vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

176 επισκέπτες, 7 χρήστες
Tem, FaniFox, teo77, aalex, manoslykos, Milarepa, gfilip

Twitter

Πιθανόν τυχαίο, αλλά πιθανόν και πολύ σοβαρό!

Αποσυνδεδεμένος Drakos

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
  • Ας ήτανε ο πόνος ένα τσιγάρο δρόμος..
Απ: Πιθανόν τυχαίο, αλλά πιθανόν και πολύ σοβαρό!
« Απάντηση #45 στις: Δεκεμβρίου 05, 2011, 21:38 »
Πάρτε και τη λίστα με τα συγκεκριμένα αρώματα και υγρά στο link που έδωσε ο nassos33 που πιθανόν κάποια από αυτά να περιέχουν εστέρες, με ότι αυτό συνεπάγεται.. :hmmm:

Sour flavors
Malic acid
Citrus acid
Cinnamon like "atomic cinnamon" types, not warm cinnamon like cinnamon coffee cake, this is okay
Wintergreen juice or flavoring
TPA ripe banana flavoring
TPA honeysuckle flavoring
TPA maraschino cherry flavoring
TPA cherry blossom flavoring
TPA root beer flavoring
Mrs. T's strawberry shortcake, snickerdoodle
KBV Hummingbird nectar
mimosa(because of the orange)
cola(because of cinnamon)?
Vapor Renu Teaberry, cherry vanilla (possibly most of their flavors)
Vapor Renu Mt. Dew baha blast and Strawberry limeade
Oil based/e liquid that contains essential oils, when mixed with pg/vg, creates esters which will crack plastics
E liquids that contain triacetin, used in vg liquids to carry flavor more effectively
Vapalicious Gooey Butter Cake
Nutmeg
Clove oil
Mt. Dew flavoring
TPA Cinnamon Danish flavoring
Sassafras
Rawrvapor Hawaii Sunrise
TPA Vanilla Custard flavoring
Tasty Vapor Cherry Cola
Vixen Vapor Rootbeer
TPA Pineapple flavoring
TPA Vanilla Bean Ice Cream flavoring
Vaporgod Licorice
VAL Goddess
VermillionRiver e juice
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 05, 2011, 21:44 από Drakos »

Αποσυνδεδεμένος marios28

  • *
  • 66
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πιθανόν τυχαίο, αλλά πιθανόν και πολύ σοβαρό!
« Απάντηση #46 στις: Δεκεμβρίου 05, 2011, 21:43 »
drako o nassos εδωσε το link

Αποσυνδεδεμένος Drakos

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
  • Ας ήτανε ο πόνος ένα τσιγάρο δρόμος..
Απ: Πιθανόν τυχαίο, αλλά πιθανόν και πολύ σοβαρό!
« Απάντηση #47 στις: Δεκεμβρίου 05, 2011, 21:45 »
fixed! :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Ares

  • **
  • 228
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πιθανόν τυχαίο, αλλά πιθανόν και πολύ σοβαρό!
« Απάντηση #48 στις: Δεκεμβρίου 05, 2011, 22:10 »
Ναι οντως . Δεν ειδα το λινκ του nassos και το εδωσα και εγω. Sorry  :-[

Αποσυνδεδεμένος crisx

  • ***
  • 567
Απ: Πιθανόν τυχαίο, αλλά πιθανόν και πολύ σοβαρό!
« Απάντηση #49 στις: Δεκεμβρίου 05, 2011, 22:30 »
Δίνεται και η εξήγηση οτι οφείλεται στους εστέρες που παράγονται από την μίξη αιθέριου ελαίου (που βρισκεται μέσα στο άρωμα) με pg/vg. Δεν ξέρω αν είναι όντως αυτό, απλά το δίνω ως στοιχείο

UPDATE 01/30
It seems to be something in the aromas. Maybe essential olis, but it could be something else.

Update 01/31
Now I'm sure that it's oil in the aromas doing it. I have tested many aromas, and among them a pure anis-seed oil. In it's pure form it does nothing. When I mix it with PG (no nicotine) it cracks the tube.

When essential oils reacts to alcohol (PG/VG) and develops esters. Esters can dissolve plastic. Phthalate thats used to soften plastic, is a kind of ester.

That explains why the tube cracks faster when the aroma is mixed with PG/VG.

Αποσυνδεδεμένος nassos33

  • ***
  • 888
  • Φύλο: Άντρας
  • vape_neat
Απ: Πιθανόν τυχαίο, αλλά πιθανόν και πολύ σοβαρό!
« Απάντηση #50 στις: Δεκεμβρίου 05, 2011, 22:33 »
Το διαφανο καπακι του UFS δειχνει πλαστικο αλλα δεν ξερω απο τι υλικο ειναι . Εδω και αρκετους μηνες δεν εχει παθει το παραμικρο οτι υγρο και να εβαλα  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος Μάριος

  • *****
  • 92
  • Φύλο: Άντρας
  • Ψάξε και διάβασε,μετά δοκίμασε και μετά γράψε..
Απ: Πιθανόν τυχαίο, αλλά πιθανόν και πολύ σοβαρό!
« Απάντηση #51 στις: Δεκεμβρίου 06, 2011, 01:28 »
Όπως είπαν και προηγουμένως άλλοι συνατμιστές, φταίνε κάποια συγκεκριμένα αρώματα-γεύσεις που έχει και στη λίστα το λινκ απο bigdaddyvapor (μπορεί και άλλα), για αυτό το λόγο έβγαλαν και τα tubes από SS και pyrex.
Εγώ όσο καιρό χρησιμοποιώ το polycarbonate tube δεν συνάντησα κανένα πρόβλημα με πληθώρα αρωμάτων καπνικών, όπως και κάποια γλυκά (φράουλα και σοκολάτα). Τώρα, επειδή σκεφτόμουν να κάνω και ένα σοκολάτα-μπανάνα, δεν πιστεύω να γίνει κάτι. Πιο "επικίνδυνα" βλέπω υγρά με μέντα, κανέλα και γενικώς "εντονα".
Μικρό το κακό, να μην κάνεις 1-2 συγκεκριμένα υγρά, πιστεύω.

Αποσυνδεδεμένος sirkonsta

  • **
  • 424
  • 20-1-12
Απ: Πιθανόν τυχαίο, αλλά πιθανόν και πολύ σοβαρό!
« Απάντηση #52 στις: Δεκεμβρίου 06, 2011, 02:04 »
Tribecca έχεις κάνει με αυτό?
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 06, 2011, 15:59 από Andreass »

Αποσυνδεδεμένος Μάριος

  • *****
  • 92
  • Φύλο: Άντρας
  • Ψάξε και διάβασε,μετά δοκίμασε και μετά γράψε..
Απ: Πιθανόν τυχαίο, αλλά πιθανόν και πολύ σοβαρό!
« Απάντηση #53 στις: Δεκεμβρίου 06, 2011, 02:23 »
'Οχι, είμαι από τους λίγους που δεν με τρέλανε το tribeca.
Λογικά όμως υπάρχουν πολλοί που το ατμίζουν μέσα σε τανκ και δεν έχει ακουστεί κάτι.
Το άλλο που αναρωτιέμαι μιας και ρώτησες για halo υγρά, τα menthol της halo και γενικά αυτά που έχουν μέντα δεν θα προκαλούσαν κάποια αντίδραση με το τανκ?
Μήπως πρέπει να είναι "καθαρό", δηλαδή μόνο του το άρωμα, για να διαβρώσει το polycarbonate?
Και μιας και μιλάνε για όξινα κλπ, αρά και η γεύση λεμόνι?
Όπως και να'χει εμείς σαν μη ειδικοί μόνο μήπως και ή μπορούμε να λέμε.
Μόνο αν δοκιμάσεις κάτι θα μάθεις από πρώτο χέρι.
Στην τελική τα tubes τουλάχιστον για το lil mama έχουν €3,7 το ένα, παίρνεις 2 εξτρά μπας και γίνει στραβή ή παίρνεις ένα SS tube για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Αποσυνδεδεμένος e-aris

  • **
  • 315
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πιθανόν τυχαίο, αλλά πιθανόν και πολύ σοβαρό!
« Απάντηση #54 στις: Δεκεμβρίου 06, 2011, 12:21 »
Δεν θελω να φανω "επιθετικος" η κατι τετοιο, αλλα οπως ρωτησα και πιο πανω,περιμενω μια αποψη/απαντηση σε αυτους που αναφερθηκαν στα πολωνικα υγρα.
Ξερουν/εχουν διαβασει κατι?Λεει καπου στο βιντεο του τυπα οτι χρησιμοποιει της συγκεκριμενης μαρκας υγρα?
Γιατι η μονη μαρκα που αναφερθηκε στο παρον θεμα ειναι αυτη και μπορει να παρεξηγηθει απο καποιους. :dontknow: :bye:

Αποσυνδεδεμένος kd66

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πιθανόν τυχαίο, αλλά πιθανόν και πολύ σοβαρό!
« Απάντηση #55 στις: Δεκεμβρίου 14, 2011, 13:23 »
e-aris εγω πλεον μπορω να σου απαντησω με σιγουρια μετα απο αλλες δυο δοκιμες που εκανα οτι το υγρο cool mint apo inawera διαλυει τα πλαστικα τανκ.

Η δευτερη δοκιμη ηταν σε clearomizer ce2 το οποιο διαλυθηκε τελειως και η τριτη σε ενα τανκ πλαστικο , τριπλασιο σε παχος απο το τανκ απο madvapes το οποιο εσπασε στα δυο σε 1-2 λεπτα.

Εγω λοιπον προσωπικα δε θα ξαναχρησιμοποιησω τα παραπανω υγρα απο τη συγκεκριμενη εταιρεια για τον απλουστατο λογο που ολοι καταλαβαινεται.

Το inawera to ειχα ανακαλυψει το καλοκαιρι και το ειπα σε 2 φιλους του φορουμ και μετα ανοιξε το θεμα για το συγκεκριμενο site οπου απλα επιβεβαιωσα οτι ηταν αξιοπιστο.

Θελω να πιστευω πως ειναι μεμονωμενο περιστατικο και οτι απλα θα προσθεσουμε στην υπαρχουσα λιστα και το συγκεκριμενο υγρο.

Βεβαια εγω δε θα μεινω εκει, απλα περιμενω κι αλλα τανκ να δοκιμασω και αλλα αρωματα που εχω στην κατοχη μου απο inawera και αλλων εταιρειων.

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: Πιθανόν τυχαίο, αλλά πιθανόν και πολύ σοβαρό!
« Απάντηση #56 στις: Δεκεμβρίου 14, 2011, 13:28 »
Να κάνω μια μικρή παρέμβαση...?!  :-[
Αν τα υγρά που λέτε,αν και δεν έτυχε να δοκιμάσω,διαλύουν το πλαστικό τότε(που λογικά θα έχει τυχει σε κάποιον) αν πέσει στα χέρια κάποιου μια σταγόνα τι θα γίνει?!  :confused1:
Το έχασε το χέρι ή κανένα δάχτυλο?!  :idiot1: :o
Πιστεύω,μάλλον,πως είναι κακής ποιότητας το πλαστικό του τανκ και ευαίσθητο στην απότομη αλλαγή θερμοκρασίας. :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος matsakonas

  • ****
  • 1410
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πιθανόν τυχαίο, αλλά πιθανόν και πολύ σοβαρό!
« Απάντηση #57 στις: Δεκεμβρίου 14, 2011, 13:29 »
νιτρογλικερινη σ εστειλαν για ατμισμα? ???

Αποσυνδεδεμένος e-aris

  • **
  • 315
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πιθανόν τυχαίο, αλλά πιθανόν και πολύ σοβαρό!
« Απάντηση #58 στις: Δεκεμβρίου 14, 2011, 13:35 »
e-aris εγω πλεον μπορω να σου απαντησω με σιγουρια μετα απο αλλες δυο δοκιμες που εκανα οτι το υγρο cool mint apo inawera διαλυει τα πλαστικα τανκ.

Η δευτερη δοκιμη ηταν σε clearomizer ce2 το οποιο διαλυθηκε τελειως και η τριτη σε ενα τανκ πλαστικο , τριπλασιο σε παχος απο το τανκ απο madvapes το οποιο εσπασε στα δυο σε 1-2 λεπτα.

Εγω λοιπον προσωπικα δε θα ξαναχρησιμοποιησω τα παραπανω υγρα απο τη συγκεκριμενη εταιρεια για τον απλουστατο λογο που ολοι καταλαβαινεται.

Το inawera to ειχα ανακαλυψει το καλοκαιρι και το ειπα σε 2 φιλους του φορουμ και μετα ανοιξε το θεμα για το συγκεκριμενο site οπου απλα επιβεβαιωσα οτι ηταν αξιοπιστο.

Θελω να πιστευω πως ειναι μεμονωμενο περιστατικο και οτι απλα θα προσθεσουμε στην υπαρχουσα λιστα και το συγκεκριμενο υγρο.

Βεβαια εγω δε θα μεινω εκει, απλα περιμενω κι αλλα τανκ να δοκιμασω και αλλα αρωματα που εχω στην κατοχη μου απο inawera και αλλων εταιρειων.

Ωραιος :thumpup:!Να ξερουμε τι αρωματα να αποφευγουμε.Απλα πιστευω οτι δεν εχει να κανει με την εταιρεια,αλλα με το αρωμα. :dontknow:
Πχ το αντιστοιχο αρωμα μιας αλλης εταιρειας δεν θα ειχε το ιδιο αποτελεσμα?Εχεις δοκιμασει παρομοιες "υποπτες" γευσεις απο αλλες εταιρειες?

Αποσυνδεδεμένος kd66

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πιθανόν τυχαίο, αλλά πιθανόν και πολύ σοβαρό!
« Απάντηση #59 στις: Δεκεμβρίου 14, 2011, 13:36 »
.....
Το έχασε το χέρι ή κανένα δάχτυλο?!  :idiot1: :o
.....
Oχι Βαγγελη, το χερι μου ειναι οκ , δεν ειδα καμια αλλοιωση αν το θεμα σου ειναι αυτο
Και η χλωρινη αν πεσει στο χερι σου δε θα παθεις τιποτα, αλλα αν την ατμισεις δεν ξερω... :idiot1:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 342 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 260 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21794 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 283257 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209199 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 67835 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175959 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 314725 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15025 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126103 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94934 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4897 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix