιο ή σαν υπερβολή αφού κάποια μέρα το forum μπορεί να αναστείλει οριστικά τη λειτουργία του. Ωστόσο όσο υπάρχει ακόμα, θα ήταν χρήσιμο να μπορεί να προσφέρει την ενημέρωση που πρόσφερε στα μέλη του και στους επισκέπτες του όλα αυτά τα χρόνια από το 2009. Από εκεί και πέρα συμφωνώ με όσα ανέφερε ο Γιώργος παραπάνω. Θα ήθελα επίσης με την ευκαιρία να προσθέσω ότι ναι μεν μπορεί να μην έχουν διατυπωθεί παράπονα για τα orings του κλώνου, ωστόσο θεωρώ ότι αν υπήρχε δυνατότητα αγοράς των αυθεντικών orings από τον κατασκευαστή, θα είχαν δοθεί απαντήσεις στα προβλήματα διαρροών που έχουν αναφερθεί. Γιατί η αλήθεια είναι ότι ακόμα και αν δεν είναι απόλυτα σαφές, πολλά προβλήματα οφείλονται στα κατά πάσα πιθανότητα-βεβαιότητα προβληματικά κινέζικα orings.

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2301
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Ulton VWM Innova RTA
« Απάντηση #109 στις: Δεκεμβρίου 02, 2023, 03:52 »
Θέμη, από το ολότελα, καλή & η Παναγιώταινα (do it, if you please, δηλαδή). Κατά τα άλλα...

Παράθεση
...να προσθέσω ότι ναι μεν μπορεί να μην έχουν διατυπωθεί παράπονα για τα orings του κλώνου, ωστόσο θεωρώ ότι αν υπήρχε δυνατότητα αγοράς των αυθεντικών orings από τον κατασκευαστή, θα είχαν δοθεί απαντήσεις στα προβλήματα διαρροών που έχουν αναφερθεί...

1) Δεν έχουν πέσει υπό την...υποψία μου (άλλη μία θυμάμαι μόνο; )αναφορές για διαρροές για το συγκεκριμένο ατμοποιητή &
2) H "παραγωγική" κουβέντα που ανοίξαμε λίγο παραπίσω εδώ με τον Ribot είχε αυτόν ακριβώς τον σκοπό. Ο άνθρωπας μας έδωσε πληροφορίες για το πώς & πού μπορούμε να προμηθευτούμε ανταλλακτικά από τον κατασκευαστή του.  :respect:
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 02, 2023, 03:58 από treloneritis »

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ulton VWM Innova RTA
« Απάντηση #110 στις: Δεκεμβρίου 02, 2023, 11:27 »
Σωστό και αυτό με την παραγωγική κουβέντα. Από εκεί και πέρα στον δικό μου innova, με εξαίρεση κάποια πρώτα στησίματα, αντιμετώπισα πρόβλημα διαρροών. Επίσης είχα θέμα και με την περιστροφή του δαχτυλιδιού. Το αντιμετώπισα με λύσιμο και δέσιμο όλων των μερών του ατμοποιητή. Πλέον το δαχτυλίδι περιστρέφεται υποδειγματικά. Μια αλλαγή των orings μπορεί επίσης να βοηθήσει. Το ίδιο και με το άνοιγμα-κλείσιμο των υγρών. Σημαντικό ρόλο στην αντιμετώπιση των διαρροών παίζει το στήσιμο και δεν είμαι καθόλου βέβαιος ότι το βαμβάκωμα του Todd και κάποιων άλλων είναι το σωστό.

Αποσυνδεδεμένος kostas...

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ulton VWM Innova RTA
« Απάντηση #111 στις: Δεκεμβρίου 02, 2023, 17:33 »

Όταν κάτσω να στήσω ή να αλλάξω βαμβάκια, σχεδόν πάντα θα το κάνω σε 3 η 4 ατμο, τους καθημερινούς μου δηλαδή. Οπότε προτιμώ τα εύκολα και γρήγορα στησίματα. Και συνήθως δεν είμαι και τόσο προσεκτικός ίσως και λόγω υπερβολικής αυτοπεποίθησης. Σε περίπτωση λοιπόν, που κάτι πάει στραβά το πρώτο που κοιτάω είναι το στήσιμο μου. Με τον Innova, δεν είχα ποτέ διαρροές όπως κι αν τον έστησα, ίσως βέβαια, να παίζει ρόλο και το ότι γεμίζω με υγρό από κάτω πάντα.


Και ένα βιντεάκι, δεν μας ενδιαφέρει τι λέει αλλά πως βαμβακώνει.

https://youtu.be/i3fzf19NrJE?si=IGCo3LTsh-xk5G_e

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2301
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Ulton VWM Innova RTA
« Απάντηση #112 στις: Δεκεμβρίου 02, 2023, 18:48 »
Και ένα βιντεάκι, δεν μας ενδιαφέρει τι λέει αλλά πως βαμβακώνει.

Εγώ πάντως κρεμάστηκα από τα χείλη του για να τα εμπεδώσω καλύτερα.  :) Πολύ καλά τα λέει.  ;D
*** Πάντως η VWMπουλάει καλά στην Απω Ανατολή. Ισως αυτοί να βρίσκουν εμάς εξωτικούς, δεν ξέρω...  :confused1:

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ulton VWM Innova RTA
« Απάντηση #113 στις: Δεκεμβρίου 02, 2023, 21:06 »
Μια χαρά τα λέει. Και το στήσιμό του δεν είναι καθόλου κακό. Το τραβάει λίγο με το αφράτεμα αλλά το βασικό είναι να του βγει σωστό.

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Ulton VWM Innova RTA
« Απάντηση #114 στις: Δεκεμβρίου 02, 2023, 22:04 »
Εγώ πάντως απ' αυτά που βλέπω στο βίντεο βάζω το μισό βαμβάκι σχεδόν, από τη μέση και μέσα στα U και πολύ σφιχτό μέσα σε 3άρη πυρήνα, με Ν80 fused clapton mtl ή staple mtl.

Αποσυνδεδεμένος ahill2

  • **
  • 197
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ulton VWM Innova RTA
« Απάντηση #115 στις: Δεκεμβρίου 02, 2023, 23:39 »
Γεια σας και πάλι , λοιπόν μιας και όπως είχα πει ο innova ειναι σφιχτος σαν τον διαολο (τα oring δλδ) πιαστηκα απο τα λεγομενα του φιλου treloneriti και τσεκαρα το βαμβακωμα παλι, και το εφερα να μπλοκαρει τελειως το λουκι υψομετρικα και απο οτι φαινετε τουλαχιστον για την ωρα δεν βλεπω διαρροες, θα το ξαναματατσεκαρω αυριο οταν θα του βαλω παλι υγρο να δω αν θα αρχισει να τρεχει απο πουθενα.
ΥΓ.Ωραιος ο Βιετναμέζος 3 διαφορετικά βαμβακωματα το δεύτερο για μένα το καλύτερο γιατί με τα αλλά δυο θα χρειαστεί να σπείρω κάνα χωράφι βαμβάκι για να βαμβακωνω τον innova :P
Πάντως ήταν η πρώτη φορά στη ζωή μου που ένας ατμό μου έκανε τέτοια διαρροή λόγο στησίματος, τι hussar,taifun και ένα καρό άλλοι ατμό ποτέ ότι στήσιμο τους έκανα δεν μου δώσαν τα υγρά στο χέρι.
ΥΓ2. Το oring στον αέρα παραείναι σφιχτό μου βγαίνει η μάνα να το στρίψω ελπίζω να γίνει πιο εύκολο όσο τον δουλεύω και ναι έβαλα ένα τόνο γλυκερίνη εκεί.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 02, 2023, 23:44 από ahill2 »

Αποσυνδεδεμένος kostas...

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ulton VWM Innova RTA
« Απάντηση #116 στις: Δεκεμβρίου 03, 2023, 00:29 »
Από την στιγμή που καλύπτει όλο το λούκι και δεν βρίσκει διέξοδο το υγρό να περάσει στο ντεκ, δεν νομίζω να έχεις θέμα ξανά, εκτός κι αν σιγά σιγά το βαμβάκι αρχίσει να χάνει την απορροφητικότητα του.

Τώρα, σχετικά με αυτά τα βίντεο. Τα βλέπω, χωρίς να σημαίνει ότι τα ακολουθώ κατά γράμμα. Με 26άρι σύρμα, 2.5 πυρήνα και 6 σπείρες ανοιχτές, δεν μένει και πολύ χώρος στο πλάι ώστε να περάσει τόσο βαμβάκι, είναι πολύ λεπτοδουλειά. Εδώ καλά - καλά δεν μπαίνει η μύτη της τσιμπίδας μου! Το σημαντικό είναι ότι βλέποντας πως και που βάζει το βαμβάκι, (ειδικά ο συγκεκριμένος), καταλαβαίνεις γιατί το κάνει και κατά πόσο μπορείς να το παραμετροποιήσεις σε σημείο όμως να μην έχεις πρόβλημα.

Το βαμβάκωμα του Todd ειδικά, (το οποίο θα το χαρακτήριζα βιαστικό το λιγότερο), αν παρατηρήσεις λίγο καλύτερα, θα δεις ότι η μισή σχεδόν αντίσταση από τα πλάγια στα σημεία που χτυπάει ο αέρας καλύπτεται από βαμβάκι. Μα έτσι τι γεύση να πάρεις;!
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 03, 2023, 00:56 από kostas... »

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ulton VWM Innova RTA
« Απάντηση #117 στις: Δεκεμβρίου 03, 2023, 03:18 »
Ίσως τελικά το καλύτερο στήσιμο να είναι αυτό με το βαμβάκι στο λούκι. Δεν είμαι απόλυτα βέβαιος αλλά νομίζω ότι οι υπερβολές με το βαμβάκι που κατεβαίνει στον περιορισμένο χώρο δίπλα από την αντίσταση δεν δίνουν καλό αποτέλεσμα τόσο σε θέμα γεύσης όσο και σε θέμα διαρροών.

Αποσυνδεδεμένος kostas...

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ulton VWM Innova RTA
« Απάντηση #118 στις: Δεκεμβρίου 03, 2023, 03:45 »
Θεωρώ ότι μπορεί να λειτουργήσει σαν "φράκτης",  μαζεύοντας το παραπανίσιο υγρό, υπό την προϋπόθεση να υπάρχει και λίγο βαμβάκι στο λούκι.  Πάντως κι εγώ πάνω στο λούκι το αφήνω. Πριν λίγο άλλαξα βαμβάκι, τσακ μπαμ.

edit
Τον έχει φέρει το nexxton. Λίγο τσιμπημένη η τιμή του όμως...
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 03, 2023, 05:22 από kostas... »

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2301
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Ulton VWM Innova RTA
« Απάντηση #119 στις: Δεκεμβρίου 03, 2023, 10:56 »
Σε άλλα (ευχάριστα) νέα...

  Regarding credit card payment issues

Nov 23,2023 20:38:09

 VISA is still communicating with the card issuer, and the recovery time is expected to be before January 2024.


Nov 30,2023 21:42:52

 Dear Valued Customers, Mastercard payment channels have been restored!
 
 Best Regards,
2Fdeal         


EDIT:
Παράθεση
Τον έχει φέρει το nexxton. Λίγο τσιμπημένη η τιμή του όμως...

Ελαφρά τσιμπημένη, όπως το'πες. Η διαφορά τιμής από την Κίνα είναι +€6,37 (υπολογίζοντας & τα έξοδα μεταφοράς, φόρων, κλπ). Συν το πλεονέκτημα ότι δεν έχεις να περιμένεις μέχρι να σου'ρθει από τον δρόμο του μεταξιού...πάει χοντρικά μία ή άλλη. Θα μου πεις πως & εδώ θα έχεις μεταφορικά (εκτός & αν είσαι κάτοικος Μπουγατσούπολης), οπότε χοντρικά πάμε στα €10. Not a deal breaker...
 
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 03, 2023, 11:17 από treloneritis »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 279754 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207704 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64920 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173739 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312171 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13498 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124313 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93323 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4085 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1360 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15781 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14559 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias