vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

520 επισκέπτες, 3 χρήστες
dkostas, panoskapa, Jorge

Twitter

OBS Engine 100W MOD (21700)

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 889
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
OBS Engine 100W MOD (21700)
« στις: Οκτωβρίου 13, 2021, 21:22 »

(Το προϊόν το παρέλαβα από τη Sourcemore)
(Οι φωτογραφίες μεγαλώνουν κάνοντας κλικ πάνω τους, ώστε να δείτε καλύτερα τις λεπτομέρειες)




Με τον κωδικό OEBM η συσκευή κοστίζει $29.99
(δεν κερδίζω απολύτως τίποτα από τον εκπτωτικό κωδικό)



To OBS Engine 100W είναι ένα 21700/18650 μονομπάταρο μοντ κατασκευασμένο από zinc alloy και το κάλυμμα της μπαταρίας από resin.
Έχει διαστάσεις 90x37x27mm και ζυγίζει 102g.
Παίζει από τα 5 μέχρι τα 100W και μπορεί να φορτίσει μέσω μιας θύρας Type-C.

Η συσκευασία περιλαμβάνει το μοντ, έναν αντάπτορα για 18650 μπαταρία και ένα καλώδιο φόρτισης Type-C.


Το μοντ πωλείται στα παρακάτω δώδεκα χρώματα.

Το μοντάκι παίρνει ατμοποιητές με μέγιστη διάμετρο τα 27μμ χωρίς να προεξέχει και θα ήθελα πολύ να το έκαναν ένα τσικ πιο φαρδύ να χώραγε άνετα 28άρης ατμοποιητής. Αφού παίρνει 21700 μπαταρία θα βόλευε πολύ να βάλεις πάνω 28αριδες ντρίπερ ή τανκ που είναι πλέον αρκετά. Η πάνω επιφάνεια του 510 πόλου δεν είναι λεία αλλά είναι ας πούμε λες και έχεις ενώσει πάρα πολλά φύλα αλουμινίου ξέρω γω και τα έχεις κόψει, ίσως δεν καταλάβετε τι εννοώ αλλά δεν μου έρχεται να το εξηγήσω κάπως αλλιώς. Οπότε οι ατμοποιητές βιδώνουν τέρμα και δεν κάνουν κάποιο σημάδι στον πόλο εκτός αν το φέρεις πολύ κοντά στο μάτι και ελέγξεις, εκεί θα προσέξεις ότι ίσως έχει μείνει κάποιο σημαδάκι.

Το resin κάλυμμα της μπαταρίας αλλάζει, μπορείτε να αγοράσετε ανάμεσα σε όλα τα χρώματα, βγαίνει και δυστυχώς γυρνάει όταν είναι στη θέση του. Από τη μία μου δούλευε σαν αντιστρές μπαλάκι, όταν κράταγα το μοντ στο χέρι για ώρα έπιανα τον εαυτό μου να γυρνάει το κάλυμμα της μπαταρίας με τα δάχτυλα. Από την άλλη, χωρίς να υπάρχει και ιδιαίτερος λόγος, δεν μου αρέσει που γυρνάει και θα το ήθελα να θηλυκώνει σε κάποιο σημείο και να μένει στάσιμο.


Το καπάκι της μπαταρίας είναι αρκετά μεγάλο και η επιφάνεια γύρω γύρω είναι "σαγρέ" οπότε μπορείς πολύ εύκολα να το πιάσεις και να ξεβιδώσεις/βιδώσεις. Στο βίδωμα, θέλει να πιέσεις προς τα μέσα τη μπαταρία και να βιδώσεις γιατί έχει μονάχα δύο βόλτες το καπάκι. Αυτό δεν μου αρέσει ιδιαίτερα γιατί δεν ξέρω κατά πόσο πιέζεται ο θετικός πόλος της μπαταρίας στο εσωτερικό και μετά ότι τα σπειρώματα στο καπάκι είναι τοσοδούλικα και δεν μου γεμίζουν και τόσο πολύ το μάτι. Δεν θα μου φανεί παράξενο αν με τον καιρό από το βάλε βγάλε φαγωθούν και αρχίσει να γυρνάει το καπάκι χωρίς να βιδώνει. Θετικό ότι η μπαταρία και το κάλυμμα της δεν παίζουν καθόλου όσο και να κουνάς το μοντ.

Η οθόνη είναι ωραία και έχει όλες τις απαραίτητες ενδείξεις αλλά θα έπρεπε να ήταν πολύ πιο φωτεινή γιατί λίγο παραπάνω φως στο δωμάτιο ή να είσαι έξω με ήλιο και αρχίζεις να μη βλέπεις και πολύ καλά τι γράφει στην οθόνη. Ένα πράγμα που με ενοχλεί στη λειτουργία του μοντ είναι ότι τα βαττ είναι μόνιμα κλειδωμένα, θες δε θες, οπότε για να αλλάξεις βαττ πρέπει να πατήσεις 3 φορές το κουμπί (+), να βάλεις τα βαττ που θες και να πατήσει το κουμπί του fire για να ατμίσεις και να κλειδώσουν ξανά τα βαττ. Επειδή δοκίμαζα το μοντ μαζί με έναν καινούργιο MTL ατμοποιητή, άλλαζα κάθε τόσο τα βαττ και κάθε φορά ήταν κλειδωμένα και μου ψιλο έσπασε τα νεύρα. Οπότε προτιμήστε το όσοι βάζετε στάνταρ βαττ και ξεχνάτε να αλλάξετε. Τα τρία κουμπιά γέρνουν λίγο προς τη μεριά των πιο ψεύτικων που θυμίζουν παιδικά παιχνίδια στην αφή και οπτικά αλλά στο πάτημα τα νιώθεις κάπως καλύτερα και θεωρώ αν δεν είσαι Ούνος, δεν πρόκειται να χαλάσουν πολύ εύκολα.

Αρκετά ελαφρύ για 21700 μοντάκι και πολύ βολικό στο χέρι. Με βόλεψε αρκετά και το είχα άνετα στα χέρια μου για ώρα. Λίγο η αυτονομία της μπαταρίας δεν με πολύ ενθουσίασε, σα να πέφτει λίγο πιο γρήγορα η μπαταρία από όσο θα έπρεπε. Δε το λέω με απόλυτη σιγουριά αλλά νομίζω άλλαζα μπαταρίες πιο συχνά από ότι θα έπρεπε ή θα ήθελα ενώ έπαιζα με MTL ατμοποιητή και 16-18W.


Αποσυνδεδεμένος Olga68

  • **
  • 224
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: OBS Engine 100W MOD (21700)
« Απάντηση #1 στις: Οκτωβρίου 14, 2021, 12:55 »
Σ' ευχαριστούμε πολύ και πάλι! Θα το πρότεινες στα 35€ για χρήση με εργοστασιακό στα 12-15W?

Αποσυνδεδεμένος harisde1

  • **
  • 122
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OBS Engine 100W MOD (21700)
« Απάντηση #2 στις: Οκτωβρίου 14, 2021, 14:16 »
αν χρειαστεί διαφυγή αερίων πως γίνεται? την μπαταρία την βλέπω ερμητικά κλειστή και το κούμπωμα χωρίς τρύπες...

Αποσυνδεδεμένος Georgechalkida

  • ****
  • 1047
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OBS Engine 100W MOD (21700)
« Απάντηση #3 στις: Οκτωβρίου 14, 2021, 14:22 »
Δεν κλείνει ερμητικά η μπαταρία. Το sleeve που την αγκαλιάζει έχει ένα ελαφρύ παίξιμο πάνω κάτω.

Αποσυνδεδεμένος Olga68

  • **
  • 224
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: OBS Engine 100W MOD (21700)
« Απάντηση #4 στις: Οκτωβρίου 14, 2021, 17:04 »
Ίσως να χρησιμοποιείται και σ' αυτό η θύρα φόρτισης, όπως γίνεται στα Aegis. Αν ρίξεις λίγο αέρα από πιστολάκι μαλλιών, θα δεις ότι βγαίνει απ' την θύρα φόρτισης.

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 889
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Απ: OBS Engine 100W MOD (21700)
« Απάντηση #5 στις: Οκτωβρίου 14, 2021, 19:00 »
Σ' ευχαριστούμε πολύ και πάλι! Θα το πρότεινες στα 35€ για χρήση με εργοστασιακό στα 12-15W?
Σε αυτή τη τιμή και αν παίζεις σε τέτοια βαττ ναι, δεν νομίζω να έχεις παράπονο και γω τώρα με εργοστασιακό τον έχω τώρα στα 16-18W.

αν χρειαστεί διαφυγή αερίων πως γίνεται? την μπαταρία την βλέπω ερμητικά κλειστή και το κούμπωμα χωρίς τρύπες...
Παίζει ελάχιστα το κάλυμμα της μπαταρίας πάνω κάτω αλλά δεν ξέρω αν αυτό είναι αρκετό αν συμβεί το κακό.

Ίσως να χρησιμοποιείται και σ' αυτό η θύρα φόρτισης, όπως γίνεται στα Aegis. Αν ρίξεις λίγο αέρα από πιστολάκι μαλλιών, θα δεις ότι βγαίνει απ' την θύρα φόρτισης.
Η θύρα φόρτισης δεν έχει καμία επαφή με τον χώρο της μπαταρίας, όπως το βλέπω απλά ένα καλωδιάκι λογικά πηγαίνει προς τον πόλο.

Αποσυνδεδεμένος Ksp

  • ****
  • 1276
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπουκάλι είναι μισογεμάτο...
Απ: OBS Engine 100W MOD (21700)
« Απάντηση #6 στις: Νοεμβρίου 22, 2021, 16:56 »
Υπάρχει αναβαθμιση λογισμικού για το συγκεκριμένο γτ  εμένα στα 100 puffs κάνει restart

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172319 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276815 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15429 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14053 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9417 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43295 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 436 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35889 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559578 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182801 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 216 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10782 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364