vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

505 επισκέπτες, 2 χρήστες
dkostas, bloodlessz

Twitter

Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες
« Απάντηση #780 στις: Νοεμβρίου 21, 2018, 17:52 »
Underground Gold

Είναι καιρός τώρα που ψάχνω ένα ωραίο υγρό φυστικοβούτυρο και το βρήκα στο υγρό που άτμιζε ο φίλος μου ο [member=15219]karmakoma[/member] ένα απόγευμα που συναντηθήκαμε σε κάποιο ατμομάγαζο στην Αθήνα (αυτό που γράφει στο ακριβώς από πάνω ποστ). Δυστυχώς το υγρό αυτό το πουλάνε μόνο γερμανικά sites και φοβάμαι να παραγγείλω από ένα site που δεν καταλαβαίνω καλά την γλώσσα του. Σκέψου να παραγγείλω peanut butter και να μου στείλουν κανένα τασάκι ΝΕΤ ή κάνα τριμπεκοειδές και να τρέχουμε. Όπως εκείνη τη φορά σ' ένα καφέ στη Μαδρίτη που παρήγγειλα ένα σάντουιτς και μου φέραν ένα ολόκληρο ωμό ψάρι. Με τα λέπια του! Τι να το έκανα ένα ολόκληρο ωμό ψάρι; Με τα λέπια του. Να το τσουρούφλιζα με τον zippo μου; Δεν είναι καλά στο κεφάλι τους οι Ισπανοί. Σε καφενείο ήμουνα διάολε! Υπάρχει περίπτωση να πας εδώ στην Ελλάδα σ' ένα καφέ, να παραγγείλεις εσπρέσσο φρέντο και επειδή το παιδί δεν κατάλαβε να σου φέρουν μια μερίδα καραβιδόψιχα; Γι' αυτό σου λέω. Δεν είναι καλά στο κεφάλι τους οι Ισπανοί. Πάντως εγώ έψαξα να βρω καμιά γατούλα να την κεράσω το αηδιαστικό ψάρι αλλά δεν είδα καμία. Τώρα που το σκέφτομαι, δεν είδα καμία γατούλα σε ολόκληρη την Μαδρίτη. Λες να τις τρώνε τις γατούλες οι Ισπανοί;  :hmmm:

Ξέρω. Φεύγω απ' το θέμα μου. Επανέρχομαι πάραυτα. Αφού λοιπόν απέκλεισα το γερμανικό site, το Σάββατο που μας πέρασε πήρα τα μπογαλάκια μου, τον κύριο πρόεδρα και την κυρία απ' τον βορρά και πήγαμε στο μαγαζί του άλλου πρόεδρα. Ζήτησα να δοκιμάσω υγρά με peanut butter, δοκίμασα δύο και τα αγόρασα και τα δύο γιατί μου άρεσαν πολύ. Μετά πήγαμε για καφέ και έφαγα μια καταπληκτική μηλόπιτα που μακάρι να υπήρχε σε ατμιστικό υγρό. Λίτρα θα κατανάλωνα! Αλλά πάλι φεύγω απ' το θέμα μου. Δεν καταλαβαίνω γιατί το παθαίνω αυτό το πράγμα. Κάποια εγκεφαλική βλάβη μάλλον...  :yes:

Την Κυριακή λοιπόν αποφάσισα να φτιάξω το Gold και σήμερα (3 μόνο μέρες μετά!) έχει πάρει θέση μάχης μέσα στον Eviva v2. Τι να πω; To υγρό είναι μαγικό! Είναι τόσο ωραίο που μπορεί άνετα να γίνει αιτία διαζυγίου ή πολέμου (τώρα που το σκέφτομαι, το ίδιο πράγμα είναι αυτά τα δύο...). Γι' αυτό όταν το αγοράσετε μην το πείτε σε κανέναν να μην έχουμε ιστορίες. Ή δώστε της το σπίτι μπας και κρατήσετε το υγρό. "Καβουρδισμένοι ξηροί καρποί με ελαφριές νότες φιστικοβούτυρου και σιρόπι μπανάνας", λέει ο κατασκευαστής και πολύ σωστά. Η μπανάνα είναι πολύ διακριτική και από τους ξηρούς καρπούς υπερισχύει το φιστίκι, ίσως λόγω του φιστικοβούτυρου. Είναι πολύ ωραία δεμένα τα συστατικά μεταξύ τους και η τελική αίσθηση είναι ένα μέτρια γλυκό και πολύ ιδιαίτερο υγρό. Ένα υγρό που ισχυροποιεί την πεποίθηση μου πως δεν υπάρχει περίπτωση να ξαναγυρίσω στο τσιγάρο ακόμα κι αν αυτό γίνει κάποτε εντελώς ακίνδυνο (ναι, καλά...)! Γεύση Gold δεν υπάρχει σε τσιγάρο...  :nope:

Άλλο ένα παπαγαλόζουμο. Έχω χάσει τον λογαριασμό. Καιρό τώρα...

« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 21, 2018, 20:12 από cpbaroque »

Αποσυνδεδεμένος Σταύρος 63

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
  • Τό γάρ περισσά πράσσειν ούκ έχει νούν ούδένα
Απ: Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες
« Απάντηση #781 στις: Νοεμβρίου 21, 2018, 19:59 »
Κόλλημα το Gold όντως !

Απ: Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες
« Απάντηση #782 στις: Νοεμβρίου 21, 2018, 22:39 »
Πιο καλό απο το peanut butter chocolate της KXS??

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες
« Απάντηση #783 στις: Νοεμβρίου 21, 2018, 22:43 »
Δεν το έχω δοκιμάσει γιατί έχει σοκολάτα. Δεν τα πάω καλά με τις σοκολάτες. Στα υγρά δηλαδή γιατί κατά τ' άλλα έχουμε μια πολύ όμορφη σχέση (με τις σοκολάτες...).

Αποσυνδεδεμένος pakitis

  • **
  • 160
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες
« Απάντηση #784 στις: Νοεμβρίου 21, 2018, 23:35 »
Πφφ. Μπορεί να έχω ζαλίσει κάποιους με τις ερωτήσεις μου τελευταία αλλά θέλω να τα έχω όλα ξεκάθαρα στο μυαλό μου.

Βάση 100mg 50/50

Έχω ένα SnV 6ml άρωμα το οποίο θα βγει σε 30ml. Θέλω να το κάνω με 6άρα νικοτίνη 70/30 vg/pg.

Τα νούμερα είναι σωστά; --> Βάση 1.80ml + VG 20.06 + PG 2.14 + 6ml άρωμα. 

Αποσυνδεδεμένος otakis

  • **
  • 424
Απ: Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες
« Απάντηση #785 στις: Νοεμβρίου 21, 2018, 23:43 »
 
σωστά είναι
στρογγυλοποίησε σε 20.1vg + 2.1pg κ είσαι ταμάμ
 
 

Αποσυνδεδεμένος tsagod

  • ***
  • 594
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες
« Απάντηση #786 στις: Νοεμβρίου 24, 2018, 16:55 »
Underground Gold

Είναι καιρός τώρα που ψάχνω ένα ωραίο υγρό φυστικοβούτυρο και το βρήκα στο υγρό που άτμιζε ο φίλος μου ο [member=15219]karmakoma[/member] ένα απόγευμα που συναντηθήκαμε σε κάποιο ατμομάγαζο στην Αθήνα (αυτό που γράφει στο ακριβώς από πάνω ποστ). Δυστυχώς το υγρό αυτό το πουλάνε μόνο γερμανικά sites και φοβάμαι να παραγγείλω από ένα site που δεν καταλαβαίνω καλά την γλώσσα του. Σκέψου να παραγγείλω peanut butter και να μου στείλουν κανένα τασάκι ΝΕΤ ή κάνα τριμπεκοειδές και να τρέχουμε. Όπως εκείνη τη φορά σ' ένα καφέ στη Μαδρίτη που παρήγγειλα ένα σάντουιτς και μου φέραν ένα ολόκληρο ωμό ψάρι. Με τα λέπια του! Τι να το έκανα ένα ολόκληρο ωμό ψάρι; Με τα λέπια του. Να το τσουρούφλιζα με τον zippo μου; Δεν είναι καλά στο κεφάλι τους οι Ισπανοί. Σε καφενείο ήμουνα διάολε! Υπάρχει περίπτωση να πας εδώ στην Ελλάδα σ' ένα καφέ, να παραγγείλεις εσπρέσσο φρέντο και επειδή το παιδί δεν κατάλαβε να σου φέρουν μια μερίδα καραβιδόψιχα; Γι' αυτό σου λέω. Δεν είναι καλά στο κεφάλι τους οι Ισπανοί. Πάντως εγώ έψαξα να βρω καμιά γατούλα να την κεράσω το αηδιαστικό ψάρι αλλά δεν είδα καμία. Τώρα που το σκέφτομαι, δεν είδα καμία γατούλα σε ολόκληρη την Μαδρίτη. Λες να τις τρώνε τις γατούλες οι Ισπανοί;  :hmmm:

