vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

520 επισκέπτες, 1 χρήστης
giorgos1999

Twitter

Βαμβάκι από βισκόζη

Αποσυνδεδεμένος snot

  • **
  • 126
  • Φύλο: Άντρας
Βαμβάκι από βισκόζη
« στις: Μαρτίου 12, 2017, 12:16 »
Δεν έχω δει να γίνεται ιδιαίτερη συζήτηση για το Rayon / βισκόζη, γνωστό σε εμάς ως Fiber Freaks (τα "original", τα cotton blend είναι από βαμβάκι), και είπα να κάνω μία μίνι παρουσίαση.
Η βισκόζη εξάγεται από κορμούς δέντρων ή φυτών με χημική επεξεργασία. Χρησιμοποιείται ευρέως στην δημιουργία υφάσματος αλλά και, αυτό που μας ενδιαφέρει, ως βαμβάκι. Αυτό το χημική επεξεργασία δεν μου κάθισε καθόλου καλά και ήμουν διστακτικός να το χρησιμοποιήσω μέχρι που συνειδητοποίησα ότι τα περισσότερα βαμβάκια για να έρθουν κάτασπρα και στην μορφή που τα παίρνουμε περνάνε από κάτι παρόμοιο.
Το χρησιμοποιώ αποκλειστικά εδώ και κανά εξάμηνο και μόνο θετικά έχω να πω. Καλύτερο χτύπημα, καθαρή γεύση από την πρώτη τζούρα, καλύτερη τροφοδοσία και περισσότερα ντουμάνια.
Στα επίσης θετικά ότι οι αντιστάσεις αντέχουν πολύ περισσότερο σε σχέση με το βαμβάκι. Επίσης, για να τις καθαρίσεις δεν χρειάζεται dry burn. Παίρνεις ένα κομμάτι από χαρτοπετσέτα, βρέχεις την αντίσταση με σκέτη βάση και σκουπίζεις για 2-3 λεπτά. Η μάκα θα απορροφηθεί από την χαρτοπετσέτα. Στην φώτο έχω καθαρίσει μόνο την αριστερή αντίσταση για να δείτε την διαφορά.

Η φώτο είναι ένα μάλλον κακό παράδειγμα του πως να στήσεις αντίσταση με βισκόζη. Επειδή ,σε αντίθεση με το βαμβάκι, η βισκόζη μόλις βραχεί μαζεύει πρέπει να βάλεις μπόλικη γιατί αλλιώς δημιουργείται hot spot. Η παρακάτω φώτο είναι ένα καλό παράδειγμα.


Έχω κόψει τις άκρες γιατί η βισκόζη μαζεύει υγρό εκεί που έχει περισσότερο υλικό. Αν βάλεις υπερβολικά πολύ, η αντίσταση και πάλι θα λειτουργεί αλλά μέχρι να στρώσει δεν θα παίρνεις γεύση.
Όποιος θελήσει να δοκιμάσει θα δυσκολευτεί να βρει στην Ελλάδα. Δεν ξέρω αν η Fiber Freaks υπάρχει ακόμα και μόνο 1-2 ατμομάγαζα φέρνουν rayon. Έχω δοκιμάσει από Atmistique και είναι άψογο.


Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9582
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βαμβάκι από βισκόζη
« Απάντηση #1 στις: Μαρτίου 12, 2017, 12:33 »
Έχει γίνει αρκετή συζήτηση για το Fiber Freaks στο σχετικό νήμα.Προσωπικά το χρησιμοποιώ ακόμα. Και το "original" και το cotton blend.
H εταιρεία έχει ανακοινώσει από τις αρχές του χρόνου την αναστολή της λειτουργίας της.

Fiber Freaks’ team is sad to announce the end of its production. It has been all the way a great adventure! During those 2 years, we were proud to offer you high quality products at a great price. Unfortunately, a company dedicated to innovation is sometimes fragile… We were the only one in the world to be able to propose our own experimental process, and we failed to achieve the production improvement, implementation of production resources and industrial transfer that was vital for our company.
We would like to thank all our users for your support, your advises, remarks, pictures and encouragements!
We would also like to thank warmly our friends, colleagues, vape pofessionals from France and around the world.
And finally, a thought for the production team, who showed friendship, energy, ideas and creativity during all this shared adventure.

Αποσυνδεδεμένος I.P

  • *
  • 58
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βαμβάκι από βισκόζη
« Απάντηση #2 στις: Μαρτίου 12, 2017, 12:43 »
Δεν ξερω εαν προκειται για το ιδιο υλικο.
Πριν απο ακριβως ενα χρονο ειχε παρει το ματι μου αυτο το βιντεακι

και επειδη χρησιμοποιουσα ηδη τα kgd ηθελα να δοκιμασω και το rayon.
Ετυχε να εχει συνατμιστης με τον οποιο ειχαμε καθημερινη επαφη και ηθελε εκεινος να δοκιμασει το kgd οποτε και εγινε η τραμπα.
Μου εφερε αρκετο και η αληθεια ειναι οτι του εδωσα πολλες ευκαιριες.
Ποτε δεν μου εκατσε,τουλαχιστον οπως θα ηθελα ή οπως εχω συνηθισει.
Αργει να δωσει γευση,οταν τελικα παρει μπρος στις αρχες μου φερνει περιεργη γευση (οχι βαμβακιλα,δεν ειναι βαμβακι),απο ντουμανι λιγα πραγματα και γενικα οσο κι αν επεμεινα δεν...
Μαλιστα προσφατα το ξαναδοκιμασα,την προηγουμενη εβδομαδα συγκεκριμενα,μηπως και το ειχα αδικησει αλλα παλι ιδιες εντυπωσεις μου αφησε.
Παντα με την επιφυλαξη για το ειναι το ιδιο προιον και παντα αποψη μου.
I.P.

Αποσυνδεδεμένος snot

  • **
  • 126
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βαμβάκι από βισκόζη
« Απάντηση #3 στις: Μαρτίου 12, 2017, 13:23 »
Αυτό που δείχνει ο Pbusardo ειναι. Μάλλον χρησιμοποιείς πολύ και αργεί να δώσει γεύση. Προσωπικά μερικούς ατμοποιητές τους απογείωσε. Έχω βάλει τα βαμβάκια στο ντουλάπι και χρησιμοποιώ μόνο αυτό.

Αποσυνδεδεμένος FML

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βαμβάκι από βισκόζη
« Απάντηση #4 στις: Μαρτίου 12, 2017, 13:29 »
Το βάζω εδώ -απλά ως αναφορά- ανεξάρτητα την προσωπική μου γνώμη για το βαμβάκι ή το reviewer:



Επίσης ο -γνωστός- reviewer Qorax χρησιμοποιεί σε πάρα πολλά videos Rayon (το 'χει ιδιαίτερη αγάπη).

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Βαμβάκι από βισκόζη
« Απάντηση #5 στις: Μαρτίου 12, 2017, 13:33 »
Όποιος θελήσει να δοκιμάσει θα δυσκολευτεί να βρει στην Ελλάδα.
To Rayon fibers - Graham Cellucotton είναι πάρα πολύ καλό. Φέρνει το Ατμόραμα και ο esmokeguru αλλά αυτή τη στιγμή είναι εκτός αποθέματος.Διαθέσιμο είναι στο Atomiser.
Δε νομίζω πάντως ότι είναι το ίδιο υλικό με το fiber freaks, το οποίο προσωπικά δεν με ικανοποίησε, ούτε το FF2 ούτε το original που έχω δοκιμάσει.

Αποσυνδεδεμένος snot

  • **
  • 126
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βαμβάκι από βισκόζη
« Απάντηση #6 στις: Μαρτίου 12, 2017, 14:37 »
To fiber freaks το original no.1 το είχα δοκιμάσει στο παρελθόν και η συμπεριφορά του ήταν παρόμοια με του rayon (αντοχή αντίστασης/καθαρή γεύση). Εγώ προσωπικά δεν είδα μεγάλη διαφορά. Ίσως η επεξεργασία να είναι διαφορετική. Για το no. 2 που βγαίνει σε pads είναι σίγουρα διαφορετική.
To Graham Cellucotton δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα, περιμένω να στοκάρει το ατμόραμα.

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9582
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βαμβάκι από βισκόζη
« Απάντηση #7 στις: Μαρτίου 12, 2017, 15:20 »
Πάντως το Fiber Freaks cotton blend θύμιζε άλλα οργανικά βαμβάκια. Δεν είχε ουσιαστικά σχέση με το "original" της ίδιας εταιρείας.

Αποσυνδεδεμένος boson

  • **
  • 176
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βαμβάκι από βισκόζη
« Απάντηση #8 στις: Μαρτίου 12, 2017, 15:30 »
@ FML 

δεν μου μοιάζει με τον qorax  :nope:
σε νεότερη ηλικία  :confused1:.

;)

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βαμβάκι από βισκόζη
« Απάντηση #9 στις: Μαρτίου 12, 2017, 18:15 »
Στο Άμαζον δεν έχει πια αυτή την τεράστια συσκευασία με Graham Cellucotton που κρατάει για μία ζωή; :) Υπήρχε ένα συγκεκριμένο νούμερο που έκανε για vaping, δεν ήταν όλα ίδια. Αν ενδιαφέρεται κανείς να ψάξω στα bookmarks μου να το βρω.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8367 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180705 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34008 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536499 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59838 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237629 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 596 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15811 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136168 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085379 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35448 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10294 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12