vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

523 επισκέπτες, 4 χρήστες
dkostas, grag, john67, dvelev

Twitter

Augvape Foxy One (21700)

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 889
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Augvape Foxy One (21700)
« στις: Δεκεμβρίου 24, 2020, 00:29 »

(Το προϊόν το παρέλαβα απευθείας από την Augvape)
(Οι φωτογραφίες μεγαλώνουν κάνοντας κλικ πάνω τους, ώστε να δείτε καλύτερα τις λεπτομέρειες)




Μονομπάταρο 21700/18650 μοντάκι κατασκευασμένο από zinc-alloy με δυνατότητα να παίξει μέχρι τα 120W.
Έχει διαστάσεις 37.6x86x26mm, ζυγίζει 127g και διαβάζει αντιστάσεις μέχρι 0.05Ω.
Διαθέτει μια πολύ μικρή και διακριτική οθόνη OLED οθόνη και μπορεί να φορτίσει μέσω μιας θύρας Type-C.


Η συσκευασία περιλαμβάνει το μοντ, ένα καλώδιο Type-C και τον αντάπτορα για 18650 μπαταρίες.


Το μοντ πωλείται στα παρακάτω πέντε χρώματα.




Επειδή θέλω να είμαι δίκαιος θα το γράψω πάνω πάνω, το μοντ σπέρνει. Όταν έρθει Ελλάδα, να πάτε σε ένα μαγαζί να το τσεκάρετε.

Θέλω να ξεκινήσω με την εξωτερική εμφάνιση του μοντ και συγκεκριμένα το δέρμα στο πίσω μέρος. Στο συγκεκριμένο χρώμα που έχω στις φωτογραφίες, το δέρμα στο πίσω μέρος και το οποίο είναι πάρα πολύ καλής ποιότητας είναι τύπου suede οπότε θέλει προσοχή και καλό είναι να μην έρθει σε επαφή με νερό, μωρομάντηλα κλπ. Το δέρμα και στα πέντε διαφορετικά χρώματα πατινάρει και γίνεται πιο λείο σε κάποια και σκουραίνει σε όλα. Αυτό που μου άρεσε παραπάνω είναι το μαύρο με το πράσινο δέρμα και το gunmetal με το καφέ δέρμα μαζί με το ασημένιο με το μαύρο δέρμα που θυμίζουν τα κλασικά δέρματα που βάζουν οι εταιρείες σε μοντάκια.

Το μοντάκι είναι πραγματικά μια σταλιά, ο σχεδιασμός του είναι τέτοιος που όχι μόνο του επιτρέπει να είναι πολύ λίγο ψηλότερο από άλλα 18650 μοντάκια αλλά και το πλάτος του να είναι πάρα πολύ μικρό επίσης. Επίσης είναι πάρα πολύ ελαφρύ ακόμα και με την 21700 μέσα, πραγματικά έχω ατμοποιητές που ζυγίζουν παραπάνω από το μοντ. Το λες και stealth σετάκι μαζί με έναν κοντό ατμοποιητή, χάνεται μέσα στη παλάμη μου.

Χωράει άνετα μέχρι και 24άρηδες ατμοποιητές χώρις να προεξέχουν, στα 25μμ αρχίζει και γίνεται άσχημο. Το πορτάκι της μπαταρίας είναι ας το πούμε συρώμενο και κουμπώνει ενώ συγκρατείται και με τρεις πολύ δυνατούς μαγνήτες. Ανοίγει και κλείνει πολύ εύκολα και εννοείται δεν κουνιέται τίποτα και καθόλου όταν είναι στη θέση του. Ο θετικός πόλος του μοντ στο εσωτερικό είναι λίγο μεγαλούτσικος οπότε θέλει ελάχιστη παραπάνω προσοχή όταν το κουμπώνεις με τη μπαταρία μέσα αλλά εννοείται πως είναι αρκετά μαλακός οπότε δεν θα έχει κανείς πρόβλημα.

Σημείωση που θυμήθηκα και έγραψα μετά, το μοντ φτάνει μέχρι τα 120W με την 21700 μπαταρία και μόνο μέχρι τα 80W με μια 18650 μπαταρία.

Η πλακέτα του μοντ έχει τις πολύ βασικές επιλογές που μπορεί να δώσει μια συσκευή, μπορούμε να ατμίσουμε διαλέγοντας τα βατ ή τα βολτ ή να παίξουμε σε Bypass. Προσωπικά σε τέτοια μοντάκια, μου αρέσει όταν τα πράγματα μένουν έτσι στα βασικά. Οπότε και η μικρή, διακριτική οθόνη είναι μια πολύ ωραία επιλογή για να κρατήσει η συσκευή αυτή τη φινετσάτη εικόνα του. Είναι πολύ φωτεινή, τα γράμματα είναι ευδιάκριτα και απλά εγώ πάντα προτιμώ η ένδειξη της στάθμης της μπαταρίας να είναι με ποσοστό και όχι εικονίδιο αλλά καταλαβαίνω εδώ ότι δεν θα χώραγε.

Το κουμπί του fire είναι πολύ ωραίο, μεγάλο, δεν είναι ούτε πολύ σκληρό αλλά ούτε και μαλακό, έχει βρει την χρησή τομή να είναι ακριβώς όπως μου αρέσει. Κάνει τον χαρακτηριστικό κλικ ήχο στο πάτημα και βρίσκεται και σε πολύ καλό σημείο για να βολεύει να το πατάς όπως και να κρατήσεις το μοντάκι στα χέρια σου. Μου αρέσει πάρα πολύ και ο σχεδιασμός των άλλων δύο κουμπιών, πιο σκληρά στο πάτημα από το κουμπί του fire και κάνουν παραπάνω κλικ επίσης.

Δεν έχω παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα με την αυτονομία του αλλά δεν ξέρω αν κρατάει και παραπάνω από άλλα παρόμοια μοντ, χρησιμοποιώ πολλές συσκευές μέσα στη μέρα οπότε δεν μπορώ να εκφέρω άποψη. Γενικά δεν έχω να γράψω πολλά, είναι ένα απλό αλλά πανέμορφο μοντ που δουλεύει απροβλημάτιστα.



Και μια φωτογραφία δίπλα δίπλα με τα μοντάκια που πουλάνε πιο πολύ τον τελευταίο καιρό και το ορθόδοξο Πίκο χαχα.

« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 24, 2020, 01:59 από zamploutos »

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Augvape Foxy One (21700)
« Απάντηση #1 στις: Δεκεμβρίου 24, 2020, 01:03 »
Zinc-alloy και ζυγίζει μόνο 37.6gr? Μήπως εννοείς 137gr?

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 889
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Απ: Augvape Foxy One (21700)
« Απάντηση #2 στις: Δεκεμβρίου 24, 2020, 01:59 »
127 εννοούσα, με πρόδωσε το copy/paste από το site.

Ευχαριστώ για την επισήμανση. :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Τονι Μοντανα

  • *
  • 64
  • Φύλο: Άντρας
  • Ονειρο μου να δω την Λιανα Κανελλη να ατμιζει!!!
Απ: Augvape Foxy One (21700)
« Απάντηση #3 στις: Δεκεμβρίου 24, 2020, 10:54 »
Επιτέλους ενα μοντακι όπως έπρεπε να είναι
Εχω ακόμη εδώ και 3 χρονια το vaporesso armour pro 
και είναι το ποιο βολικό μοντακι με 21700 που είχα ποτέ.
Μολις έρθει το χτύπησα.

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9594
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Augvape Foxy One (21700)
« Απάντηση #4 στις: Δεκεμβρίου 27, 2020, 10:37 »
Τέλειο modάκι αυτό το Foxy One 120....ίσως η ιδανική επιλογή για mtl ατμιστές που θέλουν να συνδυάσουν τις πολύ μικρές διαστάσεις με μια πιο δυνατή μπαταρία τύπου 21700. Γενικότερα ένα μονομπάταρο mod για όσους προτιμούν μια πραγματικά μικρή συσκευή. Και αν δεν κάνω λάθος είναι το απολύτως μικρότερο box mod με μπαταρία 21700 που κυκλοφορεί αυτή τη στιγμή στην αγορά. Wattage mode/Voltage mode/Bypass mode είναι αρκετά... έλεγχος θερμοκρασίας δεν υπάρχει και μάλλον δεν χρειάζεται.....θεωρώ ότι δεν είναι πολλοί αυτοί στους οποίους θα ήταν απαραίτητη η λειτουργία αυτή.
Το αγόρασα σε αυτόν τον συνδυασμό με το γυαλιστερό ασημί και το μαύρο δέρμα που φαίνεται στις παρακάτω φωτογραφίες, όμως όλοι οι συνδυασμοί στους οποίους διατίθεται και είδαμε στην παρουσίαση του zamploutos είναι πολύ όμορφοι.









Η τιμή του Foxy One 120 στην ελληνική αγορά είναι 55 € περίπου, στην αγορά του εξωτερικού θα το βρούμε σε τιμές που ξεκινούν λίγο πάνω από τα 43 € και φτάνουν λίγο κάτω από τα 50 €. 

Αποσυνδεδεμένος JohnT

  • **
  • 244
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Augvape Foxy One (21700)
« Απάντηση #5 στις: Δεκεμβρίου 27, 2020, 11:37 »
Φαινετε πανεμορφο ειδικα για μας τους μου του λου. Ο μονος μου ενδιασμος για να μην το παρω γιατι ειμαι αναμεσα σε αυτο και στο Sbs της mechlyfe που ειναι 21700 και αυτο ειναι οτι ανεβαζει τα βατ ανα ενα και οχι ανα 0,1

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9594
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Augvape Foxy One (21700)
« Απάντηση #6 στις: Ιανουαρίου 30, 2021, 14:32 »
Ένα πρόβλημα που διαπίστωσα με τη χρήση είναι ότι ειδικά όταν χρησιμοποιούμε το mod με την 21700 μπαταρία , η μπαταρία μπορεί να παίζει μέσα στο mod αν το κουνήσουμε απότομα.  Νομίζω ότι αυτό δεν συμβαίνει μόνο στο δικό μου. Μάλλον θα έπρεπε να είναι πιο περιορισμένος ο χώρος που μπαίνει η μπαταρία. Το έλυσα οριστικά αυτό το θέμα προσθέτοντας αφρώδες αυτοκόλλητο διπλής όψεως στο εσωτερικό της υποδοχής για τη μπαταρία.

Αποσυνδεδεμένος dinos_74

  • *****
  • 1689
  • Φύλο: Άντρας
  • πεφτω γιατι μπορω να σηκωθω
Απ: Augvape Foxy One (21700)
« Απάντηση #7 στις: Ιανουαρίου 30, 2021, 14:43 »
Να δω πως θα βλέπετε την οθόνη ρε γερομπισπικια όλα σας.
Εάν η οθόνη δεν είναι σαν 49αρα τηλεόραση δεν αξίζει 
:)) :)) :))

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9594
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Augvape Foxy One (21700)
« Απάντηση #8 στις: Ιανουαρίου 30, 2021, 14:58 »
 :)) :))  .....μπά, μια χαρά είναι η οθόνη Ντίνο, έχει ελάχιστες πληροφορίες για να δείς......

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 889
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Απ: Augvape Foxy One (21700)
« Απάντηση #9 στις: Ιανουαρίου 30, 2021, 15:58 »
Ένα πρόβλημα που διαπίστωσα με τη χρήση είναι ότι ειδικά όταν χρησιμοποιούμε το mod με την 21700 μπαταρία , η μπαταρία μπορεί να παίζει μέσα στο mod αν το κουνήσουμε απότομα.  Νομίζω ότι αυτό δεν συμβαίνει μόνο στο δικό μου. Μάλλον θα έπρεπε να είναι πιο περιορισμένος ο χώρος που μπαίνει η μπαταρία. Το έλυσα οριστικά αυτό το θέμα προσθέτοντας αφρώδες αυτοκόλλητο διπλής όψεως στο εσωτερικό της υποδοχής για τη μπαταρία.
Δεν το είχα προσέξει και το δοκίμασα τώρα και ισχύει αλλά όταν λέμε για απότομο κούνημα σχεδόν έφτιαξα σπαστό φραπέ από το κούνημα για να το καταλάβω. :tongue_smilie: :)) :))

Αποσυνδεδεμένος JohnT

  • **
  • 244
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Augvape Foxy One (21700)
« Απάντηση #10 στις: Ιανουαρίου 30, 2021, 18:05 »
Έχετε παρατηρήσει ότι όταν βιδωνετε έναν ατμο πάνω σε πάει αυτόματα στα βατ που θεωρεί αυτό ιδανικά; Και κάτι άλλο. Εκεί που κλείνει το καπάκι κάτω από τα κουμπιά συν και πλην κάνει μια μικρή προεξοχή το καπάκι. Ελαττωματικό η έτσι το έχει για να το ανοίγεις ποιο εύκολα ;

Σημ: Το καφέ πήρα με το καφέ δέρμα.

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9594
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Augvape Foxy One (21700)
« Απάντηση #11 στις: Ιανουαρίου 30, 2021, 22:44 »
εννοείς όντως κάποια προεξοχή ή μήπως κάποιο μεγαλύτερο κενό ?

Αποσυνδεδεμένος JohnT

  • **
  • 244
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Augvape Foxy One (21700)
« Απάντηση #12 στις: Ιανουαρίου 31, 2021, 00:39 »
Κενό ελαφρά μεγαλύτερο έχει λόγω ότι από εκείνη την πλευρά είναι ένας μόνο μαγνήτης χωρίς όμως να παίζει. Εννοώ ότι αν χαιδεψεις από εκείνη την πλευρά το μοντ ίσα ίσα που προεξέχει λίγο η άκρη της βάσης της μπαταρίας ( αν μπορούμε να το πούμε έτσι ) ενώ από την άλλη πλευρά εφάπτεται τέλεια.

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Lazy Dog

  • ***
  • 693
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Augvape Foxy One (21700)
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουαρίου 02, 2021, 13:43 »
Καταπληκτικο μοντακι. Και ο 24ρης ταιριαξε μια χαρα. Εχω βαλει μια 18650 με τον ανταπτορα που εχει. Κανενας θορυβος ή κροταλισμα σε αποτομο φραπεδιασμα.


« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 02, 2021, 13:49 από Lazy Dog »

Αποσυνδεδεμένος Aoratix

  • ***
  • 599
  • Φύλο: Άντρας
  • Once you`re gone , you can`t come back . . . . . .
Απ: Augvape Foxy One (21700)
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουαρίου 02, 2021, 16:10 »
Δύο ερωτήσεις παιδιά .
Κάνει dry burn από 0,05 ; ; ;
Σύγκριση ρευμάτων με odin 100 καί drag x plus έχουμε ; ; ;
Ευχαριστώ .


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172317 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276804 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15422 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14053 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9417 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43293 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 436 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35886 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559569 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182799 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 216 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10781 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364