vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

229 επισκέπτες, 5 χρήστες
camber, Υπ ατμόν, Tem, Jorge, thanos1071

Twitter

Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο

Αποσυνδεδεμένος Atoner

  • **
  • 298
  • Φύλο: Άντρας
  • Σοβαρος ΝΑΙ σοβαροφανης ΠΟΤΕ!!!
Φόρτωνα DATA .............

..................OKKKK Έφτασα τό 100 τίς %.......

Εγώ λοιπόν πού ειμαι ΒΛΑΚΑΣ καταλαβαίνω τά εξής:


1..Οτι ΔΕΝ συμφέρει Λοιδορείται -Πολεμάτε .

2...Όποιος λέει αλήθειες  ,σέ τούτη εδώ τήν κουκκίδα πού λέγεται ΓΗ ,και ΙΔΙΚΑ στό ΕΛΛΑΔΑ ,τείνει πρός εξαφάνιση.

3...Όποιος εχει αντίθετη άποψη από τήν δικιά μας είναι απευθείας για τήν λαιμητόμο.
Σιγά μήν ακούσω και από τόν ιδιο τόν όποιο ΘΕΟ ,πώς μπορεί να παίζει καί κάτι άλλο ,από τήν ΔΙΚΙΑ μου ΑΓΝΩΜΗ .
ΕΓΩ ΜΟΝΟ ΞΕΡΩ!

4...Τί να μού πούν ΕΜΕΝΑ οι στατιστικές ,οι επιστημονικές μελέτες ,και τα όργανα μέτρησης.

ΕΓΩ ξέρω ότι χάσαμε τόν  Μπάμπη τον Σουγιά σέ αυτοκινητιστικό ατύχημα ,ενώ ειχε πιει ΜΟΛΙΣ 1 Τσίβας και κάτι κερασμένες Ασαμπάνιες νερουλές ,αυτές πού ανοίγουν σε κάποιες Αοιδούς ,ΕΠΕΙΔΉ ΦΟΡΟΥΣΕ ΖΩΝΗ ,τήν ώρα πού πήρε 10 τούμπες ,έπεσε στό αρδευτικό κανάλι ανάποδα ,και δέν μπορούσε να τήν βγάλει.
ΑΝ ΔΕΝ τήν φορούσε  θά ζούσε.........................................._____

Τί και αν έχουν σωθεί εκατομμύρια.
Ο ΜΠΑΜΠΗΣ μέ νοιάζει καί μόνο ...............

5...ΕΓΩ ΜΟΝΟ ΞΕΡΩ..........

Τί και αν μόλις χθες ( μονάδα μέτρησης χρόνου  Ανταριανών ,από τό Δέλτα του Κενταύρου ,33 μοίρες αριστερά  και τό βρήκες ) ,φρίκαρα μέ οσα ΤΡΕΛΆ άκουγα για τό άτμισμα.
ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ ΑΤΜΙΣΤΗΣ και δέν δέχομαι ότι μπορεί να προκαλεί βλάβη ,ούτε σέ ΕΝΑ εγκεφαλικό κύτταρο .

Τό αν τα έχω καμμένα ΟΛΑ τά Εγκεφαλουά εδώ και Αιώνες αυτό ειναι αλλουνού Πάπα Άπαπα ευαγγέλιο..........   

ΕΓΩ ξέρω πολλή καλά τήν ΤΕΧΝΗ τού ΞΕΧΝΑΩ ...

Εγώ είμαι η μοναδική "Αλήθεια"

ΕΓΩ>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> 0

Υ/Γ Συνέχισε αγαπητέ Γιατρέ ΜΑΣ ,μέ τίς όποιες αντιξοότητες ,ή ακόμα και αθέλητα λάθη κάνεις ( ΑΝ ΛΕΩ ΑΝ ) να ΥΠΑΡΧΕΙΣ  για εμάς ,γιατί αλλιώς ΤΗΝ κάτσαμε τήν βάρκα στα βράχια ,από τούς Πανταχόθεν "Γνώστες".

Συνέχισε Άγνωστε φίλε να θέτεις τούς προβληματισμούς σου ,εφ όσον δέν εμπεριέχουν δόλο , ΟΣΟ και αντίθετοι να "ακούγονται ",γιατί έτσι μάς κάνεις καλύτερους,και ποιο "Ψαγμένους " Ανθρώπους.

Υγεία ,αγάπη ,χαμόγελο ,και πραγματική γνώση.

ΠΑΙΔΕΪΑ .

