vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

580 επισκέπτες, 8 χρήστες
Tem, manoslykos, lagoudakis, Milarepa, john67, anetost, Christos Z, nuts

Twitter

TCR (Temperature Coefficient of Resistance) - Τί είναι και σε τί χρησιμεύει!

Αποσυνδεδεμένος ChristosN

  • **
  • 180
  • Φύλο: Άντρας
Άρα επί της ουσίας:
1) Δεν διαφωνούμε πουθενά (μα πουθενά όμως) ως προς τη λειτουργία του συστήματος.
2) Το Protect είναι ένα μήνυμα που βγάζουν κάποια μοντάκια όταν πιάσουμε την θερμοκρασία που έχουμε ορίσει και όχι τη μέγιστη δυνατή θερμοκρασία που μπορεί να βάλει το mod. Επαναλαμβάνω ότι όταν εγώ ορίζω θερμοκρασία 220 ενώ το μοντάκι δέχεται έως και 450 τότε θα μου βγάζει protect συνέχεια, όσο θεωρεί ότι έχει πιάσει το σύρμα τους 220 βαθμούς. Εδώ μάλλον γίνεται η παρανόηση. Αυτό που λέω το έχω ελέγξει με πρόγραμμα στον υπολογιστή. Τώρα αν και το NFEToolbox λέει βλακείες δεν μπορώ να το ξέρω. Ξέρω μόνο ότι δείχνει μία σχεδόν επίπεδη γραμμή στο διάγραμμα θερμοκρασίας (220) και τα watt να παίζουν πάνω κάτω ώστε να διατηρηθεί αυτήν η θερμοκρασία.

Προφανώς δεν μπορεί κανείς να ξέρει αν πράγματι το σύρμα έχει πιάσει 220 ή 210 ή 230 ακριβώς επειδή μας λείπουν δεδομένα ή κάποια από τα δεδομένα δεν ανταποκρίνονται σε θερμοκρασία δωματίου.

Αποσυνδεδεμένος vassilisk

  • **
  • 197
  • Φύλο: Άντρας
  • •ΑΦΟΒΟΝΟΘΕΟΣ• •ΑΝΥΠΟΠΤΟΝΟΘΑΝΑΤΟΣ•
δεν είναι ακριβώς έτσι. Το μοντάκι δε μετράει θερμοκρασία αντίστασης αλλά την αλλαγή των ohm κάτω από φορτίο. Με βάση αυτή την αλλαγή υπολογίζει τη θερμοκρασία.

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Παράθεση από: thenetpoet στις Ιούνιος 20, 2017, 15:48
Παράθεση
... Αφού δεν υπάρχει έλεγχος θερμοκρασίας

Παράθεση από: ChristosN στις Ιούνιος 20, 2017, 17:09
Παράθεση
Πραγματικός έλεγχος θερμοκρασίας μπορεί να μην υπάρχει ...

Παράθεση από: ChristosN στις Ιούνιος 20, 2017, 23:19
Παράθεση
Έχουμε ξεκαθαρίσει πως δεν υπάρχει πραγματικός έλεγχος θερμοκρασίας. ...

Παράθεση από: Smoke Alarm στις Σήμερα στις 15:55
Παράθεση
Έχουμε ξεκαθαρίσει πως δεν υπάρχει πραγματικός έλεγχος θερμοκρασίας. ...



Πότε το ξεκαθαρίσατε και δεν το πήρα χαμπάρι;
Κάποια παραπομπή αν έχετε την καλοσύνη να ενημερωθώ, γιατί εγώ είμαι στον κόσμο μου.
Ζω ακόμη στην εποχή που υπήρχε πραγματικός έλεγχος θερμοκρασίας.

Αποσυνδεδεμένος Smoke Alarm

  • **
  • 286
  • Φύλο: Άντρας
  • Το ατμισμα θέλει χρόνο και ρέγουλα !
Αγαπητε micro

Το τελευταίο post  μου που ανάρτησες παρεμπιπτόντως  είναι παράθεση από post άλλου.
Oχι ότι θα διαφωνούσα αλλά θα έλεγα ότι δεν είναι ρεαλιστικό.

Για να σε πληροφορήσω  λοιπόν η συζήτηση γίνεται  τουλάχιστον αυτό καταλαβαίνω εγω. Όταν το temp protection ανάβει μόνιμα σε μια συσκευή και ατμιζουμε είναι ακριβώς το ιδιο ατμισμα  οταν ατμιζουμε με μια συσκευή σε έλεγχο θερμοκρασίας χωρίς  να ανάβει (λειτουργεια ΤC).

Εγω εχω αντιθετη αποψη .

« Απάντηση #81 στις: Ιούνιος 20, 2017, 22:53 »
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 21, 2017, 21:19 από Smoke Alarm »

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Και μου το έλεγε η μάνα μου ότι είμαι στούρνος :tongue_smilie:
Δεν ξέρω αν έχει καταλάβει κανείς τι θέλεις να πεις ή τι λες στο ποστ 81.
Όποιος κατάλαβε ας μου το εξηγήσει

Αποσυνδεδεμένος Smoke Alarm

  • **
  • 286
  • Φύλο: Άντρας
  • Το ατμισμα θέλει χρόνο και ρέγουλα !
Camper μου κάνεις πλακα μαλλον.

Οταν ατμιζεις μονιμα στο temp protect ειναι σχεδον η ιδια λειτουργεια  με το να ατμιζεις σε power mode με
kanthal .Εχεις θεσει μια θερμοκρασια που πατωντας το κουμπι σε αμεσο χρονο ατμιζεις παντα σε αυτη .
Δεν ακολουθεις την θερμοκρασιακη καμπυλη του συρματος TCR .Απλα εχεις την προστασια (Temp protect).
To αποτελεσμα ειναι να ζεσταινεται ο ατμοποιητης σου συνεχεια καθε φορα που πατας το fire χωρις να λαμβανεται σωστα  ο  χρονος αυξησης της θερμοκρασιας .
Ετσι ειναι δυσκολο να πετυχης smooth ατμισμα και γευση .

« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 21, 2017, 22:10 από Smoke Alarm »

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
τι εννοείς με αυτό το temp protect?
αν εννοείς το protection που βγάζει το pico για παράδειγμα είναι στο ατμισμα με tc και ναι ατμιζεις με tc απλά το protection μεταφράζεται στο νούμερο που εσύ επέλεξες ως μεγιστη θερμοκρασία


edit

τώρα μαλον κατάλαβα τι θέλεις να πεις
όταν ατμίζω με έλεγχο θερμοκρασίας με ενδιαφέρει το mod να πιάσει γρήγορα-άμεσα την θερμοκρασία που έχω επιλέξει και να την κρατάει εκεί σε όλη την διάρκεια τις τζούρας
i καμπύλη υπάρχει για να δείχνει στην πλακέτα τον δρόμο να φτάσει σωστά στην θερμοκρασία που έχω ορίσει
δεν είναι για να βλέπω τα νούμερα στο mod να ανεβαίνουν σιγά σιγά

καμια σχέση το kanthal και το power mod με όλα αυτά
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 21, 2017, 22:43 από kotsos75 »

Αποσυνδεδεμένος artcoreceil

  • **
  • 159
  • Φύλο: Άντρας
Ακριβώς αυτό περιμένω και εγώ απο το TC.
Να το ορίσω ότι θέλω πχ 230 βαθμούς, και να πίασει αυτούς τους βαθμούς δίνοντάς μου σταθερή τζούρα.
Δεν έχω καταλάβει οτι η ρύθμιση της θερμοκρασίας που θέτεις είναι το "ταβάνι/κόφτης" που δεν θες να ξεπεράσει απλά.

Αποσυνδεδεμένος Smoke Alarm

  • **
  • 286
  • Φύλο: Άντρας
  • Το ατμισμα θέλει χρόνο και ρέγουλα !
Kotsos 75
 
1.Eνας τρόπος να ατμισεις είναι μόνιμα σε Temp proctect με όλα όσα ανάφερα ανω  .(Δεν είναι ΤC)
2.Ο δευτερος είναι αυτός που κατάλαβες  ακολουθώντας την καμπύλη του συρματος ΤCR η TFR(ρυθμιση θερμοκρασιας) ΤC.
Και ο τρίτος το 1 & το 2

Καλό βράδυ σε ολους.



Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Κάτι τέτοιες στιγμές χαίρομαι που το έκοψα και δεν συμμετέχω σε παρόμοιες αδιέξοδες συζητήσεις... :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: TCR (Temperature Coefficient of Resistance) - Τί είναι και σε τί χρησιμεύει!
« Απάντηση #100 στις: Ιουνίου 21, 2017, 23:21 »
α  χάνεις
δεν μπορείς να φανταστείς ποσο το χαιρόμαστε

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: TCR (Temperature Coefficient of Resistance) - Τί είναι και σε τί χρησιμεύει!
« Απάντηση #101 στις: Ιουνίου 21, 2017, 23:24 »
Αμ το έχω χαρεί και εγώ...αφού ξέρεις...  :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: TCR (Temperature Coefficient of Resistance) - Τί είναι και σε τί χρησιμεύει!
« Απάντηση #102 στις: Ιουνίου 22, 2017, 09:47 »
Πολύ ωραίο το νήμα σας. Όταν αρχίσουμε να καταλαβαίνουμε και τι λέτε (έστω και στο περίπου) θα γίνει ακόμα πιο ωραίο!  :laugh1:


Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: TCR (Temperature Coefficient of Resistance) - Τί είναι και σε τί χρησιμεύει!
« Απάντηση #103 στις: Ιουνίου 22, 2017, 10:07 »
Nα ποστάρουμε και κανένα Γονίδη, έτσι για το καλό.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: TCR (Temperature Coefficient of Resistance) - Τί είναι και σε τί χρησιμεύει!
« Απάντηση #104 στις: Ιουνίου 22, 2017, 10:13 »
Παράθεση από: thenetpoet στις Ιούνιος 20, 2017, 15:48
Παράθεση από: ChristosN στις Ιούνιος 20, 2017, 17:09
Παράθεση από: ChristosN στις Ιούνιος 20, 2017, 23:19
Παράθεση από: Smoke Alarm στις Σήμερα στις 15:55


Πότε το ξεκαθαρίσατε και δεν το πήρα χαμπάρι;
Κάποια παραπομπή αν έχετε την καλοσύνη να ενημερωθώ, γιατί εγώ είμαι στον κόσμο μου.
Ζω ακόμη στην εποχή που υπήρχε πραγματικός έλεγχος θερμοκρασίας.
Καλά ντε, ούτε να τρολλάρω λίγο δεν με αφήνετε?
Στα σοβαρά πάντως, λειτουργικό έλεγχο θερμοκρασίας έχει ο φούρνος μου, το κλιματιστικό μου και το ψυγείο μου που μετράνε με θερμοστάτη :)
Συσκευή της οποίας η τεχνολογία προσπαθεί να μετρήσει εμμέσως τη θερμοκρασία, θέλει ειδικά σύρματα για το tc, θέλει την αντίσταση στημένη με ειδικό τρόπο, που για κάθε τύπο σύρματος που στρίβεις πρέπει να ρυθμίζεις άλλο tcr & tcp/ip και να επιλέγεις άλλο μενού... που από κατασκευαστή σε κατασκευαστή σύρματος θέλεις διαφορετικό tcr κτλ κτλ, εγώ δεν την λέω λειτουργικό έλεγχο θερμοκρασίας.
Βεβαίως και παίζει σχετικά καλά, αλλά είναι ακόμα πολύ δύσχρηστη. Αν τα μοντάκια ήθελαν αντίστοιχες ρυθμίσεις για να λειτουργήσουν με kanthal, θα υπήρχαν άραγε τόσοι ατμιστές?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1099965 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176317 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 413 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 297 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22005 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 284451 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209366 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68276 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315173 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15313 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126485 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95056 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem