vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

(Νέα μελέτη) Σχετικά με την πρόσληψη νικοτίνης μεταξύ ηλεκτρονικών και κ.τ

Αποσυνδεδεμένος atmomixani

  • *
  • 698
  • Φύλο: Άντρας
  • το μεγεθος μετραει
διλαδι μιλαει μονο για το σαλιο ? στο κανονικο τσιγαρο νομιζω γινετε απιροφιση νικοτινης και απο αλα οργανα οπος ασ πουμε τον πνευμονα .... + για τις αλες 4000 ουσιες το κουνελι κανανε ?  :confused1:

Αποσυνδεδεμένος dimX

Εαν, λέω, εαν ήταν σωστή η έρευνα κατά την γνώμη μου, δεν θα έπρεπε να αναφερόταν με ποιά τσιγάρα, μάρκα και ποσότητα νικοτίνης, αλλά και με ποιά υγρά, και ποσότητα νικοτίνης έκαναν το τέστ - σύγκριση ?

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
γιατί έχω την εντύπωση ότι ο καρκίνος του πνεύμονα (όταν οφείλεται στο κάπνισμα) προκαλείται από τη συσσώρευση πίσσας στους βρόγχους;; Το ίδιο και οι υπόλοιπες παθήσεις των πνευμόνων που σχετίζονται με τον φραγμό των βρόγχων από τη συσσώρευση πίσσας;;

Αποσυνδεδεμένος Yiannis Rasta

  • *****
  • 1411
  • Φύλο: Άντρας
  • keep walking
    • YIANNIS STAMATIOU
....η θολη εικονα απο αποψη λεπτομερειων και ακριβη στοιχεια που δεν δινονται στις κατα καιρους ερευνες,
ειναι μαλλον δειγμα ενθαρυντικο για εμας τους ατμιστες :hmmm:
Αν ειχαν σοβαρα ευρηματα και ουσιαστικες ερυνες που ενοχοποιουν το ατμισμα,
θα τις ειχαν κανει βουκινο και θα το μαθαιναν και οι πετρες ::)

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
γιατί έχω την εντύπωση ότι ο καρκίνος του πνεύμονα (όταν οφείλεται στο κάπνισμα) προκαλείται από τη συσσώρευση πίσσας στους βρόγχους;; Το ίδιο και οι υπόλοιπες παθήσεις των πνευμόνων που σχετίζονται με τον φραγμό των βρόγχων από τη συσσώρευση πίσσας;;

Δεν υπάρχει κάποιος τρόπος διαπίστωσης, πως ο καρκίνος του πνεύμονα οφείλεται στο κάπνισμα ή όχι. Εννοώ, πως το γεγονός ότι το κάπνισμα προκαλεί καρκίνο, είναι ένα στατιστικό αποτέλεσμα και όχι ένα εργαστηριακό αποτέλεσμα που αποδίδει την ανάπτυξη ενός καρκινώματος του πνεύμονα, στο κάπνισμα ή όχι.
Δεν υπάρχει τρόπος να μετρηθεί αυτό.

Κάποια είδη καρκίνων του πνεύμονα αποδίδονται περισσότερο στο κάπνισμα, επειδή εμφανίζονται περισσότερο συχνά σε καπνιστές, παρά σε μη καπνιστές.

Η πίσσα , σαφώς και είναι ένας παράγοντας καρκινογένεσης, αλλά υπάρχουν και χιλιάδες άλλες ουσίες στο τσιγάρο που θεωρούνται καρκινογόνες.

 

Αποσυνδεδεμένος eftihis.k

  • ***
  • 678
  • Φύλο: Άντρας
....η θολη εικονα απο αποψη λεπτομερειων και ακριβη στοιχεια που δεν δινονται στις κατα καιρους ερευνες,
ειναι μαλλον δειγμα ενθαρυντικο για εμας τους ατμιστες :hmmm:
Αν ειχαν σοβαρα ευρηματα και ουσιαστικες ερυνες που ενοχοποιουν το ατμισμα,
θα τις ειχαν κανει βουκινο και θα το μαθαιναν και οι πετρες ::)
αυτο ειναι σιγουρο Γιαννη!! κρα κανουν να βρουνε κατι!!

Αποσυνδεδεμένος Λιάκουρας

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
  • smoke no more. vape no more. είμ' ελεύθερος!
    • Παραδοσιακά Προϊόντα "Κάμπου Γεύσεις"
atmomixani: ασχολείται με την νικοτίνη γιατί αυτή θεωρείται πως είναι η εθιστική ουσία που πρέπει να αποεθιστούν οι καπνιστές.
Δεν γίνεται στο σάλιο η απορρόφηση της νικοτίνης. Αλλού γίνεται η απορρόφηση και ο μεταβολισμός της σε κοτινίνη. Στο σάλιο μεταφέρεται από τους αδένες που το παράγουν, επειδή υπάρχει στο πλάσμα του αίματος.


dimX: λέει για την ποσότητα νικοτίνης των υγρών , μέσο όρο 18mg. Για το κάπνισμα δεν κάνανε έρευνα, χρησιμοποιήσανε δεδομένα από παλαιότερες έρευνες. Αλλά νομίζω πως αναφέρεσαι σε στατιστική σύγκριση που δεν κάνει αυτή η έρευνα: λέει ότι, κάποιοι έμπειροι ατμιστές είναι δυνατόν να έχουν στον οργανισμό τους αντίστοιχη νικοτίνη με καπνιστές, σε αντίθεση με τα αποτελέσματα από προηγούμενες έρευνες.
petra: έχεις απόλυτο δίκιο. Δεν ασχολείται όμως η έρευνα με την πίσσα, γιατί αυτή δεν είναι η εθιστική ουσία.


Συνολικά: Πιστεύω πως αυτή η έρευνα είναι προς τη σωστή κατεύθυνση, γιατί βάζει τους ερευνητές στο τριπάκι να συγκρίνουν δεδομένα από την πραγματικότητα - πραγματικούς ατμιστές με πραγματικούς καπνιστές. Και επίσης, δεν φαίνεται να έχει την λογική δαιμονοποίησης του η.τ , ενώ τους περιορισμούς της έρευνάς τους τους λένε αυτοί πρώτ' απ' όλα. :thumpup:  Τέλος, το μόνο συμπέρασμα που βγάζει είναι αυτό της προηγούμενης παραγράφου, χωρίς να επεκτείνετε σε αστήρικτα συμπεράσματα.


Εγώ, προσωπικά, συμφωνώ με την έρευνα: όταν ξεκίνησα το άτμισμα, πριν βρω την συσκευή/υγρά που μου ταιριάζουν και πριν αποκτήσω εμπειρία στο να τα χρησιμοποιώ, χρειαζόμουνα και κ.τ για την δόση μου της νικοτίνης. Η έρευνα αυτό λέει, βασικά.

Συγχώνευση μηνυμάτων: Νοεμβρίου 09, 2011, 23:40

Υπάρχει εκείνη η εκπομπή του BBC, 'Tobacco Wars' , που αναφέρεται - κάποια στιγμή - σε ένα πείραμα όπου αλείφανε ποντίκια με πίσσα από τσιγάρα - σαν αυτή που κρατάνε τα πνευμόνια - και μετά μετρούσανε τους όγκους στο δέρμα. Αυτό το πείραμα, λέει το ντοκιμαντέρ, θεωρείται απόδειξη της σχέσης του τσιγάρου με τον καρκίνο. Πιθανόν να υπάρχουν και άλλα, αυτό μου ήρθε τώρα.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 10, 2011, 00:58 από Λιάκουρας »

Αποσυνδεδεμένος slight

  • **
  • 144
  • Φύλο: Άντρας
Αυτές οι έρευνες απο ποιόν γίνονται και για ποιό λόγο;
Μήπως απο τις καπνοβιομηχανίες που χάνουν ποσοστά κέρδους απο τα τρις που βγάζουν κάθε χρόνο;
Θα ανοίξω κάποια στιγμή ένα νέο θέμα για κτ και διαβήτη σε σχέση με ητ.
θέλουν τα μπινλίκια τουσ και κατι παραπάνω, το κόβω εδώ γιατι τα έχω πάρει άσχημα με το κολοτσίγαρο.................

Αποσυνδεδεμένος m.a.x.

  • ***
  • 710
  • Φύλο: Άντρας
  • το ΠΑΟΚίζειν εστί φιλοσοφείν
πάντως για άλλη μια φορά βλέπουμε πως μια έρευνα πάνω στο ητ δεν είναι απόλυτα εμπεριστατωμένη και τεκμηριωμένη μέσα από σαφείς παραμέτρους κλινικών δοκιμών και εργαστηριακών αποτελεσμάτων.

για την ώρα κινούμαστε νομίζω στα τυφλά όλοι εμείς που ατμίζουμε αν και ο καθένας έχει δει σαφή διαφορά πάνω του με το κόψιμο του κτ αφού παρανέργειες,τουλάχιστον αντιληπτές, δεν έχουμε με το ητ όπως με το κανονικό.

δεν παύουμε όμως να είμαστε ΄΄πειραματόζωα΄΄ αφού τα πρώτα ασφαλή αποτελέσματα θα κάνουν πάνω από δεκαετία να εξακριβωθούν πλήρως και λογικά θα βγούν από εμάς που ατμίζουμε τώρα.

Αποσυνδεδεμένος Λιάκουρας

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
  • smoke no more. vape no more. είμ' ελεύθερος!
    • Παραδοσιακά Προϊόντα "Κάμπου Γεύσεις"
Δεν καταλαβαίνω γιατί θεωρείτε πως είναι αρνητική προς το άτμισμα αυτή η έρευνα. Λέει πως η πρόσληψη νικοτίνης είναι αντίστοιχη με αυτή του τσιγάρου. Σας κάνει εντύπωση αυτό;Τρία ml 18ρι υγρό την μέρα είναι όση νικοτίνη περιέχουν (βασικά, προσδίδουν στον οργανισμό) έξι πακέτα τσιγάρα. Εϊναι περίεργο που είναι αντίστοιχη η ποσότητα της νικοτίνης στον οργανισμό;
m.a.x, είναι όντως μια φθηνή έρευνα , πολύ μακριά από αυτό που χρειάζεται. Γίνεται χωρίς σπόνσορα όμως, και αν δείτε από την περιγραφή της , με ελάχιστα δυνατά έξοδα.
Και προς το τέλος λέει: Το συμπέρασμά μας (ποσότητα νικοτίνης στον οργανισμό) είναι σημαντικό για τους καπνιστές που θέλουν να το κόψουν, για μελλοντικές έρευνες και για την (νομοθετική) ρύθμιση αυτών των προϊόντων. Θέλουμε κάτι διαφορετικό; Εγώ προσωπικά θέλω να γίνει μελλοντική έρευνα, με άξονα την σύγκριση πραγματικών ατμιστών και πραγματικών καπνιστών, θέλω να μάθω τελικά πόση νικοτίνη παίρνω, και θέλω να νομιμοποιηθεί το η.τ όπως πραγματικά είναι: ένας εναλλακτικός και ασφαλέστερος τρόπος καπνίσματος.


Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
ένας εναλλακτικός και ασφαλέστερος τρόπος καπνίσματος.

ένας εναλλακτικός και ασφαλέστερος τρόπος πρόσληψης νικοτίνης και εξομοίωσης του καπνίσματος!!!!

δεν είναι κάπνισμα!!!

Αποσυνδεδεμένος m.a.x.

  • ***
  • 710
  • Φύλο: Άντρας
  • το ΠΑΟΚίζειν εστί φιλοσοφείν
Λιάκουρα με αφορμή αυτή την έρευνα απλά λέω ότι στα χέρια μας κάτι απόλυτα εξακριβωμένο από έγκυρες και ανεξάρτητες μελέτες δεν έχουμε δυστυχώς.
Και δεν είναι για μένα μόνο η πρόσληψη της νικοτίνης ένα βασικό στοιχείο έρευνας αλλά και η μακροχρόνια χρήση της προπυλενογλυκόλης,τα παράγωγα της καύσης της, τα παράγωγα των συρμάτων και φιτιλών που χρησιμοποιούμε μέσα από την υπερβολική έκθεσή τους σε θερμότητα και πολλές άλλες παράμετροι που θα μας δώσουν μια ολοκληρωμένη εικόνα του τι έχουμε και ατμίζουμε.
ότι προσπάθεια γίνεται όμως συμφωνώ ότι πρέπει να λαμβάνουμε υπόψη μας ανάλογα με την εγκυρότητά της.

Συγχώνευση μηνυμάτων: Νοεμβρίου 10, 2011, 00:03
ακυρο
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 10, 2011, 00:03 από Vrs5 »

Αποσυνδεδεμένος Drakos

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
  • Ας ήτανε ο πόνος ένα τσιγάρο δρόμος..
Το τελευταίο ποστ του Λιάκουρα με βρίσκει απολύτως σύμφωνο.
Και όπως ανέφερα και εγώ στην αρχή τα αποτελέσματα αυτής της έρευνας δεν δείχνουν απαραίτητα κάτι κακό.. Όλοι μας θέλουμε να γνωρίζουμε και ελπίζουμε στο μέλλον να μάθουμε την ακριβή ποσότητα νικοτίνης που παίρνουμε ατμίζοντας, και εν τέλει όπως λέει και ο Λιάκουρας να νομιμοποιηθεί τελικά το η.τ ως εναλλακτικός και ασφαλέστερος τρόπος πρόσληψης νικοτίνης και να μην είμαστε αναγκασμένοι σε λίγα χρόνια να ψάχνουμε να βρούμε στη ζούλα και παράνομα υγρά με νικοτίνη.
Εγώ πάντως για την ώρα έτσι νοιώθω..με όλα αυτά τα κρυμμένα μαγαζιά, και τις αγορές που μπλοκάρονται από τελωνεία..

