vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Άνισες αποστάσεις στις σπείρες …..

Αποσυνδεδεμένος Diver

  • ***
  • 692
  • Φύλο: Άντρας
  • H νεκροψία θα δείξει ....
Άνισες αποστάσεις στις σπείρες …..
« στις: Ιουνίου 03, 2016, 17:41 »
Τα παρακάτω είναι προσωπικές παρατηρήσεις και δεν έχουν διασταυρωθεί για την ορθότητά τους.
Αν το θέμα έχει συζητηθεί παλιότερα , ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων…………


 Έχω ακούσει και διαβάσει πολλές φορές , ότι το σωστό coil έχει σπείρες που ισαπέχουν μεταξύ τους. Μέχρι πρόσφατα έτσι τα έστηνα και εγώ .
Παρατηρούσα όμως μια άνιση κατανομή στα κατάλοιπα  πάνω στις σπείρες , λίγο πριν αλλάξω την αντίσταση . Τα περισσότερα ήταν μαζεμένα στην κεντρική σπείρα και λιγόστευαν προς τις ακριανές. Αυτό λογικά πρέπει να συμβαίνει  αν στο κέντρο η θερμοκρασία είναι υψηλότερη .
 Όταν κάνουμε dry burn σε coil με ίσες αποστάσεις σπειρών ( ή microcoil) , το πύρωμα  ξεκινά από το κέντρο προς τα άκρα . Και έχω παρατηρήσει ότι το φαινόμενο είναι εντονότερο , όσο μικρότερες είναι οι αποστάσεις των σπειρών . Μπορεί να ισχύει και σε συνθήκες ατμίσματος , σε μικρότερο όμως βαθμό λόγο θερμοαπαγωγής από το βρεγμένο φιτίλι .
Ίσος βέβαια η θερμοκρασία να ανεβαίνει στο κέντρο επειδή το φιτίλι δεν αναπληρώνει γρήγορα το εξατμιζόμενο υγρό .
Κάποια στιγμή δοκίμασα dry burn με σπείρες περίπου όπως η εικόνα στο πάνω μέρος .




Το αποτέλεσμα ήταν να πυρώσει σχεδόν ταυτόχρονα σε όλα του τα σημεία .
Και τα κατάλοιπα μετά από μερικές μέρες ατμίσματος σε παρόμοιο στήσιμο (5 σπείρες) με την ίδια ισχύ (8W)  , ήταν λιγότερα και ποιο ομοιόμορφα κατανεμημένα .Δεν παρατήρησα καμία άλλη διαφορά (παραγωγή ατμού , χτύπημα κλπ)

Έχει δοκιμάσει κανείς κάτι παρόμοιο ;

Αποσυνδεδεμένος tzifos_f1

  • ***
  • 874
  • Φύλο: Άντρας
  • ζωή ποδήλατο
Απ: Άνισες αποστάσεις στις σπείρες …..
« Απάντηση #1 στις: Ιουνίου 03, 2016, 17:58 »
Είναι επίσης λογικό το βαμβάκι μέσα στο coil να είναι καλύτερα βρεγμένο στις άκρες από ότι στο μέσον. 
Ναι, το έχω παρατηρήσει και εγώ αυτό. Θα δοκιμάσω το Σ/Κ ανισοκατανεμημένες σπείρες και θα σου πω.  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
Απ: Άνισες αποστάσεις στις σπείρες …..
« Απάντηση #2 στις: Ιουνίου 03, 2016, 18:05 »
παρακαλω ο Γιαννης (estrifan) να τοποθετηθει επι του θεματος-ερωτησης :tongue_smilie: μιας και το κανει καμποσο καιρο
εγω στηνω με τον κλασικο πατροπαραδωτο τροπο με την μεθοδο της βιδας, αλλα θα δοκιμασω και αυτον
θα επανελθω

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Άνισες αποστάσεις στις σπείρες …..
« Απάντηση #3 στις: Ιουνίου 03, 2016, 19:27 »
Τι μου θύμισες τώρα diver. Εποχές Protank και eVod :tongue_smilie:
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,16226.msg704639.html#msg704639
Πολλές εργοστασιακές κεφαλές ήταν έτσι φτιαγμένες και έχει κάποια λογική να είναι πιο αραιές οι σπείρες στο κέντρο.
Τότε το είχα δοκιμάσει αλλά πολύ μανούρα χωρίς εμφανές κέρδος. Άλλες όμως εκείνες οι εποχές άλλες τώρα. Σίγουρα θα ξαναδοκιμάσω.

Αποσυνδεδεμένος thekal

  • **
  • 272
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άνισες αποστάσεις στις σπείρες …..
« Απάντηση #4 στις: Ιουνίου 03, 2016, 19:32 »
Το έχω δοκιμάσει και αυτό που κατάλαβα ήταν,
Εάν το κοιλ έχει λίγες σπείρες ακριβώς επάνω από την εισαγωγή αέρα, είναι καλύτερα οι αυριανές σπείρες να είναι λίγο ποιο κοντά ώστε να ανάβουν όλες ταυτόχρονα,.
Επειδή όμως, στα κοιλ που κάνω εγώ τουλάχιστον, οι ακριανές σπείρες βγαίνουν ελάχιστα έξω από την εισαγωγή αέρα, εάν ισαπεχουν όλες δουλεύει καλύτερα.
Προφανώς ο αέρας ψύχει περισσότερο το κοιλ στο κέντρο, όποτε σε πραγματικές συνθήκες χρήσης,

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
ισοβαθμιζει τη θερμοκρασία, σε όλο το μήκος.

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άνισες αποστάσεις στις σπείρες …..
« Απάντηση #5 στις: Ιουνίου 03, 2016, 20:11 »
παρακαλω ο Γιαννης (estrifan) να τοποθετηθει επι του θεματος-ερωτησης :tongue_smilie: μιας και το κανει καμποσο καιρο
εγω στηνω με τον κλασικο πατροπαραδωτο τροπο με την μεθοδο της βιδας, αλλα θα δοκιμασω και αυτον
θα επανελθω


Αν εννοείς αυτό που έκανα με τον subtank (φωτό)...το 'χω παρατήσει...  :tongue_smilie:
Απο τη μία τελικά δεν είχε και καμία διαφορά...πιστεύω οτι αυτό που έλεγα οτι η γεύση ήταν πιο έντονη, ήταν μόνο και μόνο γιατί ήταν περισσότερες οι σπείρες γιατί δεν είχα δοκιμάσει κιόλας τότε πολλές ισαπέχουσες σπείρες...και απο την άλλη στα deck που στρίβω τώρα που είναι πιο στριμωγμένα δεν έχει και πολύ νόημα να στρίβω έτσι....
Παρόλα αυτά όμως...μιας που αναφέρθηκε, μπορεί να κάνω καμιά δοκιμή ακόμα...γιατί όχι... ;D
Εγώ έτσι και αλλιώς στρίβω πολλές σπείρες, οπότε νομίζω οτι δεν έχει καμία διαφορά το να στρίψω πολλές ισαπέχουσες, απο λιγότερες με μεγαλύτερο κενό στη μέση...μάλλον η ίδια επιφάνεια θα ατμοποιεί έτσι και αλλιώς έτσι όπως το σκέφτομαι τώρα... :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος Diver

  • ***
  • 692
  • Φύλο: Άντρας
  • H νεκροψία θα δείξει ....
Απ: Άνισες αποστάσεις στις σπείρες …..
« Απάντηση #6 στις: Ιουνίου 03, 2016, 22:20 »
....Τότε το είχα δοκιμάσει αλλά πολύ μανούρα χωρίς εμφανές κέρδος. Άλλες όμως εκείνες οι εποχές άλλες τώρα. Σίγουρα θα ξαναδοκιμάσω.
Συμφωνώ . Πέρα από το οπτικό που με χάλασε και με έβαλε και σε κάποιες σκέψεις , το υπόλοιπο πέρασε απαρατήρητο . Ίσως αν χρησιμοποιούσα υγρά με γεύσεις να έβρισκα κάποια διαφορά. Με σκέτη βάση όμως…… :nope:


.......Προφανώς ο αέρας ψύχει περισσότερο το κοιλ στο κέντρο, όποτε σε πραγματικές συνθήκες χρήσης,
ισοβαθμιζει τη θερμοκρασία, σε όλο το μήκος.
Σίγουρα παίζει μεγάλο ρόλο η ροή του αέρα . Αν και τα κατάλοιπα τα βλέπεις ομοιόμορφα κατανεμημένα , είναι νομίζω μια πολύ καλή ένδειξη .

Αποσυνδεδεμένος thekal

  • **
  • 272
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άνισες αποστάσεις στις σπείρες …..
« Απάντηση #7 στις: Ιουνίου 04, 2016, 02:54 »
Στις δικές μου αντιστάσεις, τα κατάλοιπα μου φαίνονται όντως ομοιόμορφα κατανεμημένα. Παίζω όμως με 4-6 σπείρες, όποτε δεν έχω γνώμη για μακρύτερα κοιλ. Σε αυτό όμως όλοι έχουμε άποψη, αφού οι περισσότεροι δουλεύουμε spaced με ίδιες αποστάσεις. Ίσως εάν έχουμε αντίσταση σε απόσταση από τον αέρα να αλλάζει ο χρωματισμός, δε γνωρίζω. Τα παραπάνω βέβαια με τροφοδοσία στα όρια της υπερτροφοδοσιας.

Αποσυνδεδεμένος Oyk152

  • *
  • 32
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άνισες αποστάσεις στις σπείρες …..
« Απάντηση #8 στις: Ιουνίου 04, 2016, 09:31 »
Το ιδιο κανουμε εδω και χρονια με τα καρβουνα στο αρνι σουβλας. Στο κεντρο λιγα, στις ακρες πολλα..

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: Άνισες αποστάσεις στις σπείρες …..
« Απάντηση #9 στις: Ιουνίου 06, 2016, 20:42 »
Δεν ακουγεται και λαθος σαν ιδεα, εχει αρκετα λογικη βαση οποτε δε μας κοστιζει τιποτα να το δοκιμασουμε.
Αν δουλευει καλυτερα, ΣΟΥΠΕΡ!
Αν παλι οχι τι ειχαμε τι χασαμε?

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
Απ: Άνισες αποστάσεις στις σπείρες …..
« Απάντηση #10 στις: Ιουνίου 06, 2016, 20:46 »
Το ιδιο κανουμε εδω και χρονια με τα καρβουνα στο αρνι σουβλας. Στο κεντρο λιγα, στις ακρες πολλα..
αν υπηρχε αρνι με τα μπουτια/χερια στην μεση θα βαζαμε τα πολλα καρβουνα στην μεση...
ατυχες το παραδειγμα

Αποσυνδεδεμένος Diver

  • ***
  • 692
  • Φύλο: Άντρας
  • H νεκροψία θα δείξει ....
Απ: Άνισες αποστάσεις στις σπείρες …..
« Απάντηση #11 στις: Ιουνίου 06, 2016, 21:15 »
Στο κοκορέτσι.......που παν τα κάρβουνα ; :hmmm:
 :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Atoner

  • **
  • 298
  • Φύλο: Άντρας
  • Σοβαρος ΝΑΙ σοβαροφανης ΠΟΤΕ!!!
Απ: Άνισες αποστάσεις στις σπείρες …..
« Απάντηση #12 στις: Ιουνίου 06, 2016, 21:31 »
Μπεεεεεεε εμένα με ρωτήσατε αν μου αρέσουν καν τα κάρβουνα και το Πάσχα??? Μπεεεεεε!!!

Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
Απ: Άνισες αποστάσεις στις σπείρες …..
« Απάντηση #13 στις: Ιουνίου 06, 2016, 21:37 »
Στο κοκορέτσι.......που παν τα κάρβουνα ; :hmmm:
 :laugh1:
αυτο εχει απαγορευτει απο ευρωπη μερια :laugh1:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180443 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8288 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33910 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 535607 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59730 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237276 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 565 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15078 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136093 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085236 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35349 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10177 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12