vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Μ' αυτές τις τιμές στα υγρά ξεκινάω το τσιγάρο!

Αποσυνδεδεμένος Superuser

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μ' αυτές τις τιμές στα υγρά ξεκινάω το τσιγάρο!
« Απάντηση #105 στις: Απριλίου 25, 2017, 18:48 »
Δεν είναι κατάλληλο το τοπικ
Αλλά επειδή τους έχω και τους δύο, μην σου πω και πιο κάτω από τα πατώματα

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μ' αυτές τις τιμές στα υγρά ξεκινάω το τσιγάρο!
« Απάντηση #106 στις: Απριλίου 25, 2017, 18:49 »
Ε μη μου πεις τότε.

Αποσυνδεδεμένος Humphrey

  • **
  • 161
  • Φύλο: Άντρας
  • Σήμερα είναι το αύριο για τ οποίο ανησυχούσες χτες
Απ: Μ' αυτές τις τιμές στα υγρά ξεκινάω το τσιγάρο!
« Απάντηση #107 στις: Απριλίου 25, 2017, 19:39 »
 Είναι 1,5 περίπου χρόνος που διέκοψα το συμβατικό τσιγάρο και προσωπικά συντάσσομαι  με την επιστημονική άποψη που υποστηρίζει ότι προκειμένου να αισθανθείς επάρκεια στην ικανοποίηση, είναι λιγότερο ανθυγιεινό  να ατμίζεις σε μεγαλύτερη συγκέντρωση και μικρότερο χρόνο παρά το αντίθετο . 
Σε ότι αφορά τις τιμές, στη δική μου πόλη συνεχίζουν να πωλούνται (για λίγο καιρό )ακόμη , τα υγρά hexocell/natura στα 7,5 ευρώ /30 ml. To επόμενο βήμα είναι η αγορά  των συστατικών ξεχωριστά και η ανάμειξη τους. 
Επίσης αποφάσισα να αναβαθμίσω το mod-ατμοποιητή μου εν γνώσει μου ότι ο καινούριος θα καταναλώνει περισσότερο υγρό, ακριβώς επειδή ο πρωταρχικός στόχος χρήσης του η.τ είναι η προσομοίωση της απόλαυσης που αισθανόμουν με το συμβατικό, στο μεγαλύτερο δυνατό βαθμό. Η εξέλιξη της τεχνολογίας βοηθά προς αυτή την κατευθυνση, τόσο σε επιπεδο παραμετροποιησης όσο και εξαρτημάτων. Γιατί οσο περνάει ο καιρός , αισθάνομαι ότι επέρχεται  κορεσμός και άρα αυξάνει ο κίνδυνος επανόδου της παλιας βλαβερής συνήθειας. Η δεύτερη καλύτερη λύση  (η πρώτη είναι η οριστική απαλλαγή και  από το η.τ) είναι η ανανέωση του εξοπλισμού, σε πείσμα των καιρών και της οικονομικής λαίλαπας. Τίποτε πιο πολύτιμο από την υγεία..

Αποσυνδεδεμένος serpe7

  • **
  • 412
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μ' αυτές τις τιμές στα υγρά ξεκινάω το τσιγάρο!
« Απάντηση #108 στις: Απριλίου 25, 2017, 19:46 »
Να 'χαν όλοι οι τσιγαρίσιοι τα πατώματα του doggy και τι στον κόσμο...

Αποσυνδεδεμένος Volpad

  • **
  • 276
  • Φύλο: Άντρας
  • ♠○•• ○♣☻☺○
Απ: Μ' αυτές τις τιμές στα υγρά ξεκινάω το τσιγάρο!
« Απάντηση #109 στις: Απριλίου 25, 2017, 21:20 »
@ Humphrey,

Εσύ δεν είχες ένα Kawasaki ZZR 1400?

Τί έγινε? Το πούλησες για VTC mini??


Πάντως παιδια, εγώ είμαι ένα μήνα περίπου στο η/τ, με 6 mg/ml υγρά, και εχτές κάπνιζε ένας φίλος μου και του λέω, "ρε, φέρε μία τζούρα να δώ πώς θα μου φανεί".

Μου φάνηκε τόσο άσχημη η γεύση του, που πιστεύω οτι θα έπρεπε να κάνω προσπάθεια για να το ξεκινήσω πάλι.

(βέβαια είμαι σίγουρος πως άν ξεμείνω απο υγρό, θα κάπνίσω και γρασίδι για να πάρω τη δόση μου...)

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μ' αυτές τις τιμές στα υγρά ξεκινάω το τσιγάρο!
« Απάντηση #110 στις: Απριλίου 25, 2017, 22:38 »
Γιατι βρε Μαρινακη να μην γραφαμε πραγματικα νουμερα?  :laugh1: :laugh1:
Ειχαμε κανεναν να φοβηθουμε τοτε ?
Μετρημενοι στα δαχτυλα ειμασταν και οι ατμοποιητες ηταν για τα μπαζα.
Εκτος απο τον πρωτο Α2 ολα τα αλλα τα καταλαβαινες με πολλα mg να κανουν κατι
γεια σου ιβαν.. :tongue_smilie:
Α2....   τον αναβω που κ που.  ;)

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Μ' αυτές τις τιμές στα υγρά ξεκινάω το τσιγάρο!
« Απάντηση #111 στις: Απριλίου 25, 2017, 23:08 »
Πρόλαβα να ακούσω στο ράδιο τον Καμάρα, να δω στην ΥΕΝΕΔ τον Κελεσίδη ΚΑΙ στο νετ να σχολιάζουν τον Α2.
Να σέβεστε;  :laugh1:
Η κεντρική ιδέα είναι άλλη...

Κολοσσοί (αυτόν μπορώ να τον δω και τώρα) του ατμίσματος δεν τα παρατάνε.
1) Δεν εξετάζουν καν για το αν το άτμισμα είναι φθηνότερο
[μα την αλήθεια, αν ήταν δυο φορές πιο ακριβό, δεν θα το δοκιμάζατε; δεν θα άξιζε τον κόπο;]
2) εδώ γίνονται... κοσμογονικές εκρήξεις (το πώς το λένε της PM, η φορολογία) κι αυτοί ασχολούνται με τα mg και τις πνευμονικές ή τσιγαρίσιες.

Συναισθανθείτε πλαίσιο αναφοράς...
πάντα η βάση είναι ο ατμός.
Χαίρομαι που παίρνω κουράγιο από Μαθουσάλες  :yes:

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Μ' αυτές τις τιμές στα υγρά ξεκινάω το τσιγάρο!
« Απάντηση #112 στις: Απριλίου 26, 2017, 07:16 »
Την κορόιδεψες :laugh1:
Και δεν έχεις φάει παντόφλα ακόμη;;
Ο ένας είναι πνευμονικός με γεύση στον Θεό και ο άλλος τσιγαρίσιος με γεύση στα πατώματα..
Δέχτηκε τέτοια μείωση ποιότητας ατμίσματος
Δεν γνωρίζω πως στήνεις τον μεν και τον δε, αλλά ο goblin της στήνεται με μονή αντίσταση γύρω στο 1.2-1.4Ω και αέρα στα 3/4 περίπου γιατί δεν τραβάει πνευμονικές η γυναίκα μου.
Ο doggy με στήσιμο στο 0.8-1Ω στα 13-14W μια χαρά γεύση και ντουμανάκι βγάζει. Λίγο να προσέξεις το βαμβάκι να είναι αφράτο, τροφοδοτεί πολύ καλά και για περισσότερα W. Έχω και δεύτερο που τον χρησιμοποιώ εγώ. Αν υπολογίσεις  ότι ατμίζω κυρίως φαινόμενο και παπιγιόν που είναι φουλ στη γεύση και παρ' όλα αυτά με ικανοποιεί μια χαρά και ο doggy, θα καταλάβεις ότι δεν συμφωνώ για το "γεύση στα πατώματα". Επίσης κάνω πνευμονικές ακόμα και με τσιγαρίσιους  :laugh1:
Βέβαια προσωπική άποψη είναι το θέμα γεύση, άρα περί ορέξεως κολοκυθόπιτα που λένε :)

@spectrum
Πρόλαβα να ακούσω στο ράδιο (παγκόσμιας λήψης, με λυχνίες, σε μέγεθος σεντουκιού) τον Καμάρα, να δω στην ΥΕΝΕΔ (και ΕΙΡΤ) τον Κελεσίδη (σε ασπρόμαυρη τηλεόραση με περιστροφικό επιλογέα 10 καναλιών χωρίς τηλεκοντρόλ) ΚΑΙ στο νετ (σε BBS μήπως?) να σχολιάζουν τον Α2.
:thumpup:
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 26, 2017, 07:28 από thenetpoet »

Αποσυνδεδεμένος Humphrey

  • **
  • 161
  • Φύλο: Άντρας
  • Σήμερα είναι το αύριο για τ οποίο ανησυχούσες χτες
Απ: Μ' αυτές τις τιμές στα υγρά ξεκινάω το τσιγάρο!
« Απάντηση #113 στις: Απριλίου 26, 2017, 08:39 »
@Volpad 

Έχεις μνήμη Ελέφαντα, σε παραδέχομαι  ;D . Το 14αρι δεν πωλείται, δεν ενοικιάζεται και δε δανείζεται γιατι αυτή η μοτοσυκλέτα είναι πλασμένη απο τα υλικά των ονείρων  :respect:
Το vtc mini ομως θα το φάνε οι αράχνες γιατί δε με καλύπτει πλέον  .. Από μέρα σε μέρα αναμένω το νέο βαρύ πυροβολικό  των mods ( SMOK G-prin kit )  και αν ισχύουν τα μισά από όσα λένε, θα αρχίσω να στέλνω σήματα ατμού για την τηλεπικοινωνία μου  ;D

Αποσυνδεδεμένος mrmasave

  • *
  • 8
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μ' αυτές τις τιμές στα υγρά ξεκινάω το τσιγάρο!
« Απάντηση #114 στις: Μαΐου 19, 2017, 12:27 »
Παίδες,

μην κρίνετε ούτε την τσέπη των άλλων, ούτε τον εθισμό τους, ούτε το "επίπεδο" τους στην ατμιστική εμπειρία, με βάση τον εαυτό σας. 

Τριγύρω μου όλο και περισσότεροι χωρίς να παραδέχονται στον εαυτό τους ότι το έχουν γυρίσει στο κανονικό τσιγάρο, απ'το να δώσουν 3,5€ (για αντίσταση)+6€ (για υγρό) 9,5€, προτιμούν την ευκολία του πακέτου τσιγάρων 4€ και αναβάλλουν το άτμισμα για υποτίθεται "αύριο".


Προσωπικά μιλώντας για εμένα, (1,5 χρόνο ατμιστής και ΜΟΝΟ ατμιστής), αντιμετώπισα μια οικονομική δυσκολία στις αρχές του έτους και δεδομένου του αποθέματος υγρών που είχα δεν είχα αγοράσει υγρό για 3 μήνες. 
Όταν εν τέλει πληρώθηκα από τη δουλειά μου και πήγα να αγοράσω υγρό Σοκαρίστηκα!

Σοκαρίστηκα από το ότι είδα αύξηση τιμών 100% και πιο πολύ σοκαρίστηκα διότι δε διαμαρτρήθηκε κανείς.
Οι πωλητές στα μαγαζιά ήταν φυσιολογικότατοι, ανεπηρέαστοι αλλά και στ@ρ#&#διστές στην απορία μου, μα γιατί τόσο ακριβά.

Έπειτα κατάλαβα ότι οι περισσότεροι ατμιστές είχαν στοκάρει 2-3 λίτρα νικοτινούχες βάσεις είτε είχαν αγοράσει καμιά 20αριά 30ml κ.ο.κ.
Οπότε οι μεν ατμιστές δεν έχουν (ακόμα και τώρα) νιώσει την ακρίβεια του νέου ατμίσματος, αλλά και οι μαγαζάτορες ήταν καθόλα χαρούμενοι με το εξωπραγματικό τζιράρισμα από το ξεστοκάρισμα, πριν την εφαρμογή του νόμου.

Όλο αυτό με έκανε και εμένα να πω ΔΕΠΑΝΑ... θα αρχίσω το κάπνισμα.

 



Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Μ' αυτές τις τιμές στα υγρά ξεκινάω το τσιγάρο!
« Απάντηση #115 στις: Μαΐου 19, 2017, 13:56 »
και το άρχισες; :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μ' αυτές τις τιμές στα υγρά ξεκινάω το τσιγάρο!
« Απάντηση #116 στις: Μαΐου 19, 2017, 14:14 »
Παράθεση
απ'το να δώσουν 3,5€ (για αντίσταση)+6€ (για υγρό) 9,5€
κάθε 3-4 μέρες στην χειρότερη

Παράθεση
προτιμούν την ευκολία του πακέτου τσιγάρων 4€
κάθε 1-1.5 μέρα στην καλύτερη

Παράθεση
και αναβάλλουν το άτμισμα για υποτίθεται "αύριο".

Δεν βγαίνει η λογική σου φίλε μου. Προφανώς όλοι αυτοί δεν θέλουν να κόψουν το τσιγάρο στην πραγματικότητα.

Αποσυνδεδεμένος bluegeorge

  • **
  • 214
  • Φύλο: Άντρας
  • There is no substitute for experience
Απ: Μ' αυτές τις τιμές στα υγρά ξεκινάω το τσιγάρο!
« Απάντηση #117 στις: Μαΐου 19, 2017, 14:35 »
Δηλαδή στο άτμισμα καταφεύγετε γιατί ήταν φτηνότερο, όχι για την υγεία σας. Κατά τα άλλα κάτι τσιτάτα "πάνω απ' όλα υγεία φιλε" τα λέμε έτσι γιατί είναι το έθιμο, όχι ότι τα πιστεύουμε κιόλας. Και να ρωτήσω και κάτι άλλο:

2016 - κόστος ανά μήνα:
Κάπνισμα = 1 πακέτο την ημέρα x 3,8 = 114 ευρώ
Άτμισμα = 4 αντιστάσεις (14€) + 4ml x 30 = 120ml = 12 υγρά 10μελα x 4€ (48€) = 62 ευρώ

2017 κόστος ανά μήνα:
Κάπνισμα = 1 πακέτο την ημέρα x 4 = 120 ευρώ
Άτμισμα = 4 αντιστάσεις (14€) + 5ml x 30 = 150ml = 15 υγρά 10μελα x 6€ (90€) = 104 ευρώ

Βάζω λογικούς μέσους όρους (έτσι θέλω να πιστεύω) και ότι (ω του θαύματος!) εν μέσω αυξήσεων κάποιος αποφασίζει να αυξήσει την κατανάλωση από τα 4 στα 5 ml και μάλιστα να παίρνει πιο ακριβά έτοιμα υγρά των 6€. Και πάλι φτηνότερο βγαίνει το άτμισμα. Για να μη συζητήσω για DIY, ή για αύξηση νικοτίνης με μείωση κατανάλωσης, ή για τσιγαρίσιες αντί για πνευμονικές (όπως όταν καπνίζαμε βρε αδερφέ).

Αν δεν θέλετε φίλοι να κόψετε το κάπνισμα, μην το κάνετε. Με το ζόρι δε γίνεται. Από δικαιολογίες βρίσκουμε όλοι μας όσες θέλουμε.

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: Μ' αυτές τις τιμές στα υγρά ξεκινάω το τσιγάρο!
« Απάντηση #118 στις: Μαΐου 19, 2017, 14:39 »
Ανησυχώ γιατί συντάσσομαι όλο και περισσότερο με τον modivin.
Πέρα από το οικονομικό που στην χειρότερη περίπτωση το άτμισμα ειναι 30% φθηνότερο, με τις νεες τιμες, έτοιμα υγρά και εργοστασιακό ατμο (γιατι αν πάμε σε επισκευασιμο και Diy υγρα ειναι το 1/10 το κόστος του ατμού).
Αλήθεια τώρα mrmasave, δεν βλέπεις τίποτα άλλο θετικό στο άτμισμα; Γιατί αν δεν βλέπεις κάτι πέρα από το οικονομικό, μεινε στο τσιγάρο.
Εγω πλέον δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν να γίνει ατμιστής, ειλικρινά βαρέθηκα, και να νομίζουν ότι μου κάνουν και χάρη.

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μ' αυτές τις τιμές στα υγρά ξεκινάω το τσιγάρο!
« Απάντηση #119 στις: Μαΐου 19, 2017, 14:43 »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 19 8482 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:26
από Ηρακλης
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180901 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34125 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537338 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60023 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238074 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 622 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16315 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136262 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085540 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35566 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10431 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12