Αποσυνδεδεμένος Λιάκουρας

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
  • smoke no more. vape no more. είμ' ελεύθερος!
    • Παραδοσιακά Προϊόντα "Κάμπου Γεύσεις"
Λιάκουρα με αφορμή αυτή την έρευνα απλά λέω ότι στα χέρια μας κάτι απόλυτα εξακριβωμένο από έγκυρες και ανεξάρτητες μελέτες δεν έχουμε δυστυχώς.
Και δεν είναι για μένα μόνο η πρόσληψη της νικοτίνης ένα βασικό στοιχείο έρευνας αλλά και η μακροχρόνια χρήση της προπυλενογλυκόλης,τα παράγωγα της καύσης της, τα παράγωγα των συρμάτων και φιτιλών που χρησιμοποιούμε μέσα από την υπερβολική έκθεσή τους σε θερμότητα και πολλές άλλες παράμετροι που θα μας δώσουν μια ολοκληρωμένη εικόνα του τι έχουμε και ατμίζουμε.
ότι προσπάθεια γίνεται όμως συμφωνώ ότι πρέπει να λαμβάνουμε υπόψη μας ανάλογα με την εγκυρότητά της.

Συγχώνευση μηνυμάτων: Νοεμβρίου 10, 2011, 00:03

ακυρο
Κοίτα, μια σοβαρή έρευνα χρειάζεται λεφτά. Τα έξοδα τα δικά τους ήταν διακόσιες μπατονέτες, μπουκαλάκια και φάκελοι, και τριανταμία εξετάσεις σιέλου.


Για τις επιπτώσεις από το μακροχρόνιο άτμισμα: πιστεύεις πως θα επηρεάσει σοβαρά το πόσο ατμίζει ή το αν ατμίζει ο καθένας μας; Τώρα, (έχω αποκτήσει την εντύπωση ότι) οι περισσότεροί μας θεωρούν ότι είναι μια βλαβερή συνήθεια, αλλά όχι πολύ. Και δεν προσπαθούμε να την κόψουμε!
Γιατί, μήπως όταν καπνίζαμε μας σταματούσε η γνώση των παρενεργειών του τσιγάρου;


Θέλω σοβαρή έρευνα για το η.τ, ώστε να προωθηθεί σαν αγορά (και να εξελιχτούν επιτέλους τα προϊόντα του στις δυνατότητες της εποχής μας, αντί για του ΄70) και για να γίνει το άτμισμα κοινωνικά αποδεκτό, για να μην με βλέπουν σαν εξωγήινο (εμένα με ενοχλεί) αν δεν καταφέρω να το κόψω τελικά. Και βέβαια, για να γίνει πιο ελκυστικό σε καπνιστές που σήμερα δεν κατάφερα να τους πείσω να ατμίσουν, δικούς μου ανθρώπους που τους ακούω να τσιγαροβήχουν και στεναχωριέμαι.


Οποιαδήποτε ουσία για την οποία δεν είναι ο οργανισμός προγραμματισμένος να την λαμβάνει, πιθανότατα να έχει παρενέργειες. Το ξέρω, δεν χρειάζομαι έρευνα για να το αποδείξει. Ούτε το ότι ο καθαρός αέρας είναι καλύτερος από τον ατμό οργανικών ουσιών στα πνευμόνια. Και έχω και αντιρρήσεις ως προς το άτμισμα από θέμα κινήτρων (εξαρτήσεις). Όμως αυτά δεν καταφέρνουν να με κάνουν να κόψω το άτμισμα... θα τα καταφέρει μία έρευνα που θα τα αποδεικνύει;

Αποσυνδεδεμένος dxdydz

  • ***
  • 525
κι εγώ συμφωνώ με τον λιακουρα! το χω κόψει τελείως στο παρελθόν και όταν έκανα τσιγάρο πέρα από τη βρώμα ζαλάδα κτλ ένιωθα πως την άκουγα. μύριζα τον καπνό των τσιγάρων των άλλων και γούσταρα! ένιωθα πως πήρα κάτι που μου λειπε. πλέον νιώθω μόνο βρώμα. σε καμία περίπτωση δε την ακούω. επίσης παλιά έκανα 15-20 στριφτά τη μέρα. τώρα το χω πιπίλα.

εγώ προσωπικά θεωρώ πως παίρνω λίγη περισσότερη νικοτίνη από πριν. αλλά δε με πειράζει εφόσων γλυτώνω τόσα άλλα!

επίσης αν δώσεις ένα njoy σε κάποιον που καπνίζει θα πάρει το ένα 10ατο της τζούρας νικοτίνης χτυπήματος με αυτό που θα πάρω εγώ από το 5βολτο passthrough μου με λρ καρτο και ας έχουμε το ίδιο υγρό.

δεν πρέπει να ακούμε μόνο αυτά που θέλουμε να ακούμε. πρέπει να κάνουμε και μια αντικειμενική αυτοκριτική!

αυτά θεωρώ πως ισχύουν για μένα..

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172387 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277125 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15442 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14085 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9427 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43386 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 440 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35998 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559752 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182856 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 223 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10907 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364