vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

556 επισκέπτες, 4 χρήστες
Lazy Dog, gfilip, white varadero, tibolaso

Twitter

Lost Vape Orion Plus

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 890
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Lost Vape Orion Plus
« στις: Σεπτεμβρίου 09, 2019, 16:07 »

(Το προϊόν το παρέλαβα απευθείας από την Lost Vape)
(Οι φωτογραφίες μεγαλώνουν κάνοντας κλικ πάνω τους, ώστε να δείτε καλύτερα τις λεπτομέρειες)


Ανανεωμένη έκδοση του Orion με την DNA πλακέτα, καινούργιες αντιστάσεις και stabwood με resin panels.

*Οι φωτογραφίες είναι αρκετά σκοτεινές και το πρόσεξα τώρα που έγραφα το review. Συγγνώμη, δεν θα ξαναγίνει!*


To ποντάκι έχει διαστάσεις 93x37x13.5mm, ζυγίζει 87g, έχει χωρητικότητα 2ml και 950mAh ενσωματωμένη Li-po μπαταρία.

Η συσκευασία περιλαμβάνει το μοντ με ένα ποντ με εγκατεστημένη ήδη την 0.25Ω Mesh αντίσταση, μία δεύτερη 0.5Ω Regular αντίσταση, ένα καλώδιο USB για την φόρτιση και για να πειράξετε ρυθμίσεις στο Escribe, ένα λουράκι για τον λαιμό και τα διάφορα μάνουαλ της συσκευής.


Το Orion με την DNA και το Orion Q τα λατρεύω και τα δύο και τα θεωρώ απίθανα ποντάκια για τα γούστα μου. H μεγαλύτερη αλλαγή στο Orion Plus είναι ότι πλέον δεν αλλάζουμε όλο το πλαστικό ποντ αλλά μόνο τις αντιστάσεις.


Επίσης, πλέον δεν έχουμε τρεις αλλά πέντε διαβαθμίσεις για να διαλέξουμε σε τι W θέλουμε να ατμίσουμε και τέλος αναβαθμίστηκε και εμφανισιακά με τα stabwood/resin πάνελ.


Θα ξεκινήσω με το ποντ και θα πω ότι χάρηκα πάρα πολύ που πλέον είναι πολύ πιο διάφανο και φαίνεται άνετα πόσο υγρό υπάρχει μέσα. Η είσοδος του αέρα δεν έχει αλλάξει και μάλιστα είναι πολύ πιο δύσκολο να το γυρίσεις σε σχέση με το παλιό Orion που γύρναγε κάπως ανεξέλεγκτα αλλά πλέον αφού έχουμε έτοιμες αντιστάσεις μέσα, πρέπει να ξεβιδώσουμε το ντριπ τιπ για βγάλουμε την αντίσταση από κάτω.

 

Η αντίσταση βγαίνει σχετικά δύσκολα και θέλει λίγο να το ζορίσεις. Το δοκίμασα με πολύ δύναμη σε κάποιες για να δω αν υπάρχει περίπτωση να σπάσει ή να πάθει το οτιδήποτε το ποντ ή η αντίσταση αλλά δεν είχα κανένα θέμα.

Μετά από αρκετά βάλε-βγάλε ανακάλυψα ότι αντί να πιέζω την αντίσταση πάνω σε τραπέζια ή με τα δάχτυλα απλά λίγο βιδωμένο ντριπ τιπ και πιέζεις προς τα κάτω και βγαίνει πανεύκολα.


Αν και δεν είχα ποτέ θέμα με την γεύση στα Orion, υπήρχαν παράπονα και νομίζω εδώ δεν θα έχουν πια τέτοιο θέμα. Η καμπάνα που κάνει το πάνω μέρος της αντίστασης βοηθάει πάρα πολύ και νομίζω δίνει παραπάνω γεύση πλέον.

Τέλος, η αναπλήρωση γίνεται ξεβιδώνοντας την τάπα δίπλα στο ντριπ τιπ και γεμίζουμε. Έχει ένα πολύ ωραίο όρινγκ και βιδώνει τέρμα και δεν υπάρχει ούτε μία υποψία διαρροής ακόμα και να αφήσεις το μοντάκι ξαπλωμένο ή και ανάποδα να κρέμεται. Κάτι που δοκίμασα για ώρες και δεν έτρεξε σταγόνα.



Πλέον τα power levels είναι 5 και είναι όλα διαθέσιμα για τις καινούργιες αντιστάσεις. Για τα παλιά ποντ του Orion, η εταιρεία προτείνει να ατμίσουμε μόνο με τα πρώτα 2. Η εικόνα από κάτω δείχνει ακριβώς τα W για κάθε διαβάθμιση.




Συνεχίζει να μη μου αρέσει το πορτάκι για την USB. Δεν μου έχει χαλάσει σε κανένα Orion αλλά είμαι σίγουρος ότι κάποιος πιο ατζαμής θα το ξεχαρβαλώσει πολύ γρήγορα. Θα προτιμούσα να μην υπήρχε και να ήταν απλά εκτεθειμένη η θύρα USB.


Αν κάποιος θελήσει να ασχοληθεί με το Escribe, έχει την επιλογή του Replay που έχουν οι τελευταίες DNA πλακέτες, μπορεί να επιλέξει το Boost mode για πιο δυνατό άτμισμα και το Auto Detect για να καταλαβαίνει μόνη της η συσκευή ποια αντίσταση βάλαμε και να χρησιμοποιεί τα κατάλληλα W απευθείας.

Συνεχίζω να πιστεύω ότι δεν κάνει καθόλου για ατμιστές που ψάχνουν σφιχτή τζούρα όσο και να κλείσεις την εισαγωγή του αέρα. Συν ότι η 0.5Ω με την κανονική αντίσταση μέσα βγάζει λιγότερη γεύση σε σχέση με την mesh.

Από την άλλη αν είσαι της πνευμονικής τζούρας, το ποντάκι πετάει! :thumpup:

Μόνο μειονέκτημα ότι αν παίζεις με φουλ W και την 0.25Ω αντίσταση η μπαταρία δεν θα σου κρατήσει για πολύ. Για να βγάλει ολόκληρη μέρα πρέπει να ατμίζεις 2ml τη μέρα.


Πολλά λεφτά για ένα ποντ αλλά για μένα μπορεί να αντικαταστήσει άνετα ένα σετάκι με μοντάκι και ατμοποιητή. Προσωπικά με βολεύει πολύ, το έχω πάρει άπειρες φορές σε καφέ μαζί μου χωρίς να κουβαλάω τίποτα άλλο μαζί μου. Αυτά!

Αποσυνδεδεμένος Theo164

  • **
  • 169
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Lost Vape Orion Plus
« Απάντηση #1 στις: Νοεμβρίου 23, 2019, 17:45 »
Αναβάθμισα το προηγούμενο μοντέλο orion με την dna go σε plus, με το νέο tank και τις αντιστάσεις 0.5 ατμίζει καλύτερα για τα γούστα μου σε σχέση με τα προηγούμενα 0.5 pods το μόνο μείον είναι ότι με τις ποσότητες που ατμίζω δεν κρατάει όσο θα ήθελα η μπαταρία
Μετά την αναβάθμιση και με τα νέα coils τα watt έχουν ανεβεί για να αποδίδει με αποτέλεσμα να καταναλώνει περισσότερη μπαταρία

Καλό είναι ίσως το καλύτερο pod system από ότι άλλο έχω δοκιμάσει αλλά δυστυχώς πλέον η μπαταρία δεν με βγάζει για ένα 8ωρο στην δουλειά. Πριν την αναβάθμιση έβγαζα το 8ωρο και χρειαζόταν φόρτιση αργά το απόγευμα
Βολεύει πολύ για έξω έναν καφέ, μια βόλτα η για δουλειές τριγύρω είναι μια χαρά ατμίζει ωραία διακριτικά είναι μικρό και αντικαθιστά άνετα ένα πολύ μεγαλύτερο σε όγκο και βάρος mod με ατμοποιητή
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 23, 2019, 17:52 από Theo164 »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1099842 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176191 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 396 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 284 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21956 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 284178 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209337 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68199 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315091 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15249 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126392 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95037 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem