vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

531 επισκέπτες, 6 χρήστες
manoslykos, Teokoro, ThioVag, dkostas, camber, Jorge

Twitter

Μ' αυτές τις τιμές στα υγρά ξεκινάω το τσιγάρο!

Αποσυνδεδεμένος e-akapnos

  • ***
  • 835
  • Φύλο: Άντρας
  • Dum vivimus vivamus
Απ: Μ' αυτές τις τιμές στα υγρά ξεκινάω το τσιγάρο!
« Απάντηση #60 στις: Απριλίου 24, 2017, 11:11 »
Στη fabvape πουλάνε πακέτο επώνυμα 10μελα νικοτίνης και μηδενική βάση για να φτιάξεις 12αρα και σου μενουν και υπόλοιπα μηδενικής βάσης. Τιμή 32,6 €. Προσωπικά πιστεύω πως σιγά σιγά θα ρυθμιστεί η αγορά, πιο ακριβά βέβαια απ ότι πριν αλλά σίγουρα πιο φτηνά από το ΚΤ.
http://www.fabvape.gr/index.php?route=product/product&product_id=2015
Η εύκολη λύση είναι να πάμε στο περίπτερο, όμως αξίζει; Αν ψαχτουμε λιγάκι θα βρούμε τρόπους και λύσεις. Δεν χρειάζεται πανικός και απελπισία. Η Κοινότητα των Ατμιστων μεγαλώνει κι όποιος θέλει βοήθεια θα την πάρει απλόχερα είτε από το Σύλλογο είτε από το Forum. Απλώς ας μείνουμε ψύχραιμοι.

Στάλθηκε από το 5095K μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος kgalaz

  • **
  • 159
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μ' αυτές τις τιμές στα υγρά ξεκινάω το τσιγάρο!
« Απάντηση #61 στις: Απριλίου 24, 2017, 11:15 »
Όλα πεταμένα λεφτά είναι έτσι και αλλιώς για μια συνήθεια που δεν προσφέρει τίποτα απλά βγαίνει καπνός η ατμός από το στόμα. Από εκεί και πέρα εφόσον δεν κόβεται κάτι μαχαίρι, επιλέγεις την λιγότερο βλαπτική συνήθεια για την υγεία χωρίς να υπολογίζεις χρήματα


Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Μ' αυτές τις τιμές στα υγρά ξεκινάω το τσιγάρο!
« Απάντηση #62 στις: Απριλίου 24, 2017, 13:03 »
Θα παρακαλούσα ιδιαίτερα να σταματήσει η συζήτηση για τον σύλλογο σε αυτό εδώ το νήμα.
Υπάρχουν ήδη αρκετά για αυτόν τον σκοπό συγκεκριμένα,
στα οποία μπορεί να γίνει όποια συζήτηση θέλετε και να αναπτυχθεί επιχειρηματολογία.

:OnTopicPlease:

Αποσυνδεδεμένος apollwnas21

  • **
  • 190
  • Φύλο: Άντρας
  • Βάλτε να πιούμε...
Απ: Μ' αυτές τις τιμές στα υγρά ξεκινάω το τσιγάρο!
« Απάντηση #63 στις: Απριλίου 24, 2017, 13:06 »
Καλημέρα σε όλους...
Αυτός είναι ο καπιταλισμός... Τα πάντα στην "υπηρεσία" του κεφαλαίου...
Είναι δυνατόν οι καπνοβιομηχανίες να μας αφήνουνε να "ξεφύγουμε" στην χρήση του ηλεκτρονικού τσιγάρου?
Δεν είναι τυχαία τα διάφορα δημοσιεύματα, για συγκεκριμένη καπνοβιομηχανία της χώρας μας, για το πόσο καλά πληρώνεται το προσωπικό της, για τις δωρεές σε τελωνείο κτλ.
Ο νοών νοεί τω!


Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Μ' αυτές τις τιμές στα υγρά ξεκινάω το τσιγάρο!
« Απάντηση #64 στις: Απριλίου 24, 2017, 13:08 »
[justify]Να πούμε αλήθειες ή ψέματα; είμαστε εδώ και συζητάμε γιατί πολύ απλά παλεύουμε με τους δικούς μας δαίμονες. Όλα τα δάχτυλα είναι ίδια; εσύ, μπόρεσες να κόψεις το κάπνισμα μαχαίρι. Μπράβο σου. Ο άλλος σταμάτησε με απόλυτη επιτυχία και το άτμισμα. Μπράβο του. Εγώ δεν μπορώ ή δεν θέλω, ή ακόμα μπορεί και να έχω επιστρέψει στο κάπνισμα, ή δεν έπιασα σωστά την όποια διαδικασία διακοπής. Σαφέστατα, βλέπω κι εγώ το λάθος σκεπτικό τού φίλου NewHolborn, όμως τα αίτια συνήθως είναι και βαθύτερα. Προσωπικά, λάτρεψα το κάπνισμα, και μπορεί να μην έχω ανάψει ούτε στον ύπνο μου όσο καιρό είμαι ατμιστής, όμως πολλές φορές το νοστάλγησα, έστω και ενοχικά. [/justify]

[justify]Παραπάνω διαβάζω φίλο που αναφέρει για πεταμένα λεφτά. Αλήθεια, ποια δεν είναι πεταμένα λεφτά; θα φάω, θα ντυθώ, θα απασχοληθώ με τα βασικά, και το συντριπτικό σκουπιδαριό που έχω τριγύρω μου, δεν είναι πεταμένα λεφτά; συγκρίνω κάπνισμα με άτμισμα; τα ίδια άχρηστα έξοδα; όχι δα. [/justify]

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2811
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μ' αυτές τις τιμές στα υγρά ξεκινάω το τσιγάρο!
« Απάντηση #65 στις: Απριλίου 24, 2017, 13:20 »
Ισως οντως ηρθε η ωρα να μειωσω την νικοτίνη.. ή ισως να τελειωνω εντελως και με το ητ.
Αυτά τα καινουρια υγρα που πηρα φταινε μαλλον.. Με εχουν πραγματικα αηδιασει…και να αποστραφω το η.τ.
Τα υγρά που λες είναι "μαϊμού" και ελπίζω να τα έχεις πετάξει ήδη. Αν όχι, να τα ξεφορτωθείς το συντομότερο.
ΜΗΝ ΑΓΟΡΑΖΕΤΕ ΥΓΡΑ ΑΠΟ ΚΙΝΕΖΟΜΑΓΑΖΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.
Ισχύει για όλους και έχουμε δει κι άλλα κρούσματα παλιότερα. Ακόμα και σε περίπτερο έχουν εμφανιστεί οι μαϊμούδες.
Μέχρι τώρα ήταν τα "liqua", κάποια "natura", στο μέλλον κανείς δεν ξέρει.

Αν καταφέρεις να το κόψεις τελείως θα είσαι ο καλύτερος. Αν καταφέρεις να μειώσεις τη νικοτίνη, έχει κι αυτό την αξία του.
Από μένα μπράβο γιατί έκοψες το τσιγάρο με τα πενιχρά μέσα που υπήρχαν πριν 6 χρόνια.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 24, 2017, 17:03 από Doubt »

Αποσυνδεδεμένος bluegeorge

  • **
  • 214
  • Φύλο: Άντρας
  • There is no substitute for experience
Απ: Μ' αυτές τις τιμές στα υγρά ξεκινάω το τσιγάρο!
« Απάντηση #66 στις: Απριλίου 24, 2017, 14:04 »
Μα τι να δείξει? Αφού πωλούνται ήδη boosters στα 2.5€ :)
Αυτό ρωτάω. 2,5 με ΦΠΑ = 2,02 χωρίς ΦΠΑ
2,02 - 1 (ΕΦΚ) = 1,02
1,02 - 0,5 (κόστος συσκευασίας και περιεχομένου - αυθαίρετο αλλά δεν μπορεί να είναι μακριά) = 0,52
Σε αυτα τα 52 λεπτά φαίνεται να είναι όλο το κέρδος από τον παραγωγό μέχρι τον λιανέμπορο. Μου φαίνεται λίγο. Μπορεί να κάνω και λάθος. Πάντως, για κάτι που (φαίνεται να) κοστίζει 50 λεπτά, όταν το συνολικό κέρδος (φαίνεται να) είναι 50 λεπτά για τελική τιμή 5 φορές μεγαλύτερη από το κόστος, εμένα τουλάχιστον μου φαίνεται παράδοξο. Υποδείξτε μου το λάθος. Αυτό ρωτάω. Μπορει και να μην υπάρχει λάθος και όντως να "παίζουν" με τόσο μικρά περιθώρια κέρδους. Ή το πραγματικό κόστος να είναι 10 λεπτά και να πουλιέται 2,5 ευρώ...

Αποσυνδεδεμένος apostolisd

  • **
  • 109
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μ' αυτές τις τιμές στα υγρά ξεκινάω το τσιγάρο!
« Απάντηση #67 στις: Απριλίου 24, 2017, 14:14 »
Μια λογική την έχει, αν σκεφτείς ότι το κέρδος του περιπτερά είναι περίπου 0,05 ευρώ στο πακέτο των 4...

Αποσυνδεδεμένος Stentor

  • **
  • 273
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μ' αυτές τις τιμές στα υγρά ξεκινάω το τσιγάρο!
« Απάντηση #68 στις: Απριλίου 24, 2017, 14:15 »
Στειλε τε ρε παιδια που ειναι τα νικοτινουχα με 2.5ε γιατι ολα στο 4ρι τα βρισκω...Εχω ενα λιτρο καβα, αλλα για να γνωριζουμε

Αποσυνδεδεμένος apostolisd

  • **
  • 109
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μ' αυτές τις τιμές στα υγρά ξεκινάω το τσιγάρο!
« Απάντηση #69 στις: Απριλίου 24, 2017, 14:18 »
Εδώ για παράδειγμα...

συγχώνευση συνεχόμενων

Αποσυνδεδεμένος jeke04

  • *****
  • 976
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιάννης
    • www.seatclub.gr/forum
Απ: Μ' αυτές τις τιμές στα υγρά ξεκινάω το τσιγάρο!
« Απάντηση #70 στις: Απριλίου 24, 2017, 14:23 »
Οι τιμές των υγρών αναπλήρωσης, με νικοτίνη, διαμορφώνονται, μετά την εναρμόνιση και όλα τα νομοθετικά κουλά, με αυτό το υπολογιστικό σύστημα: Χ€+24%+1€(ανά ml)+24%=Ψ€
Και στις βάσης αυτό ισχύει!

Όσο για όλα αυτά που συζητούνται έχουν ξανασυζητηθεί και σε άλλα νήματα.
Δεν θέλει κόπο ... θέλει τρόπο και όρεξη. ;)

Αποσυνδεδεμένος kgalaz

  • **
  • 159
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μ' αυτές τις τιμές στα υγρά ξεκινάω το τσιγάρο!
« Απάντηση #71 στις: Απριλίου 24, 2017, 15:17 »
Καλά τα λέτε αλλα καταλαβαίνετε πως ακούγονται όλα αυτά σε έναν που πάει σήμερα να ξεκινήσει το ατμισμα έτσι; Θα χρειάζεται και λογιστή πέραν των άλλων.. Δηλαδή αυτοί που αγοράζουν αντιστάσεις και υγρά έτοιμα τι να πούνε;


Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Μ' αυτές τις τιμές στα υγρά ξεκινάω το τσιγάρο!
« Απάντηση #72 στις: Απριλίου 24, 2017, 15:19 »
νομίζω οτι κάποια στιγμή πρέπει να σταματήσουμε να κοροιδεύουμε τους εαυτούς μας και να λέμε τα πράγματα με τ' όνομά τους.

Αν κάποιος θέλει να ξαναγυρίσει στο τσιγάρο γιατί θα δίνει τα ίδια λεφτά ατμίζοντας, καθαρά προβλημά του και σαφώς δεν του φταίνε οι αυξήσεις
αλλά η κάψα του για τσιγάρο. Ολα τα άλλα είναι λόγια να αγαπιόμαστε.
500 δικαιολογίες θα βρείς για να γυρίσεις στο τσιγάρο αν θες.

Και συμφωνώ απόλυτα με τον papous.

Εμένα αυτός ο τίτλος του νήματος μου την δίνει στα νεύρα, τον θεωρώ απαράδεκτο και η μόνη απάντηση που μπορεί να δώσει κανείς στα σοβαρά
είναι: Οκ  ξαναγύρνα και καλά καπνίσματα.....
να το πεί τουλάχιστον κάποιος που δοκιμάζει τον ατμό 1-2 μήνες οκ λες δεν το μπορεί.... αλλά μετά απο 5 χρόνια....οχι ρε φίλε...αλλού έχεις το πρόβλημα...



Αποσυνδεδεμένος ati

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μ' αυτές τις τιμές στα υγρά ξεκινάω το τσιγάρο!
« Απάντηση #73 στις: Απριλίου 24, 2017, 17:56 »
Για να αρχίσεις και πάλι το τσιγάρο ή για να γκρινιάζεις μπορείς να βρεις πολλές δικαιολογίες. Το κόστος των υγρών ακόμη και σήμερα είτε τα φτιάχνεις μόνος, είτε αγοράζεις έτοιμα είναι φθηνό. Για να φτιάξεις σήμερα μια 6άρα ατμιστική βάση 100ml  δεν χρειάζεται να δαπανήσεις πάνω από 8 ευρώ (3Χ2,5 ευρώ για boosters και 50 λεπτά για μηδενική), αυτό είναι το κόστος, προσθέτεις και το άρωμα τις επιλογής σου με κόστος έως 7 ευρώ αν χρησιμοποιήσεις πχ αρώματα Egoist με αραίωση 10% (2-3 ευρώ αν χρησιμοποιείς αρώματα άλλων εταιρειών) και με συνολικό κόστος 10-15 ευρώ έχεις 100 και ml έτοιμο υγρό με το άρωμα της επιλογής σου, όσο δηλαδή δύο καπνοί ή τρία πακέτα τσιγάρα. Με τα 100 αυτά ml άλλος θα περάσει μια εβδομάδα άλλος ένα μήνα και στις δύο περιπτώσεις τα χρήματα που δαπανήθηκαν είναι κατά πολύ λιγότερα από τα χρήματα που θα δαπανούσαμε για τσιγάρο το ίδιο χρονικό διάστημα. Τώρα θα μου πείτε εγώ ρε φίλε δεν το έχω, δεν έχω χρόνο να φτιάξω τα υγρά μόνος μου, δε γουστάρω ρε αδερφέ προτιμώ τα έτοιμα και εκεί υπάρχει λύση, παίρνεις πχ  TheLiquid ή Natura που το κόστος είναι από 3-3,5 ευρώ το 10μελο, πάλι το κόστος είναι μικρό, από 32-35 ευρώ τα 100ml, και φυσικά κατά πολύ μικρότερο από αυτό του τσιγάρου. Τώρα αν υπάρχει κάποιος που αφήνοντας και πάλι την υγεία έξω είναι από αυτούς που δεν μπορεί να ζήσει χωρίς υγρό με 20 ευρώ το 10μελο αλλά μπορεί να αγοράσει ρώσικα τσιγάρα με 2,5 ευρώ το πακέτο τότε είναι αλλού το πρόβλημα και δεν λύνεται όσο και να προσπαθήσει κάποιος.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 24, 2017, 18:09 από ati »

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9582
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μ' αυτές τις τιμές στα υγρά ξεκινάω το τσιγάρο!
« Απάντηση #74 στις: Απριλίου 24, 2017, 18:50 »
Καλά τα λέτε αλλα καταλαβαίνετε πως ακούγονται όλα αυτά σε έναν που πάει σήμερα να ξεκινήσει το ατμισμα έτσι; Θα χρειάζεται και λογιστή πέραν των άλλων.. Δηλαδή αυτοί που αγοράζουν αντιστάσεις και υγρά έτοιμα τι να πούνε;


Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk
Στα έτοιμα υγρά δεν φάνηκε και πολύ η αύξηση αφού αυτά πωλούνταν σε συσκευασίες μεχρι 30ml συνήθως. Στις βάσεις που πωλούνταν σε συσκευασίες σαφώς μεγαλύτερες ή αύξηση σίγουρα δεν περνάει απαρατήρητη. 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180543 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8306 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33944 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536123 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59765 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237381 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 579 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15546 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136113 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085289 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35393 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10224 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12