vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

62 επισκέπτες, 2 χρήστες
tasos1976, Jorge

Twitter

ΓΕΥΣΗ και ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: ΓΕΥΣΗ και ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ
« Απάντηση #45 στις: Οκτωβρίου 09, 2016, 15:27 »
thekal Τι υγρά φτιάχνεις και σου πάει €1 τα 30ml?



Stavraetos
Να το ξαναπώ άλλη μια φορά. Δεν υποτίμησα τίποτα, εσύ το κατάλαβες ετσι.
Όπως έχεις εσύ δικαίωμα να μπεις σε ένα νήμα και να πεις την άποψη σου, άλλο τόσο το έχω και εγώ το δικαίωμα αυτό. Σε ενόχλησε η γνώμη μου? Sorry αλλά αυτή είναι.

Εγώ έγραψα ξεκάθαρα ότι φθηνά και ποιοτικά υγρά υπάρχουν, αλλά ότι θα πρέπει να έχουμε την δέουσα προσοχή σε κάτι που είναι πάρα πολύ φτηνό για τους λόγους που εξήγησα. Ούτε ισωπέδωσα τίποτα, ούτε υποτίμησα τίποτα, προσοχή και κοινή λογική είπα να έχουμε.

Για τα υπόλοιπα που λες ότι 5 έργοστάσια στον κόσμο τα κάνουν όλα, πολύ βολικά αγνοείς ότι μπορείς να τους παραγγείλεις ότι θέλεις από αρώματα / βάσεις / νικοτίνες μέχρι και έτοιμα υγρά στην ποιότητα που εσύ επιλέγεις ανάλογα με το κόστος που θέλεις να πληρώσεις. Να με συγχωρείς που πιστεύω ότι δεν παίρνουν όλοι τα καλύτερα, δεν ανήκω στους ρομαντικούς, μπορεί να κάνω και λάθος και να ψωνίζουν όλοι την μέγιστη ποιότητα.

Α και να μη ξεχάσω, εμένα οι πατάτες στο σπίτι μου μου αρέσουν περισσότερο από αυτές των φαστφουντάδικων γιατί οι δικές μου είναι από πατάτα :)



« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 09, 2016, 16:02 από thenetpoet »

Αποσυνδεδεμένος thekal

  • **
  • 272
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΓΕΥΣΗ και ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ
« Απάντηση #46 στις: Οκτωβρίου 09, 2016, 16:29 »
Thenetpoet τις τιμές στις βάσεις που παίρνω στις έδωσα, βάλε και ενα 5% από οποιοδήποτε άρωμα θέλεις, κάνε τις πράξεις και πες μου που έχω άδικο.

Αποσυνδεδεμένος karmakoma

  • *****
  • 1634
  • Φύλο: Άντρας
  • Reboot: 8/9/15
Απ: ΓΕΥΣΗ και ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ
« Απάντηση #47 στις: Οκτωβρίου 09, 2016, 16:34 »
Όσο αφορά την ερώτηση στον thekal θεωρητικά γίνεται:
€20 μια κατοστάρα νικοτίνη από Κύπρο + €10 υλικά από φαρμακείο έχεις 2lt πεντάρας βάσης με €30.
Άρα τα 30ml = €0,45
Ρίχνεις μέσα και ένα RY4 Double που αγοράζεις από Πολωνία με €5 τα 30ml σε ποσοστό 5%.
Αξία €0,25.
Βάλε και €0,25 μεταφορικά ανά 30ml έχουμε <€1/30ml... ;D

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: ΓΕΥΣΗ και ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ
« Απάντηση #48 στις: Οκτωβρίου 09, 2016, 16:44 »
Ναί γίνεται. Για το σπίτι σου, με υλικά από το φαρμακείο και για απλό υγρό με 1 άρωμα αν δεν σε πειράζει να το πάρεις re-bottled.

Αποσυνδεδεμένος karmakoma

  • *****
  • 1634
  • Φύλο: Άντρας
  • Reboot: 8/9/15
Απ: ΓΕΥΣΗ και ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ
« Απάντηση #49 στις: Οκτωβρίου 09, 2016, 16:51 »
Ο Kal (sic) εννοούσε πως αν μπορούμε εμείς να φτιάχνουμε υγρά με κόστος €1 στα 30ml, σκέψου πόσο κοστίζουν αυτά στις εταιρείες που τα αγοράζουν με τα μπιτόνια.

Άσχετο: Καλά ατμίζεις 12+ml υγρών τη μέρα???

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: ΓΕΥΣΗ και ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ
« Απάντηση #50 στις: Οκτωβρίου 09, 2016, 16:53 »
Για το άσχετο :) Ω ναί, και παραπάνω ml ίσως μερικές μέρες.
Τώρα για να σου απαντήσω στο συλλογισμό σου θα ξεφύγουμε εκτός θέματος, αλλά γενικά τα υγρά που φτιάχνουμε εμείς από θέμα κόστους δεν έχουν καμία σχέση με τις εμπορικές εταιρείες. Αν ήταν έτσι, όλοι μας θα κάναμε μια εταιρεία και θα γινόμασταν πλούσιοι.

Αποσυνδεδεμένος thekal

  • **
  • 272
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΓΕΥΣΗ και ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ
« Απάντηση #51 στις: Οκτωβρίου 09, 2016, 16:57 »
Και εγω περίπου 10 ml κάνω φιλε μου, και μάλιστα τσιγαρισιες.   :wall:
Γιατί θεωρείς οτι ξεφύτρωσαν εκατοντάδες εταιρείες υγρών σε 2 χρόνια;

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: ΓΕΥΣΗ και ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ
« Απάντηση #52 στις: Οκτωβρίου 09, 2016, 17:02 »
Δεν είναι ακριβώς έτσι, γεμίσαμε εταιρείες που βγαίνουν για 4-5 μηνες και μετά εξαφανίζονται... Αρπαχτές κάνουν.
Αυτά θα εκλείψουν με την νέα νομοθεσία, που αν και είναι κακή και στραβή και ανάποδη, έχει και 1-2 καλά.

Αποσυνδεδεμένος stavraetos

  • **
  • 387
  • Φύλο: Άντρας
  • καυφανοπροβατακιας
Απ: ΓΕΥΣΗ και ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ
« Απάντηση #53 στις: Οκτωβρίου 10, 2016, 02:46 »
thekal Τι υγρά φτιάχνεις και σου πάει €1 τα 30ml?



Stavraetos
Να το ξαναπώ άλλη μια φορά. Δεν υποτίμησα τίποτα, εσύ το κατάλαβες ετσι.
Όπως έχεις εσύ δικαίωμα να μπεις σε ένα νήμα και να πεις την άποψη σου, άλλο τόσο το έχω και εγώ το δικαίωμα αυτό. Σε ενόχλησε η γνώμη μου? Sorry αλλά αυτή είναι.

Εγώ έγραψα ξεκάθαρα ότι φθηνά και ποιοτικά υγρά υπάρχουν, αλλά ότι θα πρέπει να έχουμε την δέουσα προσοχή σε κάτι που είναι πάρα πολύ φτηνό για τους λόγους που εξήγησα. Ούτε ισωπέδωσα τίποτα, ούτε υποτίμησα τίποτα, προσοχή και κοινή λογική είπα να έχουμε.

Για τα υπόλοιπα που λες ότι 5 έργοστάσια στον κόσμο τα κάνουν όλα, πολύ βολικά αγνοείς ότι μπορείς να τους παραγγείλεις ότι θέλεις από αρώματα / βάσεις / νικοτίνες μέχρι και έτοιμα υγρά στην ποιότητα που εσύ επιλέγεις ανάλογα με το κόστος που θέλεις να πληρώσεις. Να με συγχωρείς που πιστεύω ότι δεν παίρνουν όλοι τα καλύτερα, δεν ανήκω στους ρομαντικούς, μπορεί να κάνω και λάθος και να ψωνίζουν όλοι την μέγιστη ποιότητα.

Α και να μη ξεχάσω, εμένα οι πατάτες στο σπίτι μου μου αρέσουν περισσότερο από αυτές των φαστφουντάδικων γιατί οι δικές μου είναι από πατάτα :)
δεν υπαρχει περιπτωση να ελπιζω οτι δεν πρεπει να λεει καποιος την γνωμη του...ισα ισα αυτο μας κανει καλυτερους...δεουσα προσοχη σε ολα πρεπει να εχουμε ειτε ακριβα ειτε φθηνα...ας παρουμε μια νεα εταιρεια σχετικα π.χ την λαμδα...θεωρεις οτι αυτη η εταιρεια χρησιμοποιειε καλες πρωτες υλες?και αν ναι απο που το καταλαβαινεις?ας παρουμε και μια παλια, την χαλο ....θεωρεις οτι χρησιμοποιε?καλες πρωτες υλες και αν ναι πως θα το διαπιστωσουμε οι υπολοιποι?και τελος η λικουα...η ιδια ερωτηση....σε παω απο ακριβα υγρα, σε λιγοτερο ακριβα, και στα φθηνα...οι πρωτες υλες θα ειναι ορατες?πως θα βεβαιωθουμε και στις 3 περιπτωσεις οτι ειναι καλες οι υλες...?
απο τις αναλυσεις?λιγοι κατανοουν τι γραφουν
απο το ατμισμα?αν ο αλλος ειναι ορκισμενος οπαδος της καρυδας ,αντε παρτην απο το στομα και πες του δεν ειναι καλη
μακα στην αντισταση?χιλιοι παραγοντες?
εγγυησεις σεφ?καθε παραγωγος υπερασπιζεται το προιον του
ναι φιλε μου ευκολο ειναι να βγαλεις σε παραγωγη υγρα...οπως και να γινεις σερβιτορος η αγροτης...αλλος καλος αλλος χειροτερος....ευτυχως η δυστηχως οι περισσοτεροι δεν ρισκαρουν η εχουν δουλειες η ελπιζουν σε κατι αλλο...υπαρχουν και οι τολμηροι που παραγουν υγρα(100 μαρκες υπαρχουν πια)..αλλοι με επιτυχια αλλοι χωρις...
και μην ελπιζεις οτι αυτοι που παραγουν υγρα θα ελεχθουν απο τους ραμπο της νομαρχιας η του σδοε η απο αλλη αρχη....για το φορο γινονται ολα...στην αρχη θα υπαρξουν καποιοι ατυχοι και μετα γιοκ...παντα ετσι γινεται εδω δυστηχως
προσωπικα 3 χρονια τωρα εχω βρει το υγρο μου απο diy (συνταγη) και δεν την αλλαζω ...ολα τα αλλα απλα περνανε και δεν ακουμπανε...γουστα ειναι αυτα...ομως κατα καιρους εχω δοκιμασει απο φθηνα εως πανακριβα υγρα...δυστηχως η ευτυχως δεν κολησα με κανενα ετοιμο...δεν με εντυπωσιασε η πατεντα τους οπως γραφεις...
και ναι σου τα ριχνω σε καταναλωση υγρου καθημερινα...ανετα 18mg 14.5μλ ...μενουν και κατι ψιλα για οταν υπνοβατω...χαχαχ(δεν κανω πνευμονικα )

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: ΓΕΥΣΗ και ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ
« Απάντηση #54 στις: Οκτωβρίου 10, 2016, 17:52 »
Δεν θα μπω σε συζήτηση ποια εταιρεία είναι καλή ή κακή γιατί πολύ απλά ο καθένας έχει διαφορετική άποψη επί του θέματος.
Η φήμη, οι πωλήσεις, η διαχρονικότητα, οι αναλύσεις, η ποιότητα του εργαστηρίου, μας δίνουν κάποιες ενδείξεις.
Δεν είναι όμως καθόλου εύκολο να βγάλεις σε παραγωγή υγρά, εκτός κι αν πιστεύεις ότι μπορεί να το κάνει ο οποιοσδήποτε από την κουζίνα του. Ετσι βέβαια δεν ξέρω ποιο κατάστημα θα θέλει να τα διαθέσει και ποιος καταναλωτής θα θέλει να τα αγοράσει . Αφού είναι τόσο σίγουρα επικερδές και εύκολο όπως το παρουσιάζεις, πως συνάδει αυτό με το ότι πολλοί δεν θέλουν να ρισκάρουν? Σιγουράκι για κέρδος είναι έτσι όπως το παρουσιάζεις.
Οι έλεγχοι δεν θα γίνουν από κανένα ράμπο. Θα γίνουν αυτοέλεγχοι στην αγορά, πολύ απλά γιατί αν εσύ παράγεις υγρά από το σπίτι σου και δεν έχεις ξοδέψει τον χρόνο και το χρήμα που απαιτείται για να κάνεις φάκελο για κάθε υγρό, τότε οι υπόλοιποι που τηρούν τη διαδικασία θα σε δώσουν στεγνά γιατί τους ανταγωνίζεσαι αθέμιτα...
Το ότι μου τα ρίχνεις σε κατανάλωση υγρού, τι σχέση έχει με το θέμα μας?

Αποσυνδεδεμένος thekal

  • **
  • 272
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΓΕΥΣΗ και ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ
« Απάντηση #55 στις: Οκτωβρίου 10, 2016, 18:56 »
Ε καλά, και ντομάτες δεν ειναι εύκολο να διαθέσεις στην αγορά...
Μην ορκίζεσαι πάντως πως ειναι και πολύ δύσκολο, το νούμερο των κατασκευαστών, αλλα δείχνει.
Επαναλαμβανόμαστε και μάλλον ήμαστε offtopic, το θέμα ειναι φθηνά υγρα, όχι ποιότητα υγρών.

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: ΓΕΥΣΗ και ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ
« Απάντηση #56 στις: Οκτωβρίου 10, 2016, 19:00 »
...θεωρώ ότι υπάρχει ένα point στις αντίθετες απόψεις σας.
Οτι υπάρχει κερδοσκοπία μόλις βρούμε οτι υπάρχει γάμος και παπάς...είναι αδιαμφισβήτητο...
Στο οτι ξεχνάμε κάποιες εταιρείς πληρώνουν αδρά το "μαγείρεμα"....πάλι είναι αδιαμφισβήτητο...
Αλλο να φας ψάρι απο μένα...κι άλλο απο τον Λαζάρου.....  έχει διαφορά πως να το κάνουμε....κι αυτό πληρώνεις...


Αποσυνδεδεμένος Jonnis1973

  • *
  • 53
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΓΕΥΣΗ και ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ
« Απάντηση #57 στις: Οκτωβρίου 10, 2016, 19:05 »
.
Επαναλαμβανόμαστε και μάλλον ήμαστε offtopic, το θέμα ειναι φθηνά υγρα, όχι ποιότητα υγρών.
[/quote]Συμφωνω Απολυτα Ας μεινουμε εκει φτηνα υγρα και απο που να  τα αγορασουμε   Νομιζω θα ειναι καλυτερα για το θεμα και την ενημερωσει Μας 

Αποσυνδεδεμένος thekal

  • **
  • 272
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΓΕΥΣΗ και ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ
« Απάντηση #58 στις: Οκτωβρίου 10, 2016, 19:12 »
Το μαγείρεμα, τη διαφήμιση, τη προώθηση, τα όμορφα μπουκαλάκια, τη περιορισμένη παραγωγή, τους υψηλούς μισθούς, τα ποσοστά κέρδους των καταστημάτων και αλλα πολλά.
Στο κάτω κάτω εαν μπορούν να πουλάνε ακριβά καλά κάνουν. Ελεύθερη αγορά έχουμε μπορούμε να κρίνουμε και να αποφασίσουμε.
Όταν όμως λεμε σε ενα νήμα για φθηνά υγρα, οτι επειδή ειναι φθηνά δεν ειναι ποιοτικές οι πρώτες ύλες, τρομάζουμε και απομακρύνουμε κάποιους αναγνώστες. Εαν έχουμε στοιχεία καλώς αλλα όταν τα στοιχεία δείχνουν οτι οι πρώτες ύλες ειναι παμφθινες, δε βρίσκω το λόγο.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: ΓΕΥΣΗ και ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ
« Απάντηση #59 στις: Οκτωβρίου 10, 2016, 19:15 »
Αυτό λέω και εγώ, απλά υπάρχει και η άποψη ότι όλα εύκολα και όλα τα ίδια είναι, και πως τα ακριβά είναι όλα προιόν αισχροκέδριας.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 19445 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 191226 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 593 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 3690 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1105740 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 178090 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 1057 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 747 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 23275 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 286941 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 210488 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 69839 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro