vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

414 επισκέπτες, 4 χρήστες
dkostas, nightdream, camber, Milarepa

Twitter

Μήπως το βλέπουμε ανάποδα? (περί υγρών και συμβατότητας με ατμοποιητή κλπ)

Δεν είμαι και πολύ έμπειρος στο άτμισμα (περί τους 14 μήνες)
Πριν από 3 μήνες πήρα τον πρώτο μου επισκευάσιμο, πριν από έναν κοντά άλλον έναν.
Έχω συνολικά έναν Le Mirage, 2 eviva, 1 Ναυτίλο, 1 Ναυτίλο 2, 1 Τρίτον 2, 1 Vaporesso Guardian. Πού θέλω να καταλήξω:

Υπάρχουν υγρά που συμπαθούν τον έναν και όχι κάποιον άλλον. Π.χ ο eviva μου δεν τα πάει πάρα πολύ καλά με τα γλυκά υγρά (τα πολυγλυκαίνει). Αυτά παίζουν π.χ καλύτερα στον Ναυτίλο (και ας μην είναι fancy επισκευάσιμος) και στον Mirage.

Ο Guardian με τις κεραμεικές μου αρέσει με καπνικά προσωπικά, αλλά με custards π.χ και τάρτες τα κάνει ψιλομαντάρα.

Ο Triton 2 είναι στρογγυλεμένος (πάντα με την 1.8 ohm τον δουλεύω), πιο ήπιος και είναι εξαιρετικός για κάπως μπουχτιστικές γεύσεις.

Τα παραπάνω δεν αποτελούν σύγκριση ατμοποιητών φυσικά. Αλλά ένα στην ουσία ερώτημα:
Αν κάποιος έχει βρει 3-4 υγρά που του αρέσουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ, δεν είναι το πιο λογικό να καταλήξει σε αγορά ατμοποιητή με βάση αυτά και όχι το αντίστροφο που είθισται;
Τι λέτε; Ποια είναι η δικιά σας εμπειρία/άποψη?

(αν έχω ποστάρει σε λάθος κατηγορία, ας το μεταφέρετε κάπου αλλού οι mods. ευχαριστώ!)
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 05, 2017, 14:21 από arathorngr »

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Θα σου πω τη γνωμη μου μονο για τον εβιβα.
Εχει ενα μεγαλο πλεονεκτημα. Το κεραμικό. Που σημαινει εμτονη αποδοση γευσης.


Αυτό το πλεονέκτημα, σε υγρά που γλυκίζουν έντονα όπως έγραψα, είναι για μένα π.χ και τους γευστικούς μου κάλυκες, όχι πλεονέκτημα.
Κατά τα λοιπά, ναι, σκίζει (γι αυτό έχω δύο άλλωστε)

Έγινε διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 05, 2017, 14:19 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος nwlis

  • **
  • 338
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripping Junky
Συμφωνω! O goon μου βγαζει παντα τα φρουτα πρωτα σε σχεση με Kennedy-Cosmonaut που παιζουν καλυτερα με κρεμες-ταρτες κτλ, ακομα και αν εχω αλλαξει υγρο και εχω σταξει 2-3 φορες καταλαβαινω τα φρουτα απο το προηγουμενο!!

Θα προσθεσω οτι πολυ σημαντικο ρολο παιζει και το στησιμο!!Οι ταρτες-ζυμες κτλ παιζουν καλυτερα σε υψηλοτερα watt απο οτι εχω παρατηρησει...Αυτο το καταλαβαινεις και απο τα αμερικανικα υγρα που εκει ειναι ολοι clouds bro clouds, αν δεν βαλουν μεσα 2 κιλα donuts/μπισκοτο/γαλα δεν μπορουν.

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Δεν ατμιζα ποτε γλυκα κ δεν εχω αποψη.
Δοκιμασε να τα αραιωσεις λιγο.
Ειπες πολυ σωστα, για γευστικους καλυκες...

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Η πιθανότητα να βαρεθείς ένα υγρό είναι κατά πολύ μεγαλύτερη από το να βαρεθείς ένα ατμοποιητή.


Προσωπικά δεν πρόκειται να κατασταλάξω σε 3-4 υγρά όταν υπάρχουν άλλα 37528376574 που δεν έχω δοκιμάσει ακόμα.

Edit: typo

« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 05, 2017, 14:24 από modivin »

Αποσυνδεδεμένος firvain

  • ****
  • 1084
  • Φύλο: Άντρας
  • What can change the nature of a man?
Παράθεση
Αν κάποιος έχει βρει 3-4 υγρά που του αρέσουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ, δεν είναι το πιο λογικό να καταλήξει σε αγορά ατμοποιητή με βάση αυτά και όχι το αντίστροφο που είθισται;
είναι απολύτως λογικό αυτό που λες
απλά στο χώρο του ατμίσματος παίζει πολύ η μόδα
βγήκε ο Χ έγραψαν και τα reviews "καταπληκτική γεύση βελούδινο άτμισμα" βουρ (σχεδόν) όλοι
μετά βγήκε ο Υ έγραψαν, τα reviews "καταπληκτική γεύση βελούδινο άτμισμα" βουρ ξανά (σχεδόν) όλοι
 
πιθανό να έχεις πετύχει σε ατμομάγαζο άνθρωπο με ακριβό ατμο μου να μην ξέρει να στήνει τίποτα…
 
έρχεται και η μόδα με τα πολλά watt και τα σκεπάζει
 
ορισμένοι πιο υποψιασμένοι αρχίζουν και αναρωτιούνται αν πχ τα καπνικά παίζουν καλύτερα σε μικρές καμινάδες
αν πχ ένας ατμο σηκώνει πολλά watts ή αν ένα υγρό αντέχει πολλά watts
 
είναι και κάποιοι ακόμη πιο υποψιασμένοι που καταλαβαίνουν πως αν θες tc χρειάζεται και ένα ατμο με καλή θερμική συμπεριφορά που ατμοποιεί το υγρό χωρίς να ζεσταίνεται ο ίδιος
 
and life goes on…
 
η δικιά μου άποψη βρες τι θες ανάλογα με το profile αυτών που ατμίζεις
το όλοι τα κάνουν όλα δεν παίζει

@firvain προσωπικά και με βάση τους ατμοποιητές που έχω, αυτό έχω ξεκινήσει να κάνω. να καταλαβαίνω από πριν ή από τα πρώτα ml ποιο υγρο θα ταίριαζε καλύτερα και σε ποιον. 

(να συμπληρώσω στο αρχικό ποστ, ότι όταν βλέπω υγρό με περιγραφή περίπλοκη και τέσσερις πέντε γεύσεις μαζί, το βάζω κατευθείαν στον Le Mirage. η ανάλυση που έχει είναι απίστευτη)

Αποσυνδεδεμένος firvain

  • ****
  • 1084
  • Φύλο: Άντρας
  • What can change the nature of a man?


Παράθεση
 βάζω κατευθείαν στον Le Mirage. η ανάλυση που έχει είναι απίστευτη


Λες; :D


Sent from my siPhone


Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
[justify]@arathorngr, καλησπέρα. Πολύ ωραίο νήμα άνοιξες, αλλά με πολλές και διαφορετικές απαντήσεις, και που πιστεύω πως έτσι πρέπει, να μην έχει οριστική τελεία. Όπως κι αν έχει, είναι σπουδαίο ως θέμα.[/justify]

[justify]Ταπεινή μου γνώμη: τα είπε όλα ο κύριος modivin.[/justify]

[justify]Ταπεινή μου φλυαρία: Για το αρχικό ερώτημα, θα έλεγα πως, εγώ τουλάχιστον, δεν βρήκα μέχρι σήμερα τα 3-4 υγρά που μου αρέσουν (και μάλιστα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ), και δεν πρόκειται να βρω. Άλλες ώρες θέλω καπνικό στεγνό, κάποιες άλλες καπνικό που γλυκίζει, άλλες πάλι δεν θέλω καθόλου καπνικές γεύσεις. Μέρες και ώρες που θέλω σκέτη ζάχαρη, ή φρούτα του πάθους με παχύ ντουμάνι σκέτο τιραμισού..., ή πολυπλοκότητα σε σημείο να μην ξέρω τι μου γίνεται, κ.ο.κ., και ξανά μανά. Με λίγα λόγια τι πιστεύω, πιστεύω πως το όποιο υποκειμενικό στοιχείο ξεκινάει και τερματίζει πάντα από τις γεύσεις (και τον ουρανίσκο μας), / από την άλλη, ένας ατμοποιητής, είναι ένα συγκεκριμένο εργαλείο, εκεί ρυθμίζεις οπλίζεις και χτυπάς, ε, αν χτυπάω και στον γάμο του Καραγκιόζη δεν φταίει ο ατμοποιητής. / [για Eviva, θα έλεγα απλά: δεν θα σου πει ποτέ μα ποτέ ψέματα, δεν γλυκίζει κάτι παραπάνω, σε μένα τουλάχιστον. Για Mirage, ασφαλώς και συμφωνώ, πολύ δυνατός επισκευάσιμος]. / Κάτι τελευταίο, δεν συμφωνώ με τον αγαπητό φίλο firvain, αν και θα το ήθελα. Οι κακοτοπιές είναι γνωστές, δεν χρειάζεται έμπειρη καχυποψία για να ξέρουμε από την αρχή πως κολυμπάμε μέσα σε ωκεανό καταναλωτισμού, και όποιας υπερβολής ή μόδας. Ο όμορφα υποψιασμένος είναι απλώς ο συνειδητοποιημένος. Εκείνος δηλ. που ξέρει πως μιλάμε κυρίως για χόμπι και αγαπημένη συνήθεια. Γνωρίζει πως στην ουσία πετάει λεφτά, γνωρίζει ακόμα καλύτερα πως, ακόμα και οι κορυφαίοι κατασκευαστές δεν αναγνωρίζουν καμία αρμονία, ποια ταιριάζουν πού, πόσο μάλλον να υπερτονίσουν προς μία κατεύθυνση, (κι αν το κάνουν κάποιοι, ε, ή είναι χαριτωμένα λάθος ή απλά προωθούν αυτό που θέλουν να προωθήσουν / “ο χ ταιριάζει με το ψ”). / π.χ., δεν θα επέλεγα ποτέ έναν ατμοποιητή που θα μου έλεγαν πως, κοίτα, αυτός εδώ είναι κορυφαίος για καπνικά ή για χ γεύσεις. Άσχετα το τι θα δω εγώ σαν χρήστης.  [/justify]

Αποσυνδεδεμένος Galileo

  • **
  • 179
  • Φύλο: Άντρας

Το τέλειο θα ήταν να μας έλεγε ο εκάστοτε κατασκευαστής σε ποιόν ατμοποιητή έκανε τις δοκιμές του πριν βγάλει το υγρό στην αγορά ή τουλάχιστον να μας πρότεινε 2-3 ατμοποιητές που κατά τη γνώμη του, το υγρό αποδίδει καλύτερα. Πχ να βγει η HALO και να πει οτι το Tribeca δοκιμάστηκε σε EVOD ή να γράφει πάνω στο μπουκαλάκι οτι αποδίδει καλύτερα σε KLP ή σε …. Φυσικά, για ευνόητους λόγους, αυτό είναι δύσκολο να συμβεί…

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Και μετά έχω την φίλη μου, που ατμίζει αποκλειστικά το ίδιο υγρό 2 χρόνια τώρα, και μου χαλάει όλη την θεωρία :))

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
@modivin. Τώρα μου γκρέμισες τα όνειρα. Δεν σε συμπαθώ πλέον.

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Το πρόβλημα είναι οτι δεν μπορώ να αποφασίσω αν είναι βλαμμένη εκείνη ή εμείς :tongue_smilie:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172377 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277092 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15441 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14083 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9426 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43370 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 440 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35976 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559722 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182844 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 222 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10886 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364