vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

522 επισκέπτες, 8 χρήστες
dkostas, giorgos1999, bloodlessz, Tazz, john67, manoslykos, JohnDag, ThioVag

Twitter

Shake 'n vapes υγρά vs One shot concentrates (SnV vs OSC)

Αποσυνδεδεμένος tibolaso

  • **
  • 482
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Shake 'n vapes υγρά vs One shot concentrates (SnV vs OSC)
« Απάντηση #15 στις: Οκτωβρίου 03, 2017, 11:07 »
Καλά, τι προτείνουν οι ELF και eCig; Τα μηδενικά ή με την χαμηλή νικοτίνη θα είναι στούκας από άρωμα ενώ με τα πολλά booster θα βγαίνει το υγρό νερόπλυμα. :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος megst

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Απ: Shake 'n vapes υγρά vs One shot concentrates (SnV vs OSC)
« Απάντηση #16 στις: Οκτωβρίου 03, 2017, 11:08 »
Εχει μπει και η Ecig στο παιχνίδι αυτο με το που αρχισε η TPD. Τα ονομάζει FYT (For Your Taste), 16€ τα 50ml.
Δεν το βλεπω να πολυσυμφερει όμως σε σχεση με το παραδοσιακή παρασκευή (βάση + άρωμα) εκτος αν κάνεις 3 mg/ml.
Και επίσης λέει, ότι αν θες τελικό μείγμα 3mg/ml προσθέτεις ένα boosterάκι, αν θές τελικό μείγμα 5mg/ml προσθέτεις δυο boosterάκια, αν θές τελικό μείγμα 9mg/ml προσθέτεις πέντε boosterάκια (!) κοκ.
Επίσης λέει ότι...
“Σε επιλογή υψηλών βαθμών νικοτίνης, το άρωμα εξασθενεί λόγω της αραίωσης. Εάν θέλετε, μπορείτε να το ενισχύσετε προσθέτοντας μερικές σταγόνες συμπυκνωμένου υγρού”  :o
Άρα η αναλογία των αρωμάτων όπως τη ξέραμε, έχει πάει περίπατο.

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Shake 'n vapes υγρά vs One shot concentrates (SnV vs OSC)
« Απάντηση #17 στις: Οκτωβρίου 03, 2017, 11:14 »
Η ecig τουλάχιστον υπολόγισε σωστά τις νικοτίνες...

Αποσυνδεδεμένος Chronisb

  • *****
  • 1772
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Shake 'n vapes υγρά vs One shot concentrates (SnV vs OSC)
« Απάντηση #18 στις: Οκτωβρίου 03, 2017, 11:23 »
Φίλε μου Σέρλοκ θα διαφωνήσω (μερικώς)! :)) :))
Πολύ σωστά τα λέει η ELF για το 1 booster.
Εχεις 50ml μηδενικό υγρό και βάζεις 1χ10ml 18αρι νικοτίνη. Εχεις λοιπόν 180mg νικοτίνης σε 60ml (50+10) υγρό. Αρα 180/60 = 3mg/ml. ;)
Στα 2 τα έκανε λίγο σαλάτα:
Εχεις 50ml μηδενικό υγρό και βάζεις 2χ10ml 18αρι νικοτίνη. Εχεις λοιπόν 360mg νικοτίνης σε 70ml (50+20) υγρό. Αρα 360/70 = 5,14mg/ml. :laugh1: :laugh1:

[member=8577]tibolaso[/member]: Η ELF δίνει booster του κάθε αρώματος ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ και προφανώς περιέχουν και άρωμα. Αρα όσα booster και να βάλεις το άρωμα παραμένει (?? υποθέτω) αναλλοίωτο!
Προφανώς αν κάποιος δεν πάρει τα booster της ELF αλλά βάλει από βάση που έχει το άρωμα θα αλλοιωθεί ;)

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Shake 'n vapes υγρά vs One shot concentrates (SnV vs OSC)
« Απάντηση #19 στις: Οκτωβρίου 03, 2017, 11:27 »
Για το δεύτερο λέω... ;)

Αποσυνδεδεμένος lounik

  • ***
  • 679
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Shake 'n vapes υγρά vs One shot concentrates (SnV vs OSC)
« Απάντηση #20 στις: Οκτωβρίου 03, 2017, 12:58 »
Η elf έχει βγάλει νέα σειρά mix and vape όπου δίνει 30 ml συμπυκνωμένο άρωμα σε 70 ml μπουκάλι. Και 0 mg/ml nic να θέλεις, θα πρέπει να βάλεις 40 ml σκέτη vg/pg βάση.
Αυτό δίνει λύση στην εξασθένιση του αρώματος σε μεγαλύτερες περιεκτικότητες νικοτίνης αλλά πρέπει κάποιος να αγοράσει το mix and vape τα booster που θέλει και μηδενική βάση (αν δεν έχει).

π.χ
http://www.alterego.gr/e-shop/e-liquid/multi-brand-collection/relax-mix-and-vape-eliquid-france.html

http://www.activape.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=2014

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: Shake 'n vapes υγρά vs One shot concentrates (SnV vs OSC)
« Απάντηση #21 στις: Οκτωβρίου 03, 2017, 13:03 »
Eγω σκεφτομαι τι θα κανουν οι κατασκευαστες ''μεσα και εξω''που δεν εχουν shake and vape.Θα μπουν στο χωρο η δεν θα αγησουν για πολυ αυτο το σκηνικο.

Προσωπικα  αφηνω τα υγρα οσω γινεται να παρουν το χρονο τους ειτε ειναι snv ειτε οτιδηποτε αλλο.

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Shake 'n vapes υγρά vs One shot concentrates (SnV vs OSC)
« Απάντηση #22 στις: Οκτωβρίου 03, 2017, 13:13 »
Αν οι ατμιστες δεν τα προτιμησουν; σιγουρα θα πεσει ακυρο. Την αγορα θα επρεπε να την κατευθυνουμε εμεις, οχι το αντιστροφο. 

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: Shake 'n vapes υγρά vs One shot concentrates (SnV vs OSC)
« Απάντηση #23 στις: Οκτωβρίου 03, 2017, 13:19 »
Σωστο συμφωνω,αλλα νομιζω οτι μαλλον στο τελος παντα ο τσιπρας θα φερνει εξαρες και εμεις παλι στο ασσοδυο,

οχι οτι και το ασσοδυο δεν εχει την χαρη του :))

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Shake 'n vapes υγρά vs One shot concentrates (SnV vs OSC)
« Απάντηση #24 στις: Οκτωβρίου 03, 2017, 13:41 »
Πείτε με γεροστριμμένο αλλά παρατηρώ κάτι που με ανησυχεί αρκετά.
Η πλειοψηφία των ατμιστών ως καταναλωτές, στην μετά tpd εποχή επικεντρώνεται στην αναζήτηση φθηνού προϊόντος και νομίζω ότι παραβλέπει σχεδόν ολοκληρωτικά το θέμα της ποιότητας / ασφάλειας.
Έχουν σταματήσει οι οποιεσδήποτε ερωτήσεις για εργαστηριακούς ελέγχους, τόπο / τρόπο παρασκευής από τους κατασκευαστές στα snv ή one shot ή ότι θέλεις πες το, ενώ αντίθετα καλπάζουν οι ερωτήσεις για το που θα βρω το φθηνότερο, ποιός έχει τις μεγαλύτερες συσκευασίες, τα πιο δυνατά αρώματα, κτλ.
Και εγώ φυσικά όπως όλοι μας, καίγομαι για την τιμή που αγοράζω υγρά / αρώματα κτλ, αλλά προσπαθώ να μη ξεχνάω και τον παράγοντα ποιότητα. Σαφώς και μπορώ να βρω πολύ φθηνό ατμιστικό υλικό, το θέμα είναι όμως ότι αυτό θα το ατμίσω και θα περάσει στον οργανισμό μου.
Αν λοιπόν όπως λένε και αρκετοί φίλοι, κατευθύνουμε την αγορά στην παρασκευή υγρών κάτω από τον πάγκο με μόνο γνώμονα το κόστος, δεν θεωρώ ότι θα είμαστε οι κερδισμένοι της υπόθεσης.

Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Shake 'n vapes υγρά vs One shot concentrates (SnV vs OSC)
« Απάντηση #25 στις: Οκτωβρίου 03, 2017, 13:51 »
To μόνο θετικό που μπορούσε να έχει το TDP και οποιαδήποτε νομοθεσία για τον καταναλωτή ήταν οτι θα είχαμε έλεγχο ποιότητας στο τί ατμίζουμε.

Παρατηρούμε όμως μια τάση διαφορετική.Απο την μία οι κατασκευαστές βρήκαν το παραθυράκι για να μπορούνε να πουλάνε προιόν που δεν υπόκειται σε νομοθεσίες με τα SnV και απο την άλλη οι καταναλωτές ψάχνουν τις φτηνότερες νικοτίνες και βάσεις, για να συμπληρώσουν τα SnV.

Αλλά αυτό που λέει ο ποιητής απο πάνω θα έπρεπε να μας απασχολεί περισσότερο απο το κόστος, μιας και η υγεία μας είναι κατα πολύ σημαντικότερη απο το πορτοφόλι μας.

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Shake 'n vapes υγρά vs One shot concentrates (SnV vs OSC)
« Απάντηση #26 στις: Οκτωβρίου 03, 2017, 13:52 »
+1

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: Shake 'n vapes υγρά vs One shot concentrates (SnV vs OSC)
« Απάντηση #27 στις: Οκτωβρίου 03, 2017, 14:30 »
Εγω δεν θα πω ψεμματα το αγαπαω πολυ το διακετυλιο και οτι στο καλο ηταν αυτο που εδινε εκεινη την νοστιμια στα υγρα που ατμιζαμε πριν και τα πληρωναμε και σε δυσκολη τιμη(αντιφαση).

Εχουμε πολυ καλους ατμιστικους εξοπλισμους,αλλα απο καυσιμο εχει γινει σαλατα η υποθεση.

Ειμαι με βαση συνηθως,οποτε οταν ηθελα να ατμισω το υγρο της αρεσκειας μου ας ειχε και λιγο απαγορευση μεσα,δεν με απασχολουσε.

Πιο πολυ με απασχολει που η πλειοψηφια των υγρων που κυκλοφορει ειναι μονοτονη γευστικα και υπαρχει ανακυκλωση και ακομα*2 που χαλασανε τα χαρμανια :'( :))
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 03, 2017, 14:38 από teo77 »

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Shake 'n vapes υγρά vs One shot concentrates (SnV vs OSC)
« Απάντηση #28 στις: Οκτωβρίου 03, 2017, 14:46 »
Για να μην παρεξηγηθώ, σαφώς και ο καταναλωτής πρέπει να ψάχνει το συμφέρον του.
Συμφέρον του όμως δεν είναι μόνο η τσέπη του αλλά και η υγεία του.

[member=14955]teo77[/member] Το διακετύλιο στις περισσότερες περιπτώσεις υπήρχε σε ασήμαντες συγκεντώσεις στα υγρά και συμφωνώ μαζί σου ότι η γεύση που "πρόσθετε" ήταν σημαντικός παράγοντας.
Δυστυχώς όμως η tpd έπιασε ένα δύο βασικά "επιβλαβή" συστατικά από τα δεκάδες που υπάρχουν.

Αποσυνδεδεμένος chief79

  • ***
  • 517
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Shake 'n vapes υγρά vs One shot concentrates (SnV vs OSC)
« Απάντηση #29 στις: Οκτωβρίου 03, 2017, 16:26 »
Αυτο που μου ερχεται στο μυαλο με ολη αυτη την νεα ταση SnV και OSC
και οπως τελικα ολα αυτα ονομαζονται, ειναι το θεμα με τις αναλυσεις
και τις οποιες πιστοποιησεις. Οχι , δεν ειμαι κανενας "ευαισθητος" , αλλα θυμαμαι
πριν 2 χρονια περιπου που ειχε σκασει το θεμα με αναλυσεις,διακετυλια ,κ.τ.λ και 
ολοι λιγο πολυ , ειτε μαγαζατορες ειτε πελατες ατμιστες,αναφερονταν
στο θεμα. 
Τωρα καθε μερα, "ξεπηδουν" απο παντου αυτα τα 30μελα /50μελα/
100μελα συμπυκνωματα , καταλαμβανοντας ισως το μεγαλυτερο κομματι
της αγορας και ουτε λογος για μια "αναλυση" βρε αδερφε. Τι ειναι αυτο
που ατμιζω? Υπαρχει καποιος "ανεξαρτητος" φορεας (εδω γελαμε :))) να
το εχει ελεγξει? Τηρουνται καποιες ελαχιστες προδιαγραφες? Τουλαχιστον
δεν εχω δει εγω, η δεν εχω καταλαβει και μπορει να ειμαι και λαθος.

Υποτιθεται (ετσι ειχα καταλαβει τουλαχιστον) οτι αυτη η ξακουστη TPD
θα εθετε καποιες προυποθεσεις. Σωστα? :hmmm:
Απο την αλλη, ποσως με ενδιαφερει αν εχει η οχι το υγρο αναλυση / πιστοποιηση
(γιατι ειμαι και καχυποπτο αγορι) . Αν το γουσταρω θα το ατμισω. Μηπως ομως
το ολο θεμα με το ατμιστικο υγρο γινεται πιο ανεξελεγκτο απο πριν(προ TPD)?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180541 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8305 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33944 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536115 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59763 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237377 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 577 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15541 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136113 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085286 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35390 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10222 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12