Μόνο με πραγματική παιδεία μπορείς να πολεμήσεις τό ΤΕΡΑΣ ,και όχι μέ δήθεν σοφούς και "Μορφωμένους".

Μόνο αν μπορέσεις να αποβάλλεις τό ΕΓΩ ,και αγκαλιάσεις τό ΕΜΕΊΣ!

Καλό σας βράδυ ...

ΣΑΣ Ευχαριστώ.......

ΟΛΟΥΣ!  :thank_you2:





Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
[member=7112]Dr Farsalinos[/member] Όχι γιατρέ, το κάνθαλ βγάζει μετά το dry burn, όταν κρυώσει, μια ελαφριά κόκκινη επίστρωση στο χρώμα της σκουριάς. Επειδή είδα το χρώμα οξειδίων σιδήρου, και ενώσεων εξασθενούς χρωμίου, είναι περίπου το ίδιο, σκούρο κόκκινο προς βυσσινί.

Εν πάση περιπτώσει, απλά το επισήμανα για όποιον κάνει dry burn και το έχει δει. Ακόμα και σκουριά (οξείδιο σιδήρου) να είναι,  δεν είναι και ότι καλύτερο.

Όσον αφορά το SS, αν μπορείτε, να παραθέσετε για να μας βοηθήσετε και τα δεδομένα που είχαν βρει για το εξασθενές χρώμιο, και κάτω από ποιες συνθήκες δημιουργείται (παίζει ρόλο και η θερμοκρασία; ). Το λέω γιατί μέχρι σήμερα πίστευα ότι το  χρώμα που παίρνει το SS, είναι ένωση τρισθενούς χρωμίου Cr(ΙΙΙ) , που είναι ιωδίζον και δεν είναι επικίνδυνο για την υγεία, το αντίθετο μάλιστα. Τρισθενές χρώμιο είναι αυτό που σχηματίζεται και στο Νi80, για όποιον αναρωτιέται

Έχει μία παραπάνω σημασία αυτό, πέρα από το νικέλιο (Νi80 δηλαδή), το οποίο προσωπικά θα συνεχίσω να χρησιμοποιώ, υπολογίζοντας τον κίνδυνο. Για όσους δεν γνωρίζουν οι ενώσεις του Cr(VI) (εξασθενές χρώμιο) πέρα από καρκινογόνοι (Carc. Cat. 1) χαρακτηρίζονται ως: Ισχυρά τοξικές (Highly toxic),  μεταλλαξιγόνοι (Muta. Cat. 2), βλαπτικές ως προς την αναπαραγωγή (Repr. Cat. 2).
Να ξεκαθαρίσω κάτι. Το ότι το SS βγάζει εξασθενές χρώμιο όταν πυρακτώνεται είναι γνωστό στη μεταλλουργία και δεν προέκυψε από μελέτες στο ηλ τσιγάρο. Μιλάω για έκλυση εξασθενούς χρωμίου κατά την πυράκτωση, δεν ξέρω τί γίνεται μετά.

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Δημοσίευση της atmos lab (Παναγιωτόπουλος) στο φβ:

"Οίησις προκοπής εγκοπήν"
(Η έπαρση είναι εμπόδιο στην προκοπή)

Πριν 5 χρόνια ακριβώς, το Φλεβάρη του 2014, ο Konstantinos Farsalinosείχε τηλεφωνική επικοινωνία μαζί μου στην οποία και μιλήσαμε για τη νέα επιστημονική αντίληψη ότι το διακετύλιο είναι ύποπτο για βλάβες στο αναπνευστικό. Μιλάμε για έτος που TPD μόλις ψηφίστηκε αλλά ΘΑ έμπαινε σε εφαρμογή και όλα ήταν "ελεύθερα" να βρίσκονται ως συστατικά στα αρώματα των υγρών αναπλήρωσης. Μου επεσήμανε μάλιστα ότι δεν αρκεί μια διαβεβαίωση των προμηθευτών μου αλλά θα πρέπει να αναλύσω ο ίδιος για την ύπαρξη της ουσίας και να βεβαιώσω το κοινό της Atmos Lab έχοντας τεκμηρίωση εργαστηριακής ανάλυσης.
Είχα δύο επιλογές: Να τον γειώσω ευγενικά η πρώτη, να τον λάβω σοβαρά υπόψη μου η δεύτερη. Στην πρώτη θα είχα μείνει με τη μάζα ενώ στη δεύτερη θα είχα την ευκαιρία να ξεχωρίσω. Επέλεξα τη δεύτερη και για 2-3 μήνες τσέκαρα κάθε συνταγή αρωματικού μίγματος, συστατικό το συστατικό. Εν συνεχεία στείλαμε τα ύποπτα μίγματα για ανάλυση και αισίως επέστρεψαν τα αποτελέσματα. Σε κάποια, υπήρχε εν αγνοία μας και του προμηθευτή μας η ουσία.
Κάναμε αξιολόγηση, αλλάξαμε και πάλι τις συνταγές, αφαιρέσαμε συστατικά ύποπτα που ίσως και να το έφεραν ως παραπροϊόν μαζί τους. Μετά από 2-3 μήνες ακόμα επιβεβαιώσαμε την επιτυχία απουσίας του. Για λόγους ανάμνησης, το επισυναπτόμενο είναι η τριπλή ανάλυση για ακεταλδεϋδη, διακετύλιο, ακέτυλο-προπιονύλιο.
Αρκετός χρόνος, αρκετό χρήμα (και ειδικά σε φάση που περιμένεις κόστος για TPD εφαρμογή άγνωστο ως τότε) αλλά υπομονή, επιμονή.
Αποτελέσματα επέμβασης: 
"Χάσαμε" δύο από τα πιο εμπορικά μας αρώματα, την καραμέλα βουτύρου και την κρεμώδη νοτσιόλα, την ώρα που ανταγωνιστές ήταν φουλ στο custard. 
Από την άλλη, είμαστε η μόνη εταιρεία που όχι μόνο ισχυριζόμασταν αλλά είμαστε και diacetyl free με τεκμήρια.

Η σκέψη ήταν πως αυτό μέχρι να πάψει να είναι ύποπτο, έπρεπε να μην το ατμίζουμε ούτε εμείς, ούτε οι φίλοι μας, ούτε και οι πελάτες μας. Ας πούμε ότι είμαστε ευαίσθητοι στο θέμα.
Με αυτή την αφορμή, θα ήθελα να ευχαριστήσω τον Φαρσαλινό για εκείνη τη βοήθεια που μας έδειξε το δρόμο που θα πρέπει να ακολουθήσουμε για να είμαστε μπροστά από τις εξελίξεις, όσο μπορούμε.
Και επειδή διάβασα το τελευταίο 48ωρο απρέπειες για το πρόσωπό του, θα πρέπει να σχολιάσω οπωσδήποτε:
Το Φαρσαλινό τον ανταμώνω 2 φορές το χρόνο σε επιστημονικά συνέδρια (και φέτος πρώτα ο Θεός 3η στην Ισπανία). Συμμετέχει ο ίδιος, για όσους το αγνοούν, σε περισσότερα από 20-25 συνέδρια/ημερίδες ετησίως σε όλο τον πλανήτη.
Υπάρχει κάποιος εξαιρετικά ανόητος που πιστεύει ότι δεν λαμβάνει πρώτος από όλους μας πληροφόρηση για καθετί νέο στις έρευνες και την τεχνολογία; Θεωρείτε ότι δεν απευθύνονται σε αυτόν ερωτήματα για νέα προϊόντα από τους ίδιους τους κατασκευαστές ΠΡΙΝ κυκλοφορήσουν κάτι ώστε να "αποφύγουν" ατύχημα;
Και αν έχει ένα γνώρισμα επειδή είναι βαθύτατα επιστήμονας είναι πως όταν μιλάει έχει υποστήριξη στους λόγους του ΠΑΝΤΑ ευρήματα επιστημονικών ερευνών. Γιατί αλλιώς θα τον είχαν κατασπαράξει ως σκυλοτροφή οι κολοσσοί των οποίων τα συμφέροντα οι έρευνές του αντιπαλεύουν.
Και μια κατακλείδα
Όταν βλέπω αμπελοφιλόσοφους, θεωρητικούς ιδεολόγους, να διατυπώνουν εκδοχές, παραδοχές, συμπεράσματα και όλα μα όλα τα λεγόμενά τους, τα οποία μάλιστα μοιράζονται δημόσια -ως άλλοι γκουρού- με το κοινό τους, να μην πατάνε σε μια παράγραφο στοιχείων..... αμφισβητώντας τον Έλληνα ερευνητή παγκόσμιου βεληνεκούς και κρίνοντάς τον ως "έχοντα παρωχημένη αντίληψη για το άτμισμα"......ε.... πάει πολύ....

Στη δημόσια αντιπαράθεση, ειδικά για το θέμα ασφάλειας του ατμίσματος, δε χωράνε μικροεπιχειρηματικά συμφέροντα και κέρδη. Με πυξίδα την αλήθεια που αποκαλύπτουν οι έρευνες πορευόμαστε και όποιος θέλει να αφουγκραστεί τα νεότερα, παίρνει ένα αεροπλανάκι και αντί για Μύκονο και Σαντορίνη πάει τον Ιούνιο στη Βαρσοβία (GFN) και το Νοέμβριο στο Λονδίνο (ECIGARETTE-SUMMIT).
Και εσείς οι ατμιστές να γίνετε ΑΠΑΙΤΗΤΙΚΟΙ και να ζητάτε ΤΕΚΜΗΡΙΩΣΗ από τον καθένα πληκτρολόγο του διαδικτύου. Για να μην ξεγελιέστε με μπαρούφες που πατάνε στο ...ΚΕΝΟ.
Αυτά και καλό Σαββατοκύριακο.







Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας

Για να το ξεκαθαρίσω, δεν ζήτησα από κανέναν να με υπερασπιστεί ούτε χρειάζομαι υπεράσπιση για κάτι. Ήταν πρωτοβουλία του Πάνου να κάνει την δημοσίευση, χωρίς να μου το πει και φυσικά χωρίς να του το ζητήσω.

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Αλλάξτε την θεματολογία, βάλτε τα ίδια επιχειρήματα των "πληκτρολόγων" και θα βγουν τα ίδια αποτελέσματα. Η φιλοσοφία του παντογνώστη άσχετου ή ημιμαθούς που κυριαρχεί, πέρα από γέλιο και λύπη, δημιουργεί και φόβο γιατί ίδιας "ποιότητας" είναι και οι εκάστοτε πολιτικοί - "αρμόδιοι" που παίρνουν τις αποφάσεις. Είναι κουραστικό να προσπαθείς να πείσεις για το αυτονόητο μια υποτίθεται πιό "ψαγμένη" ομάδα ατμιστών όπως αυτή του forum και αρκετές φορές να διαπιστώνεις ότι δεν είναι κατανοητά ούτε τα Ελληνικά (ας είναι καλά η Παιδεία πάνω στην οποία πειραματίζονται εξίσου άσχετοι επί 10ετίες). Φυσικά ισχύει πάντα η παλιά διαπίστωση ότι οι Έλληνες (και όχι μόνο) δύο πράγματα έχουμε κοινά: κwλwτρυπίδ@ και άποψη.

ΥΓ Συγνώμη για το αιχμηρό ύφος αλλά ούτως ή άλλως όσοι θέλουν (και μπορούν) να καταλάβουν θα το δικαιολογήσουν. Για τους υπόλοιπους δεν με απασχολεί.

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2301
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Κι αν είσαι &  παπάς ερευνητής, με την αράδα σου θα πας. Αυτό που με έκανε χώμα είναι ο τρόπος που χρησιμοποιήθηκε για να απαξιωθεί κάποιος & όχι τόσο η έκφραση διαφωνιών. Οσο είναι εφικτό να διαφωνήσω εγώ με κάποιον που έχει την τεκμηρίωση των λεγόμενών του. Στην τελική, εφόσον διαφωνείς & τα ξέρεις αλλιώτικα, κάλεσέ τον στο live βίντεό ή ιντερνετοραδιόφωνό σου & πείτε τα από κει. Δεν έχει δείξει δείγματα ότι αποφεύγει την συζήτηση ούτε & άγνωστος σου είναι.
Τί προσφέρουν οι παράλληλες "εκπομπές" που "απαντούν" στο πρόσωπο που όμως δεν είναι παρόν;
* Αν κλήθηκε & δεν ανταποκρίθηκε, ανακαλώ).

Αποσυνδεδεμένος TheMadGreek

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E|
Συνεπώς καταλήγουμε πως με τα μέχρι τώρα δεδομένα πιο "ασφαλές" θεωρείται το kanthal.
Στην συνέχεια έχουμε το SS το οποίο βέβαια περιέχει σε μικρό ποσοστό νικελιο και πάλι.
Καλό θα ήταν στο SS να δούμε αν το εξασθενες χρώμιο υπάρχει μόνο κατά την πυρακτωση ή και κατά το ατμισμα εφόσον το σύρμα έχει πυρακτωθει πριν.

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Επανέρχομαι με μετρήσεις θερμοκρασίας που παρουσιάστηκαν στο facebook. Dry burn με θερμοκρασίες στο σύρμα 90οC και 130οC. Να το σχολιάσω?
Ψάξτε στο google να δείτε σε τι θερμοκρασία αρχίζει να κοκκινίζει ένα μέταλλο (θα βρείτε για SS), και σε τι θερμοκρασίες πυρακτώνεται κανονικά.
Επίσης, ατμίζουμε στους 200-250οC και κάνουμε dry burn στους 130οC? Είναι αυτό τώρα σοβαρό?
Παραθέτω μέτρηση θερμοκρασίας ατμίσματος με υγρό (τζούρα 3 δευτερόλεπτα στα 15 watt με όγκο τζούρας 55ml, ατμοποιητής Ares, σύρμα SS316 0.3mm διάμετρος, 6 σπείρες, περίπου 11cm μήκος - φυσικά με βαμβάκι).
Στην τελευταία μπλε στήλη φαίνεται θερμοκρασία ατμίσματος, με βάση τη μεταβολή στην αντίσταση. Και το dry burn έχει θερμοκρασία 130oC?


(Image removed from quote.)


Επίσης, επειδή αναφέρθηκε πως η μεταβολή της αντίστασης αλλάζει τα watt που δίνει η μπαταρία, δείτε την γκρι στήλη που φαίνονται πόσα watt δίνει η μπαταρία την ώρα της τζούρας. Τα watt είναι σχεδόν πάντα στο 14,9-15,1, με μια τιμή στο 14.7. Είναι λάθος πως η μεταβολή της αντίστασης αλλάζει τα watt, αυτό θα ίσχυε μόνο αν ρύθμιζες τα volt.


Ως προς το dry burn. Εγώ προσωπικά έχω μετρήσει θερμοκρασίες έως 450 βαθμούς με ελάχιστο υγρό (καμμένο, που το άτμισα κιόλας) και μέχρι 1100oC με thermocouple σε dry burn.
Αλλά ας πάμε στις δημοσιεύσεις.
Dry burn σε top coil ατμοποιητή (μάλλον nichrome σύρμα), δημοσίευση του 2018. Αποτέλεσμα, μέχρι 1000 βαθμούς περίπου.
Πηγή: Chen et al., PLoS ONE 2018;13(4): e0195925.

(Image removed from quote.)


Φαντάζομαι όλοι εδώ ατμιστές είμαστε και καταλαβαίνουμε...
Τέλος, όπως ανέφερα ποιο πάνω, η θερμοκρασία του σύρματος μάλλον δεν παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στα επίπεδα μετάλλων στον ατμό αφού φαίνεται πως η διάβρωση τόσο του σύρματος όσο και των άλλων μετάλλων στον ατμοποιητή είναι πιο σημαντική.
Καλησπέρα σας [member=7112]Dr Farsalinos[/member]
Ξαναδιάβασα την δημοσίευση της έρευνας που μας δώσατε στο link εδώ γιατί είχα καιρό να την μελετήσω και ήθελα να βεβαιωθώ και να ξαναθυμηθώ κάποια πράγματα για να είμαι σίγουρος.

Στο Methods της μελέτης βλέπουμε τα εξής :

A) Η συσκευή της έρευνας είναι μια EGO-CE6 που αγοράστηκε το 2016. Ας δημοσιεύτηκε η έρευνα το 2018... Η συσκευή μπορεί να είναι και του 2015 και του 2014 κλπ.(είμαστε 3 γενιές μπροστά σε
εξοπλισμό τουλάχιστον οι σημερινοί ατμιστές)

B)Η συσκευή είχε 1100mAh μπαταρία και οι μετρήσεις έγιναν με voltage settings στα 3, 4, 5 και 6V (ποιος άτμιζε σε 6V με τέτοιες συσκευές; :o )

Γ)Οι αντιστάσεις ήταν LOW Resistance 2,2Ω, STANDARD Resistance 2,7Ω και HIGH Resistance 3.7Ω (τέτοια νούμερα σε αντιστάσεις έχουμε να δούμε αρκετά χρόνια,δεν συμφωνείτε; Σίγουρα
η μεγάλη διαφορά δυναμικού σε  συνάρτηση με τα Volt της μπαταρίας θα  ανέβαζε τεράστιες θερμοκρασίες και θα πύρωνε αρκετά γρήγορα το οποιοδήποτε coil της τότε εποχής.Επίσης δεν
αναφέρεται πουθενά η χρήση Ni80 που είναι και το θέμα που συζητιέται πιο πολύ αυτές τις μέρες και δεν νομίζω να το  χρησιμοποιήσατε καθόλου στις μετρήσεις σας)

Δ)Η μελέτη δεν έγινε με υγρό αναπλήρωσης αλλά με σκέτη PG και σε ένα μικρό υποσύνολο με PG/VG(σίγουρα κάτι τέτοιο δεν βάζουμε μέσα στους ατμοποιητές μας και τα HI VG παχύρευστα υγρά
που χρησιμοποιούμε εδώ και 2 χρόνια έχουν διαφορετική συμπεριφορά και ιδιότητες  )

Πάρα αυτά που σίγουρα δεν αφορούν το άτμισμα στις μέρες μας και τον εξοπλισμό μας παρατηρώ οτι ΟΛΕΣ οι θερμοκρασίες που αναπτύχθηκαν κατά τη μέτρηση σε full wet κατάσταση της
 αντίστασης ήταν κάτω από 200 βαθμούς Κελσίου. ΟΛΕΣ.
Αυτό μας ενδιαφέρει κυρίως και δεν απέχει και πολύ απο τις μετρήσεις που δείχνανε τα παιδιά στο βίντεο όταν μετράγανε βρεγμένες τις αντιστάσεις.Το τι γίνεται σε ακραίες καταστάσεις και 
συνθήκες καλό είναι να το γνωρίζουμε και να προσέχουμε για την υγεία μας πάνω απο όλα αλλά μας νοιάζει πιο πολύ τι γίνεται κατα την διαρκεια της τζούρας μας.
Προσπαθώ απο το πρωί να βρω απο ποια μελέτη και που είναι δημοσιευμένος ο πρώτος πίνακας που έχετε βάλει στο post σας ώστε να δω τις συνθήκες και τον εξοπλισμό που 
χρησιμοποιήθηκε για να κάνετε αυτές τις μετρήσεις θερμοκρασίες για να τις μελετήσω.

Θα μπορούσατε  σας παρακαλώ να μας βάλετε κάποιο link της  συγκεκριμένης δημοσίευσης  ;Σίγουρα  ενδιαφέρει και άλλους συνατμιστές μας κάτι τέτοιο να το μελετήσουν.
Σας ευχαριστώ προκαταβολικά  :thank_you2:

Αποσυνδεδεμένος Chris66

  • ***
  • 731
  • Φύλο: Άντρας
  • ...out of the black and into the blue...
-...και τα HI VG παχύρευστα υγρά
που χρησιμοποιούμε εδώ και 2 χρόνια έχουν διαφορετική συμπεριφορά και ιδιότητες  )-



Δηλαδή; Δώστε φώτα ρε παιδιά και για όσους δεν γνωρίζουν!

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπέρα σας [member=7112]Dr Farsalinos[/member]
Ξαναδιάβασα την δημοσίευση της έρευνας που μας δώσατε στο link εδώ γιατί είχα καιρό να την μελετήσω και ήθελα να βεβαιωθώ και να ξαναθυμηθώ κάποια πράγματα για να είμαι σίγουρος.

Στο Methods της μελέτης βλέπουμε τα εξής :

A) Η συσκευή της έρευνας είναι μια EGO-CE6 που αγοράστηκε το 2016. Ας δημοσιεύτηκε η έρευνα το 2018... Η συσκευή μπορεί να είναι και του 2015 και του 2014 κλπ.(είμαστε 3 γενιές μπροστά σε
εξοπλισμό τουλάχιστον οι σημερινοί ατμιστές)

B)Η συσκευή είχε 1100mAh μπαταρία και οι μετρήσεις έγιναν με voltage settings στα 3, 4, 5 και 6V (ποιος άτμιζε σε 6V με τέτοιες συσκευές; :o )

Γ)Οι αντιστάσεις ήταν LOW Resistance 2,2Ω, STANDARD Resistance 2,7Ω και HIGH Resistance 3.7Ω (τέτοια νούμερα σε αντιστάσεις έχουμε να δούμε αρκετά χρόνια,δεν συμφωνείτε; Σίγουρα
η μεγάλη διαφορά δυναμικού σε  συνάρτηση με τα Volt της μπαταρίας θα  ανέβαζε τεράστιες θερμοκρασίες και θα πύρωνε αρκετά γρήγορα το οποιοδήποτε coil της τότε εποχής.Επίσης δεν
αναφέρεται πουθενά η χρήση Ni80 που είναι και το θέμα που συζητιέται πιο πολύ αυτές τις μέρες και δεν νομίζω να το  χρησιμοποιήσατε καθόλου στις μετρήσεις σας)

Δ)Η μελέτη δεν έγινε με υγρό αναπλήρωσης αλλά με σκέτη PG και σε ένα μικρό υποσύνολο με PG/VG(σίγουρα κάτι τέτοιο δεν βάζουμε μέσα στους ατμοποιητές μας και τα HI VG παχύρευστα υγρά
που χρησιμοποιούμε εδώ και 2 χρόνια έχουν διαφορετική συμπεριφορά και ιδιότητες  )

Πάρα αυτά που σίγουρα δεν αφορούν το άτμισμα στις μέρες μας και τον εξοπλισμό μας παρατηρώ οτι ΟΛΕΣ οι θερμοκρασίες που αναπτύχθηκαν κατά τη μέτρηση σε full wet κατάσταση της
 αντίστασης ήταν κάτω από 200 βαθμούς Κελσίου. ΟΛΕΣ.
Αυτό μας ενδιαφέρει κυρίως και δεν απέχει και πολύ απο τις μετρήσεις που δείχνανε τα παιδιά στο βίντεο όταν μετράγανε βρεγμένες τις αντιστάσεις.Το τι γίνεται σε ακραίες καταστάσεις και
συνθήκες καλό είναι να το γνωρίζουμε και να προσέχουμε για την υγεία μας πάνω απο όλα αλλά μας νοιάζει πιο πολύ τι γίνεται κατα την διαρκεια της τζούρας μας.
Προσπαθώ απο το πρωί να βρω απο ποια μελέτη και που είναι δημοσιευμένος ο πρώτος πίνακας που έχετε βάλει στο post σας ώστε να δω τις συνθήκες και τον εξοπλισμό που
χρησιμοποιήθηκε για να κάνετε αυτές τις μετρήσεις θερμοκρασίες για να τις μελετήσω.

Θα μπορούσατε  σας παρακαλώ να μας βάλετε κάποιο link της  συγκεκριμένης δημοσίευσης  ;Σίγουρα  ενδιαφέρει και άλλους συνατμιστές μας κάτι τέτοιο να το μελετήσουν.
Σας ευχαριστώ προκαταβολικά  :thank_you2:


Εγώ μίλησα για τις θερμοκρασίες 90 και 130οC στο dry burn. Δεν υπάρχουν αυτά, και δεν χρειάζεται να ξέρεις τίποτα από άτμισμα για να το καταλάβεις. Όταν πυρακτώνεται ένα μέταλλο βρίσκουμε σε ποιές θερμοκρασίες γίνεται αυτό. Εκεί αναφερόταν η παραπομπή στη συγκεκριμένη μελέτη κι όχι στις θερμοκρασίες ατμίσματους αυτού του αρχαίου (το ανέφερα στο ποστ, top-coil) ατμοποιητή.
Για τις θερμοκρασίες ατμίσματος (με υγρό) δεν ανέφερα τίποτα. Επίσης, θεωρώ πως έγινε ξεκάθαρο από την όλη συζήτηση ότι το βίντεο ήταν εξαρχής εκτός θέματος μιας και οι μελέτες μάλλον δείχνουν ότι τα μέταλλα στον ατμό προέρχονται από την διάβρωση των μετάλλων του ατμοποιητή και του σύρματος κι όχι από τις θερμοκρασίες του dry burn. Αν είχαν διαβάσει τη μελέτη θα ήξεραν ότι η επίδειξη ενός δήθεν dry burn με δήθεν 130οC δεν χρειαζόταν.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 09, 2019, 00:05 από Dr Farsalinos »

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Δεν διαφωνώ  σε  αυτά που λέτε αλλά επειδή με ενδιαφέρει κυρίως το τι βγαίνει απο τα coil μου όταν ατμίζω(είμαι του αρκετά πνευμονικού ατμίσματος) και όχι τι γίνεται στο dryburn Που λίγο πολύ όλοι είμαστε υποψιασμένοι(και προσωπικά μου είναι ψιλοαδιάφορο) σας ζήτησα κάποιο link ωστε να μπορέσω να το μελετήσω καλύτερα.

Σχεδιάζετε να κάνετε κάποια μελέτη πάνω σε αυτό το θέμα στο μέλλον;

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση σας 

Αποσυνδεδεμένος Π. Γιούρσης

  • **
  • 492
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μή χείρον εστί βέλτιστον
[member=21121]gangelo[/member] ....Κυριοι, πολυ υποχονδριοι γινατε ολοι μου φαινεται και με αυτα που διαβαζω θα αρχισω να χανω μαλλια.......
@Dr.Farsalinos..........Αλλά επειδή σε βλέπω πολύ ανήσυχο, να υπενθυμίσω ότι το κάπνισμα είναι χειρότερο!

Νομίζω ότι έχουν και οι δύο δικαιο. Αφήνω τις ανθυπολεπτομέρεις και τα τεχνικά θέματα που λύνονται,
ΞΑΝΑβλέπω και θυμάμαι ότι έχω αποφύγει αυτά που δείχνουν οι φωτογραφίες στο παρακάτω link  
https://www.news247.gr/epixeiriseis/etsi-tha-einai-apo-ayrio-ola-ta-paketa-tsigaron-stin-ellada-oi-42-fotografies-thriler.6427435.html

Kαι Απολαμβάνω τις γεύσεις μου και την αγία μου νικοτίνη με το ιερό για μένα άτμισμα και άς έχει και κάποιο ρίσκο έτσι για να είναι πιο ενδιαφέρον. Μην τα θέλουμε όλα δικά μας.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 09, 2019, 00:30 από Π. Γιούρσης »

Αποσυνδεδεμένος Chris66

  • ***
  • 731
  • Φύλο: Άντρας
  • ...out of the black and into the blue...
Επειδή και εμένα με ενδιαφέρει τι βγαίνει απο το coil μου αλλά και τι γίνεται με το dry burn που πολύ το ''περνάνε'' ως ακίνδυνο,αλλά κυρίως τι έχουν τα υγρά με πολύ vg που χρησιμοποιούμε εδω και 2 χρόνια και έχουν διαφορετική συμπεριφορά και ιδιότητες,δώστε ρε παιδιά τη γνώση σας!Αν αυτά τα υγρά δεν κρατάνε για κάποιο λόγο ίχνη μετάλλου μέσα τους να ξεκινήσουμε να τα χρησιμοποιούμε αποκλειστικά.

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Δεν διαφωνώ  σε  αυτά που λέτε αλλά επειδή με ενδιαφέρει κυρίως το τι βγαίνει απο τα coil μου όταν ατμίζω(είμαι του αρκετά πνευμονικού ατμίσματος) και όχι τι γίνεται στο dryburn Που λίγο πολύ όλοι είμαστε υποψιασμένοι(και προσωπικά μου είναι ψιλοαδιάφορο) σας ζήτησα κάποιο link ωστε να μπορέσω να το μελετήσω καλύτερα.

Σχεδιάζετε να κάνετε κάποια μελέτη πάνω σε αυτό το θέμα στο μέλλον;

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση σας
Η συγκεκριμένη μελέτη μέτρησε απλά θερμοκρασίες σε έναν παλιό top coil ατμοποιητή. Δεν μέτρησε τί έχει ο ατμός (που και να το μετρούσε δεν θα είχε σχέση με τις πνευμονικές που κάνεις).
Ορίστε το λινκ: https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0195925 (πάτα να κατεβάσεις το pdf με το πλήρες κείμενο)

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
[member=21121]gangelo[/member] ....Κυριοι, πολυ υποχονδριοι γινατε ολοι μου φαινεται και με αυτα που διαβαζω θα αρχισω να χανω μαλλια.......
@Dr.Farsalinos..........Αλλά επειδή σε βλέπω πολύ ανήσυχο, να υπενθυμίσω ότι το κάπνισμα είναι χειρότερο!

Νομίζω ότι έχουν και οι δύο δικαιο. Αφήνω τις ανθυπολεπτομέρεις και τα τεχνικά θέματα που λύνονται,
ΞΑΝΑβλέπω και θυμάμαι ότι έχω αποφύγει αυτά που δείχνουν οι φωτογραφίες στο παρακάτω link  
https://www.news247.gr/epixeiriseis/etsi-tha-einai-apo-ayrio-ola-ta-paketa-tsigaron-stin-ellada-oi-42-fotografies-thriler.6427435.html

Kαι Απολαμβάνω τις γεύσεις μου και την αγία μου νικοτίνη με το ιερό για μένα άτμισμα και άς έχει και κάποιο ρίσκο έτσι για να είναι πιο ενδιαφέρον. Μην τα θέλουμε όλα δικά μας.
Αυτό το είπα από την αρχή. Αναφέρθηκα σε μικρό αλλά υπαρκτό κίνδυνο που μάλιστα μπορεί να αποφευχθεί. Σκεφτείτε το κάπνισμα με όλους τους κινδύνους που δεν μπορείς να αποφύγεις τίποτα γιατί όλοι προέρχονται από την καύση (που είναι αναπόφευκτη).

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92627 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 03:53
από Tem
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 230 63453 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 14:35
από Ελένη Π
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3811 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1058 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172694 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 278067 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15516 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14170 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9535 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43749 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 480 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36504 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex