vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

512 επισκέπτες, 9 χρήστες
Tazz, ZoeM, dkostas, manoslykos, camber, Jorge, JohnDag, white varadero, azografos

Twitter

Shake 'n vapes υγρά vs One shot concentrates (SnV vs OSC)

Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Shake 'n vapes υγρά vs One shot concentrates (SnV vs OSC)
« Απάντηση #90 στις: Οκτωβρίου 05, 2017, 16:52 »
Άραγε σε κατάστημα που σου φτιάχνει κλώνο από γνωστές μάρκες αρώματα και σου το δίνει εκείνη την ώρα και αν θες σου βάζει επιτόπου βάση και νικοτίνη πώς θα το ονομάσουμε;
Παράνομο μήπως?

Αποσυνδεδεμένος Skoni

  • **
  • 113
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Shake 'n vapes υγρά vs One shot concentrates (SnV vs OSC)
« Απάντηση #91 στις: Οκτωβρίου 05, 2017, 16:55 »
Και όμως παίζει…   

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Shake 'n vapes υγρά vs One shot concentrates (SnV vs OSC)
« Απάντηση #92 στις: Οκτωβρίου 05, 2017, 17:45 »
Και όμως είναι παράνομο...

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Shake 'n vapes υγρά vs One shot concentrates (SnV vs OSC)
« Απάντηση #93 στις: Οκτωβρίου 05, 2017, 18:11 »
Αστείο είναι για 'σένα επειδή τους εξισώνεις όλους σύμφωνα με τα δικά σου γούστα. Ήδη απάντησαν στο νήμα άτομα που χρησιμοποιούν κατά κόρον αρώματα με 3-4% το πολύ αραίωση σε μεγαλύτερη συχνότητα από αυτά που απαιτούν 10+%, αλλά εσύ συνεχίζεις να χαχανίζεις.
Και θεωρείς αξιόπιστο στατιστικό δείγμα τα 3 από τα 5 άτομα που έτυχε να δουν το νήμα, να κάνουν diy, να χρησιμοποιούν μόνο FA και να συμφωνούν στο 3% ποσοστό αρώματος ?
Μιλάς για τους άλλους ότι εξισώνουν τα πάντα με τα δικά τους γούστα αλλά και εσύ κάνεις ακριβώς το ίδιο, δεν δέχεσαι ότι πολύς κόσμος χρησιμοποιεί αρώματα σε συγκεντρώσεις 10-20%
Δεν έχουν όλοι τα ίδια γούστα, ούτε στα ποσοστά ούτε στις εταιρείες παραγωγής αρωμάτων. Αλλά να λέμε ότι η πλειοψηφία των ατμιστών ατμίζει αρώματα σε ποσοστό 3% μάλλον δεν στέκει. Ρίξε μια ματιά στα site με τις συνταγές. Τα γλυκαντικά είναι περισσότερα από 3% στα περισσότερα υγρά πλέον :)
Φταίνει οι ατμιστές που είναι θεριακλήδες? Φταίνε οι εταιρείες που αραιώνουν τα αρώματα πολύ? Φταίει το κακό κάρμα? Όλα μαζί?
Η πλειοψηφία ατμίζει αρώματα αραιωμένα σε 15-20%. Προφανώς και θέλουν υψηλό ποσοστό γιατί είναι αδύναμα τα αρώματα. Αλλά εγώ πχ που δεν μου αρέσει το Χ άρωμα της φουφουτος flavors, αλλά μου αρέσει το Ψ της φλουφλης flavors, θα ατμίσω το δεύτερο όση αραίωση και να θέλει.

Παρεπιπτόντως χρησιμοποιώ πολύ και FA αρώματα. Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι δεν τα βρίσκεις πουθενά σε bulk size και η τιμή τους είναι μάλλον μαρκέ επειδή βγαίνουν σε 10μελα μόνο χωρίς δυνατότητα rebottling.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 05, 2017, 18:23 από thenetpoet »

Αποσυνδεδεμένος serpe7

  • **
  • 412
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Shake 'n vapes υγρά vs One shot concentrates (SnV vs OSC)
« Απάντηση #94 στις: Οκτωβρίου 05, 2017, 18:27 »
Αυτά τα βγάζεις εσύ από το μυαλό σου, φίλτατε. Ούτε μίλησα για στατιστικά δείγματα, ούτε είπα πουθενά ότι δεν υπάρχει κόσμος που να φτιάχνει πρωτίστως αρώματα με 10%. Αν κοιτάξεις την προηγούμενη σελίδα, εγώ ο ίδιος αναφέρω ότι έχω φτιάξει αρώματα και συνταγές στο 10 και 15% κι ότι κάποια με ικανοποίησαν περισσότερο. Καλό είναι να μη δημιουργούμε εντυπώσεις λοιπόν και να μην είμαστε απόλυτοι σε τπτ. Για τον συγκεκριμένο η εξαίρεση είναι το 3-4%, ε για μένα είναι ο κανόνας τι να κάνουμε; Τα γούστα διαφέρουν. Δεν έχω κάποιο δείγμα στατιστικής για να αποφανθώ ποιοι ανήκουν περισσότερο στην τάδε κατηγορία, ακόμη και η πλειοφηφία να ανήκε στο 10% δε θα μου έκανε κάποια εντύπωση, ούτε θα με ενδιέφερε ιδιαίτερα.

Έχω την εντύπωση επίσης ότι ίσως το βλέπεις από λάθος οπτική καθώς ποστάροντας έχεις στο μυαλό σου κυρίως συνταγές και κρίνεις βάσει αυτών. Πολλοί δε φτιάχνουν καν συνταγές και αρέσκονται σε μονά αρώματα όχι κατά ανάγκη μονόχνωτα και αδιάφορα. Υπάρχουν και πιο γκουρμέ αρώματα πολλαπλών σχετικά γεύσεων που απαιτούν μικρά ποσοστά και σε γλιτώνουν από συνταγές. Το αν κάποιος δεν αρέσκεται σε αυτά είναι άλλο θέμα.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Shake 'n vapes υγρά vs One shot concentrates (SnV vs OSC)
« Απάντηση #95 στις: Οκτωβρίου 05, 2017, 18:51 »
Φίλε μου, ούτε θα με πείσεις ούτε θα σε πείσω, και ούτε θέλω.
Το τι έχω στο μυαλό μου το έχω γράψει από την αρχή. Είπα συγκεκριμένα 
Μα και ο κατασκευαστής το λέει ξεκάθαρα, το προτεινόμενο ποσοστό είναι για χρήση ως ένα άρωμα μόνο του.
Απλά πράγματα,θεωρείς ότι η πλειοψηφία των ατμιστών κάνει :
1 μόνο άρωμα?
χρησιμοποιεί 1-3% αραίωση?

Αποσυνδεδεμένος serpe7

  • **
  • 412
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Shake 'n vapes υγρά vs One shot concentrates (SnV vs OSC)
« Απάντηση #96 στις: Οκτωβρίου 05, 2017, 19:32 »
Δεν το πολυκατάλαβα αυτό που λες για το ένα και μόνο άρωμα. Εννοείς να φτιάχνει κανείς diy μόνο με τα μπουκαλάκια του αρώματος χωρίς να θέλει πειραματισμούς με αναμείξεις; Το κάνουν αρκετοί. Άλλοι συμβιβάζονται με πιο light καταστάσεις (π.χ προσθήκη 0,5-1% ενός πρόσθετου για να γίνει πιο ενδιαφέρον το μίγμα), άλλοι απογοητεύονται να χαλούν ακόμα και 10μελα σε δοκιμές που αποτυγχάνουν και πηγαίνουν σε πιο σίγουρες λύσεις (π.χ s&v).

Όπως έγραψα δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω τι κάνει η πλειοψηφία, αν υπάρχουν στατιστικές θα με ενδιέφεραν να τις δω. Το φόρουμ πάντως δε θεωρώ ότι αντικατοπτρίζει την πλειοψηφία μιας και εδώ συμμετέχουμε περισσότερο ως χομπίστες που έχουμε πάει το άτμισμα σε ένα επίπεδο πιο εξειδικευμένο και πολυδιάστατο. Τέλος πάντων, μάλλον έχουμε ξεφύγει.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 05, 2017, 20:52 από serpe7 »

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Shake 'n vapes υγρά vs One shot concentrates (SnV vs OSC)
« Απάντηση #97 στις: Οκτωβρίου 05, 2017, 20:41 »
Ναι, όντως έχουμε ξεφύγει και ελπιζω μετά από αυτό να το κλείσουμε. Προσωπικά χαίρομαι και θεωρώ σωστό το "αδύναμο" άρωμα.

Σκεφτείτε το εξής: έστω ότι ένα άρωμα είναι τόσο έντονο που με συγκέντρωση 0.5% είναι τούμπανο. Πόσο εύκολο είναι για έναν ιδιοκατασκευαστή να αλλάξει την συγκέντρωση κατά 10% πάνω ή κάτω για οποιοδήποτε λόγο στις μικρές ποσότητες που φτιάχνει? Σκεφτείτε το ίδιο με ένα άρωμα για το οποίο ο κατασκευαστής προτείνει 10% συγκέντρωση. Σαφώς πιο εύκολο σε αυτή την περίπτωση.

Και αν θεωρείτε το 0.5% ακραίο, θυμηθείτε το FOTIA δύο χρόνια πριν. Σήμερα το έχει αδυνατίσει ο Atmos Lab κατά 4 φορές και προτείνει συγκέντρωση 2%...

Ας επιστρέψουμε στο θέμα μας τώρα.

 Από κινητό.


Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Shake 'n vapes υγρά vs One shot concentrates (SnV vs OSC)
« Απάντηση #98 στις: Οκτωβρίου 05, 2017, 22:55 »
Πριν επιστρέψουμε, να δηλώσω ότι διάβασα, επιτέλους, από δύο "αντιμαχόμενες" πλευρές των τελευταίων ποστ, ένα πολιτισμένο διάλογο, βασισμένο σε λογικά επιχειρήματα, που σίγουρα βοηθά το φόρουμ.
Η αληθινή σκέψη είναι σαν το άτμισμα.
Ομορφαίνει (τους πάντες) δεν παχαίνει (κανέναν)
/Off

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Shake 'n vapes υγρά vs One shot concentrates (SnV vs OSC)
« Απάντηση #99 στις: Οκτωβρίου 05, 2017, 22:58 »
Ναι αλλά δεν είχε πλάκα.


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180530 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8304 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33940 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536076 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59759 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237354 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 576 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15508 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136107 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085278 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35378 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10211 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12