vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

563 επισκέπτες, 7 χρήστες
Tem, dkostas, dvelev, paiktaras, Doubt, Sergios, ThioVag

Twitter

Παρενέργειες από φάρμακα διακοπής καπνίσματος

Αποσυνδεδεμένος ArXoS

  • ***
  • 857
  • Φύλο: Άντρας
    • Συνταγές μαγειρικής και ζαχαροπλαστικής
http:/ /www.pneumon-crete.gr/organization

στα νέα τους προτείνουν "κατάλληλη φαρμακευτική αγωγή" μμμμμ
οκ , πάσο

Αποσυνδεδεμένος kallitexnis

  • *
  • 333
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα στη ζωή είναι θέμα Χημείας...
    • Atmos Lab Official Website
Απ: Παρενέργειες από φάρμακα διακοπής καπνίσματος
« Απάντηση #1 στις: Νοεμβρίου 27, 2011, 22:45 »
Προωθημένη από κατάλληλους ΙΑΤΡΙΚΟΥΣ ΕΠΙΣΚΕΠΤΕΣ..... τα γνωστά....

Αποσυνδεδεμένος istergios

  • **
  • 104
  • Φύλο: Άντρας
  • Never Surrender
Απ: Παρενέργειες από φάρμακα διακοπής καπνίσματος
« Απάντηση #2 στις: Νοεμβρίου 27, 2011, 22:45 »
Παρενεργειες φαρμακευτικης αγωγης δεν αναφερει????     

Αποσυνδεδεμένος Viliana

  • **
  • 229
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Άτομο παρφαί και περικολόζο :P
Απ: Παρενέργειες από φάρμακα διακοπής καπνίσματος
« Απάντηση #3 στις: Νοεμβρίου 27, 2011, 22:48 »
¨Οχι βέβαια παρενέργειες η φαρμακευτική αγωγή???? Ντροπή σου στα δίνειπνευμονολόγος και το αμφισβητείς ...Καμία παρενεργεια εκτος του ότι σε κάνει πιο όμορφο και πιο έξυπνο!! :laugh1: :angel:

Αποσυνδεδεμένος manos3906

  • ***
  • 715
  • Φύλο: Άντρας
  • GGTS+Ιatty/VV by SEB / οδυσεα για καβαντζα
Απ: Παρενέργειες από φάρμακα διακοπής καπνίσματος
« Απάντηση #4 στις: Νοεμβρίου 27, 2011, 22:52 »
αμα αναφερει τις παρενεργειες θα το κλεισουν το μαγαζι
τα φαρμακα που δινουν λενε μεχρι και εγκεφαλικο-θανατο-
υπνηλια και πονοκεφαλος ειναι τα καθημερινα που αντιμετοπιζουν αυτοι που περνουν την αγωγη αυτη χωρις να εχω παρει ο ιδιος και χωρις να μπορω να το τεκμιριοσω

ενας πολυ φιλος τα πηρε..
το εκοψε (μπραβο του) αλλα ζοριστικε λιγο στην αρχη
και ευτηχως δεν επαθε εγκεφαλικο αλλα.....
πηρε 15 κιλα
εγω λογο δουλειας δε μπορω (και νομιζω ολοι εμεις που δουλευουμε) να μπορουν να παρουν τετοια αγωγη και να κοιμουνται στο τιμονι η στο γραφειο η οπου αλλου δουλευουν
αυτα δεν  τα αναφερουν πουθενα

ΟΤΙ ΜΑΣ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΗΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΛΕΜΕ


Αποσυνδεδεμένος Gabriel74

  • ****
  • 1482
  • Φύλο: Άντρας
  • Plaudite, amici, comedia finita est!
    • Violin love
Απ: Παρενέργειες από φάρμακα διακοπής καπνίσματος
« Απάντηση #5 στις: Νοεμβρίου 27, 2011, 22:55 »
Προωθημένη από κατάλληλους ΙΑΤΡΙΚΟΥΣ ΕΠΙΣΚΕΠΤΕΣ..... τα γνωστά....

Εχω περασει απο τον νοσοκομειακο χωρο και ξερω απο πρωτο χερι τι παιζεται με γιατρους-φαρμακοεπισκεπτες και φαρμακα...
Όποιος τάζει τα περισσότερα αυτουνου η αντιβιωση περνάει σε όλες τις καρτέλες των ασθενών αυτομάτως...

΄΄Χορηγίες΄΄ σε σεμινάρια-ταξιδάκια, οικιακές συσκευές, έως και μετρητά στην ψύχρα...

Το οτι υπάρχει χάπι-ια που αναστέλουν τους υποδοχείς του εγκεφάλου για την βούληση του καπνίσματος υπάρχουν...το θέμα είναι τι άλλο προκαλούν ως παρενέργειες...

Εκει πρέπει κατά την γνώμη μου να χτυπηθεί ο κάθε πολέμιος του ΗΤ που εφαρμόζει ιατροφαρμακευτικές απεξαρτήσεις...

Αποσυνδεδεμένος Viliana

  • **
  • 229
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Άτομο παρφαί και περικολόζο :P
Απ: Παρενέργειες από φάρμακα διακοπής καπνίσματος
« Απάντηση #6 στις: Νοεμβρίου 27, 2011, 22:56 »
Ο φίλος μου δοκίμασε για μια περίοδο 1 φάρμακο για τη διακοπή του καπνίσματος.Ναι μεν του αφαίρεσε την επιθυμια για τσιγάρο αλλά και για οτιδήποτε άλλο.Σχεδόν καταθλιψη! :-\

Αποσυνδεδεμένος kallitexnis

  • *
  • 333
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα στη ζωή είναι θέμα Χημείας...
    • Atmos Lab Official Website
Απ: Παρενέργειες από φάρμακα διακοπής καπνίσματος
« Απάντηση #7 στις: Νοεμβρίου 27, 2011, 22:57 »
Εν κατακλείδι μιας και είναι χθεσινό νέο: Η μάνα του κολλητού μου, 2 μήνες μετά το η.τ., 40 χρόνια καπνίστρια όντας με 2 πακέτα την ημέρα κ.τ., το έστειλε και το η.τ. στον αγύριστο.
Ήπιαμε πολλές γουλιές στην υγειά της χτες. Και στα δικά μας...

Αποσυνδεδεμένος Gabriel74

  • ****
  • 1482
  • Φύλο: Άντρας
  • Plaudite, amici, comedia finita est!
    • Violin love
Απ: Παρενέργειες από φάρμακα διακοπής καπνίσματος
« Απάντηση #8 στις: Νοεμβρίου 27, 2011, 23:01 »
Στην πρώτη δυσκολία και αγχογόνο κατάσταση αν αντέξει, να της ξαναπεις μπράβο...  :)
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 27, 2011, 23:13 από Gabriel74 »

Αποσυνδεδεμένος Viliana

  • **
  • 229
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Άτομο παρφαί και περικολόζο :P
Απ: Παρενέργειες από φάρμακα διακοπής καπνίσματος
« Απάντηση #9 στις: Νοεμβρίου 27, 2011, 23:04 »
Με το καλό και μακάρι να το κρατησει!! :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: Παρενέργειες από φάρμακα διακοπής καπνίσματος
« Απάντηση #10 στις: Νοεμβρίου 28, 2011, 09:00 »
Ο φίλος μου δοκίμασε για μια περίοδο 1 φάρμακο για τη διακοπή του καπνίσματος.Ναι μεν του αφαίρεσε την επιθυμια για τσιγάρο αλλά και για οτιδήποτε άλλο.Σχεδόν καταθλιψη! :-\

Angelhart, δεν ξέρω αν το πρόσεξες, αλλά δεν γράφει ένας φίλος μου, ούτε ένας φίλος ενός φίλου μου, αλλά γράφει ο φίλος μου,. Η διαφορά είναι διακριτή. Αν δηλαδή έγραφα εγώ, η σύζυγός μου, θα ήταν ως αναφορά, αναξιόπιστη?
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 28, 2011, 11:33 από Λιάκουρας »

Αποσυνδεδεμένος Kir Fanis

  • *
  • 862
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παρενέργειες από φάρμακα διακοπής καπνίσματος
« Απάντηση #11 στις: Νοεμβρίου 28, 2011, 09:35 »
Angelhart, δεν ξέρω αν το πρόσεξες, αλλά δεν γράφει ένας φίλος μου, ούτε ένας φίλος ενός φίλου μου, αλλά γράφει ο φίλος μου,. Η διαφορά είναι διακριτή. Αν δηλαδή έγραφα εγώ, η σύζυγός μου, θα ήταν ως αναφορά, αναξιόπιστη?
Πήρα κ εγώ αυτά τα χάπια (champex) μετά από σύσταση του καρδιολόγου μου.Τα πήρα για ένα μήνα χωρίς να καταφέρω να μειώσω καθόλου το τσιγάρο.Ισα ισα επειδή πίστευα ότι θα το κόψω κάπνιζα σαν μανιακός για να προλάβω να κάνω όσα περισσότερο μπορούσα.
Αν διαβάσει κάποιος προσεκτικά τις οδηγίες που έχει μέσα η συσκευασία θα τρομάξει.Μέχρι και τάσεις αυτοκτονίας αναφέρει ότι έχουν παρατηρηθεί(σε ελάχιστους ασθενείς βέβαια).
Η προσωπική μου εμπειρία είναι ότι άλλαξε τελείως η συμπεριφορά μου..σαν να βρισκόμουν σε καταστολή ήμουν..χωρίς διάθεση για τίποτα.Πολλά βράδια ξυπνούσα ιδρωμένος από εφιάλτες που έβλεπα κ πολλά άλλα τέτοια...
Οταν λοιπόν μετά από ένα μήνα ξαναπήγα στον καρδιολόγο και μου είπε ότι θα έπρεπε να συνεχίσω την αγωγή για ακόμα 8 εβδομάδες αν θυμάμαι καλά τρόμαξα πραγματικά..Αισθανόμουν ότι αυτά τα χάπια με κάποιο τρόπο με άλλαζαν..μου άλλαζαν την ζωή..
έτσι πήρα την απόφαση και ξαναγύρισα στο Η.Τ...είχα κάνει μια αποτυχημένη προσπάθεια για 2-3 μήνες το 2009



Αποσυνδεδεμένος Viliana

  • **
  • 229
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Άτομο παρφαί και περικολόζο :P
Απ: Παρενέργειες από φάρμακα διακοπής καπνίσματος
« Απάντηση #12 στις: Νοεμβρίου 28, 2011, 09:56 »
Parpen ευχαριστώ για την προσέγγισή σου με κάλυψες απόλυτα!

Αποσυνδεδεμένος angelheart

  • *
  • 18
  • Φύλο: Άντρας
    • Share my world...
Απ: Παρενέργειες από φάρμακα διακοπής καπνίσματος
« Απάντηση #13 στις: Νοεμβρίου 28, 2011, 10:01 »



Ο φίλος μου δοκίμασε για μια περίοδο 1 φάρμακο για τη διακοπή του καπνίσματος.Ναι μεν του αφαίρεσε την επιθυμια για τσιγάρο αλλά και για οτιδήποτε άλλο.Σχεδόν καταθλιψη! :-\
Αυτή η πρόταση είναι ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΤΟ ΙΔΙΟ στυλ με τις προτάσεις "άκουσα οτι στο ΠΕΠΑΓΝΥ, νοσηλεύοται 7 άτομα με ΥΣΠ". Όπως λοιπόν κατέκρινα ΞΕΚΑΘΑΡΑ τις κουβέντες περί υγρού, με το ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΚΕΠΤΙΚΟ κατακρίνω και την παραπάνω πρόταση. Δεν υπάρχει λογική στο περιεχόμενο, ούτε της μιας ούτε και της άλλης προσέγγισης. Μιλάει δλδ κάποιος που δεν γνωρίζει το αντικείμενο, και λέει "άκουσα ότι κτλ..." ή "εμένα ένας φίλος μου έπαθε αυτό κτλ..."

Τα φάρμακα για την διακοπή του καπνίσματος, δίνονται από ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ, υπό ΠΟΛΥ συγκεκριμένες προϋποθέσεις (και όχι σε όλους), και με την λογική της ΣΥΝΤΟΜΗΣ ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ χρήσης. ΔΕΝ είναι καραμέλες , και ΚΑΝΕΝΑΣ δεν λέει οτι είναι κιόλας.   

Στο τελευταίο νοσοκομείο όπου εργάστηκα υπήρχε ιατρείο διακοπής καπνίσματος. ΔΕΚΑΔΕΣ άνθρωποι πήγαιναν και αρκετοί πήραν και τέτοια χάπια. Σε ΚΑΝΕΝΑΝ και ΠΟΤΕ δεν αποκρύφθηκε το γεγονός ότι "επηρεάζουν τον εγκέφαλο". Οι περισσότεροι δε ακριβώς για αυτόν τον λόγο δεν τα προτιμούσαν (το είπα άλλωστε "και όχι σε όλους"). 

Φυσικά το πρόσεξα.

Η αναφορά μιας παρενέργειας είναι ένα σοβαρό θέμα. Ειδικά στα "κεντρικώς δρώντα" φάρμακα πολλές φορές δεν είναι καθόλου εύκολο να πεις κάτι με βεβαιότητα διότι έχουν και μια "περίοδο προσαρμογής" κατά την οποία μπορεί να σου "βγάλουν" παράξενα πράγματα (επειδή υπάρχει έστω ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ πιθανότητα να υπάρχει κάποιο θέμα εδώ ΔΕΝ θέλω να πω περισσότερα). Απαιτείται να το κάνει λοιπόν ειδικός και ΜΟΝΟ. Αυτό που μπορείς να κάνεις εσύ (και εγώ), είναι να το δηλώσεις στο γιατρό και αυτός να υποβάλλει την λεγόμενη "κίτρινη κάρτα". Κατόπιν αυτές μαζεύονται και αξιολογούνται εκ νέου και (σε αρκετές περιπτώσεις) κάποιες από τις αναφορές γίνονται και αντικείμενο κανονικής έρευνας του περιστατικού (ειδικά αυτές με θανάτους ψάχνονται πολύ στο εξωτερικό). Εκεί πολλές φορές προκύπτουν εντελώς άλλα πράγματα. Πολλοί που λένε "δεν πίνω σταγόνα" έπιναν τελικά (και απλά ντρέπονταν να το ομολογήσουν), άλλοι έπαιρναν "βότανα" και ούτε καν το σκέφτηκαν να το πούνε (ή να τους ρωτήσουν βεβαίως βεβαίως) κτλ. Για να μην το κουράσω θα σου πω οτι από την βουπροπιόνη (δλδ το Zyban) υπήρξαν αναφορές για 60 θανάτους ως πιθανή παρενέργεια. Στο follow up των υποθέσεων οι 14 από αυτούς δεν έπαιρναν πλέον το φάρμακο όταν έγινε το κακό. Άντε τώρα να είσαι στην επιτροπή και να τα "κολλήσεις" αυτά τα γεγονότα. Πως θα το κάνεις ;

Εγώ (που δεν είναι και το γνωστικό μου αντικείμενο αυτό) έχω μιλήσει (επιδίωξα και το έκανα) με τρεις ανθρώπους που το πήραν. Χρειάστηκε να κάνω κάμποσες ερωτήσεις για να βγάλω άκρη. Για τον έναν ακόμη δεν είμαι σίγουρος αν κάτι (εντελώς ασήμαντο σε ένταση) που προέκυψε ήταν από το φάρμακο ή όχι. Οι άλλοι δύο δεν είχαν κανένα θέμα και ήταν και ευχαριστημένοι διότι είχαν κόψει το κάπνισμα. Το δικό μου δείγμα όμως (3 άνθρωποι) είναι εντελώς ασήμαντο στατιστικά.  Συνεπώς αν με ρωτήσει κάποιος να του πω την ιατρική μου άποψη ΔΕΝ θα απαντήσω με βάση τις τρεις αυτές περιπτώσεις, αλλά με αυτά που μπορώ να βρω από τα βιβλία.

ΔΕΝ κρίνω την αξιοπιστία κανενός. Αν σε νοιάζει τόσο, ΝΑΙ πιστεύω οτι ο φίλος της κοπέλας ΟΝΤΩΣ το εμφάνισε αυτό που μας είπε. Αυτό που είπα είναι οτι με βάση μεμονωμένες αναφορές και γνώμες ανθρώπων που τέτοια πράγματα δεν τα γνωρίζουν, δεν μπορούμε να βγαίνουμε και να μιλάμε. Το είπα εξάλλου πολύ καθαρά οτι μιλάω για την λογική της προσέγγισης του θέματος.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 28, 2011, 12:58 από Λιάκουρας »

Αποσυνδεδεμένος Viliana

  • **
  • 229
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Άτομο παρφαί και περικολόζο :P
Απ: Παρενέργειες από φάρμακα διακοπής καπνίσματος
« Απάντηση #14 στις: Νοεμβρίου 28, 2011, 10:10 »
Γνωρίζω όμως πως η΄ταν πριν κ μετά τη λήψη του φαρμάκου.Δεν είμαι σταυροφόρος ενάντια στα φάρμακα απλώς ανέφερα ένα περιστατικό , ανέφερα ,μία περίπτωση και εν τέλει είναι ένα γεγονός.Τα σχόλια ήταν το δυστυχώς κ η φατσα!
Και αν πρόσεξες δεν προέβην σε καμιά γενίκευση, κανένα βαρύγδουπο αποτελεσμα!!!!!
Το προβλημά σου ποιο ήταν?? Επειδή είπα κάτι αρνητικό?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172232 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276568 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15416 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14051 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9410 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43209 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 435 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35756 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559329 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182708 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 214 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10664 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364