vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

528 επισκέπτες, 8 χρήστες
FaniFox, akis91, dkostas, geotron, Ηρακλης, manoslykos, Jorge, athmichalop

Twitter

Μ' αυτές τις τιμές στα υγρά ξεκινάω το τσιγάρο!

Αποσυνδεδεμένος NewHolborn

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μ' αυτές τις τιμές στα υγρά ξεκινάω το τσιγάρο!
« Απάντηση #45 στις: Απριλίου 24, 2017, 01:22 »
Ειπα.. ατμιζω στα 12mg νικοτίνης ανά μλ και καποιες φορες και 15. Γιατι κανετε υπολογισμους με 6mg? 5μλ την ημερα περιπου… Δεν θελω να μειωσω την νικοτίνη. Και όταν καπνιζα δεν αλλαζα μαρκα ή πηγαινα σε lights.
  Μετα αμαν καναμε να μαθουμε τι είναι η vg και η pg και ποια αρωματα είναι καλα και ποια όχι, τωρα μπηκαν και τα nic boosters στο παιχνιδι.. Σορρυ δεν εχω ιδεα τι είναι αυτό..εχω χασει επισοδια.. θελει να στρωθω στο διαβασμα παλι.. βαση με νικοτίνη εννοείται μαλλον?
Τελοσπαντων μην κατσω να κανω υπολογισμούς και γω.. ποιο βγαινει πιο φτηνό…
Εχετε δικιο εχω κανει μεγαλη προσπαθεια να ξεφυγω από το βρωμοτσιγαρο.. 5 χρονια είναι αυτά.. και αρχικος λογος ηταν η υγεια.Ναι. Αλλα και το οικονομικο κομματι ηταν ένα +. Ισως οντως ηρθε η ωρα να μειωσω την νικοτίνη.. ή ισως να τελειωνω εντελως και με το ητ.
Αυτά τα καινουρια υγρα που πηρα φταινε μαλλον.. Με εχουν πραγματικα αηδιασει…και να αποστραφω το η.τ.
Σας ευχαριστω για της τοσο άμεσες απαντησεις σας και την βοηθεια με pm καποιον μελων… το χρειαζομουν να συνελθω λιγο..  Θα προσπαθησω να μεινω μακρια από το κανονικο τσιγαρο..

Αποσυνδεδεμένος lagoudakis

  • *****
  • 2374
  • Φύλο: Άντρας
  • ρουφαμε και τα λεμε...Γιαννης ο κλαρινογαμπρος
Απ: Μ' αυτές τις τιμές στα υγρά ξεκινάω το τσιγάρο!
« Απάντηση #46 στις: Απριλίου 24, 2017, 01:52 »
φιλε μου αφου πηρες 30μελα με 3 ευρω οπως ειπες ποιος ξερει τι ειναι αυτα που αγορασες!!!!!λογικο ειναι οτι δεν μπορεις να τα ατμισεις αυτα τα πραγματα

Αποσυνδεδεμένος karmakoma

  • *****
  • 1634
  • Φύλο: Άντρας
  • Reboot: 8/9/15
Απ: Μ' αυτές τις τιμές στα υγρά ξεκινάω το τσιγάρο!
« Απάντηση #47 στις: Απριλίου 24, 2017, 01:57 »
Φίλε έκανες ένα λάθος: Πήρες liqua. Όλοι έχουμε κάνει μ...κίες και έχουμε πετάξει λεφτά, δεν είσαι ο μόνος...
Το να "διορθώσεις" όμως το λάθος σου με ένα εγκληματικό όπως η επιστροφή στο ΚΤ δε σε κάνει σοφό άνδρα, δε συμφωνείς??

Αποσυνδεδεμένος lagoudakis

  • *****
  • 2374
  • Φύλο: Άντρας
  • ρουφαμε και τα λεμε...Γιαννης ο κλαρινογαμπρος
Απ: Μ' αυτές τις τιμές στα υγρά ξεκινάω το τσιγάρο!
« Απάντηση #48 στις: Απριλίου 24, 2017, 02:22 »
και το πιθανοτερο ειναι οτι ηταν μαιμουδες οταν κανουν 3 ευρω τα 30μελα....να ηταν γνησια παει στο καλο

Αποσυνδεδεμένος bluegeorge

  • **
  • 214
  • Φύλο: Άντρας
  • There is no substitute for experience
Απ: Μ' αυτές τις τιμές στα υγρά ξεκινάω το τσιγάρο!
« Απάντηση #49 στις: Απριλίου 24, 2017, 07:02 »
Θα κάνω το συνήγορο του διαβόλου.

Παραγωγός booster 10ml:
Κόστος 0,5. Θέλει 50% περιθώριο κέρδους (αυθαίρετο αλλά λογικό μου ακούγεται). ΕΦΚ = 1. Θα πουλήσει έστω κατ' ευθείαν στο λιανέμπορο. Τελική τιμή 1,75.

Λιανέμπορος:
Αγόρασε στο 1,75. Θέλει (πάλι αυθαίρετα) κέρδος 50%. Θα πουλήσει τελική τιμή (προ ΦΠΑ) 2,63.

Πελάτης:
Τελική τιμή λιανέμπορου + ΦΠΑ.

Μαθηματικά δεν ξέρω καλά αλλά το βγάζω 2,63 χ 1,24 = 3,26 ευρώ

Πραγματικά δεν βλέπω πώς μπορεί η τιμή λιανικής (με ΕΦΚ 1 ευρώ και ΦΠΑ 24%) να πέσει ποτέ κάτω από 3 ευρώ.

Βάλτε τώρα και 10 mg νικοτίνη που θέλει ο newholborn και βρίσκω κόστος βάσης 150 ml (είπε 5 ml/μέρα = 150 ml το μήνα) = 22,5 ευρώ.

Βάλτε και αρώματα και ψάχνω τα 10 ευρώ το μήνα που αναφέρθηκαν και δεν τα βλέπω πουθενά. Κάτι λάθος θα κάνω φαίνεται.

Αποσυνδεδεμένος Palasd

  • ***
  • 536
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μ' αυτές τις τιμές στα υγρά ξεκινάω το τσιγάρο!
« Απάντηση #50 στις: Απριλίου 24, 2017, 07:43 »
Θα μου επιτρέψεις να πάρω πάσα και να σύνεχίσω 
έχουμε 22,5 για βάσεις πές και 15 μλ άρωμα αλλά 10 οπότε πάμε στα 32.5 .
Αμα αυτα τα 32.5 τα κάνουμε τσιγάρα έχουμε 7 πακέτα ή 4 καπνούς για πες σε ποιον φτάνουν αυτα για έναν μήνα?

 

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Μ' αυτές τις τιμές στα υγρά ξεκινάω το τσιγάρο!
« Απάντηση #51 στις: Απριλίου 24, 2017, 07:58 »
Ειπα.. ατμιζω στα 12mg νικοτίνης ανά μλ και καποιες φορες και 15. Γιατι κανετε υπολογισμους με 6mg? 5μλ την ημερα περιπου… Δεν θελω να μειωσω την νικοτίνη. Και όταν καπνιζα δεν αλλαζα μαρκα ή πηγαινα σε lights.
  Μετα αμαν καναμε να μαθουμε τι είναι η vg και η pg και ποια αρωματα είναι καλα και ποια όχι, τωρα μπηκαν και τα nic boosters στο παιχνιδι.. Σορρυ δεν εχω ιδεα τι είναι αυτό..εχω χασει επισοδια.. θελει να στρωθω στο διαβασμα παλι.. βαση με νικοτίνη εννοείται μαλλον?
Τελοσπαντων μην κατσω να κανω υπολογισμούς και γω.. ποιο βγαινει πιο φτηνό…
Εχετε δικιο εχω κανει μεγαλη προσπαθεια να ξεφυγω από το βρωμοτσιγαρο.. 5 χρονια είναι αυτά.. και αρχικος λογος ηταν η υγεια.Ναι. Αλλα και το οικονομικο κομματι ηταν ένα +. Ισως οντως ηρθε η ωρα να μειωσω την νικοτίνη.. ή ισως να τελειωνω εντελως και με το ητ.
Αυτά τα καινουρια υγρα που πηρα φταινε μαλλον.. Με εχουν πραγματικα αηδιασει…και να αποστραφω το η.τ.
Σας ευχαριστω για της τοσο άμεσες απαντησεις σας και την βοηθεια με pm καποιον μελων… το χρειαζομουν να συνελθω λιγο..  Θα προσπαθησω να μεινω μακρια από το κανονικο τσιγαρο..
Φίλε, να με συγχωρείς αλλά για να μπορέσεις να μειώσεις το κόστος σε οτιδήποτε πρέπει να το ψάξεις.
Όπως ψάχνουμε σε ποιό σουπερμαρκετ έχει προσφορά για κάτι που χρειαζόμαστε, όπως ψάχνουμε στα βενζινάδικα για την φθηνότερη βενζίνη, όπως μαθαίνουμε να επισκευάζουμε κάποια πράγματα μόνοι μας για να μην πληρώνουμε μάστορες, έτσι είναι και στα υγρά.
Είναι κρίμα για την υγεία σου να ξαναπέσεις στο κ.τ.

Αποσυνδεδεμένος jas09

  • **
  • 143
Απ: Μ' αυτές τις τιμές στα υγρά ξεκινάω το τσιγάρο!
« Απάντηση #52 στις: Απριλίου 24, 2017, 08:07 »
Θα μου επιτρέψεις να πάρω πάσα και να σύνεχίσω
έχουμε 22,5 για βάσεις πές και 15 μλ άρωμα αλλά 10 οπότε πάμε στα 32.5 .
Αμα αυτα τα 32.5 τα κάνουμε τσιγάρα έχουμε 7 πακέτα ή 4 καπνούς για πες σε ποιον φτάνουν αυτα για έναν μήνα?
Αν κάποιος παίρνει χύμα καπνό/τσιγάρα, του φτάνουν και του περισσεύουν τα 30ευρώ. Αυτό το λέω γιατί και αυτοί είναι εν δυνάμει ατμιστές και το επιχείρημα του «φθηνότερου» δεν θα τους πείσει καθόλου. Το οικονομικό όφελος από το άτμισμα σε σύγκριση με το κάπνισμα είναι ένα «αναγκαίο καλό», αλλά δεν ισχύει για όλους.

Απ' ό,τι βλέπω πάντως, όποιος θέλει μπορεί να βρει ακόμα νικοτίνη μεγάλης περιεκτικότητας από Ελλάδα σε λογικές τιμες.

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ: Μ' αυτές τις τιμές στα υγρά ξεκινάω το τσιγάρο!
« Απάντηση #53 στις: Απριλίου 24, 2017, 09:45 »
Σορρυ ρε παιδια αλλα που βρίσκεται Νιcotine boosters με 2,50 ευρω τα 10ml 20mg,γιατι ψαχνω για να προτείνω σε φιλους που με ρωτάνε και δεν βρισκω σε αυτή την τιμη που λετε?

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Μ' αυτές τις τιμές στα υγρά ξεκινάω το τσιγάρο!
« Απάντηση #54 στις: Απριλίου 24, 2017, 09:47 »
Αυτός ο κάποιος που αγοράζει χύμα καπνό ή τσιγάρα, πιθανώς είναι ο ίδιος κάποιος που ζήταγε αναλύσεις υγρών, πιστοποιήσεις εργαστηρίων κτλ.
Στο χύμα δεν έχει κάποια αγωνία για την ποιότητα αυτών που θα καπνίσει?

Σορρυ ρε παιδια αλλα που βρίσκεται Νιcotine boosters με 2,50 ευρω τα 10ml 20mg,γιατι ψαχνω για να προτείνω σε φιλους που με ρωτάνε και δεν βρισκω σε αυτή την τιμη που λετε?
Εδώ για παράδειγμα...

συγχώνευση συνεχόμενων
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 24, 2017, 10:16 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος jas09

  • **
  • 143
Απ: Μ' αυτές τις τιμές στα υγρά ξεκινάω το τσιγάρο!
« Απάντηση #55 στις: Απριλίου 24, 2017, 09:58 »
Πιθανώς είναι. Πιθανώς έχει και αγωνία. :confused1:

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 24, 2017, 13:08 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος bluegeorge

  • **
  • 214
  • Φύλο: Άντρας
  • There is no substitute for experience
Απ: Μ' αυτές τις τιμές στα υγρά ξεκινάω το τσιγάρο!
« Απάντηση #56 στις: Απριλίου 24, 2017, 10:12 »
Θα μου επιτρέψεις να πάρω πάσα και να σύνεχίσω

Δεν στόχευα να δείξω ότι είναι ακριβό το DIY. Άλλος ήταν ο στόχος της ανάλυσης. Ας μου εξηγηθεί με ποια κόστη μπορεί κάποιος να δείξει ότι είναι εφικτό να υπάρχει booster στα 2,5 ευρώ όταν ο ΕΦΚ είναι 1 υρώ και ο ΦΠΑ στο 24%. Αναμένω.

Αποσυνδεδεμένος apostolisd

  • **
  • 109
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μ' αυτές τις τιμές στα υγρά ξεκινάω το τσιγάρο!
« Απάντηση #57 στις: Απριλίου 24, 2017, 10:13 »
Εγώ με βάση τα 6mg/ml το υπολόγισα με σκοπό να γίνει η σύγκριση με το κόστος που είχα πριν για την ίδια περιεκτικότητα. Δεν είπα ότι θα δίνουν όλοι €30 με κάποια μαγική φόρμουλα. Και πάλι, με χοντρικούς υπολογισμούς, με 5ml/μέρα και 18mg/ml (δλδ να ατμίζεις σκέτο booster) θες 4*15=€60 το μήνα. Για τα 15mg/ml λίγο λιγότερο. Οκ, ακόμα μεγαλύτερη η αύξηση σε σχέση με το κόστος του 2016, αλλά και πάλι σημαντικά λιγότερο από του τσιγάρου.

2ο σφάλμα λογικής, το να συγκρίνεις το κόστος του υγρού που έχεις αγοράσει νομιμότατα, πανεύκολα και σχετικά ελεγχόμενα με το κόστος καπνικών προϊόντων που θα αγοράσεις σαφώς παράνομα, με σχετικό ψάξιμο και δεν ξέρεις τι παίρνεις στην τελική (είτε λαθραία τσιγάρα, είτε καπνός από παραγωγό). Με αυτή τη λογική, πάρε μηδενική βάση του συνδέσμου, κάνε και εισαγωγή βάσης υψηλής περιεκτικότητας νικοτίνης παράνομα κι έχεις ρίξει το κόστος δεν ξέρω πόσο. Συνέπειες, στη μία περίπτωση ίσως να κατασχεθεί, στην άλλη αν είσαι τόσο γκαντέμης να σε τραβάνε φωτογραφίες με τα κορδόνια βγαλμένα. Μόνο οι νομικές συνέπειες αυτές, γιατί τρέχα γύρευε όσον αφορά την ποιότητα, ειδικά από τον καπνοπαραγωγό.

Τελευταίο, στα της ΚΕΑ: Το καταλαβαίνω ότι στην Ελλάδα η κάθε μορφή συνδικαλισμού είναι απαξιωμένη στη συνείδηση του κόσμου, με αποκλειστική ευθύνη των εκπροσώπων του. Προσωπικά έχω διαγραφεί από τα σωματεία κάθε εργασιακού χώρου που έχω δουλέψει γιατί έβλεπα να γίνεται αυτό ακριβώς που περιέγραψε ο volpad, η εξυπηρέτηση προσωπικών συμφερόντων στην πλάτη των εκπροσωπούμενων. Επίσης έχω υπαναχωρήσει σε αρχικά στάδια δημιουργίας συνεταιρισμού γιατί είδα να μπαίνουν μέσα λαμόγια που δεν είχαν καμία σχέση με το όραμα που είχαμε οι πολλοί, και τελικά επιβεβαιώθηκα. Εδώ ως τώρα δεν το έχω δει. Αν στην πορεία αποδειχτεί το αντίθετο, δε θα έχω κανένα πρόβλημα να κλείσω την πόρτα φεύγοντας. Ως τότε όμως (προσωπική άποψη) είναι παράλογο να περιμένω αποτελέσματα από μια ομάδα ανθρώπων που δηλώνουν ότι θα παλέψουν και για μένα, στερώντας τους τα ελάχιστα κι αυτονόητα.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Μ' αυτές τις τιμές στα υγρά ξεκινάω το τσιγάρο!
« Απάντηση #58 στις: Απριλίου 24, 2017, 10:27 »
Δεν στόχευα να δείξω ότι είναι ακριβό το DIY. Άλλος ήταν ο στόχος της ανάλυσης. Ας μου εξηγηθεί με ποια κόστη μπορεί κάποιος να δείξει ότι είναι εφικτό να υπάρχει booster στα 2,5 ευρώ όταν ο ΕΦΚ είναι 1 υρώ και ο ΦΠΑ στο 24%. Αναμένω.
Μα τι να δείξει? Αφού πωλούνται ήδη boosters στα 2.5€ :)

Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μ' αυτές τις τιμές στα υγρά ξεκινάω το τσιγάρο!
« Απάντηση #59 στις: Απριλίου 24, 2017, 10:38 »
Όταν κάποιος θέλει να μείναι μακριά από το τσιγάρο δεν κάθεται να μετρήσει χρήματα.
Τι να πουν  δηλαδή αυτοί που επιλέγουν νικορέτ (τσίχλες αυτοκόλητα κ.λ.π.) ή άλλες ιατρικές θεραπείες που τους κοστίζει το 10πλάσιο
μπορεί και παραπάνω προκειμένου να κόψουν το ρημάδι.

Και με τις τωρινές τιμές στα υγρά αν το μετρήσεις πάλι παρακάτω από το τσιγάρο είναι .
Είναι κρίμα ειδικά μετά από μεγάλο αγώνα χρόνων ή και μηνών ακόμη κάποιοι να σκέφτονται ότι  θα ξαναγυρίσουν στο τσιγάρο
γιατί είναι ακριβά τα υγρά.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8356 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180676 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33989 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536369 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59814 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237552 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 591 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15721 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136156 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085349 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35428 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10273 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12