vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

526 επισκέπτες, 4 χρήστες
dkostas, th3ofilos, Ηρακλης, Jorge

Twitter

Υγρά ατμίσματος με άλατα νικοτίνης

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Υγρά ατμίσματος με άλατα νικοτίνης
« Απάντηση #60 στις: Απριλίου 19, 2018, 11:47 »
Η χρήση από παλιούς ατμιστές μπορεί να βοηθήσει στη μείωση της κατανάλωσης, αφού σε "πιάνει" περισσότερο από την κλασσική νικοτίνη.
Άλλο σημαντικό πλεονέκτημα, ότι απορροφάται γρηγορότερα και περισσότερο από τον οργανισμό, ακόμα και σε χαμηλότερες θερμοκρασίες ατμοποίησης.

[member=9460]stavraetos[/member] τι εννοείς ότι η τα άλατα νικοτίνης δεν είναι επιβεβαιωμένα? Υπάρχουν σε χρήση στα κ.τ. από το 1960. Χρήσιμο πισωγύρισμα είναι αν το δεις τυπικά, όχι καινοτομία.

Απ: Υγρά ατμίσματος με άλατα νικοτίνης
« Απάντηση #61 στις: Απριλίου 19, 2018, 13:33 »
Καλή φάση αν δεν είχαμε στοκάρει μέχρι το 2454.

Αποσυνδεδεμένος stavraetos

  • **
  • 387
  • Φύλο: Άντρας
  • καυφανοπροβατακιας
Απ: Υγρά ατμίσματος με άλατα νικοτίνης
« Απάντηση #62 στις: Απριλίου 19, 2018, 15:44 »
Η χρήση από παλιούς ατμιστές μπορεί να βοηθήσει στη μείωση της κατανάλωσης, αφού σε "πιάνει" περισσότερο από την κλασσική νικοτίνη.
Άλλο σημαντικό πλεονέκτημα, ότι απορροφάται γρηγορότερα και περισσότερο από τον οργανισμό, ακόμα και σε χαμηλότερες θερμοκρασίες ατμοποίησης.

[member=9460]stavraetos[/member] τι εννοείς ότι η τα άλατα νικοτίνης δεν είναι επιβεβαιωμένα? Υπάρχουν σε χρήση στα κ.τ. από το 1960. Χρήσιμο πισωγύρισμα είναι αν το δεις τυπικά, όχι καινοτομία.
εγω προσωπικα τωρα τελευταια τα ακουω ,και απο τις περιγραφες που διαβαζω δεν μου γινεται  σαφες κατα ποσο λιγοτερο η περισσοτερο ειναι βλαβερο απο την απλη βαση -απλη νικοτινη(δεν ξερω αν χρησιμοποιω σωστους ορους)...και συμφωνουμε απολυτα ειναι ενα πισωγυρισμα...στην αυξηση ποσοστου νικοτινης και χωρις χτυπημα (αποτι διαβαζω απο τις περιγραφες)

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Υγρά ατμίσματος με άλατα νικοτίνης
« Απάντηση #63 στις: Απριλίου 19, 2018, 16:00 »
Επίτρεψε μου να σου πω ότι μάλλον τα έχεις μπερδέψει λίγο τα πράγματα.
Δεν υπάρχει καμία αύξηση ποσοστού νικοτίνης, απλά γιατί προσλαμβάνοντας περισσότερο ποσοστό νικοτίνης σε κάθε τζούρα έχεις αίσθημα ικανοποίησης που σε κρατάει για περισσότερη ώρα μέχρι την επόμενη τζούρα και έτσι ατμίζεις λιγότερο.
Όπως είχε πει και ο Φαρσαλινός, καλύτερα υψηλότερη περιεκτικότητα σε μικρότερες ποσότητες παρά το αντίστροφο, γιατί ουσιαστικά με χαμηλότερο ποσοστό νικοτίνης τραβάς περισσότερες τζούρες και στο τέλος έχεις απορροφήσει περισσότερη νικοτίνη.

Βεβαίως αν κάποιος ατμίζει με άλατα και παρ' όλα αυτά ατμίζει όπως και με την κανονική νικοτίνη, θα πάρει περισσότερη στον οργανισμό του. 

Επίσης για το πισωγύρισμα δεν συμφωνούμε καθόλου, εγώ το αναφέρω ως χρονικό πισωγύρισμα γιατί υπήρχαν από παλιά αλατα νικοτίνης, απλά τώρα τα έπιασαν οι κατασκευαστές ατμιστικών υγρών.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 19, 2018, 16:06 από thenetpoet »

Αποσυνδεδεμένος vape198

  • *
  • 7
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά ατμίσματος με άλατα νικοτίνης
« Απάντηση #64 στις: Απριλίου 19, 2018, 16:41 »
βρήκα αυτό που έχει λίγο ενδιαφέρον για ανάγνωση στα Αγγλικά

https://www.ruthlessvapor.com/blogs/ruthless-e-liquid/nicotine-salt-vs-freebase-why-nicotine-salt-is-the-new-craze

Αποσυνδεδεμένος giaderty75

  • *
  • 69
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά ατμίσματος με άλατα νικοτίνης
« Απάντηση #65 στις: Απριλίου 19, 2018, 17:03 »
Παντως μιας και το αρθρο αναφερεται στο juul ενα πραγμα ειναι σιγουρο. Το υγρο που βρισκεται στο juul ή στο phix ουδεμια σχεση εχει με τα υγρα που πασαρονται ως αλατα στην ελλαδα. Και δεν αναφερομαι στην περιεκτικοτητα νικοτινης

Στάλθηκε από το SM-T230 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Διαγραφή άμεσης παράθεσης <--Click

« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 19, 2018, 17:49 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος drdninja

  • **
  • 193
  • Φύλο: Άντρας
  • The eyes chico. They never lie.
Απ: Υγρά ατμίσματος με άλατα νικοτίνης
« Απάντηση #66 στις: Απριλίου 19, 2018, 17:30 »
[member=19850]giaderty75[/member]

Εμένα αυτό που είπε ο Modivin με κάλυψε

Παράθεση
Εγώ διάβασα ένα άρθρο που έλεγε οτι η εταιρία που φτιάχνει τα Juul, πλήρωσε για μια έρευνα που έδειξε οτι τα άλατα δεν είναι κάτι φοβερό σε αεράτους ατμοποιητές αλλά τα Juul pods που μπορείς να χρησιμοποιήσεις στο Juul ηλεκτρονικό τσιγάρο της Juul είναι τέλεια.

Συγγνώμη αλλά πιστεύω πως αν η Juul έφτιαχνε και πνευμονικούς, τα άλατα θα ήταν τέλεια και για αυτούς.
Ως εκ τούτου τα αποτελέσματα της έρευνας δεν τα θεωρώ αξιόπιστα, και αυτό ήταν το point του προηγούμενου post μου.

Αποσυνδεδεμένος giaderty75

  • *
  • 69
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά ατμίσματος με άλατα νικοτίνης
« Απάντηση #67 στις: Απριλίου 19, 2018, 17:39 »
Click-->Έγινε διαγραφή άμεσης παράθεσης<--Click


Δεν μπορω να διαφωνησω η να αντιπαρατεθω σ αυτο. Αυτο που ηθελα να τονισω ειναι οτι με το juul ατμιζεις 50 mg και δεν ερεθιζεται ο λαιμος σου αντιθετα με τα 20αρια αλατα που κυκλοφορουν ελλαδα.

Στάλθηκε από το SM-T230 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 21, 2018, 00:08 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος stavraetos

  • **
  • 387
  • Φύλο: Άντρας
  • καυφανοπροβατακιας
Απ: Υγρά ατμίσματος με άλατα νικοτίνης
« Απάντηση #68 στις: Απριλίου 19, 2018, 19:29 »
Επίτρεψε μου να σου πω ότι μάλλον τα έχεις μπερδέψει λίγο τα πράγματα.
Δεν υπάρχει καμία αύξηση ποσοστού νικοτίνης, απλά γιατί προσλαμβάνοντας περισσότερο ποσοστό νικοτίνης σε κάθε τζούρα έχεις αίσθημα ικανοποίησης που σε κρατάει για περισσότερη ώρα μέχρι την επόμενη τζούρα και έτσι ατμίζεις λιγότερο.
Όπως είχε πει και ο Φαρσαλινός, καλύτερα υψηλότερη περιεκτικότητα σε μικρότερες ποσότητες παρά το αντίστροφο, γιατί ουσιαστικά με χαμηλότερο ποσοστό νικοτίνης τραβάς περισσότερες τζούρες και στο τέλος έχεις απορροφήσει περισσότερη νικοτίνη.

Βεβαίως αν κάποιος ατμίζει με άλατα και παρ' όλα αυτά ατμίζει όπως και με την κανονική νικοτίνη, θα πάρει περισσότερη στον οργανισμό του.

Επίσης για το πισωγύρισμα δεν συμφωνούμε καθόλου, εγώ το αναφέρω ως χρονικό πισωγύρισμα γιατί υπήρχαν από παλιά αλατα νικοτίνης, απλά τώρα τα έπιασαν οι κατασκευαστές ατμιστικών υγρών.
Εγω θα παρω σαν παραδειγμα τον εαυτο μου...ατμιζα περιπου την ημερα 10_11 μλ 20αρι υγρο...επεσα στα μετα απο καιρο στα 10_11μλ 3αρι υγρο...δεν ειναι νομιζω η ιδια ποσοτητα νικ...τωρα αν ξεκινησω και 3_4μλ(να χαρω και λιγο ατμισμα) 20αρι αλας θα παρω μεγαλυτερη ποσοτητα νικοτινης και χωρις χτυπημα με τα σημερινα μου δεδομενα...πρεπει ννα ατμιζω 1-2 μλ (δεν νομιζω οτι θα το κανω αυτο στον εαυτο μου :idiot1:)για να ειμαι κοντα...4μλχ20mg=80mg....11μλχ3mg=33mg......καπως χωριατικα τα υπολογιζω αλλα ειναι και ενα μετρο για εμενα να τσεκαρω που βαδιζω...για να μην κουραζομαστε για εμενα σαν Σταυρο αν χρησιμοποιω τετοιας μορφης βασης και θα μου ανεβαση τα ποσοστα νικοτινης και θα μου αφαιρεσει την απολαυση του χτυπηματος,ειναι απλα πισογυρισμα

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Υγρά ατμίσματος με άλατα νικοτίνης
« Απάντηση #69 στις: Απριλίου 19, 2018, 21:17 »
με αυτά που έγραψες, συμφωνώ απόλυτα.
Το είπα και πριν, ότι αν ατμίζεις τα ίδια ml υγρού με τα ιδια mg νικοτίνης σε άλατα, βεβαίως και παίρνεις περισσότερη νικοτίνη.
Αν όμως σε πιάνει καλύτερα με τα άλατα, μπορείς να ατμίσεις λιγότερη ποσότητα συνολικά.

Αποσυνδεδεμένος Π. Γιούρσης

  • **
  • 492
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μή χείρον εστί βέλτιστον
Απ: Υγρά ατμίσματος με άλατα νικοτίνης
« Απάντηση #70 στις: Απριλίου 19, 2018, 22:38 »
Χαίρομαι που η συζήτηση έπιασε κόκκαλο - για τους παλιούς ατμιστές -

1. Η παροχή νικοτίνης στον οργανισμό, είναι ένα από τα 100 πράγματα που δίνει το άτμισμα      (Αλλωστε αν το μείζον ήταν η νικοτίνη, αυτό καλύπτεται με επιθέματα νικοτίνης ή από     spray νικοτίνης ).

2.  Η προίκα που αποκτήσαμε στα έτη που είμαστε ατμιστές  , τα λίτρα που αποθηκεύσαμε για να περάσουμε τα επόμενα 2 τουλάχιστον χρόνια , τι θα γίνουν.

3.  Σκεφτείτε επίσης  την άνοια που θα μας πιάσει μόνο με τη σκέψη ότι δεν θα δοκιμάζουμε νέα υγρά και δεν θα έχουμε τη χαρά να ξεπακετάρουμε τα καινούρια μας gagets.

4. Τελικό σκόρ : Aλατα νικοτίτης  vs παλιοί ατμιστές =  1 - 99 .   

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9582
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά ατμίσματος με άλατα νικοτίνης
« Απάντηση #71 στις: Απριλίου 19, 2018, 23:04 »
..............Βεβαίως αν κάποιος ατμίζει με άλατα και παρ' όλα αυτά ατμίζει όπως και με την κανονική νικοτίνη, θα πάρει περισσότερη στον οργανισμό του..................
Μάλλον γι αυτό δεν τα έχω δοκιμάσει ακόμα....Αλλά μια δοκιμή δεν βλάπτει.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Υγρά ατμίσματος με άλατα νικοτίνης
« Απάντηση #72 στις: Απριλίου 20, 2018, 10:17 »
Θέμη δοκίμασε τα, κατά 99% θα ατμίσεις λιγότερη ποσότητα υγρού.

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: Υγρά ατμίσματος με άλατα νικοτίνης
« Απάντηση #73 στις: Απριλίου 20, 2018, 13:54 »
Παντως  καλο θα ηταν να δοκιμαζουμε και επειτα να αξιολογουμε.

Το διαβασα,ακουσα,μου ειπαν ισως τελικα πολλες φορες να απεχει απο τα γουστα μας

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Υγρά ατμίσματος με άλατα νικοτίνης
« Απάντηση #74 στις: Απριλίου 20, 2018, 14:28 »
Να σας πω λοιπόν την εμπειρία μου από αυτό το νέο πράμα, στο χώρο του ατμίσματος τουλάχιστον. Το έχω γράψει και αλλού, είμαι σίγουρος, αλλά αυτή τη στιγμή δεν παίζει να ψάξω!

Ντριπάρισα μερικές σταγόνες από ένα NS υγρό 20ρι, σε 90+ watt. Υπόψιν ότι αν ντριπάρω πάνω από 1.5-2mg σε τέτοιες συνθήκες, βήχω σαν το διάολο!

Τράβηξα γεμάτη, δρακίσια τζούρα και δεν ένιωσα την παραμικρή ενόχληση στη διάρκεια. Λίγο στο τέλος, ένιωσα ένα πνίξιμο, αλλά καμία σχέση με το κάψιμο και το χτύπημα της υγρής νικοτίνης. Μετά, ένιωθα πολύ "γεμάτος" και με μια κάποια ικανοποίηση, και ενώ ήθελα να ατμίσω για τη γεύση, στην ουσία δεν είχα όρεξη.

Τα συμπεράσματά μου από αυτή τη μικρή εμπειρία αλλά και μετά από αρκετή συζήτηση με άλλους που προέβησαν σε δοκιμές, είναι τα εξής:

1) Δεν κάνει για μένα. Τουλάχιστον σε αυτές τις περιεκτικότητες. Δεν νομίζω ότι είναι η νικοτίνη αυτή που αναζητώ από τον ατμό πλέον. Ατμίζω τις ίδιες ποσότητες υγρού ανά ημέρα από τότε που άτμιζα 3ρια υγρά και πλέον ατμίζω 1mg. Τη νικοτίνη, την προσθέτω μόνο για τη γεύση (ναι, επηρρεάζει) και για την ιδέα.

2) Δεν θα έλεγα ότι έχει χτύπημα μηδενικού υγρού. Απλά είναι πιο κλιμακωτό και πιο ήπιο από αυτό που γνωρίζουμε.

3) Ο ατμιστής που αναζητά το χτύπημα, δεν νομίζω να ικανοποιηθεί από κάτι τέτοιο. Αντιθέτως, αυτός που θέλει νικοτίνη και δεν αντέχει το χτύπημα, βρήκε την υγειά του.

4) Η χρήση τους σε συσκευές τεχνολογίας 2012, τύπου juul, νομίζω ότι θα δώσει πραγματικά την αίσθηση ενός μηδενικού υγρού. Ίσως είναι ιδανικά για stealth καταστάσεις, τύπου "πετάω Αθήνα - Πεκίνο και τη δόση μου τη θέλω χωρίς να κάνω το δράκο στο αεροπλάνο".

5) Αυτή ακριβώς η απουσία χτυπήματος, θα μπορούσε να κρύβει κάποια επισφάλεια. Το χτύπημα, είναι ας πούμε κάτι σαν προειδοποιητικό καμπανάκι. Όταν αυτό δεν υπάρχει, ενδέχεται να οδηγηθούμε σε καταστάσεις υπερβολικής κατανάλωσης, ιδιαίτερα αν ατμίζουμε σε πιο νορμάλ καταστάσεις και όχι σε γουρούνια ντρίπερ και σύρματα. Δεν ξέρω αν σε τέτοιες πιο τσιγαρίσιες καταστάσεις θα εμφανίζεται αυτό το "γεμάτο" αίσθημα που θα μας κάνει να μην θέλουμε να ατμίσουμε άλλο.

6) Θα ήθελα να δοκιμάσω τη χρήση τους σε ιδιοκατασκευές ή SnV που γνωρίζω ώστε να καταλάβω αν επηρρεάζουν με τον ίδιο τρόπο τη γεύση. Δίκοπο μαχαίρι, καθώς για να επιτύχω το χτύπημα που έχω με 1mg υγρής νικοτίνης, πιθανόν να πρέπει να ανέβω σε περιεκτικότητες 6+ με άλατα.

7) Για κάποιον ο οποίος μπορεί να τα προμηθευτεί σε στέρεη μορφή και γνωρίζει κάποια στοιχειώδη πράγματα για τη διαχείρισή τους, ενδέχεται να αποτελέσουν φθηνή λύση ώστε να έχουν την ανάλογη απόδοση στις κατασκευές τους. Προσωπικά, θα ήθελα να τα δω και σε αυτή τη μορφή και να ελέγξω πως επηρρεάζουν τη γεύση.

Τηρώντας την παράδοση, οι ατμισταί μπαίνουμε και πάλι μπροστά, θέτοντας εαυτούς στη διάθεση της επιστήμης!!!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 19 8481 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:26
από Ηρακλης
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180899 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34124 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537330 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60023 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238073 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 622 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16314 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136260 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085539 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35565 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10429 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12