vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

521 επισκέπτες, 5 χρήστες
camber, manoslykos, Jorge, th3ofilos, ZoeM

Twitter

Nobacco Mini & More (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Nobacco Mini & More (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« στις: Οκτωβρίου 06, 2011, 16:51 »
Το θέμα αυτό είναι για την παρουσίαση και κριτική των συσκευών Mini & More που δόθηκαν από την εταιρία Nobacco στο φόρουμ μας για δοκιμή.

Παρακαλώ κρατήστε τα σχόλια για μετά το τέλος της παρουσίασης και των 5 δοκιμών.


Η παρακάτω υπόδειξη αναφέρεται στα σχόλια που τυχόν ακολουθήσουν:

Παρακαλώ, στα θέματα των επίσημων reviews να αποφεύγονται οι αναφορές και τα link σε άλλα sites εκτός της εταιρίας που τα διέθεσε.
Από τη στιγμή που τα πακέτα δόθηκαν στο φόρουμ από μια εταιρία για τη δοκιμή του δικού της προϊόντος δεν είναι σωστό κάτι τέτοιο.
Επειδή η διαδικασία της απόσπασης των μηνυμάτων και της μεταφοράς τους δεν είναι μια εύκολη υπόθεση, τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται χωρίς προειδοποίηση.
Μπορείτε βέβαια να δημοσιεύσετε τέτοια μηνύματα που αναφέρονται σε παρόμοια προϊόντα άλλων sites ή εταιριών, σε άλλα θέματα του φόρουμ που ασχολούνται με αυτά.

Αποσυνδεδεμένος girlplay

  • **
  • 338
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μη κλεβετε!Η κυβερνηση σιχαινεται τον ανταγωνισμο!
Απ: Nobacco Mini & More (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #1 στις: Οκτωβρίου 07, 2011, 20:06 »
Σημερα το πρωι παρελαβα απο την courier το mini & More της Nobacco :thumpup:!!!
    Κατ΄'αρχην να ευχαριστησω θερμα τη Nobacco για την ευκαιρια που μας δινει να γνωρισουμε και να επεξεργαστουμε τα προιοντα της με αυτον τον τροπο....οπως επισης να ευχαριστησω με τη σειρα τους...ολοκληρο το φορουμ,τη διαχειρηση του καθως και τα παιδια που με προτειναν :respect:!!Ελπιζω να μπορεσω να σας το ανταποδωσω με αυτο το review  :-[...
....Hταν η πρωτη φορα που παραλλαμβανω κατι και δεν καταστρεφω την συσκευασια απο την ανυπομονησια μου... ;D
Φτανοντας,επιτελους,σπιτι ανοιγω την συσκευασια...
Ανοιγοντας την σκουρο μπλε κασετινα του σετ Mini & More της Nobacco....
...προσωπικα η πρωτη μου σκεψη ηταν...''πλακα κανεις!!!!'' :o
Δεν εχω δει αλλη τοσο κομψη και βολικη ΚΑΙ επαναφορτιζομενη ηλεκτρονικη ταμπακιερα!!! :love_hearts: :love_hearts:
Περιληψη Σετ...
        1 πολυτελης δερματινη ηλεκτρονικη επαναφορτιζομενη ταμπακιερα
        2 αυτοματες μπαταριες των 280mAh (σε αποχρωση Stainless Steel)
        6 cartomizers(ατμοποιητες με φιλτρο) οριζοντιας αντιστασης και χωριτικοτητας 1ml! (επισης σε αποχρωση Stainless Steel)

        1 καλωδιο usb
        1 ανταπτορα πριζας 220V-5V και τελος
        οδηγιες χρησης με οτι χρειαζεται ενας -κυριως-νεος χρηστης ηλεκτρονικου τσιγαρου!!!
Η ταμπακιερα διαθετει μια θεση φορτισης της μπαταριας,6 θεσεις αποθηκευσεις για τα cartomizers,μια θεση για ενα ολοκληρο ηλεκτρονικο τσιγαρο mini & more καθως και την επαναφορτιζομενη μπαταρια της ταμπακιερας με 6 ενδεικτικες λυχνιες καθως και ενα κουμπι( για την φορτιση) .Επισης παρ'οτι ειναι ολοκληρη δερματινη στο σημειο του κουμπιου και των λυχνειων ειναι διαφανες,προφανως για να μπορουμε να επιβλεπουμε την διαδικασια φορτισης ! Η ενδειξη φορτισης,εκφορτησης καθως και λειτουργειας του ηλεκτρονικου τσιγαρου Mini & More γινεται απο το led που διαθετει στη κορυφη της μπαταριας του-παρομοιωση καφτρας τσιγαρου :thumpup:

    Πρωτες εντυπωσεις...
  Πλέονεκτηματα..
    *μικρο με μηκος τα 11,7 εκατοστά και  διάμετρός0,92 εκατοστά. μοιαζει πολυ με κ.τσιγαρο πραγμα που οι περισσοτεροι χρηστες τσιγαρου αυτο ειναι που πρωτα αναζητουν!
   *ελαφρυ..μολις 18g στο συνολο του(η μπαταρια μονη της 13g)σε αντιθεση με τα 44g του ego-t!!
  *αυτοματη μπαταρια.....κι αυτο στα θετικα κυριως για τους νεους χρηστες...μια και τα κ.τσιγαρα δν εχουν κουμπακια...
  * παρα την σχετικα μικρη αυτονομια της μπαταριας του με την ηλεκτρονικη επαναφορτιζομενη ταμπακιερα του λυνεται!!!
  *πλουσιος ατμος(εμεινα πραγματικα εκπληκτη),πολυ καλη γευση,καλο χτυπημα(στα 6mg)
   *απροβληματιστο σε μακροσυρτες και απανωτες τζουρες!!!ουτε καμενο ουτε υγρο στο στομα,ουτε υπερθερμανση cartomizer, και γενικα τιποτα που μπορω να αναφερω!!!διηρκησε 5 ωρες με πολυ εντονο και συνεχες ατμισμα(ειπαμε αραπης συν το stress drive...) και μεχρι την τελικη εκφορτιση ειχε ολοιδια συμπεριφορα ..ατμος,γευση,χτυπημα μεχρι το τελος!!

  Μειονεκτηματα...
  *δυσκολια εναλλαγης γευσης..(οπως αλλωστε σε ολα τα cartomizer -απ'οσο γνωριζω)
  * οι μπαταριες του φορτιζονται μονο με την ταμπακιερα του.
  *αν δεν εχεις ειδικο μπουκαλακι με πολυ λεπτο στομιο(οπως τα καινουργια της Nobacco( http://www.nobacco.gr/popup.htm?/datafiles/547.jpg ) θελει ανοιγμα το καπακι....και τουλαχιστον στην αρχη ειναι αρκετα δυσκολο το ξεκουμπωμα του...
 
Τελειωνοντας τα πρωτα συμπερασματα να σημειωσω οτι καθως εγραφα τα μειονεκτηματα...μου ερχοταν διαρκως στο μυαλο τη προσφατη διαφημιση με το αυτοκινητο που τα εχει ολα και ψαχνοντας να βρει αυτος που του κανει test drive καποιο ελατωμμα του φαινεται οτι ξοδευει πολυ νερο για τους γυαλοκαθαριστηρες.... :idiot1:
Προσωπικα αν και αρχη για συμπερασματα ...βλεπω ενα πολυ καλο ηλεκτρονικο τσιγαρο με προσομοιωση του αναλογικου τσιγαρου..αλλα με ολα τα θετικα κυριως για ενα νεο χρηστη...οπως ευκολια,μηδενικη γνωση του αντικειμενου,αυτονομια κτλ..Και λεω κυριως για νεο χρηστη...λογο του οτι...σε καποιους απο μας αρεσει να παιδευομαστε και να παιζουμε οπως συμβαινει με τα περισσοτερα χομπυ ::)


Μερικες φωτο..γιατι μια εικονα=1000 λεξεις

διπλα σε  ego-t 900 mAh



διπλα σε 510-t και ego-t


διπλα σε ego-t και 510lr



Επεται συνεχεια ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 07, 2011, 20:29 από girlplay »

Αποσυνδεδεμένος girlplay

  • **
  • 338
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μη κλεβετε!Η κυβερνηση σιχαινεται τον ανταγωνισμο!
Απ: Nobacco Mini & More (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #2 στις: Οκτωβρίου 08, 2011, 10:21 »
MIni & More=αυτο που λεμε κοινως ..μικρο το ματι μεγαλο στο κρεβατι..στο ατμισμα στην συγκεκριμενη περιπτωση.
Πολυ πετυχημενη ονομασια...και μεχρι στιγμης..μου εχει δειξει αυτο ακριβως!!!! :thumpup:
Πολυ μικρο και ελαφρυ(σε σημειο που με ενοχλει...σαν ψευτικο ηλεκτρονικο ειναι :idiot1: )
2η μερα αποκλειστικης χρησης του Mini & More (εκτος απο μερικες δοκιμαστικες με τον a2  και με ego-t lr...-κι αυτο για να μπορω να συγκρινω...)
Σχετικες Παρατηρησεις....
*Η τροφοδοσια του carto του με εντυπωσιαζει...!!!ιδια γευση,χτυπημα ντουμανι...σε ολους τους τροπους ατμισματος....απανωτες μεχρι 30(προς το παρον) και μακροσυρτες των 5δευτερολεπτων....ουτε υπερθερμανση του carto,ουτε καμενο...(??)κι αυτα μεχρι να αδειασει εντελως!!Να δουμε ποσο θα βγαλει ενας carto του..με ολα αυτα που περναει στα χερια μου... :angel:
*Να προσθεσω πως....με τα παραπανω ζορισματα που του εκανα...μου ηρθε υγρο στο επιστομιο του....πολυ λιγο,ουτε καν σταγονα....κι αυτο μαλλον απο την υγροποιηση του υπερβολικου ατμου που του καταναλωνω...Δεν μπορω ακομα να το βαλω στα αρνητικα... :hmmm:

 .Δεν εχω κατι αλλο να προσθεσω προς το παρον..εκτος απο μερικες φωτο και να επισημανω....κι αυτο γιατι με ενοχλησε πολυ..το οτι ανοιγει αρκετα εως παρα πολυ δυσκολα το καπακι...εχω λυγισει 2βελονες...!!!Πιθανως θελει τροπο...και δεν τον εχω βρει ακομα  :-[ :-[

καρτο..εσωτερικο...


Στομιο carto...


Βαση -σπειρωμα carto...πολυ λιγες βολτες.βιδωνει ξεβιδωνει με 2 περιστροφες!



Bαση- σπειρωμα μπαταριας...


Κατα τη διαρκεια φορτισης μπαταριας...




Αποσυνδεδεμένος Charas60

  • **
  • 279
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Mini & More (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #3 στις: Οκτωβρίου 08, 2011, 15:11 »
Να ευχαριστήσω και γω με τη σειρά μου την Nobacco και το φόρουμ για την ευκαιρία που μου έδωσαν να δοκιμάσω το νέο Mini & More.

Μιά πρώτη φωτογραφία της πολύ όμορφης και διακριτικής κασετίνας:


Όπως φαίνεται, περιλαμβάνει 2 μπαταρίες και  6 carto, ενώ διακρίνονται στα αριστερά 4 led στη σειρά που δείχνουν την κατάσταση φόρτισης, την οποία θα εξηγήσω παρακάτω.



Περνάω στη διαδικασία γέμισης του carto, αφαιρώντας το λευκό καπάκι με τη βοήθεια συνθετήρα, να σημειώσω πως ποιοτικά είναι ανώτερο από τα καπάκια των 510-D και ανθεκτκότερο, γεμίζοντάς το με Torge56 στα 18mg/ml, μέχρι να αρχίσει να στάζει από κάτω. Προσωπικά το αφήνω μερικά λεπτά για να ποτίσει το carto και στη συνέχεια προσθέτω μερικές σταγόνες ακόμα για να εκμεταλλευτώ πλήρως την χωρητικότητα του.

Η πρώτη αίσθηση μόλις βίδωσα το carto στην μπαταρία και το κράτησα στο χέρι μου είναι πως έχω ένα πανέμορφο τσιγάρο, ελαφρώς βαρύτερο από ένα κανονικό, διακριτικό για εξόδους.
Πρώτες τζούρες και ατμός πολύ ικανοποιητικός, χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια. Ο ατμός αρκετά ζεστός, κάτι που δεν μ΄ενοχλεί, όμως από πλευράς απόδοσης γεύσης μου φαίνεται πως υστερεί κάπως. Το carto δεν ζεσταίνεται ιδιαίτερα με τη συνεχή χρήση κάτι που θεωρώ θετικό.
Τώρα για την κασετίνα, πέρα του ότι είναι πολύ όμορφη, είναι διακριτική και λειτουργική, αφού μας επιτρέπει να φορτίσουμε τις μπαταρίες 4 φορές, όπου κι αν βρισκόμαστε, με την προυπόθεση βέβαια ότι θα έχουμε φροντίσει να φορτίσουμε από πριν την κασετίνα.




Για να φορτίσουμε την μπαταρία, απλά την βιδώνουμε υπό γωνία, όπως βλέπετε στη φωτογραφία, πατάμε το κουμπί που βρίσκετε αριστερά από τα 4 led μέχρι η ένδειξη της θέσης φόρτισης αρχίσει να αναβοσβήνει και το led μετατρέπεται από μπλέ σε κόκκινο, οπότε αρχίζει η φόρτιση.
Στη συσκευασία θα βρούμε και ένα καλώδιο mini USB μαζί με τον αντάπτορα ρεύματος που χρησιμεύουν για την φόρτιση της ταμπακέρας (κασετίνας). Στις οδηγίες αναφέρεται πως χρειάζεται 6 ώρες φόρτιση περίπου, κάτι που διαπιστώνουμε μόλις και τα 4 led έχουν γίνει μπλέ, πώς έχει ολοκληρωθεί.

Το χρησιμοποιώ συνεχώς για περισσότερο από μία ώρα και δεν έχω ακόμα παρατηρήσει κάποια μείωση της απόδοσης. Καμένο επίσης δεν μου έχει βγάλει ακόμα.

Συμπέρασμα: Πολύ όμορφο και διακριτικό από πλευράς εμφάνισης, ίσως το πρώτο που προσεγγίζει την έμφάνιση ενός κανονικού τσιγάρου τόσο πιστά.
Ζεστός ατμός, υπέρ αρκετός σε ποσότητα ακόμα και σε συνεχή, χωρίς διακοπές χρήση.
Γεύση υποτονική, θα το δοκιμάσω όμως και με άλλο carto, για να αποκλίσω την περίπτωση του ελλατωματικού.

Σας ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος saxo_29

  • **
  • 239
  • Φύλο: Άντρας
  • GGTS #937 & Iatty, GG Stealth #568, GGTB...
Απ: Nobacco Mini & More (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #4 στις: Οκτωβρίου 09, 2011, 00:02 »
Επισημη αξιολόγηση

Nobacco Mini & More


Ακολουθεί η αξιολόγηση  μου για το Mini & More το οποιο με την ευγενική χορηγία της εταιρείας Nobacco και του κυρίου Μαρκόπουλου προσφέρθηκε σε πέντε μέλη του φόρουμ δωρεάν προς δοκιμή και αξιολόγηση.


Το  "Mini & More" είναι μια νέα και αξιόλογη πρόταση της εταιρείας στα mini μοντέλα το οποίο συνδυάζει την  αξιοπιστία και απλοποίηση στην χρήση σε ένα μοντέλο, και διατίθεται σήμερα σε όσο το δυνατόν φιλικότερη  τιμή.


Συσκευασία-Ποιότητα κατασκευής

To Mini & More έρχεται σε μια κασετίνα τις ίδιας πολύ καλής ποιότητας στην οποία μας έχει συνηθίσει η Nobacco σε όλα της τα μοντέλα.

Μέσα θα βρει κανείς όλα όσα χρειάζεται  :

2 Αυτόματες Μπαταρίες 280mAh
6 Cartomizers "Mini&More"
1 Ηλεκτρονική επαναφορτιζόμενη ταμπακιέρα δερμάτινη ( 1500 mAh )
1 Καλώδιο mini USB
1 Τροφοδοτικό 220v – 5v
Βιβλιαράκι με αναλυτικές οδηγίες χρήσης στα Ελληνικά.

H ποιότητα της συσκευασίας, καθώς και του περιεχόμενου  είναι άριστη.

Όλα τα εξαρτήματα έχουν μια πολύ στιλάτη εμφάνιση και άριστο φινίρισμα, όλα κουμπώνουν τέλεια χωρίς το παραμικρό πρόβλημα.










Βαθμολογία : 9/10




Ευκολία χρήσης

Συναρμολόγηση της συσκευής ουσιαστικά δεν υπάρχει καθώς αποτελείται από  την μπαταρία και τον ατμοποιητές / φίλτρο.  Το μόνο που πρέπει να κάνεις είναι να το γεμίσεις με υγρό , και είναι έτοιμο για άτμισμα !
Οι οδηγίες  στα Ελληνικά είναι ένα σημαντικό πλεονέκτημα για τον χρήστη, μιας και οι οδηγίες όχι τόσο για το ίδιο το τσιγάρο, άλλα  για την χρήση της ταμπακιέρας είναι σημαντικές.

Το γέμισμα του Mini & More  γίνετε πολύ εύκολα, είτε το γνωστό σε όλους μας μπουκαλάκι με βελόνα, είτε αφαιρώντας το πλαστικό καπάκι από το cartomizer και γεμίζοντας το απευθείας πάνω στον πολυεστέρα. Ο ατμοποιητής γεμίζει με 1 ml.


Βαθμολογία : 10/10


Απόδοση


Η συσκευή συμπεριφέρεται πάρα πολύ καλά χωρίς ιδιαίτερες διακυμάνσεις στην απόδοσή της, είτε στο θέμα γεύσης, χτύπημα ή ατμό.
Οι ατμοποιητές τύπου cartomizer οριζόντιας αντίστασης κυμαίνονται μεταξύ 2,1Ω – 2,8 Ω 
Ο παραγόμενος ατμός είναι πολύ καλός, καθώς και η μικρές μπαταρίες των  280mAh ήταν μια ευχάριστη έκπληξη μιας και έχουν την δυνατότητα να δώσουν 4 - 6 ώρες άτμισης ανάλογα την χρήση. Αυτό που με εξέπληξε με την μπαταριά ήταν ότι δεν υπάρχει πτώση της απόδοσης μέχρι και την τελευταία τζούρα.
Μόλις τελειώσει η μπαταριά , αναβοσβήνει το μπλε φωτάκι τις μπαταρίας και σταματάει να βγάζει ατμό, χωρίς την κλασσική πτώση στην απόδοση καθώς πέφτει η μπαταριά.



Σύγκριση μεγέθους ατμοποιητή Mini & More και Ego-T


 

Σύγκριση μεγέθους μπαταρία  Mini & More και Ego-T




Σύγκριση μεγέθους   Mini & More και Ego-T


Βαθμολογία : 9/10


Αξιοπιστία και Επινοητικότητα

Ακόμη και ύστερα από πολύωρο και  συνεχόμενο άτμισμα η συσκευή δεν παρουσίασε κανένα απολύτως πρόβλημα.
Μια επιπλέον ευχάριστη έκπληξη ειναι ο τρόπος που μπορεί να φορτίσει κάποιος την ταμπακιέρα. Εδώ όσοι είναι κάτοχοι iphone, πλέον δεν χρειάζεται να κουβαλάνε δυο “φορτιστές” μαζί τους στα ταξίδια. Ο φορτιστής του iphone κουμπώνει στην ειδική υποδοχή και μπορείς να φορτίσεις την ταμπακιέρα με αυτόν.






Υποδοχή για την φόρτιση της μπαταρίας του τσιγάρου στήν ταμπακιέρα



Τα τέσσερα μπλέ λεντάκια δείχνουν την κατάσταση της μπαταρίας της ταμπακιέρας



Ο φορτιστής του iphone μπορεί να φορτίσει την μπαταρία της ταμπακιέρας μέσω της ειδικής υποδοχής.



Όψη της ειδικής υποδοχής γιά χρήση με τον φορτιστή του iphone


Βαθμολογία : 10/10



Μειονεκτήματα

Το συγκεκριμένο μοντέλο δεν μου παρουσίασε κάποιο πρόβλημα, ωστόσο πιστεύω ότι έχει κάποια μικρά ίσως ασήμαντα μειονεκτήματα τα οποία όμως οφείλω να αναφέρω:
α. Τα φιλτράκια δεν έχουν  σταθερή ωμική αντίσταση, όπως ανέφερα μέτρησα από 2,1Ω έως και 2,8Ω.
β. Τα φιλτράκια μετά από μερικές συνεχόμενες τζούρες θερμαίνονται αρκετά και αισθάνεσαι ένα ελαφρύ “κάψιμο” στα χείλι. Εγώ το ξεπέρασα αυτό χρησιμοποιώντας ένα drip-tip αντί να ακουμπάω τα χείλι μου στο φίλτρο.
δ. Η αργή φόρτιση των μπαταριών η οποία κυμαίνεται από 6 έως 8 ώρες, δηλαδή το ίδιο που κάνει να φορτίσεις και την ταμπακιέρα.

Όπως έχω προ-ανέφερει τα πάντα κουμπώνουν άριστα μεταξύ τους, επίσης δεν διαπίστωσα  καμία διαρροή ή  δυσλειτουργία.




Μετρόντας την αντίσταση του cartomizer 2,8Ω μείον 0,7Ω (εσωτερική αντίσταση του πολύμετρου μας δηνει 2,1Ω σε ενα απο τα Cartomizer του πακέτου μου. Σε άλλα μου έδινε άλλες τιμές μέχρι και 2,8Ω

Βαθμολογία : 8/10


Γενικό συμπέρασμα

Το πακέτο Mini & More της εταιρείας Nobacco είναι μια τίμια και αξιόλογη πρόταση της εταιρίας  για όλη την γκάμα των χρηστών η.τ. Από τον πρωτάρη μέχρι τον ποιο έμπυρο. Όταν πρώτο είδα Mini & More σκεφτόμουν ότι είναι μια συσκευή η οποία απευθύνεται σε γυναίκες, μετά από την χρήση του όμως, μπορώ να πω ότι απευθύνετε στον χρήστη που θέλει ένα κομψό η.τ μικρο και ελαφρύ για χρήση είτε στις εξόδους του είτε όλη μέρα στο γραφείο, αυτοκίνητο κλπ.


Με την συμφέρουσα τιμή του στα 69.95 € πιστεύω ότι είναι μια συσκευή η οποία θα απασχόληση την αγορά για αρκετό καιρό στο μέλλον.


Συνολική Βαθμολογία : 9,2 / 10


Ευχαριστώ και υπόσχομαι να επανέλθω σε μερικές μέρες γιά ένα "follow-up".











« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 09, 2011, 00:14 από saxo_29 »

Αποσυνδεδεμένος chris1983

  • **
  • 163
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Mini & More (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #5 στις: Οκτωβρίου 09, 2011, 12:34 »
Δοκιμή Nobacco Mini & More


Τα παρακάτω αποτελούν τις πρώτες εντυπώσεις από την δοκιμή.
Συμβουλή: Διαβάστε όλο το θέμα, όσες σελίδες κι αν είναι, καθώς τα πράγματα μπορεί να αλλάξουν με την πάροδο του χρόνου και την χρήση του προϊόντος

Μπαταρίες
280Mah, Αυτόματη (ενεργοποίηση με την εισποή)
Διάρκεια λειτουργίας: Περίπου 4 ώρες με μέτρια χρήση.
Διάρκεια φόρτισης: Περίπου 4 ώρες.

Το crash test για τις μπαταρίες ήταν αν θα προλάβει να φορτίσει πριν αδειάσει αυτή που έχουμε σε χρήση, ώστε να μην ξεμείνουμε και αναζητήσουμε κ.τ. Σε πρώτη φάση με μέτριο άτμισμα φαίνεται να τα καταφέρνει.
Μένει να δούμε αν σε μία δύσκολη μέρα με βαρύ άτμισμα θα έχουμε το ίδιο αποτέλεσμα.

Θήκη, επαναφορτιζόμενη ταμπακιέρα
Επαναφορτίζει έως 4 μπαταρίες, που σημαίνει πως δεν θα χρειαστούμε πρίζα κατά την διάρκεια της ημέρας.
Διάρκεια φόρτισης ταμπακιέρας: Περίπου 6 ώρες.
Δυνατότητα φόρτισης μπαταρίας και παράλληλης φόρτισης της ταμπακιέρας.

Cartomizer (kr808d)
Περιλαμβάνονται 6 στο αρχικό πακέτο, χωριτηκότητας 1ml.
Ζεστός, πλούσιος ατμός, καλό χτύπημα, καλή γεύση.
Χρειάζεται κάποιο μεταλλικό αντικείμενο (συνδετήρας, φουρκέτα κ.α.) για να ανοίξει το σκληρό πλαστικό καπάκι του, προκειμένου να το γεμίσουμε χωρίς να στάξει μέσα στο πλαστικό καλαμάκι και μπουκώσει.
Εμφανίζει μία δυσανεξία στην σκέτη VG που δοκιμάσαμε, προφανώς λόγω της παχύρευστης υφής της που δεν επιτρέπει την καλή τροφοδοσία.

Συμπεράσμα:
ΘΕΤΙΚΑ
Καλή αυτονομία παρά το μικρό μέγεθος του.
Πλούσιος ατμός και καλό χτύπημα.
Πρακτική θήκη ταμπακιέρα/φορτιστής.
Εύκολο στην χρήση για νέους χρήστες.

ΑΡΝΗΤΙΚΑ
Δυσανεξία στην VG.
Συχνές αναπληρώσεις υγρών, λόγω μικρής χωριτηκότητας cartomizer.
Δεν υπάρχει δυνατότητας ελέγχου της στάθμης του υγρού, χαρακτηριστικό στα cartomizer.
Μεγάλη διάρκεια φόρτισης μπαταρίας, ίσως οριακή έως την αποφόρτιση της γεμάτης με κίνδυνο να ξεμείνεις.

Γενικά αποτελεί μία καλή λύση για κάποιον που θέλει να ξεκινήσει ή για κάποιον που ψάχνει ένα μικρό, κοντά στο μέγεθος τσιγάρου για τις εξόδους. Δεν θα το πρότεινα σε κάποιον βαρύ ατμιστή, καθώς σίγουρα δεν θα του αρκεί σε αυτονομία, με τις 2 μπαταρίες και την αργή φόρτιση τους. Απευθύνεται κυρίως στο γυναικείο κοινό, λόγω της σχεδίασης του. Είναι πανεύκολο στην χρήση, φορτίζεις, γεμίζεις ατμίζεις.

Θα επανέλθω τις επόμενες μέρες, ωστέ να αναλύσουμε την αντοχή των cartomiser και την διάρκεια των μπαταριών σε βαρύ άτμισμα...

ΒΙΝΤΕΟ:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=ny9ajqF7bZI[/youtube]

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ
(έχουν ήδη παρατεθεί από τους υπόλοιπους δοκιμαστές, οπότε παραθέτω μία που δείχνει το μέγεθος του σε σχέση με τα DD, EGO-T, EGO-W)


Σχόλια τρίτων:

Η κοπέλα μου: "Για μένα είναι αυτό????"
Yiannis_Rasta: "Άμα του βάλουμε σκέτη VG θα ντουμανιάσει ο τόπος..."
zalaros: "Αυτό βγάζει περισσότερο από Α2!!!!", αφού του βάλαμε σκέτη VG... Προφανώς το μάτιασε και δεν άντεξε το carto
Kir Fanis: ......
Σύζυγος Kir Fani: "Στέφανε θα μου πάρεις ένα κι εμένα?"
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 10, 2011, 19:23 από chris1983 »

Αποσυνδεδεμένος chris1983

  • **
  • 163
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Mini & More (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #6 στις: Οκτωβρίου 10, 2011, 19:33 »
3η ημέρα αποκλειστικής χρήσης του Nobacco mini & more και τα πράγματα δεν είναι τόσο ρόδινα, όσο φάνταζαν αρχικά. Τόσο εχθές όσο και σήμερα, ημέρες που το άτμισμα έγινε πιο συχνό, η αυτονομία δείχνει να μην είναι αρκετή για αποκλειστική χρήση.

Έχοντας τελειώσει την 1η μπαταρία που ξεκίνησα να χρησιμοποιώ το πρωί, την τοποθέτησα για φόρτιση. Η 2η τελείωσε σε 3 ώρες και περίπου 1,5ml υγρού, αρκετά πριν φορτίσει η προηγούμενη. Η φόρτιση ξεπέρασε τις 4 ώρες, γεγονός που σημαίνει πως αν δεν είχα αντοχές και εναλλακτικές, θα αναζητούσα κ.τ. (Στην περίπτωση μου είχα ego-w μαζί μου)

Αν όμως ένας νέος χρήστης είχε επιλέξει την συγκεκριμένη συσκευή, λογικά θα είχε απογοητευτεί, ίσως και να είχε κατευθυνθεί στο περίπτερο και ξαναγυρνούσε στο τσιγάρο, μη δίνοντας 2η ευκαιρία.

Επειδή όμως είμαστε στις πρώτες ημέρες και φορτίσεις και η εταιρεία δεν αναφέρει στις οδηγίες τον χρόνο που χρειάζεται η ταμπακιέρα για να φορτίσει μία μπαταρία, θα του δώσω μία ευκαιρία τις επόμενες μέρες, μήπως και ο χρόνος αυτός μειωθεί.

Αποσυνδεδεμένος Charas60

  • **
  • 279
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Mini & More (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #7 στις: Οκτωβρίου 10, 2011, 21:05 »
3η ημέρα αποκλειστικής χρήσης του Nobacco mini & more και τα πράγματα δεν είναι τόσο ρόδινα, όσο φάνταζαν αρχικά. Τόσο εχθές όσο και σήμερα, ημέρες που το άτμισμα έγινε πιο συχνό, η αυτονομία δείχνει να μην είναι αρκετή για αποκλειστική χρήση.

Έχοντας τελειώσει την 1η μπαταρία που ξεκίνησα να χρησιμοποιώ το πρωί, την τοποθέτησα για φόρτιση. Η 2η τελείωσε σε 3 ώρες και περίπου 1,5ml υγρού, αρκετά πριν φορτίσει η προηγούμενη. Η φόρτιση ξεπέρασε τις 4 ώρες, γεγονός που σημαίνει πως αν δεν είχα αντοχές και εναλλακτικές, θα αναζητούσα κ.τ. (Στην περίπτωση μου είχα ego-w μαζί μου)

Αν όμως ένας νέος χρήστης είχε επιλέξει την συγκεκριμένη συσκευή, λογικά θα είχε απογοητευτεί, ίσως και να είχε κατευθυνθεί στο περίπτερο και ξαναγυρνούσε στο τσιγάρο, μη δίνοντας 2η ευκαιρία.

Επειδή όμως είμαστε στις πρώτες ημέρες και φορτίσεις και η εταιρεία δεν αναφέρει στις οδηγίες τον χρόνο που χρειάζεται η ταμπακιέρα για να φορτίσει μία μπαταρία, θα του δώσω μία ευκαιρία τις επόμενες μέρες, μήπως και ο χρόνος αυτός μειωθεί.

Θα συμφωνήσω για την μεγάλη διάρκεια φόρτισης που μπορεί να σε κρεμάσει άν δεν έχεις μιά τρίτη μπαταρία γκαβάτζα.
Χρησιμοποιώντας και το δεύτερο carto, επειδή είχα αναφέρει το πρόβλημα γεύσης στο πρώτο, μου έδωσε και αυτό πολύ ζεστό ατμό αλλά η γεύση παρέμεινε υποτονική, υποδιαίστερη ενός tank.

Αποσυνδεδεμένος chris1983

  • **
  • 163
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Mini & More (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #8 στις: Οκτωβρίου 13, 2011, 22:31 »
Επειδή όμως είμαστε στις πρώτες ημέρες και φορτίσεις και η εταιρεία δεν αναφέρει στις οδηγίες τον χρόνο που χρειάζεται η ταμπακιέρα για να φορτίσει μία μπαταρία, θα του δώσω μία ευκαιρία τις επόμενες μέρες, μήπως και ο χρόνος αυτός μειωθεί.

Επανέρχομαι, για να συμπληρώσω, πως τελικά δεν άλλαξε κάτι με την φόρτιση των μπαταριών. Χρειάζεται λίγο παραπάνω από 4 ώρες, χρόνος που συνήθως είναι μεγαλύτερος από την αποφόρτιση μιας μπαταρίας, οπότε ένας μέσος ατμιστής, θα πρέπει να έχει και 3η μπαταρία μαζί του (πάντα δηλαδή 2 φορτισμένες και 1 σε φόρτιση)

Επίσης να σημειώσω πως παρότι η ταμπακιέρα αναφέρει ότι φορτίζει τουλάχιστον 4 φορές την μπαταρία, δεν φορτίζει πάνω από 3 ...

Τελικό συμπέρασμα: Δεν συστήνεται σε έναν μέτριο καπνιστή ως βασική συσκευή. Συστήνεται σε γυναίκα που θέλει το ηλεκτρονικό τσιγάρο με το οποίο θα κυκλοφορεί, να έχει κάποιο ιδιαίτερο στυλ και εμφάνιση, αλλά όχι σε βαριές καπνίστριες γιατί θα αντιμετωπίσουν το πρόβλημα αυτονομίας. Επίσης θα το πρότεινα σε κάποιον που αναζητά μία δεύτερη μικρή συσκευή για τις εξόδους του καθώς από πλευράς ατμού και χτυπήματος τα πράγματα είναι εξαιρετικά. Από πλευράς γεύσης και αρώματος, υστερεί αρκετά, αλλά προσωπικά δεν με επηρεάζει καθώς χρησιμοποιώ ελάχιστες ποσότητες αρωμάτων.

Αποσυνδεδεμένος girlplay

  • **
  • 338
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μη κλεβετε!Η κυβερνηση σιχαινεται τον ανταγωνισμο!
Απ: Nobacco Mini & More (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #9 στις: Οκτωβρίου 13, 2011, 22:54 »
Να συμφωνησω με τον chris1983 και να προσθεσω...οτι εβδομη μερα και ακομα αντεχει ο πρωτος carto με μεσο ορο ημερησια καταναλωση 2-3 ml...
Απο γευση ηλπιζα κατι καλυτερο...ισως αν εστρωνε...αλλα μετα απο 7 μερες..περιμενω ποτε θα ''πεθανει'' πλεον κι οχι αν θα στρωσει....
Απο ατμο...υπερβολικα καλο...
Για ελαφρυς ατμιστες ειτε για 2ο ηλεκτρονικο σιγουρα ειναι καλο....


Αποσυνδεδεμένος chris1983

  • **
  • 163
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Mini & More (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #10 στις: Οκτωβρίου 13, 2011, 23:37 »
εγω θέλω βιντεο με ντουμανιαααααααααααα βγανει ?  :confused1:  :hmmm: εγω μαλων θα του ρουφιξω τα καλοδια ....  :wall:

Στο τέλος του review βίντεο που έχω φτιάξει μπορείς να πάρεις μία ιδέα από την 6'' τζούρα, μετά έχει cut-off

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Nobacco Mini & More (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #11 στις: Οκτωβρίου 13, 2011, 23:46 »
Ας περιμένουμε και το review της sidirena που άργησε να παραλάβει και μετά τα σχόλια είναι ελεύθερα.

Αποσυνδεδεμένος sidirena

  • *
  • 23
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Nobacco Mini & More (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #12 στις: Οκτωβρίου 14, 2011, 13:49 »
Με την ευκαιρια,να ζητησω συγνωμη απο ολους σας για την καθυστερηση στην δικη μου παρουσιαση,αλλα δεν εχει να κανει με δικη μου "αμελεια" καθως και σημερα που μιλαμε,δεν εχω παραλαβει ακομη το πακετο δοκιμης.
Αρχικα με ενημερωσαν απο Nobacco οτι υπηρχε καποιο προβλημα με το site και γι αυτο δεν ειχαν δει τα μηνυματα μου και ενω περιμενα να παραλαβω προχθες με πηραν εχθες απο την εταιρια κουριερ και μου ειπαν οτι θα σταλει σημερα μεχρι τις 3:30 λογω καποιου λαθους στα σημεια διανομης.Μεχρι τωρα δεν εχω παραλαβει.
Το αλλο κακο ειναι(εκτος απο την καθυστερηση στην παρουσιαση) οτι ειχα σκοπο να το χρησιμοποιησω σαν αποκλειστικη συσκευη τις ημερες της δοκιμης και δεν φροντισα να προμηθευτω καρτο για το hybrid μου 8)
Μολις σχολασω ομως το απογευμα θα παω να εφοδιαστω γιατι με βλεπω να αναβω κ.τ το σαββατοκυριακο αν ξεμεινω :(
Ευχαριστω για την κατανοηση,για οτι νεοτερο θα ενημερωσω :)

Αποσυνδεδεμένος sidirena

  • *
  • 23
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Nobacco Mini & More (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #13 στις: Οκτωβρίου 18, 2011, 09:24 »
Καλημερα παιδια! :bye:
Το βραδυ ερχεται(επιτελους ;D) και το τελευταιο reviw για το mini&more και απο μενα.....
Παρελαβα το Σαββατο και ατμιζω με αυτο εδω και 3 ημερες,οποτε ειμαι ετοιμη για τις πρωτες εντυπωσεις :)
Θα τα πουμε αναλυτικοτερα το βραδυ γιατι τωρα ειμαι στη δουλεια...

Αποσυνδεδεμένος babis70

  • *
  • 80
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Mini & More (ΕΠΙΣΗΜΟ REVIEW)
« Απάντηση #14 στις: Οκτωβρίου 20, 2011, 10:11 »
Καλημερα παιδια! :bye:
Το βραδυ ερχεται(επιτελους ;D) και το τελευταιο reviw για το mini&more και απο μενα.....
Παρελαβα το Σαββατο και ατμιζω με αυτο εδω και 3 ημερες,οποτε ειμαι ετοιμη για τις πρωτες εντυπωσεις :)
Θα τα πουμε αναλυτικοτερα το βραδυ γιατι τωρα ειμαι στη δουλεια...

Περιμενουμε την εντυπωση σου.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8382 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180756 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34039 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536704 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59892 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237745 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 603 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15914 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136184 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085409 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35473 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10322 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12