vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

548 επισκέπτες, 5 χρήστες
Tem, manoslykos, Jorge, thanos1071, th3ofilos

Twitter

Shake 'n vapes υγρά vs One shot concentrates (SnV vs OSC)

Αποσυνδεδεμένος yorgoss

  • **
  • 234
  • Φύλο: Άντρας
Shake 'n vapes υγρά vs One shot concentrates (SnV vs OSC)
« στις: Οκτωβρίου 02, 2017, 12:00 »
   Τους τελευταίους μήνες παρατηρώ όλο και πιο πολύ νέες εταιρείες ή και ήδη υφιστάμενες να στρέφονται στην παραγωγή και στο πλασάρισμα shake n vape υγρών. Τα SnV είναι συνήθως μια ποσότητα αρώματος από 6ml μέχρι και 30ml που σου δίνουν τη δυνατότητα με προσθήκη βάσης της αρέσκειας σου να φτιάξεις υγρό αναπλήρωσης μέχρι και 120ml (ανάλογα τη συσκευασία και ακολουθώντας πάντα τις οδηγίες του κατασκευαστή). Από ότι έχουμε δει όλοι μας και πολλές φορές και με τις οδηγίες του κατασκευαστή τα
υγρά shake n vape χρειάζονται ωρίμανση πολλές φορές μέχρι και δυο εβδομάδες αν όχι περισσότερο άρα μόνο shake n vape δεν είναι. Αυτά τα υγρά βγαίνουν στην αγορά με τιμή 1,15 Ευρώ ανά ml η οποία φθίνει όσο αυξάνεται η ποσότητα του αρώματος στη συσκευασία.(λογικό άλλωστε)

 Τα one shot concentrates αντιθέτως είναι mix αρωμάτων στα οποία προσθέτεις βάση της αρεσκείας σου και τα οποία ανάλογα τη σύνθεση των αρωμάτων μπορεί να ωριμάσουν από 4-5 μέρες εώς και μήνα και φυσικά να παράγουν μεγαλύτερη ποσότητα τελικού υγρού σε πολύ πιο συμφέρουσα τιμή για τον καταναλωτή. Δυστυχώς απο ελληνικές εταιρείες τέτοια mix μόνο η abuelos και  ο flavourist με τον danluca από όσο γνωρίζω βγάζουν και η hexocell.
 
Ποια είναι η διαφορά των υγρών αυτών ; Είναι θέμα marketing ; Οι κατασκευαστές των υγρών αυτών έχουν σίγουρα μεγαλύτερο περιθώριο κέρδους από τα shake n vapes υγρά πράγμα που με βάζει σε σκέψεις αν στο μέλλον θα βρίσκουμε one shot concentrates ή αν το μερίδιο του λέοντος στην αγορά θα ανήκει στα shake n vapes (που δεν είναι είπαμε αυτό που υποδηλώνουν).
Όλα τα παραπανω υγρά δεν έχουν μέχρι στιγμής κανένα περιοριοσμό από την tpd. 
Καταθέτωντας την προσωπική μου γνώμη δοκίμασα από περιέργεια τα 2 shake n vapes της Λάμδα το shisha και το latte αλλά δεν μου έκαναν τέτοια εντύπωση ώστε να τα ξαναπροτιμήσω στο μέλλον σε σχέση με ένα one shot concentrate που είναι πολύ πιο οικονομικό. Νομίζω όμως όπως είπα και πιο πάνω ότι όλο και πιο πολλές εταιρείες θα στρέφονται σε shake n vape υγρά που φέρνουν πιο εύκολα κέρδη.
Εσείς τι νομίζετε ;

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Shake 'n vapes υγρά vs One shot concentrates (SnV vs OSC)
« Απάντηση #1 στις: Οκτωβρίου 02, 2017, 12:07 »
Ξεκινάμε απο τα βασικά...Στην ουσία δεν υπάρχει shake n vape....shake n wait είναι και αυτά.Μόνο κάτι φρουτάκια ατμίζονται ευχάριστα απο τις πρώτες ώρες.Έχουν μερικά κάποιες ουσίες που επιταχύνουν την ωρίμανση αλλά όχι ιδιαίτερα πράγματα.Στην ουσία marketing είναι όλα όπως και εσύ ανέφερες...Και εννοείται οτι το περιθώριο κέρδους στα shake and vape είναι μεγαλύτερο.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Shake 'n vapes υγρά vs One shot concentrates (SnV vs OSC)
« Απάντηση #2 στις: Οκτωβρίου 02, 2017, 12:47 »
Kαπου το είχα ξαναγράψει ότι η βασική διαφορά snv με one shot concentrate είναι πως κανονικά τα πρώτα πρέπει να έχουν περάσει κάποιο χρόνο ωρίμανσης πριν βγουν για πώληση, έτσι ώστε με ελάχιστη ωρίμανση 1-5 ημέρες να είναι έτοιμα για χρήση. Γι αυτό και είναι κάπως ακριβότερα από τα concentrates.
Έχουν γίνει μόδα βεβαίως και τα δύο, καθώς δεν υπόκεινται στην TPD και έτσι προωθούνται από τα καταστήματα λόγω μεγαλύτερου κέρδους. Αυτό είναι και καλό και κακό, από τη μία γιατί δεν κουβαλάνε μαζί τους όλα τα έξοδα της TPD, αλλά από την άλλη δεν έχουν κανένα έλεγχο οπότε ο καθένας μπορεί να τα μαγειρέψει στην αποθήκη του και να πουλήσει στη λιανική.
Θα πόνταρα με σχετική σιγουριά στην πιθανότητα σύντομα να επεκταθεί η TPD και σε αυτά τα προϊόντα.
Όσο για τα snv που δοκίμασες, επικεντρώνεσαι στο κόστος, στη γεύση ή στην ποιότητα? Η γεύση του καθενός μας είναι διαφορετική, οπότε η γεύση είναι σίγουρα ανεξάρτητο και διαφορετικό κριτήριο για τον καθένα.
Εγώ προσωπικά ανησυχώ για την ποιότητα των snv & one shot ειδικά όταν κατασκευάζονται εκτός αδειοδοτημένων εργαστηριων.

Αποσυνδεδεμένος yorgoss

  • **
  • 234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Shake 'n vapes υγρά vs One shot concentrates (SnV vs OSC)
« Απάντηση #3 στις: Οκτωβρίου 02, 2017, 13:05 »
Επικεντρώνομαι σε όλα όσα ανέφερες...οκ το latte ας πούμε δεν ήταν του γούστου μου αλλά το shisha ίσως να το ξαναγόραζα αν το κόστος των 30ml ήταν ανάλογη με ενός  one shot concentrate...όσο για την ποιότητα των πλαστικών μπουκαλιών της λαμδα να μην αναφερθώ...δεν θέλω να επικεντρωθώ άλλωστε στη συγκεκριμένη εταιρεία που είναι από τις αγαπημένες μου άλλωστε
αυτό που με φοβίζει είναι τι θα γίνει αν ο abuelos ή ο flavourist πχ ξυπνήσει μια μέρα και σκεφτεί: "γιατί να μην τα βγάζω κι εγώ σε shake n vape να κονομάω πιο πολύ;"..οκ η αγορά αυτορυθμίζεται αλλά η διαφορά στο περιθώριο κέρδους είναι χαωτική...όπως η λαμδα πχ που με την tpd απέσυρε 1-2 ετικέτες από τα υγρά λόγω κόστους και αντί να βγει με osc στην αγορά βγήκε με shake n vape (η λαμδα δεν τα χαρακτηρίζει έτσι αλλά η αγορά εκεί τα κατατάσσει)

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Shake 'n vapes υγρά vs One shot concentrates (SnV vs OSC)
« Απάντηση #4 στις: Οκτωβρίου 02, 2017, 14:27 »
Αγαπητέ yorgoss,
συγκρίνεις ανόμοια πράγματα για να βγάλεις τα συμπεράσματα σου.
Λες για shake and vape αλλά τα συγκρίνεις με το κόστος των one shot που είναι άλλης λογικης στην παρασκευή και στη χρήση τους.
Πιάνεις τα ανώτατα όρια ωρίμανσης στα snv και τα κατώτατα στα one shot για να στηρίξεις τη λογική ότι είναι το ίδιο πράγμα με άλλο όνομα. Πάρε το shisha που λες και εσύ και άτμισε το σε 3 μέρες (βάζω το ελάχιστο προτεινόμενο) όπως λέει η εταιρεία. Κάνε το ίδιο και με ένα αντίστοιχο καπνικό one shot. Θα πάρεις γεύση στο one shot αν δεν περάσουν 3-4 εβδομάδες? Δεν είναι τα ίδια πράγματα.
Εγώ προσωπικά δεν ξέρω τι κοστίζει στους κατασκευαστές ούτε το ένα ούτε το άλλο, υποθέσεις μόνο μπορώ να κάνω. Αν εσύ γνωρίζεις σίγουρα, διαφώτισε μας να μάθουμε τι κόστος έχουν τα μεν και τα δε.
Το αν η ΧΨ εταιρεία κοιμάται ή ξυπνήσει, δεν έχει να κάνει με τίποτα άλλο παρά με το πως την οδηγεί η αγορά. Για να μην βγάζει η abuelos η η flavourist shake and vape, κάποιο λόγο θα έχει, δεν είναι χαζοί οι μαγαζάτορες να μην βγάζουν προϊοντα που τους συμφέρουν περισσότερο, εκτός κι αν πραγματικά πιστεύει κανείς ότι το εμπόριο γίνεται με σκοπό να ωφεληθεί οικονομικά ο καταναλωτής και όχι ο έμπορος.
Επειδή την φέρνεις ως παράδειγμα, η λαμδα δεν απέσυρε 1-2 υγρά λόγω tpd, αλλά λόγω μη επαρκούς αγοράς από τους καταναλωτές. Να σου θυμίσω παλιά και μεγάλη ελληνική εταιρεία  που έκανε TDP σε ελάχιστα υγρά της ενώ έλεγε ότι θα κάνει σε όλα (και θα επωμιστεί και το μεγάλο κόστος) και τώρα έχει επικεντρωθεί στα αρώματα, ή ακόμα και ελληνικές εταιρείες που σταμάτησαν τελείως την παραγωγή έτοιμων υγρών? Να λέμε ολή την ιστορία.
Ο κόσμος μπορεί να κατατάσσει ένα υγρό όπου θέλει, αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι έχει και δίκιο...
Ούτε επίσης επειδή κάποιος εξυπηρετείται καλύτερα με one shot, αυτό ισχύει για όλους. Και εγώ αγοράζω αρωματάκια, μαγειρεύω και περιμένω 4 βδομάδες για να ατμίσω γιατί με συμφέρει καλύτερα. Κάποιος άλλος δεν μπορεί να μπει σε αυτή τη διαδικασία και παίρνει one shot, ενώ άλλος παίρνει snv. Για όλα υπάρχει προφανώς αγορά.
Τα snv ήδη άρχισαν να βγαίνουν σε μεγαλύτερες συσκευασίες, πχ 60ml με πιο συμφέρουσα τιμή. Ακόμα αρχή είναι.
Για τα μπουκαλάκια που αναφέρεις ότι έχουν χάλια ποιότητα, προφανώς δεν σε καλύπτει ποιοτικά η chubby gorilla?







« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 02, 2017, 14:32 από thenetpoet »

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Shake 'n vapes υγρά vs One shot concentrates (SnV vs OSC)
« Απάντηση #5 στις: Οκτωβρίου 02, 2017, 15:38 »
Κατά την ταπεινή μου άποψη, δεν πρόκειται με καμία δύναμη να υπάρξει ποτέ "πατέντα" στην οποία θα προσθέτουμε τη βάση της αρεσκείας μας, θα κουνάμε, θα ατμίζουμε και το αποτέλεσμα θα είναι άμεσα το μέγιστο. Είναι αδύνατον από πλευράς χημείας. Η μόνη περίπτωση να γίνει κάτι τέτοιο, θα είναι να κυκλοφορεί ένα έτοιμο στην ουσία υγρό, στο οποίο να προσθέτουμε λίγη βάση. Πχ σε 100ρι μπουκάλι, να έχει 70ml άρωμα και χώρο (γευστικό αλλά και πραγματικό) για 30ml βάσης. Κάτι τέτοιο φυσικά, θα ακύρωνε την οικονομία του πράγματος καθώς είναι πολύ πιθανόν να θεωρηθεί έτοιμο υγρό με όλα τα παρελκόμενα, και κυρίως τον ΕΦΚ. Οπότε, το βγάζουμε από την εξίσωση.


Θεωρώ ότι όση προωρίμανση και να έχει υποστεί ένα SnV τύπου προϊόν, πάντα θα θέλει κάποιες μέρες για να συνεργαστεί και με τη βάση. Οπότε ονομασίες Shake n Vape, Mix n Vape, ψήσε στο γκριλ n vape, One-Two-Three Shots και τα λοιπά, δεν έχουν να κάνουν παρά με τακτικές προώθησης ένος προϊόντος. Αν το καλοσκεφτούμε, τα πρώτα τέτοιου είδους προϊόντα (τα οποία ουδέποτε φυσικά προωθήθηκαν με το σκεπτικό "κούνα-ρούφα"), τα είχαμε δει από την after-8 εδώ και 4-5 χρόνια, οπότε και βρίσκαμε τις γεύσεις της σε έτοιμα υγρά και αρώματα.

Με τον [member=12562]thenetpoet[/member] διαφωνώ ως προς το κατά πόσο θα πέσει TPD και στα cocktail αρωμάτων τα οποία λανσάρονται ως SnV. Το βλέπω πολύ δύσκολο, και πιο πιθανόν το να πέσει TPD στο φρέντο που πίνουμε. Όχι ακατόρθωτο όμως, καθώς όταν έχεις μπλέξει με φωστήρες στα κυβερνητικά επιτελεία, όλα μπορείς να τα περιμένεις. 

Η διαφαινόμενη τάση, είναι ότι τα τύπου SnV είναι το μέλλον. Και όσες εταιρείες δεν προσαρμοστούν, θα έχουν πρόβλημα.

Μέχρι τουλάχιστον η κυβέρνηση να τη σακουλευτεί ότι ο ΕΦΚ σε καφέ και υγρά αναπλήρωσης δεν απέδωσε τα αναμενόμενα και να προχωρήσει σε αυξήσεις. Οπότε, ΠΙΝΕΤΕ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΝΑ ΛΙΤΡΟ ΚΑΦΕ ΤΗ ΜΕΡΑ ΑΔΕΡΦΙΑ! Μπας και τη γλιτώσουμε...

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Shake 'n vapes υγρά vs One shot concentrates (SnV vs OSC)
« Απάντηση #6 στις: Οκτωβρίου 02, 2017, 16:14 »

Παρακαλώ θερμώς κάποιος που καταλαβαίνει την διαφορά μεταξύ shake n' vape και one shot concentrate να μου την εξηγήσει κι εμένα (με πολύ απλά ελληνικά, σαν να μιλάει σε νήπιο, γιατί είναι μια δύσκολη μέρα σήμερα).


ΥΓ. Το shake n' vape (wait) μου θυμίζει λίγο το plug n' play (pray)... :laugh1:


Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Shake 'n vapes υγρά vs One shot concentrates (SnV vs OSC)
« Απάντηση #7 στις: Οκτωβρίου 02, 2017, 16:16 »
Τρύφωνα, ακριβώς για αυτό το λόγο οι "σοβαροί" κατασκευαστές δίνουν προτεινόμενο χρόνο ωρίμανσης στα snv. Βέβαια η αλήθεια είναι πάντα κάπου στη μέση γιατί και οι κατασκευαστές δίνουν σχετικά μικρούς χρόνους. Δεν νομίζω όμως να αμφισβητείς ότι το πραγματικό snv έχει αρκετά λιγότερο χρόνο ωρίμανσης από το one shot.
Για την TPD, αν δεν μπει φόρος στα snv, τότε το αμέσως επόμενο bet μου είναι ότι θα απαγορευτεί η πώληση τους :P
Δες τι έγινε με τις βάσεις με φόρο και χωρίς φόρο, με τους διαχωρισμούς αν είναι σκέτη pg ή vg και κάνε την αναγωγή σε σχέση με τα υγρά και τα snv, one shot κτλ.
Πιστεύω εν συντομία, ότι η TPD είναι κυρίως φορομπηχτικός μηχανισμός, κατευθυνόμενος σε ένα μεγάλο ποσοστό από την καπνοβιομηχανία με σκοπό να κάνει το άτμισμα ακριβό και δύσχρηστο.

EDIT

Μήπως το snv δεν είναι τελικά shake and vape αλλά shake no vape ?  :laugh1:

Κωνσταντίνε, εσύ  :respect: έτσι κι αλλιώς ατμίζεις σκέτη βάση με 0.1% αμύγδαλο για το vapers tongue :) τι τα θέλεις τα snv?  
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 02, 2017, 16:46 από thenetpoet »

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Shake 'n vapes υγρά vs One shot concentrates (SnV vs OSC)
« Απάντηση #8 στις: Οκτωβρίου 02, 2017, 16:55 »

Η σκέτη βάση (με λίγο αμύγδαλο) είναι όπως πολύ σωστά λες για το vapers tongue, το οποίο παθαίνω γιατί ατμίζω παράλληλα και καμιά δεκαριά ακόμα έντονα υγρά. Τα έχω σκίσει τα (λεγόμενα) S n' V... :yes:

Κάνω την διπλωματική μου τώρα για να γίνω ριβγιούερ υγρών!  :laugh1:




Αποσυνδεδεμένος firvain

  • ****
  • 1084
  • Φύλο: Άντρας
  • What can change the nature of a man?
Shake 'n vapes υγρά vs One shot concentrates (SnV vs OSC)
« Απάντηση #9 στις: Οκτωβρίου 02, 2017, 23:55 »
Τα πάντα είναι πως θα πλασαριστούν. Εδώ και καιρό παρατηρώ σε ατμομαγαζα να πλασάρουν το shake and vape. Στην αρχή άκουγες και κανένα "δεν μου άρεσε".  Τώρα ακούς ποτέ θα φέρεις αυτό το mamato snv?
Μάλιστα οι χρόνοι παρατηρώ πως έχουν πέσει από 1-2 μέρες στις ώρες. Σε λίγο θα το ατμιζουν με τι μια. 
Anyway αυτό που θέλω να πω είναι πως το 90% των ατμιστων θα ατμισει τα πάντα. Αυτό είναι το target group όλων όσων ασχολούνται επαγγελματικά με το ατμισμα.
Και επιπλέον θεωρώ εξωφρενικό το ποσό των 6 ευρώ για 6μλ αρώματος ή 20-25 ευρώ για 50μλ μηδενικού

Sent from my siPhone

Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Shake 'n vapes υγρά vs One shot concentrates (SnV vs OSC)
« Απάντηση #10 στις: Οκτωβρίου 03, 2017, 00:05 »
Αν ατμίζεις με cigalike δεν έχει σημασία, δεν θα καταλάβεις και διαφορά απο υγρό με banana και υγρό με φράουλα.

Για τους υπόλοιπους 1-2 εβδομάδες είναι ένας καλός μπούσουλας ωρίμανσης.

Απ: Shake 'n vapes υγρά vs One shot concentrates (SnV vs OSC)
« Απάντηση #11 στις: Οκτωβρίου 03, 2017, 00:11 »
μηπως  στις  επιλογες στο θεμα    πρεπει να μπει και το  


flavoring in the base

που  το βλεπω  να ερχεται   σιγα σιγα  και αυτο 

http://www.e-smokers.gr/shop/ygra-anaplirwsis/shake-n-vape/odis-collection/odis-collection-canele-50ml/

Αποσυνδεδεμένος firvain

  • ****
  • 1084
  • Φύλο: Άντρας
  • What can change the nature of a man?
Shake 'n vapes υγρά vs One shot concentrates (SnV vs OSC)
« Απάντηση #12 στις: Οκτωβρίου 03, 2017, 00:30 »
Η μόδα είναι παίρνεις ένα vgod και ας νομίζεις πως οhm είναι νέα μεταγραφή του γαύρου. Βάζεις και snv με το τρελό steeping των 10 λεπτών και βγάζεις ντουμάνια :p

Σαν το από πάνω κυκλοφορούν αρκετά. Ως 25 ευρώ έχω δει 50μλ κάτι αμερικανιες ονόματα δεν θυμάμαι sorry
Sent from my siPhone

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Shake 'n vapes υγρά vs One shot concentrates (SnV vs OSC)
« Απάντηση #13 στις: Οκτωβρίου 03, 2017, 10:34 »
Οι εταιρίες, τόσο στην Ελλάδα όσο και στο εξωτερικό, κάνουν ότι μπορούν για να προσαρμοστούν στα νέα δεδομένα που δημιούργησε η TPD και ο ΕΦΚ (σε όσες χώρες υπάρχει ο φόρος αυτός). Και καλά κάνουν γιατί τελικά ο καταναλωτής μάλλον ωφελημένος θα βγει. Φυσικά θα χρησιμοποιήσουν (και θα δημιουργήσουν νέους) όρους κενούς περιεχομένου και εντελώς μαρκετίστικους αλλά κι αυτό μέσα στο παιχνίδι είναι και κανείς δεν ζημιώνεται, φτάνει να μπορεί να διακρίνει την πραγματικότητα από το hype. Και ο όρος booster μαρκετίστικος είναι γιατί πόσο booster είναι μια βάση 18 mg/ml όταν κάποιος έχει στοκάρει εκατοστάρες; Το αυτό ακριβώς ισχύει και το shake n’ vape που, και συμφωνώ εδώ με τους προλαλήσαντες, σε κάθε περίπτωση είναι shake n’ wait. Μπορεί ορισμένες συνταγές να χρειάζονται μικρότερη περίοδο ωρίμασης αλλά το ίδιο ισχύει και στα παραδοσιακά αρώματα που χρησιμοποιούμε. Άλλο χρόνο χρειάζεται το σκέτο μήλο και η σκέτη φράουλα και άλλο χρόνο η custard και το μπισκότο. Η Egoist που επιμένει πως τα αρώματα της είναι shake n’ vape δίνοντας χρόνους ωρίμασης μετρημένους σε ώρες, προτείνει επί πλέον και πολύ μεγάλα ποσοστά αρώματος μέσα στο τελικό υγρό πράγμα που επιταχύνει την επίτευξη γεύσης αλλά συγχρόνως κάνει το τελικό υγρό να έχει μικρότερη διάρκεια πριν αλλοιωθεί με έναν περίεργο τρόπο. Η λύση είναι να χειριστεί κανείς τα αρώματα της Egoist σαν να μην είναι shake n’ vape, να χρησιμοποιήσει δηλαδή μικρότερες ποσότητες αρώματος στο τελικό υγρό και να τα αφήσει να ωριμάσουν κανονικά (20-30 ημέρες). Μπορεί να χρειάζεται λιγότερο χρόνο ωρίμασης το Holy Coffee απ’ το Jesus αλλά επ’ ουδενί δεν χρειάζονται όλα τα Egoist λιγότερο χρόνο από όλα τα Λάμδα λόγου χάρη ή όλα τα Dan Lucas. Μη τρελαθούμε τελείως, δεν έχουν βρει ένα νέο μαγικό καταλύτη!
Η Eliquid France ακολούθησε έναν κάπως διαφορετικό δρόμο. Έφτιαξε στην ουσία ένα έτοιμο μηδενικό υγρό σε συσκευασία 50 ml και σ’ αυτούς που θέλουν και νικοτίνη, πουλάει έξτρα μπουστεράκια. Τα έχει κάνει βέβαια λίγο σαλάτα στους υπολογισμούς της νικοτίνης (δες φωτο στο τέλος) αλλά φαντάζομαι πως κάποια στιγμή αυτό θα διορθωθεί. Το υγρό ατμίζεται ως έχει από αυτούς που κάνουν μηδενικά και κατευθείαν μετά την προσθήκη της νικοτινούχας βάσης απ’ τους υπόλοιπους (σύμφωνα με την εταιρία πάντα). Έχω τις επιφυλάξεις μου πάλι (για το κατευθείαν δηλαδή) αλλά πάντως θεωρώ πως είναι ότι πιο κοντινό σε shake n’ vape υπάρχει στην αγορά. Βέβαια ένα τέτοιο υγρό υπόκειται κανονικά σε ΕΦΚ αλλά η ELF μάλλον την TPD είχε στο μυαλό της όταν σκεφτόταν την λύση αυτή.
Θα μου πεις βέβαια, εμείς τι θα κάνουμε; Θα μυρίζουμε τα νύχια μας για κάθε ένα υγρό χωριστά; Δυστυχώς ναι αλλά εδώ έρχεται το φόρουμ και παίζει τον ρόλο του. Εδώ θα ψειρίζουμε την μαϊμού και θα βοηθάμε ο ένας τον άλλο για να βρούμε τους ιδανικούς χρόνους για κάθε ένα υγρό χωριστά. Αλλά 12 ώρες ωρίμαση για ένα υγρό με μπισκότα και μπανάνες και καπνικά και κρέμες; Δεν νομίζω...


Οπότε shake n’ vape, one shot concentrates, mix shots, αρώματα gourmet και δεν ξέρω τι άλλο, it all sounds greek the same to me!  :yes:









Αποσυνδεδεμένος sentinelba

  • *
  • 77
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Shake 'n vapes υγρά vs One shot concentrates (SnV vs OSC)
« Απάντηση #14 στις: Οκτωβρίου 03, 2017, 10:56 »
Εχει μπει και η Ecig στο παιχνίδι αυτο με το που αρχισε η TPD. Τα ονομάζει FYT (For Your Taste), 16€ τα 50ml.
Δεν το βλεπω να πολυσυμφερει όμως σε σχεση με το παραδοσιακή παρασκευή (βάση + άρωμα) εκτος αν κάνεις 3 mg/ml.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8381 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180751 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34035 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536653 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59885 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237726 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 603 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15894 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136178 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085403 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35469 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10320 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12