Ξέρω. Φεύγω απ' το θέμα μου. Επανέρχομαι πάραυτα. Αφού λοιπόν απέκλεισα το γερμανικό site, το Σάββατο που μας πέρασε πήρα τα μπογαλάκια μου, τον κύριο πρόεδρα και την κυρία απ' τον βορρά και πήγαμε στο μαγαζί του άλλου πρόεδρα. Ζήτησα να δοκιμάσω υγρά με peanut butter, δοκίμασα δύο και τα αγόρασα και τα δύο γιατί μου άρεσαν πολύ. Μετά πήγαμε για καφέ και έφαγα μια καταπληκτική μηλόπιτα που μακάρι να υπήρχε σε ατμιστικό υγρό. Λίτρα θα κατανάλωνα! Αλλά πάλι φεύγω απ' το θέμα μου. Δεν καταλαβαίνω γιατί το παθαίνω αυτό το πράγμα. Κάποια εγκεφαλική βλάβη μάλλον...  :yes:

Την Κυριακή λοιπόν αποφάσισα να φτιάξω το Gold και σήμερα (3 μόνο μέρες μετά!) έχει πάρει θέση μάχης μέσα στον Eviva v2. Τι να πω; To υγρό είναι μαγικό! Είναι τόσο ωραίο που μπορεί άνετα να γίνει αιτία διαζυγίου ή πολέμου (τώρα που το σκέφτομαι, το ίδιο πράγμα είναι αυτά τα δύο...). Γι' αυτό όταν το αγοράσετε μην το πείτε σε κανέναν να μην έχουμε ιστορίες. Ή δώστε της το σπίτι μπας και κρατήσετε το υγρό. "Καβουρδισμένοι ξηροί καρποί με ελαφριές νότες φιστικοβούτυρου και σιρόπι μπανάνας", λέει ο κατασκευαστής και πολύ σωστά. Η μπανάνα είναι πολύ διακριτική και από τους ξηρούς καρπούς υπερισχύει το φιστίκι, ίσως λόγω του φιστικοβούτυρου. Είναι πολύ ωραία δεμένα τα συστατικά μεταξύ τους και η τελική αίσθηση είναι ένα μέτρια γλυκό και πολύ ιδιαίτερο υγρό. Ένα υγρό που ισχυροποιεί την πεποίθηση μου πως δεν υπάρχει περίπτωση να ξαναγυρίσω στο τσιγάρο ακόμα κι αν αυτό γίνει κάποτε εντελώς ακίνδυνο (ναι, καλά...)! Γεύση Gold δεν υπάρχει σε τσιγάρο...  :nope:

Άλλο ένα παπαγαλόζουμο. Έχω χάσει τον λογαριασμό. Καιρό τώρα...
Εξαιρετικό φυστικοβουτηρο....πραγματικά.

Αλλά εγώ μπανάνα, δεν...
Καλύτερα βέβαια.

Στάλθηκε από το Mi MIX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος pakitis

  • **
  • 160
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες
« Απάντηση #787 στις: Νοεμβρίου 25, 2018, 21:22 »
Έχω ένα έτοιμο υγρό από SnV. Είναι 55ml 3mg 70/30. Μπορώ να προσπαθήσω να του βάλω λίγη νικοτίνη ακόμα; Υπάρχει κάποιο κομπιουτεράκι γι' αυτό; Έψαξα λίγο στο νετ αλλά μάλλον λανθασμένα.

Αποσυνδεδεμένος dinos_74

  • *****
  • 1689
  • Φύλο: Άντρας
  • πεφτω γιατι μπορω να σηκωθω
Απ: Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες
« Απάντηση #788 στις: Νοεμβρίου 25, 2018, 21:31 »
ποσο θες να το πας και η νικοτ. που εχεις τι ειναι?

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες
« Απάντηση #789 στις: Νοεμβρίου 25, 2018, 21:34 »
Έχω ένα έτοιμο υγρό από SnV. Είναι 55ml 3mg 70/30. Μπορώ να προσπαθήσω να του βάλω λίγη νικοτίνη ακόμα; Υπάρχει κάποιο κομπιουτεράκι γι' αυτό; Έψαξα λίγο στο νετ αλλά μάλλον λανθασμένα.

Το calculator του Κώτσου είναι ταμάμ γι' αυτό που θέλεις. Αναφέρεται σε βάσεις βέβαια αλλά δεν κάνει καμία διαφορά αν εσύ θέλεις να υπολογίσεις τελικό υγρό. ΕΔΩ!  :thumpup:


ΥΓ. Μπορείς πάντα να πάρεις την βοήθεια του κοινού. Του Ντίνου δηλαδή... :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος Kostis101

  • *
  • 89
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες
« Απάντηση #790 στις: Νοεμβρίου 25, 2018, 21:46 »
x= [(55*3)+(y*z)]/V 

οπου: x= επιθυμητο ποσοστο νικοτινης στο τελικο, y= ποσοτητα νικοτινουχας βασης, z= % περιεκτικοτητας νικοτινης, V= ογκος τελικος

Για παραδειγμα αν βαλεις ενα μπουστερακι 10ml με 20mg/ml θα εχεις:

x=[(55*3)+(10*20)]/65= 5.61% 

Αποσυνδεδεμένος pakitis

  • **
  • 160
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες
« Απάντηση #791 στις: Νοεμβρίου 25, 2018, 21:48 »
Ευχαριστώ αλάνια μου!

Αποσυνδεδεμένος paiktaras

  • **
  • 135
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες
« Απάντηση #792 στις: Νοεμβρίου 25, 2018, 22:04 »
Εχω TRIBECA & SOHO 30ml s&v  και 10ml 5mg, πόσα ml  vg και  pg πρέπει να προσθέσω ώστε να το πάω στα 3mg 70vg/30pg ?

Αποσυνδεδεμένος Kostis101

  • *
  • 89
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες
« Απάντηση #793 στις: Νοεμβρίου 26, 2018, 01:24 »
Με την λογικη οτι θα φτιαξεις 60ml τελικου υγρου θα πρεπει να βαλεις συνολο 180mg νικοτινης για να εχεις στο τελικο υγρο συγκεντρωση 3mg/ml νικοτινη. Απο οτι φενεται τα 10ml με συγκεντρωση 5mg/ml δε σου φτανουν(50mg νικοτινη). Θα πρεπει να βαλεις ακομα 6.5ml απο boosteraki με συγκεντρωση 20mg/ml ή απλα βαλε 9ml μονο απο το boosteraki και μη χρησιμοποιησεις την νικοτινη που εχεις τωρα. Οσον αφορα το pg/vg ratio, το αρωμα παρτο σαν pg και απο κει και περα αναλογα σε τι βαση ειναι διαλυμενη η νικοτινη που θα βαλεις υπολογιζεις αντιστοιχα. Συνολο πρεπει να εχεις 42ml vg και 18ml pg στο τελικο για να πετυχεις το 70/30 ratio που θες.

Αποσυνδεδεμένος Milarepa

  • **
  • 327
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες
« Απάντηση #794 στις: Νοεμβρίου 27, 2018, 19:38 »
Μια ερωτηση παρακαλω.
Εχω παρει μερικα snv που ληγουν το 2020. Αν τα αφησω ετσι χωρις να ρίξω νικοτινη διαρκουν οσο γραφει η ημερομηνία; Σε σκιερο μέρος εννοειται.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1457 171840 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 04, 2024, 22:46
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276222 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15290 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13991 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9345 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42973 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 411 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35336 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558566 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182438 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 190 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9425 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364