vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

523 επισκέπτες, 7 χρήστες
dkostas, Tazz, manoslykos, Jorge, aalex, Doubt, ΣΠΥΡΟΣ ΑΝΔΡΩΝΗΣ

Twitter

Το καλύτερο υγρό για throat hit (χτύπημα) που έχετε δοκιμάσει

Το throat hit (TH) ή χτύπημα στα Ελληνικά, είναι συνήθως ένας σημαντικός παράγοντας για τον νέο ατμιστή, ώστε να έχει επιτυχία η μετάβαση στο ηλ. τσιγάρο. Είναι η αίσθηση χτυπήματος στον λαιμό, που μοιάζει με του τσιγάρου. Για μένα προσωπικά είναι σημαντικό.

Δε θα γράψω πολλά για το θέμα. Παραθέτω μόνο μία αγγλική σελίδα που βρήκα από αναζήτηση, η οποία είναι πολύ πλούσια και μεταξύ άλλων έχει και ενδιαφέροντα γραφήματα.
Είναι η https://www.ecigarettedirect.co.uk/ashtray-blog/2016/08/throat-hit.html

Από αυτή τη σελίδα μεταφράζω το εξής σημαντικό απόσπασμα:


Παράθεση
Για περισσότερο Throat Hit:

1) Χρησιμοποιήστε μεγαλύτερη περικτικότητα νικοτίνης. Περισσότερη νικοτίνη = περισσότερο χτύπημα.

2) Αυξήστε την αναλογία PG στο υγρό ατμίσματος. Μία αναλογία τουλάχιστον 50% σε PG βοηθά στο TH.

3) Αυξήστε την ισχύ ή την θερμοκρασία (για συσκευές με έλεγχο watt και θερμοκρασίας). Ό πιο ζεστός ατμός προσθέτει κάτι στο TH.

4) Δοκιμάστε ατμιστικό υγρό μινθόλης (menthol). Η μενθόλη μόνη της ή σε μείγμα, αυξάνει ελαφρώς το TH.

5) Περιορίστε τη ροή αέρα. Περιορισμένος αέρας σημαίνει πιο σφιχτή, συμπαγής τζουρα, άρα και περισσότερο TH.

6) Χρησιμοποιήστε άλλο μέσο εκτός από βαμβάκι στον ατμοποιητή σας. Το hemp wick αυξάνει ελαφρώς το TH.
Σχόλιο: Από τους 6 παράγοντες που αναφέρει, νομίζω οι σημαντικότεροι είναι οι 1 και 5. Νομίζω ότι μία σημαντική παράλλειψη του άρθρου είναι για το ρόλο των αντιστάσεων που χρειάζονται (μεγάλες). Επίσης στο 5) θα έπρεπε να τονίσει το είδος της τζούρας (MTL) για σωστό TH.

Διευκρινίζω, ότι τουλάχιστον εγώ σε αυτό το θέμα, δεν εννοώ ως "χτύπημα" αυτή την άσχημη αίσθηση τραχύτητας που δίνει σε κάποιους ατμιστές ένα υγρό με υψηλό ποσοστό PG. Εννοώ το απολαυστικό χτύπημα, αυτό που λαμβάνουμε κυρίως στη τσιγαρίσια τζούρα από διάφορα υγρά άτμισης.

Πέρα από τις παραπάνω γενικές πληροφορίες, θα με ενδιέφερε σε πρακτικό επίπεδο, να αναφέρει όποιος θέλει ποιο υγρό του έδωσε το καλύτερο throat hit, και φυσικά δεν εννοώ να το πέτυχε λόγω νικοτίνης, όλα τα υγρά στα.. 24mg το έχουν. Εννοώ ποιο υγρό θα μπορούσε να το πετύχει και σε πιο "νορμάλ" νικοτίνες, πχ. 6-9mg. Επίσης, διευκρινίζω ότι δεν ρωτάω για προτάσεις υγρών που δίνουν ΜΟΝΟ έντονο ΤΗ και κατά τ' άλλα είναι για τον νεροχύτη, εννοείται ρωτάω να μάθω ποια από τα ΚΑΛΑ υγρά (κατά τη γνώμη σας), δίνουν έντονο ΤΗ.

Ως σχετικά νέος ατμιστής θα ήθελα να λάβω τα φώτα των παλαιότερων στο θέμα του καταλληλότερου υγρού για TH, όπως και τυχόν γενικές πληροφορίες σαν αυτές που παρέθεσα παραπάνω.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 14, 2017, 17:57 από Κώστας Σιδέρης »

Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
Χρήσιμες πληροφορίες! 👍

Το Gandalf της Λάμδα σε 1.2 νικοτίνη μου... έδωσε τον λαιμό στο χέρι
(ωραίο θέμα)

Αποσυνδεδεμένος Ksp

  • ****
  • 1276
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπουκάλι είναι μισογεμάτο...
Τι υλικό είναι το hemp wick  ρε παιδιά?

Αποσυνδεδεμένος agelosd

  • *
  • 51
  • Φύλο: Άντρας
Και το yoda από την ίδια εταιρία σκοτώνει!
Φίλος,νέος ατμιστης 1 εβδομάδα,κατέβηκε άνετα από 12mg στα 6 με το yoda.



Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
Τι σου κάνει η σημερινή τεχνογνωσία... Νέος ατμιστής από τα 12 στα 6, άνετα. Αυτά είναι!

Το hemp wick, είναι το wick που φτιάχνεται από αυτό το φυτό:



Αποσυνδεδεμένος GanaG

  • **
  • 371
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα είναι ατμός ... (Θρασύβουλος)
Δηλαδή αυτός ο καφε σπάγκος που κάναμε καλουμπες για τον χαρταετο?
(Κυκλοφορει κυρίως κερωμένος και ναι είναι από κάνναβη)
Εάν βάλουμε και ινες κάνναβης στο ηλ.τσιγάρο δεν μας ξεπλένει ούτε ο Νιαγάρας !
:idiot1:
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 14, 2017, 19:57 από GanaG »

Αν έβαζες ίνες κάναβης δεν θα γινόταν τίποτε μιάς και η ποικιλία αυτή δεν έχει τις ουσίες που έχει η άλλη.  ;D

Στο θέμα μας τώρα, πλέον το χτύπημα εκτός απο τη νικοτίνη το καθορίζει ο εκάστοτε ατμοποιητής. Η λίστα αυτή φαίνεται να είναι παλιά που χρησιμοποιούσαν ego. Οι ατμοποιητές με το μεγαλύτερο χτύπημα που έχω δοκιμάσει και έχω είναι οι kayfun (4 και 5) και ο hurricane. Ακόμα και σε πιο ανοιχτές ρυθμίσεις είναι σαν να περνάει τρακτέρ από το λαιμό και το στήθος. Άν κάποιος θέλει πολύ χτύπημα να πάει προς αυτούς. Συνηθισμένος από τον taifun gtiii που έχει ένα μέσο καλό χτύπημα, τον hurricane δεν μπορώ να τον ατμίσω, ότι και αν δοκίμασα. Ένας άλλος τρόπος για να ανέβει το χτύπημα στους επισκευάσιμους είναι να βάλουμε το κοιλ πρός τα πάνω μακρυά από την εισαγωγή.

Το κατέβασμα νικοτίνης από τα 12 στα 6 μου κάνει εντύπωση με αλλαγή απλά ενός υγρού. Τόση διαφορά στην μία νικοτίνη από την άλλη; Είναι σαν να λέμε ότι το 12αρι ήταν 18.

Αποσυνδεδεμένος V2g

  • **
  • 164
  • Φύλο: Άντρας
Savourea holly Green 12mg νικοτίνη και μοιάζει το κτύπημα του σαν πουρου

Αποσυνδεδεμένος agelosd

  • *
  • 51
  • Φύλο: Άντρας

Το κατέβασμα νικοτίνης από τα 12 στα 6 μου κάνει εντύπωση με αλλαγή απλά ενός υγρού. Τόση διαφορά στην μία νικοτίνη από την άλλη; Είναι σαν να λέμε ότι το 12αρι ήταν 18.
[/quote]
Κοιτά και μένα μου έκανε εντύπωση.Αλλα νομίζω ότι είναι υποκειμενικό όπως και η γεύση που αντιλαμβάνεται ο καθένας.
Εμένα παράδειγμα όταν είχα πρώτοδοκιμάσει το συγκεκριμένο υγρό δεν μου είχε κάνει τέτοια αίσθηση.12mg έκανα τότε και δεν κατάλαβα διαφορά!


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Γενικά τα περισσότερα υγρά της Lamda δίνουν περισσότερο χτύπημα από τα υπόλοιπα ίδιου ποσοστού νικοτίνης.
Η μόνη άλλη εταιρία που πετυχαίνει παρόμοιο αποτέλεσμα είναι η Ben Northon (μόνο καπνικές γεύσεις).

Αποσυνδεδεμένος TheMadGreek

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E|
Συμφωνώ απόλυτα με τον e-spy.
Ένα άλλο υγρό που μου έρχεται τώρα με καλό χτύπημα είναι το famous της eliquid france.
Μία σημείωση για το 5 του αρχικού post και του σχετικού σχολίου από κάτω, πιο συμπαγη τζουρα δεν εννοεί την mtl, εννοεί προφανώς πιο συμπαγη αναλογικά με αυτό που κάνεις. Γιατί αν σε mtl κάνεις 12mg/ml νικοτινη και πας να το δοκιμάσεις σε καθαρό dtl, θα πάρεις το χτύπημα του μήνα. ;D

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Η πρώτη σκέψη που μου έρχεται στο μυαλό είναι πως ελπίζω, όταν στο μπουκαλάκι αναγράφεται περιεκτικότητα νικοτίνης 12,328 να είναι και η αυτή.
Αποκλείω το δόλο, το ΗΤ είναι μικρό ακόμα.

Δεύτερη σκέψη: κάποιοι ίσως εντυπωσιάστηκαν ή απογοητεύτηκαν από κάποιο υγρό, όμως είναι αδύνατον να δοκιμαστούν όλα στις ίδιες συνθήκες.

Άλλο πράγμα να ατμίζεις βλέποντας τα παιδιά που παρακολουθούν στην TV τον μπάρμπα-Μυτούση, ένα ήσυχο πρωινό Σαββάτου μέσα στην καρδιά της καλοκαιρινής ραστώνης... (πάρτε βαθιά ανάσα)...
και άλλο να ατμίζεις το ίδιο υγρό οδηγώντας μέσα στο λιοπύρι, με τα παιδιά να παίζουν survivor στο πίσω κάθισμα, τον μπροστινό οδηγό να αλλάζει λωρίδα αιφνιδιαστικά, μια γάτα να σπαρταράει στο πεζοδρόμιο χωρίς να μπορείς να κάνεις κάτι, την μυρωδιά από το (κοίτα που πάνε και τα ανοίγουν) "περαστικό" σουβλατζίδικο να κάνει γούτσου-γούτσου στα ρουθούνια σου και στο pH του στομαχιού σου, τον τουρίστα με τα δυο βρεφο-καρότσια να θέλει να περάσει ντε και καλά πρώτος από την φανταστική διάβαση πεζών, τα βραχιόλια της πεθεράς να αντανακλούν από τη θέση του συνοδηγού όλο το ηλιακό φως ακριβώς στο "δόξα αμφιβληστροειδή" του ματιού σου, το (χωρίς κεραία) ραδιόφωνο του αμαξιού να μεταδίδει ταυτόχρονα ότι η Τουρκία ετοιμάζεται για θερμό επεισόδιο στο Αιγαίο ενώ ο Ζουμπλουφούρουμ είναι ο πρώτος μεταγραφικός στόχος του Αστέρα Χριστουγέννων κάτω από τις κραυγές της αηδού Παρθένας Σεξοφωνίδου που εκτελεί το "στείλε μου αναπάντητη, έστω κι αν είσαι άντυτη" (χάλασε η κεραία, λεμεεεε), γι αυτό κι εγώ, προσωπικά, το καλύτερο χτύπημα το αισθάνθηκα χτες, 11 το πρωί, σε ουρά τράπεζας, όταν κατάλαβα ότι ο μπροστινός είχε φιλτράρει στη μασχάλη του όλες τις καλύτερες περιγραφές των χειρότερων γεύσεων και, αφού έκανα αντιληπτό ότι η σειρά μου είναι αμέσως μετά τον καλτσοράφτη, έκανα μια αεράτη τζούρα σκέτης βάσης σε αεράτο μέρος, με την μισή περιεκτικότητα νικοτίνης από το συνηθισμένο μου, στα ίδια βατ, αμπέρ και βολτ, γιατί για να ρυθμίσω το μοντ χρειαζόταν βαθιά εισπνοή και περνούσε ένα μανούλι σκανδιναβικό από μπροστά μου και...

Για πάρτε μια τζουρίτσα τώρα... Καλήηηη;...

Συμπέρασμα:
υπάρχουν στησίματα και στυσίματα στον ψεύτη και άδικο ντουνιά τοιούτον.
Να είμαστε αντικειμενικοί στο ζητούμενο, απαιτεί πραγματικά ίδιες συνθήκες δοκιμής.

Ήταν το 1ο θέμα που άνοιξα στο φόρουμ και χαίρομαι που φάνηκε σε κάποιους χρήσιμο. Την είχα μια ανασφάλεια με τόσες χιλιάδες δημοσιεύσεις εδώ μέσα...  Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Σχετικά με τις συνθήκες δοκιμής, συμφωνώ, και προσθέτω τη δική μου εμπειρία, όταν ατμίζω τις πρώτες τζούρες σε κρύο ατμοποιητή το πρωί, πάντα μου δίνουν πιο ισχυρό TH σε σχέση με αργότερα, που είτε λόγω συσκευής, είτε λόγω λαιμού, τις νιώθω πιο μαλακές.

Ένα υγρό που μου είχε πει κάποιος ατμιστής ότι του έδινε αρκετό περισσότερο χτύπημα σε σχέση με άλλα ίδιας νικοτίνης, ήταν ένα 555. Αλλά δε θυμάμαι μάρκα, οπότε δώρον άδωρον, αφού κάθε 555ρι φαντάζομαι διαφέρει. Ή μήπως είναι χαρακτηριστικό γενικά του 555 να δίνει καλό χτύπημα;

Θα ήθελα να το επεκτεινω λίγο, πέραν των έτοιμων υγρών και στο θέμα των συμπυκνωμένων γεύσεων, που χρησιμοποιούμε στο DIY. Σε μία εβδομάδα ξεκινάω να μαγειρεύω, έχω ήδη παραγγείλει από το κυπριακό σάιτ βάσεις και από Ελληνικό μαγαζί πήρα κάποιες γεύσεις της flavour art. Αναρωτιέμαι αν υπάρχουν (καλές) συμπυκνωμένες γεύσεις που αυξάνουν το χτύπημα. Μήπως το καλό χτύπημα είναι προνόμιο κυρίως των έτοιμων υγρών; Από flavour art ποια συμπυκνωμένη γεύση δίνει το καλύτερο χτύπημα; Επίσης από τα έτοιμα υγρά της fasttech έχει κάποιος βρει κάποιο καπνικό με δυνατό χτύπημα;

Νομίζω ότι το maxxblend της flavour art έχει καλό χτύπημα γιατί είναι λίγο πικάντικο. Ή αυτό ή μου βγήκε λίγο παραπάνω νικοτίνη στη μίξη, ή είναι επειδή το ατμίζω 1-1μιαμισι βδομάδα ωρίμανσης. Χρειάστηκε να το αραίωσω λίγο πάντως.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8341 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180655 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33982 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536314 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59804 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237514 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 588 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15681 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136148 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085339 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35422 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10262 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12