vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

501 επισκέπτες, 5 χρήστες
manoslykos, Jorge, Tazz, tibolaso, marauder800

Twitter

Κλώνοι του Kayfun Prime

Αποσυνδεδεμένος Superuser

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun Prime
« Απάντηση #390 στις: Δεκεμβρίου 30, 2017, 15:30 »
Εγώ πήρα γεύση μετά το δεύτερο πλύσιμο (αφού έλυσα τελείως την βάση κάτι την καθάρισα και μέσα με σαπούνι και μπατονέτα) και στήσιμο με 30ga (0.25mm) σύρμα

Αποσυνδεδεμένος spastos

  • **
  • 332
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun Prime
« Απάντηση #391 στις: Δεκεμβρίου 30, 2017, 15:40 »
Και εγω ενα με σαπουνι πλυσιμο κανω.
Ετσι και αλιως μετα το δευτερο τριτο τανκ αρχιζει να αποδιδη.
Ειναι η μυρουδια του μεταλλου πιστευω οχι απο τα λαδια(εγω τον πηρα πεντακαθαρο της sxk).
Σημερα εβαλα και το μεταλικο τανκ,στα μισα περιπου αρχισε να αποδιδει.Εκει να δεις μεταλλιλα χαχαχ
Για την υπερτοφοδοσια εβγαλα το oring και ειναι τζαμι.
Απο λαθος μου με 28ga συρμα γιατι φιαχνω με 32ga συνηθως,σε 2αρι πυρηνα με 4 σπειρες και 10watt
πηρα τελεια γευση στην αμβροσια.
θα το δοκιμασω και στους αλλους καυφουν να δω εχει την ιδια διαφορα στην γευση 

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2380
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun Prime
« Απάντηση #392 στις: Δεκεμβρίου 30, 2017, 22:18 »
Πήρα εναν από ενα φίλο εδω μεσα.
Λοιπόν, για να πάρω γευση χωρις μεταλλίλα:
4 ωρες μεσα σε επαγγελματικό μηχάνημα ultrasonic στους 100 βαθμούς.
Καθαρισμα με το καφίζα, αυτο που καθαριζω την εσπρεσσιέρα
Ξανα 4 ωρες σε υπέρηχους στους 100 βαθμούς.
Πλέον ειναι τέλειος, αλλα ρε παιδια εσεις πήρατε γευση άμεσα ή εστω με ενα πλύσιμο;
Φίλε Μίμη και να σκεφτείς ότι πριν σου τον στείλω του έκανα και εγώ ένα μπανάκι υπερήχων. Σε κάθε περίπτωση όμως εγώ δεν είχα αυτή την γεύση και μάλιστα στο δεύτερο τανκάκι εξαρχής είχα γεύση. Τείνω να πιστέψω ότι οι γευστικοί σου κάλυκες είναι αρκετά ευαίσθητοι και φυσικά αυτό είναι θετικό σε χρειαζόμαστε για δοκιμές υγρών και (σοβαρολογώ) σε παρακολουθώ στα υγρά που δοκιμάζεις και συνήθως δεν πέφτεις έξω. :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος karmakoma

  • *****
  • 1634
  • Φύλο: Άντρας
  • Reboot: 8/9/15
Απ: Κλώνοι του Kayfun Prime
« Απάντηση #393 στις: Δεκεμβρίου 30, 2017, 23:31 »
Με το που τον πήρα του έκανα 2 κύκλους 3 λεπτών στο ultrasonic cleaner της coil master με ζεστό νερό & σαπούνι και πήρα γεύση από την πρώτη τζούρα. Ο μόνος άτμο που μου έβγαλε μεταλλίλα ήταν ο πρώτος V3 που πήρα (από τους 4 συνολικά) και αυτή εξαφανίστηκε σε 2-3 τανκ...

Αποσυνδεδεμένος Giorgos F

  • ****
  • 1224
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun Prime
« Απάντηση #394 στις: Δεκεμβρίου 31, 2017, 13:25 »
Φυσικά και δεν ήταν καθαρός. Φυσικά και βρωμούσε μεταλίλα, λαδίλα, λαστιχίλα. Τέσσερις φορές "μασσέλωμα" έφαγε και πολλά νερά στο ξέπλυμα, για να φύγει το μηχανουργείο. Παρεπιπτόντως, χτες κατέβασα το στήσιμο απο τα 2,5 στα 2mm, έριξα και τα watt απο τα 13 στα 10 (νομίζω ο JoeBarTeam το πρότεινε), και είδα γιατί είναι φτιαγμένος ο Prime :D
Πάρα πολύ ωραία (RY4 Paragon).

Αποσυνδεδεμένος knight77

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun Prime
« Απάντηση #395 στις: Δεκεμβρίου 31, 2017, 13:41 »
Πριν λίγο τον έστησα και εγώ με δυάρι πυρήνα και γέμισα με Saltybacco από VnV.

Αποκάλυψη απλά!

Sent from OnePlus 3t


Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: Κλώνοι του Kayfun Prime
« Απάντηση #396 στις: Δεκεμβρίου 31, 2017, 15:09 »
Φίλε Μίμη και να σκεφτείς ότι πριν σου τον στείλω του έκανα και εγώ ένα μπανάκι υπερήχων. Σε κάθε περίπτωση όμως εγώ δεν είχα αυτή την γεύση και μάλιστα στο δεύτερο τανκάκι εξαρχής είχα γεύση. Τείνω να πιστέψω ότι οι γευστικοί σου κάλυκες είναι αρκετά ευαίσθητοι και φυσικά αυτό είναι θετικό σε χρειαζόμαστε για δοκιμές υγρών και (σοβαρολογώ) σε παρακολουθώ στα υγρά που δοκιμάζεις και συνήθως δεν πέφτεις έξω. :thumpup:

Γενικα ειμαι κάπως με τις γευσεις και τις μυρωδιές, ειδικα από τοτς που εκοψα το τσιγαρο εχει γινει πρόβλημα. Την πίτα φτιαχνει η σύζυγος στην κουζίνα  και ξαφνικα μου μυρίζει αυγουλίλα ο καφές.
Δεν εχει να κάνει με εσένα, να φανταστείς τον armed τον καθάριζα ενα μήνα, και στο δεύτερο μήνα άρχισα να τον ανέχομαι.
Παιδια, αν δεν δειτε το καθάρισμα που γινεται σε υπερήχους στα 100-150 Watt, δεν το πιστεύεται και το καταλαβαίνω.
Για δοκιμές δεν κάνω, τα περισσότερα υγρά που διαβάζω επικά σχόλια μου γυρίζουν τα σκότια ανάποδα και τα χαρίζω.

Αποσυνδεδεμένος yian

  • **
  • 498
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun Prime
« Απάντηση #397 στις: Ιανουαρίου 01, 2018, 22:13 »
Καλή χρονιά σε όλους με μια ερώτηση....
Πόσες στροφές ανοίγετε τα υγρά για να πετύχετε καλή τροφοδοσία;

Δοκίμασα σε πυρήνα 2mm αλλά με μισή στροφή στα υγρά πήρα μεγαλειώδη υπερτροφοδοσια και τα υγρά στο χέρι.
Δεύτερο στήσιμο σε 2,5mm πυρήνα και τα πράγματα είναι κάπως καλύτερα αλλά και πάλι στη μία στροφή έχω υποψία πλημμύρας.

Το βαμβάκι το βάζω γενικά πλούσιο κομμένο στη περίμετρο της βάσης και απλωμένο στις υποδοχές. Υγρό 70/30 vg/pg.
Τι κάνω λάθος;

Στάλθηκε από το G3311 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Κλώνοι του Kayfun Prime
« Απάντηση #398 στις: Ιανουαρίου 01, 2018, 22:16 »
Προσωπικά, πιστεύω ότι δεν υπάρχει απάντηση στο ερώτημά σου. Η τροφοδοσία, ασχέτως άτμο, είναι συνάρτηση της σύστασης του υγρού (αναλογία pg - vg), του τρόπου που βαμβακώνεις (αραιό, πυκνό, αφράτο, στουμπωμένο ή οτιδήποτε) και των περιθωρίων που σου δίνει ο ατμοποιητής.

Για την αναλογία που λες, πάντως, προτείνεται πιο αραιό βαμβάκωμα.

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun Prime
« Απάντηση #399 στις: Ιανουαρίου 01, 2018, 22:24 »
Δεν τον έχω δοκιμάσει, αλλά η Svoemesto και ο Kf5 με το ίδιο στήσιμο μπορεί ώρες - ώρες να του την έδινε και να έχανε λίγο και να το ξαναθυμόταν 2 τανκ αργότερα. Πάντως (και τα γράφω επειδή και ο Prime έχει τον ίδιο τρόπο ρύθμισης υγρών και παραπλήσιο ντεκ) στήσιμο από 2-2,5mm αντίσταση με τα υγρά ανοικτά από 1-2,5 στροφές και PG/VG από 50/50 έως 30/70 δεν είχα επίσημη διαρροή ποτέ. Εννοείται ότι το βαμβάκι έχει μπει σωστά.

Αποσυνδεδεμένος yian

  • **
  • 498
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun Prime
« Απάντηση #400 στις: Ιανουαρίου 01, 2018, 22:25 »
Συμφωνώ και το σκέφτηκα, αλλά με πιο αραιό βαμβακωμα δεν θα είχα εντονότερη υπερτροφοδοσια;
Ίσως δοκιμάσω στο επόμενο στήσιμο..

Γενικά πάντως το στήσιμο του με έχει ταλαιπωρήσει αρκετά, από κόφτη σε έλεγχο θερμοκρασίας με 2,5 στροφες ανοικτά υγρά έως ακατάσχετη πλημμύρα στα 2mm kanthal με μισή στροφή άνοιγμα.
Δεν έχω βρει ακόμα τα γούστα του..

Στάλθηκε από το G3311 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 01, 2018, 22:30 από yian »

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Κλώνοι του Kayfun Prime
« Απάντηση #401 στις: Ιανουαρίου 01, 2018, 22:29 »
Ώπα... Εγώ διάβασα λάθος. Διάβασα ΥΠΟτροφοδοσία.

Εφόσον έχεις ΥΠΕΡτροφοδοσία κάντο λίγο πιο παχύ. Λιγότερο αραιό δηλαδή.

Αποσυνδεδεμένος panoskatz

  • ***
  • 550
  • ΟΛΟΙ ΜΕΛΗ!!!!!gvc.gr
Απ: Κλώνοι του Kayfun Prime
« Απάντηση #402 στις: Ιανουαρίου 01, 2018, 23:01 »
Καλή χρονιά σε όλους με μια ερώτηση....
Πόσες στροφές ανοίγετε τα υγρά για να πετύχετε καλή τροφοδοσία;

Δοκίμασα σε πυρήνα 2mm αλλά με μισή στροφή στα υγρά πήρα μεγαλειώδη υπερτροφοδοσια και τα υγρά στο χέρι.
Δεύτερο στήσιμο σε 2,5mm πυρήνα και τα πράγματα είναι κάπως καλύτερα αλλά και πάλι στη μία στροφή έχω υποψία πλημμύρας.

Το βαμβάκι το βάζω γενικά πλούσιο κομμένο στη περίμετρο της βάσης και απλωμένο στις υποδοχές. Υγρό 70/30 vg/pg.
Τι κάνω λάθος;

Στάλθηκε από το G3311 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Eαν εχεις πεσει σε προβληματικο κομματι πετας το λαστιχακι του τοπ καπ.Εαν με το λαστιχακι στη θεση του μετα απο γεμισμα και με κλειστα υγρα εχεις υπερτροφοδοσια τοτε εχεις προβληματικο κομματι.Αρα πετας το λαστιχακι.Μετα πρεπει να βαζεις πολυ βαμβακι,καποια στιγμη θα ανεβασω φωτο.Χωρις πλουσιο βαμβακι οι υπερτροφοδοσιες θα ειναι μονιμες μετα απο καθε ανοιγμα υγρων.Αφου βαλεις την σωστη ποσοτητα βαμβακιου τοτε μετα το γεμισμα ανοιγμα μια στροφη και μετα απο ωρα εαν θες και δεν σε ικανοποιει η γευση ανοιγεις και αλλο τα υγρα μεχρι το πολυ 2 στροφες.Εαν ανοιξεις μετα το γεμισμα αμεσως παραπανω απο μια στροφη και κατι θα παθεις παλι υπερτροφοδοσια.Αυτα ειναι σε γενικες γραμμες προτασεις για απροβληματιστη λειτουργια.Οι προτασεις αυτες ειναι με υγρα 50-50.

Διόρθωση παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 01, 2018, 23:27 από gipsy »

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun Prime
« Απάντηση #403 στις: Ιανουαρίου 01, 2018, 23:41 »
Ξέρει κανείς αν αυτά τα προβλήματα εμφανίζονται και στον γνήσιο;

Αποσυνδεδεμένος panoskatz

  • ***
  • 550
  • ΟΛΟΙ ΜΕΛΗ!!!!!gvc.gr
Απ: Κλώνοι του Kayfun Prime
« Απάντηση #404 στις: Ιανουαρίου 01, 2018, 23:47 »
Εγω πιστευω το προβλημα ειναι στα αυλακια του τοπ καπ.Δεν απεγκλωβιζει σωστα τον αερα μετα το γεμισμα.Οποτε παραπανω αερας μεγαλυτερη πιεση περισσότερο υγρο στο coil=υπερτροφοδοσια.Στο θεμα του γνησιου υπαρχουν αναφορες για υπερτροφοδοσια και νομιζω λογο ελατωματικου τοπ καπ.Απλα στους γνησιους οι αστοχιες ειναι ελαχιστες λογο ποιοτικοτερου cnc και καλυτερου ποιοτικου ελεγχου.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 377 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 273 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21903 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 283890 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209314 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68097 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 176110 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 314979 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15179 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126309 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95002 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4948 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix